Skocz do zawartości
 • 0
buba_013

jak ustawic zez na astre ?

Pytanie

moze ktos napisac jak krok po kroku ustawic zez na astre ?? nigdy tego nie robilem ale moze jakies ustawienie konwentera czy cos ??? moze jest jakis sposob zeby to zrobic dokladnie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

 • 0

Najlepiej ustawiac przy pomocy sprzetu takiego jak dekoder analogowy lub miernik sygnalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Bez miernika sprawa jest utrudniona, więc lepiej, gdybyś posiadać SAT Findera chociaż.

W każdym razie bez niego postępujemy tak:

 

1) Instalujemy na antenie uchwyt na drugi konwerter (są dwa typy - albo montujemy go na rurkę od głównego konwertera, lub na sam konwerter. I teraz zasada jest taka, że jak antena jest na Hot Bird-a to drugi konwerter ma być po prawej (patrząc zza anteny).

 

2) Po założeniu ustawiamy konwerter mniej więcej w centrum czaszy (pi razy oko ;) )

 

3) Spinamy kable, odpalamy tuner, ustawiamy mu Astrę zgodnie z portem na przełączniku

 

4) Wybieramy w tunerze wyszukiwanie i wybieramy jakąś częstotliwość z Astry

 

5) Wracamy do anteny, zaczynamy ruszać konwerterem w lewo i w prawo. W pewnym momencie na tunerze pokazać się musi sygnał

 

6) Po ustawieniu możliwie najlepiej należy jeszcze nieco obrócić (góra-dół) cały uchwyt - jeśli jeszcze się podniesie - super ;)

 

7) Na zakończenie kręcimy samym konwerterem w obejmie - jeśli jeszcze uda się nieco poprawić - jeszcze bardziej super ;)

 

8) Wyszukujemy kanały i oglądamy

 

Tak to wygląda w telegraficznym skrócie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

wielkie dzieki moze sie uda :D

 

pzdr

 

ps. a moze ktos podac instrukcje jak to zrobic z pomoca sat-findera ??

 

jak jednym sposobem nie wyjdzie to sprobuje drugim :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Podlaczasz SatFindera pomiedzy tuner i konwerter (najlepiej tak jakby mialbym przelacznikiem) ustawiasz tuner na kanale z Astry i szukasz satelity krecac czasza. Jak znajdzie sygnal to pojawi sie sygnal i strzalka powinna sie ruszyc ku 100% i dalszy etap dopieszczenia sygnalu jest taki jak opisal Mr.Orbita :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

dzieki info mam sporo - jutro sprobuje to wykombinowac :D

 

tylko jeszcze jedno - prosze o wyjasnienie tego zdania -

 

"odpalamy tuner i ustawiamy mu Astrę zgodnie z portem na przełączniku"

 

gdzie to sie ustawia ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Jeżeli masz tuner cyfrowy marki Ferguson to ustawiasz to w :

 

Menu -> Ustawiania anteny i tak :

 

wybierasz satelitę HOTBIRD a kila miejsc niżej masz Port Diseqc i tam ustawiasz port dla danego satelity przypuszczam że to będzie : PORT 1

 

Przechodzisz spowrotem do góry tam gdzie jest opcja satelita i przyciskiem w prawo z pilota zmieniasz na ASTRA-1 i tu ustawiasz port 2 .

 

Porty zależą od przełącznika jaki posiadasz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

W miejsce LNB1 podłącz konwerter z satelity HOTBIRD a pod LNB2 podłącz konwerter z satelity Astra.

 

A w tunerze :

 

HOTBIRD -> PORT 1

ASTRA -> PORT2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

buba_013: przecież dostałeś dokładną instrukcję jak podłączyć przełącznik i ustawić porty DISEqC w tunerze. Czego dokładnie nie zrozumiałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

przeczytałem wszystko jeszcze raz i chyba juz wszystko kumam. sorrki

 

jak wystapia problemy przy instalacji to sie odezwe a tymczasem wielkie dzieki

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

A jak zastosować sat findera (via luna) do ustawienia zeza na Astrę. Miernik potrafi czasami piszczeć jeszcze zanim podłącze doń konwerter (a jest już podłączony tuner) - czy więc jego wskazania będą wiarygodne? Nie wiem też czy potrafię taki miernik prawidłowo obsłużyć - zdarzyło się dzisiaj 2 razy że wskazanie miernika nie przekładało się na sygnał w dekoderze. Pewnie coś źle robię... czy czułość pomiaru powinno się zmniejszać czy zwiększać? HB który jest ustawiony prawidłowo, bo już wcześniej działał, miernik pokazuje prawidłowo. :)

