Jump to content
damianfa1

DVB-T z nadajnika w Ostrołęce

Recommended Posts

Jeśli to tylko błąd, i start odbyłby się w tym roku, to nie wyglądało to by zbyt źle, ponieważ w połowie następnego roku zostałby uruchomiony mux 1 z Łomży. Zasięg powinien być wystarczający.

Jak dobrze pojdzie to od wrzesnia zaczynaja testy.

Swiadczy o tym fakt, ze od 24 sierpnia zmienia nadawanie sie programu drugiego tzn zostanie przeniesiony na inna czestotliwosc bo ta na ktorej obecnie nadaje jest bliska czestotliwosci kanalu 41 na ktorym bedzie w przyszlosci przesylany sygnal dvb-t.

chodzi o to aby nie zaklocac programu drugiego.

Witam, właśnie dostałem odpowiedź od przedstawiciela TP EmiTel:

"Wg mojej wiedzy Ostrołęka MUX2 startuje z naszego obiektu w grudniu 2011."

I tym oto miłym akcentem możemy zaczekać na Grudniowe testy Mux 2 z nadajnika w Ostrołęce :D

Niestety Emitel nie dogadał się z operatorem obiektu w Ławach i MUX-2 ruszy z wieży przy Kopernika z mocą 5kW.

emitel nie dogadał się z info fm w również w Leżajsku widać taka jest polityka tej firmy taka moc w Ostrołęce to słabo mogą być problemy z odbiorem nawet na terenie miasta ale czekamy kiedy zaczną testy .... a może już zaczęli??

czy myślicie że w Ostrołęka MUX 1 wystartuje przed oficjalnym terminem a może w wakacje ??

Prawdopodobnie na wakacjach.

Dużo szybciej wystartuje nadajnik w Łomży, te 5kW z pewnością wystarczy na stacjonarny odbiór. Mam nadzieję, że szybko moc w Ostrołęce zostanie zwielokrotniona, dzięki czemu będę mógł odbierać Mux 2 na laptopie;)

Już trwają przepychanki dotyczące budowy Masztu Emitela w Jaworach k. Ostrołęki . Myślę ze z budową nie będzie :evil: łatwo pewno mux 1 wystartuje z Kopernika z mocą nie większą niż mux2 :wink:

Dziś został uruchomiony nadajnik Mux 1 w Łomży. Jak wygląda aktualnie odbiór w Ostrołęce i okolicach?

Mux 1 (Łomża odl. 30km) odbiór w Łęgu Starościńskim bezproblemowy, odbiór na starej antenie siatkowej umieszczony na strychu, antena skierowana na Łomżę, Mux 2 z Ostrołęki (8.2 km) odbierany plecami anteny również bezproblemowy. Mały problem z odbiorem TVP1 HD, obraz trochę przycina, zapewne wina słabego procesora w laptopie.

zbliżamy się do uruchomienia mux 1 w Ostrołece. Oby jak najszybciej . Emitel ma ponad miesiąc czasu ale może coś przyspieszą

Również czekam, gdyż w powiecie makowskim (gm. Rzewnie) ostrołęcki MUX2 łatwiej idzie złapać niż sygnał z Wwy :)

podobno nadajnik będzie dla regionu w miejscowości Różan a nie w Ostrołęce bo Emitel nie dogadał się z właścicielem wieży nadawczej?

cytat z forum Emitala:

"Szykuje się nowy obiekt nadawczy DVB-T Emitela w północnej części województwa mazowieckiego ;).

UKE wydało pozwolenia na emisje mux-1, oraz mux-2 z masztu w miejscowości Różan, kilka kilometrów od Goworowa. Przypominam że w Goworowie miał powstać nadajnik DVB-T dużej mocy.

Nazwa to SLR Różan/Sienkiewicza.

Parametry emisji: mux-1 kanał 40, mux-2 kanał 41.

Moce obu mux-ów to 6 kW ERP ND. Wysokość wieży to około 81m z antenami.

Info na temat tego obiektu: http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E2J

oraz: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=118

Dotychczas był chyba wykorzystywany pod GSM.

Czekamy na oficjalne info Emitela ;) Kiedy rusza emisja :?:."

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=26&t=4678

Stacja w Różanach już istnieje i jest to bardzo niska wieża. Na wypadek nie uruchomienia emisji z nowego obiektu, emitel postawił na utworzenie lokalnej sieci SFN z wieżą Ostrołęka/Kopernika. Obecnie obiekt w Różanach ma klasę SLR (Stacja Linii Radiowych), czyli miejsce gdzie przebiegają linie radiowe i światłowodowe.

Docelowe parametry, to:

40 MUX1 Różany/Sienkiewicza 6kW H + Ostrołęka/Kopernika 5kW H

41 MUX2 Różany/Sienkiewicza 6kW H + Ostrołęka/Kopernika 5kW H (ten drugi już działa)

Być może dojdą kolejne lokalizacje, ponieważ obecnie jest to tylko część z planowanego zasięgu.

ciekawe z jakim FEC będą działać te SFN-y Ostrołęka-Różan? Jestem z Łochowa więc sygnał z Różan powinien mnie objąć zasięgiem swoim. Różan jest ode mnie jakieś 45 km :-) Lapie u mnie sygnały z Łosic na kierunkowej ATX 91. Najsłabszy MUX3 na k56 z moca 5 kW nawet u mnie 100% sygnał idzie :-) Łosice są ode mnie ponad 80 km

Jak będzie z Rózana to ja będę na drutach DVB-T łapał :D (9km w linii prostej)

a to niespodzianka ;)

Do Qrzysztofa nadajnik jet w Różanie a nie Różanach taki drobny mało istotny szczegół :wink: . Pozdrawiam

Emisja testowa z Różana działa, mimo słabszej anteny nakierowanej na Warszawę po odłączeniu od zasilacza mam pikselozę, normalnie 100%/100% i idzie elegancko ;)

nawet metr kabla dołączony do mini-wieży wystarcza do odbioru (siła sygnału - 93%) ale jak na razie bitrate w porównaniu z satelitą wypada kiepsko :P