Skocz do zawartości

jaka antena na pol. V ?


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam dobrej anteny która będzie odbierać zarówno w pol H jak i V

W tej chwili odbieram DVB-T z Raszyna (odległość 75km) na antenie siatkowej ale czasem potrafi zgubić sygnał.

Jak widzę na wykazie ze strony radiopolska.pl nadajnik będzie pracował w polaryzacji V

562,00 K 32 DVB-T TVP (MUX-3) RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 40,000 V ND

Zamierzam wymienić antenę na lepszą, która w przyszłości będzie mi służyć również do odbioru DVBT-T z RTCN Dęblin/Ryki.

Czy będzie dobra antena Dipol 44/21-69 Tri Digit ?? A może znajdę coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzacja pionowa będzie obowiązywać raczej tylko na początku, po wyłączeniu analogu prawdopodobnie zmienią na poziomą. Poza tym ten wykaz nie jest pewny, nie ma żadnego źródła, które mogłoby go potwierdzić (chyba że uzyskali je prosto od Emitela).

 

Antenę w polaryzacji pionowej powinno się zamontować w pewnej odległości od masztu. Najlepiej chyba będzie więc do istniejącego masztu domontować poziomy odcinek i na nim założyć antenę.

 

Jaką masz odległość do Ryk(ów)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili w pol V z obiektu RTCN Lublin/piaski nadaje analogowo TVP 1 wiec czemu na stałe nie miałby nadawać mux 3 w tej polaryzacji ??

Obecnie mam "siatkę" która ma z przodu pionowy dipol i jak sądzę odbiera w obu polaryzacjach - ciężko teraz taką spotkać.

Do nadajnika w rykach mam dokładnie 20km (mieszkam na zachód od nadajnika). Jest widoczność optyczna z nadajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma anten "uniwersalnych" do obu polaryzacji, należy zamontować dwie anteny i połączyć je zwrotnicą. Mowa o Yagi, a nie jakichś szerokopasmowych wynalazkach.

Obecnie mam "siatkę" która ma z przodu pionowy dipol i jak sądzę odbiera w obu polaryzacjach - ciężko teraz taką spotkać.

Dipol ten odpowiada za pasmo III, a nie UHF, na których będzie DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie ma anten uniwersalnych ale są takie które pracując w pol H lepiej sobie radzą z pol V niż inne. do nadajnika mam 20km, przy mocy 40kW to i być może kawałek drutu by starczył - teraz analog mi łapie nawet na 20cm drutu chociaż obraz daleki od idealnego.

Zależy mi na dobrej antenie w pol H która przy niewielkiej odległości do nadajnika lepiej się sprawdzi niż zwykły drut.

Czy może po prostu zakupić ATX-91 z dobrym wzmacniaczem (nas Raszyn ~75km) i nie martwić się pol. V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracę anteny w polaryzacji H czy V determinuje jej ustawienie a dokładnie jej elementu roboczego (tam gdzie podpinasz kabel lub symetryzator albo przedwzmacniacz/wzmacniacz) - więc dipol anteny (prosty lub pętlicowy) ustawiany jest pionowo dla polaryzacji V a poziomo dla polaryzacji H. W twoim przypadku biorąc pod uwagę moc nadajnika i odległość powinna wystarczyć nawet antena ATZ-19 http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/419-antena-atz-19 tylko ma być ustawiona pionowo czyli NIE tak jak na zdjęciu ale na boku i do tego symetryzator http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/akcesoria-tv-naziemnej/960-symetryzator-antenowy-na-pasmo-iv-v-k-21-69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