Dziwna rzecz, że gdy już raz mi się wydawało, że mam sygnał z Astry - w Echostarze zapaliła się zielona "lampka" w menu przy drugim lnb podłączonym do DISEqC to okazało się, że jest to drugi raz HB tyle że z TP C+ (mam CP). Czyli co - czy to znaczy że kierując się miernikiem ustawiłem 2 raz HB? :) Konwerter zezujący jest ok - sprawdziłem czy działa. Obecnie Astrę próbuję złapać bez DISEqCa wpinając miernik miedzy konwerter a dekoder. Na razie bez powodzenia - a przecież niemożliwe żeby Astry nie było wcale (raz mignęła na ok 40% siły sygnału). W Echostarze 717 przy podłączeniu konwertera na Astrę jest tylko jakość sygnału na ponad 80%, ale siła 0% - a w ogóle o czym świadczy ten parametr jakość? Jutro przyjrzę się kablom, może tu coś nie gra. Ale jak na razie problem numer jeden: jak ustawić zez na Astrę skoro miernika nie można okiełznać... :)

 

P.S. Znalazłem stronę z Kalkulatorem ZEZA i wyszło, że dla Lublina LNB dla Astry należy przesunąc ok 5,45 cm w prawo i 0,4 cm w dół w stosunku do HB - rozumiem że to 5,45 to odległość między "frontami" konwerterów?

LeHardi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

W mierniku podkręć tłumienie - większe tłumienie = mniej fałszywych alarmów ;)

 

O ile lustro czaszy nie jest walnięte, to nie ma możliwości ustawienia zeza na tą samą pozycję - kształt czaszy powoduje, że konwerter nie będąc w centrum nie wyłapie tego samego "odbicia" od czaszy co konwerter główny. Być może Echostar za bardzo się zapędził i sygnał z innej pozycji SAT ze zbliżoną częstotliwością i SR uznał za transponder Hot Bird-a (jedyne sensowne wyjaśnienie jakie o tej porze mi do głowy przychodzi ;) )

 

Jakość to właśnie to co najtrudniej złapać, a co do odbioru jest konieczne. Siła może być i nawet 100%, ale przy 0% na pasku jakości nie uzyskasz odbioru.

 

Nie sugeruj się za bardzo kalkulatorami, bo teoria swoje, a praktyka swoje ;) Spróbuj mniej więcej bez linijki złapać tą odległość. Pamiętaj, że konwerter zezujący nie patrzy równolegle do głównego - kieruje się w środek lustra czaszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Dzięki za wskazówki - na razie zostawiłem zamontowane: konwerter na HB i zezujący na Astrę - z tym że zeza na nie ustawiłem: spróbuję w święta albo po.

1) Wszystko idzie po DISEqC do dekodera. I tak mam na HB:

jakość 77

siła koło 70.

Wskazania dla Astry (nie jest jeszcze ustawiona)

jakość 78

siła 0 (to logiczne w tym momencie :)) Zastanawiam się jak to interpretować - czy to znaczy, że połączenia są dobre (jest jakość sygnału) i jedyne co w tym momencie pozostaje to znalezienie Astry?

Uchwyt na zeza mam taki:

http://antemon.pl/product_info.php/cPat ... ucts_id/85

Czyli rozumiem, że LNB zezujący cały czas patrzy na środek czaszy, a ja mam kręcić tymi śrubkami którymi ustawia się odległość konwerterów od siebie (na zdjęciu po lewej stronie) i tymi którymi ustawia się kąt patrzenia LNB zezującego (na zdjęciu po prawej stronie)?

2) Druga rzecz to właśnie miernik: czy "ten typ tak ma", że jak jest podłączony tylko do dekodera, a do LNB jeszcze nie to już piszczy? I czy po uzyskaniu odpowiedniego wskazania miernikiem, żeby te wskazania przełozyły się na dobry odbiór na dekoderze, trzeba miernik wypiąć? (bo zrobiłem mały eksperyment i podłączyłem go tuż przy dekoderze, żeby widzieć jak będą wyglądały wskazania sygnału równocześnie na dekoderze: miernik piszczy, a sygnał do dekodera dochodzi mocno stłumiony - wskaźniki mocno spadają. Z czego wnioskuję, że sam sat finder ma właściwości tłumiące sygnał i do badania wskazań sygnału na dekoderze należy go wyłączyć. Czy tak?

