Skocz do zawartości

Ustawianie anteny satelitarnej - prostsze metody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym się podzielić moją metodą ustawiania anten, bo nie widziałem żeby ktoś ustawiał w taki sposób.

+ Idealnie sprawdza się, gdy nie chcemy wynosić telewizora na dach, a stamtąd nie mamy do niego dostępu.

+ Zakładam, że nie mamy nikogo do pomocy i nie jesteśmy w stanie obserwować wskazań dekodera na ekranie.

+ Moją metodą można bardzo szybko ustawić anteny bez dodatkowego sprzętu.

- Mając profesjonalny miernik, czy też wskaźnik jakości sygnału zapewne można ustawić antenę trochę lepiej i precyzyjniej.

- Sposób wymaga czasami trochę gimnastyki, co wymaga ostrożności np. na dachu.

 

Potrzebne są:

- sprawny dekoder z listą kanałów, oczywiście z zasilaniem.

- kabel min. 2 metry z założonymi końcówkami typu F

- słuchawki, ew. głośniki podłączone do dekodera (przez kabel SCART), albo CHINCH; w obu przypadkach przyda się odpowiednia przejściówka - można ją skombinować samemu.

- oczywiście antena z konwerterem

- przyda się torba, którą można mieć na ramieniu, w której będziemy wszystko trzymać. Uwaga, aby nie przegrzać dekodera włączonego w torbie!

 

Podłączamy krótkim kablem dekoder do konwertera i ustawiamy niekodowany kanał radiowy, na silnym transponderze. Np. z txp. 10892.00 H, u mnie to był kanał tech3 z uwagi na łatwo rozpoznawalny pisk-nadawany z generatora, teraz już tego kanału nie ma. Podłączamy słuchawki/głośniki.

Teraz trzeba ustawić antenę. W zasadzie trzeba kręcić na lewo i prawo, oraz góra-dół. Na kanale radiowym można to robić dużo szybciej, nawet 5 stopni na sekundę.

Odbierany sygnał na antenie 80cm występuje w promieniu do 4 stopni lewo-prawo, oraz 2 stopni góra-dół. Wystarczy trafić w pole z sygnałem. Usłyszymy kanał radiowy.

Potem sprawa dostrojenia anteny. Można to zrobić na trzy sposoby:

- Trzeba wycelować na ślepo antenę w środek tego pola z sygnałem - nie polecam. Na obrotnicy łatwo sprawdzić czy jesteśmy w środku, na samej antenie trochę gorzej.

- Ustawić skręcenie konwertera i przyłożyć dłoń z boku(nie zasłaniamy czaszy swoim ciałem, tylko i wyłącznie dłonią) w odpowiedniej odległości od konwertera (na linii: dół czasy-konwerter), zbliżając ją powoli do niego i słuchamy . Na antenie 80cm, jeżeli sygnał ginie dopiero po przyłożeniu ręki na odległość 5-10cm od konwertera, to znaczy że jest bardzo dobrze. W skrajnym przypadku jakiekolwiek zasłonięcie talerza spowoduje utratę sygnału Oczywiście każdy ma inną rękę i odległości są względne, ale jeśli sygnał ginie później - to znaczy że jest lepiej. Gdy ustawimy, dokręcamy antenę.

- Dopóki mamy sygnał, skręcamy konwerter; np. o 10-15 stopni od skręcenia jakie powinno być ustawione. Jakość sygnału znacznie się pogorszy; poprawiamy elewację i azymut tak, aby radio znowu działało. Gdy sygnał jest w miarę stabilny, skręcamy konwerter jeszcze troszkę i próbujemy ustawić antenę. Dźwięk stanie się przerywany, z zakłóceniami. Ustawiamy antenę tak, żeby było ich jak najmniej. Dokręcamy solidnie antenę.

 

Zostaje kwestia ustawienia skręcenia konwertera. Można wg. obliczeń czy też tabeli. Można też np. wyznaczyć 2 skrajne kąty, przy których ginie sygnał i ustawić skręcenie pomiędzy nimi. Dokręcamy uchwyt na konwerter, odpinamy zasilanie do dekodera, podpinamy przygotowany wcześniej kabel satelitarny i gotowe:)

 

Warto mieć dostępnych kilka innych kanałów z różnych transponderów(oczywiście wystarczy jeden kanał z każdego). Przede wszystkim z różnych polaryzacji.

Dla Hotbirda 13.0E np.: 10892H, 12654H, 11727V

Dla Astry 19.2E mogą być np.: 10862H(Radio Maryja, pozostałe kanały mogą nie chodzić na starszych dekoderach), 12515H. Więcej można znaleźć na serwisach typu kingofsat, flysat. Po ustawieniu anteny na jednym kanale przełączamy na następny i zasłaniając ręką sprawdzamy sygnał. Do sprawdzania zamiast przekręcać całą czaszę, można delikatnie odchylać wysięgnik z konwerterem, chwytając go z tyłu od dołu.

 

W razie ustawiania anteny na zeza, drugi konwerter trzeba dostroić nie ruszając całej anteny.

W opisany wyżej sposób ustawiłem 2 anteny(w tym jedna-moja na obrotnicy) i mam stabilny odbiór, nieraz nawet przy silnych opadach.

Więcej wad, niż te opisane nie znalazłem:) Jeżeli macie jakieś inne, oryginalne metody czy też sugestie/wnioski odnośnie do moich rozwiązań- podzielcie się, jestem ciekawy:)

Mam nadzieję że opis się komuś przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam swój własny sposób na ustawianie anteny. :D

1. Najpierw wchodzę na lyngsat.com - wybieram satelitę - wybieram sat-tracket (wymagana java) - wybieram położenie i spisuję ustaiwenia anteny.

2. Uruchamiam google earth - wybieram linijkę - zaznaczam miejsce gdzie się znajduje antena i wyznaczam linię. W okienku z podaną odległością znajduje się również azymut.

3. Teraz już wiem w którym kierunku należy ustawić antenę, poprawiam jej wysokość oraz skręt konwertera.

4. Patrzę przez okno na wskaźnik poziomu sygnału (SNR) i dokładnie ustawiam antenę :D Najlepiej jest wtedy kiedy podaje 65.535dB, ponieważ tutaj kończy się skala :) (2^16)

 

Rozwiązanie nie jest idealne, ale sprawuje się :) W taki sposób udaje mi się ustawiać anteny nawet za pierwszym razem. (tak "wstrzeliłem" się w NSS 7 na 22W :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...