3) Trzecie pytanie również dotyczy miernika. Co znaczy, jeśli piszczy po wepnięciu go między LNB1 (HB) a dekoder, a po przełożeniu między LNB2 (Astra) a dekoder, nawet się nie włącza podświetlanie skali miernika. Czyli co: problem z sygnałem elektrycznym? Przewód dostarczający zasilanie z dekodera do miernika jest chyba dobry: skoro na co dzień oglądam dzięki niemu CP z HB. A może drucik za krótki dla miernika (bo konwertorowi na HB to nie przeszkadza :) Czasem udaje się uzyskać działający miernik z LNB2 pokręcając wtyczkę na przewodzie biegnącym z dekodera - co może wskazywać że to z kablem coś jest nie tak...

4) Ostatni problem: na każdym konwerterze jest taka podziałka z strzałką (trójkącik) na środku: konwerter od HB jest ustawiony tak, że środek tej podziałki jest na... środku :) dzięki czemu wejście na przewód jest dokładnie na przeciwległym końcu, skierowane pionowo do dołu. Natomiast nowy ma tę podziałkę nieco na ukos, tak że gdyby ustawić ten LNB według strzałki na środku, wejście na kabel będzie owszem u dołu, ale ukośnie odchylone od osi konwertera. A moje pytanie jest: czy ta podziałka na konwerterze ma jakieś znaczenie i jak ją ustawiać?

5) A jaki tp do szukania Astry ustawić w dekoderze: domyślnie Echostar 717 ustawia pierwszy z listy: a to jest 10788/V. Może do szukania Astry jest potrzebny jakiś inny?

Sorry za tak długie wypracowanie, ale jestem w technice satelitarnej człowiekiem niedoświadczonym, a na dodatek humanistą z wykształcenia, przez co zadaję dużo pytań o naturę rzeczy, a zwłaszcza technicznych :).

 

P.S. Co do drugiego sygnału na HB z LNB okazuje się, że najwyraźniej jest to taki feature oprogramowania - w menu mogę dodać nawet 3 lub więcej LNB, mimo że fizycznie mam tylko 2. Jeżeli każdy (w tym te nieistniejące :)) z nich ustawię na HB (tak jak główny) to każdy z nich dekoder pokaże się jako działający na HB LNB z mocnym sygnałem. :)

 

--

LeHardi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

2) Druga rzecz to właśnie miernik: czy "ten typ tak ma", że jak jest podłączony tylko do dekodera, a do LNB jeszcze nie to już piszczy?

Jeśli jest ustawiony na maksimum to może piszczeć, przekręcając pokrętło do dołu podnosisz czułość miernika (podkręcasz oporność), aby dokładniej ustawić czaszę.

I jeszcze taka ciekawostka: mam u siebie konwerter Maximum o wzmocnieniu ponad 60 dB, kiedy jest skierowany na Hot Bird i podepnę miernik, wskazówka ciągle pokazuje największą wartość, nic nie daje regulacja czułości. Jest to spowodowane tym, że miernik jest przystosowany do konwerterów o wzmocnieniu góra 55 dB, przy silniejszych trzeba stosować jakieś oporniki :)

 

a po przełożeniu między LNB2 (Astra) a dekoder, nawet się nie włącza podświetlanie skali miernika. Czyli co: problem z sygnałem elektrycznym?

Na to wygląda, zarób ponownie wtyczkę zostawiając dłuższą żyłę przewodu.

 

na każdym konwerterze jest taka podziałka z strzałką (trójkącik) na środku: konwerter od HB jest ustawiony tak, że środek tej podziałki jest na... środku :)

A moje pytanie jest: czy ta podziałka na konwerterze ma jakieś znaczenie i jak ją ustawiać?

Ten trójkącik oznacza stopnie skręcenia (skew) konwertera. Trójkącik oznacza dokładnie 0 (zero). Skręcenie zależy od miejsca na Ziemi skąd odbierany jest sygnał. Ja, w Białymstoku, muszę dla Hot Bird ustawić skręcenie na 5 stopni w prawo (patrząc zza anteny), czyli tylko delikatnie, o kilka milimetrów od trójkąta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Wiem, że czytałem zalecenia inne, ale czy można wpiąć miernik między konwerter zezujący a gniazdo LNB2 w mierniku? Czy, przy założeniu że przełącznik DiseqC jest sprawny prąd popłynie do miernika, jeżeli w tym samym czasie na pewno trafia do LNB1? Czy jeżeli na LNB2 mam jakość sygnału 74, mimo że Astra nie jest jeszcze ustawiona (siła 0) to oznacza, że połączenie między dekoderem a LNB2 jest poprawne? O czym w ogóle świadczy ten parametr - bo jak w menu dekodera przypisuje inne niż Astra satelity tak z ciekawości (mimo, że na pewno jest niemożliwe ich złapanie), to siła sygnału wciąż jest chociaż spada np. o 10% (ale sprawdziłem ze 4 tylko - może na innych spada bardziej?)? No więc co ten parametr oznacza - chyba nie powinien zawsze się wyświetlać? Ale może oznacza tylko że jest fizyczne połączenie z konwerterem? Nie wiem jak jakiś czas temu ustawiałem HB to czasem i jakość spadała do 0 - ale może wówczas nie było fizycznej łączności?

--

LeHardi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Masz dobre domysły, ten parametr mówi o tym, że jest konwerter i działa :wink:

Na czas zabawy z miernikiem odepnij przełącznik DISEqC. Jeżeli podepniesz między LNB2 w przełączniku a konwerterem i tuner będzie wysyłał sygnał, który uaktywnia LNB1 to na LNB2 sygnału nie będzie. Tak już przełączniki mają, albo jeden port aktywny albo drugi. Możesz oczywiście ustawić w tunerze aby przekazywał sygnał na LNB2, ale ja i tak jestem nad tymczasowym wyeliminowaniem przełącznika, przynajmniej się nie pomylisz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

To z przełącznikiem i miernikiem jest rzeczywiście logiczne :) Pytanie przed celowaniem w Astrę - pierwszy sygnał na lewo (twarzą do anteny) od HB to będzie Astra? Czy istnieje np. niebezpieczeństwo że na antenie 70 rozpędzę się i trafię na jakiegoś kolejnego satelitę? I czy naprawdę do ustawiania Astry wystarczy pierwszy z brzegu tp ustawiony w dekoderze (przy HB pierwszy tp w menu nie łapie sygnału, a tp CP już tak)? I nie ma też znaczenia czy jest H czy V?

--

LeHardi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Drugi, bo po drodze możesz namierzyć Eutelsata W2, który jest pomiędzy Astrą i HB. O ile będziesz kręcić bardzo powoli (bo jak rozumiem kręcić będziesz całą anteną?), to nie ma szans na pomyłkę - podstawa to obserwować w miarę możliwości także wskazania na tunerze - Astra w dolnym paśmie stosuje SR=22000, dzięki czemu jeśli się trafi to właśnie w Astrę 1 (19.2°E), czyli to czego szukamy 8)

 

Na tunerze wybierz sobie np.: 10832/H 22000 - tam jest m.in. Trwam i Radio Maryja :lol: Ew. może być też 10773/H/22000 - tam jest Superstacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Nie, nie będę kręcił całą anteną - będę przesuwał tylko konwerter zezujący, ale też drobnymi kroczkami, według podanych przez Ciebie zasad. :)

--

LeHardi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

A no tak - przecież wyżej pisałeś :lol: Pamiętaj o radzie pittera - tymczasowo wywal przełącznik i podpinaj wszystko jakby był to jedyny konwerter - e[beep]uje to ew. problemy z błędnym ustawieniem opcji w menu lub niewspółpracującym poprawnie przełącznikiem 8) Jak ustawisz to wtedy popodpinasz wszystko jak powinno być, mając pewność, że ustawienie jest OK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

mam 2 pytania

1 jak mam rozumieć zasade że stojąc za anteną konwenter zezujący "na astrę " ma być po prawej stronie czyli jak stoje w pokoju i patrzę na czaszę to zez mam mieć po prawej stronie.

2 jakie parametry mają być ustawione w echosiu 616

 

posiadam diseqc2.0

proszę o pomoc bo jak narazie to z astry mam ciemność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Odpowiem na pierwsze pytanie.

Tak-jak stoisz w pokoju (czyli od strony pokoju masz antenę a dopiero za nią-od strony zewnętrznej jest wysięgnik z konwerterami :) ) to konwerter na Astrę 1 (19.2* E) powinieneś mieć po prawej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

Odpowiedź na drugie pytanie:

Musisz posiadać przełącznik DiSEqC 2/1, który się instaluje bezpośrednio za czaszą, coś takiego :arrow:http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=39&id=318

 

DiSEqC2.0 to rodzaj standardu, w jaki może być wyposażony nasz tuner. Twój "Echoś" raczej go nie posiada, prędzej DiSEqC 1.0, ale to nie robi w niczym problemu.

 

W ustawieniach portów przełącznika daj na HB port A, natomiast na Astrę port B. Przy takich ustawieniach zabierz się za ustawianie zeza na Astrę. Trzymając konwerter w dłoni spróbuj namierzać satelitę, będziesz wiedział tak na oko jak potem ten konwerter "umiejscowić" w uchwycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 0

narazie dzięki jutro będę walczył dalej z tym zezem a o wynikach poinformuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×