co do przekręcania anten-pomysł jest ok i się zazwyczaj sprawdza całkiem nieźle. Jednak przy chęci uzyskania wyższego zysku kierunkowego mogą pojawić się problemy. Nie polecam też stosowania anten logarytmicznych w polaryzacji w której nie są zaprojekowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy w czym, wszystko to bzdury i chwyt marketingowy, każda antena wieloelementowa może pracować i tak i tak (oprócz anten prętowych prostych które mają w polaryzacji pionowej charakterystykę doskonale dookólną) ma przecież jedną charakterystykę i można ją wykorzystać albo tak albo tak (H/V), a że ktoś napisał że do polaryzacji H lub V to mogło mu chodzić tylko i wyłącznie o mocowanie (uchwyt do masztu), ale jak ktoś wykaże się sprytem to i tak poprawnie zamontuje w odpowiedniej polaryzacji stosując poprzeczkę/wysięgnik i nie powodując zasłaniania dipola albo reflektora wysięgnikiem/masztem co objawia się mniejszym zyskiem. Wiele osób popełnia błąd nie stosując się do instrukcji i "łapie" antenę do masztu jak popadnie a maszty powinny być uziemione (podłączone do instalacji odgromowej) jeśli znajdują się na dachu a jeśli popatrzymy na wykres przebiegu prądu i napięcia w antenie (teoria anten) to mocowanie zawsze jest umieszczane w miejscu gdzie prąd i napięcie mają wartość zero więc przymocowanie anteny do masztu nawet uziemionego nie zmienia jej charakterystyki ani nie powoduje zmniejszenia zysku. Znając teorię i budowę anten każdy wie że anteny tzw. siatki to zwykły szajs ale siła perswazji i wmówienie że to najlepsze nie zmieni podejścia ludzi choć trzeba przyznać że czasem się sprawdzają jeśli odległość od nadajnika nie jest za duża lub nadajnik jest bardzo dużej mocy to wtedy nie ma znaczenia jak ją zamontuję (mogę nawet skośnie albo tyłem bo i tak wzmacniacz zrobi swoje i tu paradoks nieraz ustawienie anteny siatkowej ze wzmacniaczem - tyłem (!!!) do nadajnika dawało lepszy rezultat bo nie był przesterowany wzmacniacz). Mam nadzieję że podejście zainteresowanych do tematu anten zmieni się szczególnie jak zacznie wszędzie działać DVB-T i wszelkie "wynalazki" znikną i zacznie się stosowanie "normalnych" anten wieloelementowych a ilość elementów (direktorów) będzie dobierana w zależności od odległości od nadajnika czyli będziemy dobierać antenę o odpowiednim dla nas zysku. Poza tym jestem zwolennikiem łączenia anten synfazowo a nie dokładania wzmacniaczy ponad 40 dB co wg. mnie jest ostatecznością a anteny do DVB-T mają już niewielkie rozmiary z racji pracy na wysokich kanałach więc długości fali są mniejsze (nie tak jak dawniej dla kanałów 1-12 ) więc lepiej połączyć 4 synfazowo i mieć spokój ze wzmacniaczami, przedwzmacniaczami, zasilaczami separatorami. :shock: Tutaj zawsze proste jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wraz z wprowadzeniem dvb-t część problemów zniknie. Przesyłanie sygnału metodą cyfrową eliminuje wiele problemów z zakłóceniami i znacznie zwiększa zasięg. Takie urządzenia jak wzmacniacze i inne historie mogą stracić sens. Łączenie anten też. A więc-powoli kończy się era antenowych kombinatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej chodzi o szerokość wiązki głównej anteny w płaszczyźnie poziomej i w płaszczyźnie pionowej. Przykładowa charakterystyka:

2010073001.jpg

a - płaszczyzna pionowa,

b - płaszczyzna pozioma.

 

Obracając (montując na boku) antenę kierunkową zamieniamy charakterystyki miejscami. Zgadzam się z @młodym technikiem - zazwyczaj sprawdza się to nieźle, ale jeśli zależy nam na kierunkowości anteny mogą pojawić się problemy. Na powyższym przykładzie szerokość wiązki głównej zwiększy się nam z 60° do 100° (antena stanie się mniej kierunkowa). Jeśli szerokości wiązek głównych w obu płaszczyznach są zbliżone do siebie, wtedy antenę można obracać bez utraty parametrów.

 

@damians1

wejdź sobie na stronę www producenta anten Dipol, tam w katalogu online jest podane do pracy w jakiej polaryzacji antena jest przeznaczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma to związek z tym, że charakterystyki promieniowania elektrycznego to będzie jak dla płaszczyzny poziomej, a dla promieniowania magnetycznego jak dla pionowej. Tak to jest już zrobione. Promieniowanie elektromagnetyczne to promieniowanie magnetyczne+elektryczne. Promieniowanie magnetyczne propaguje w płaszczyźnie pionowej, elektryczne w poziomej. W sumie pole elektryczne i magnetyczne potrafi wywołać ten sam efekt w kawale metalu jakim jest antena. Jednak nie zawsze szczotką do pleców dobrze kibel wyczyścisz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promieniowanie magnetyczne propaguje w płaszczyźnie pionowej, elektryczne w poziomej.

Składowe elektryczne i magnetyczne są prostopadłe do siebie, ale to która składowa w której płaszczyźnie występuje zależy oczywiście od spolaryzowania fali elektromagnetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarrisonBergeron

Wykres przedstawiony przez Ciebie jest dla anteny trójelementowej - (reflektor, dipol, direktor) na pasmo VHF; w antenach na pasmo UHF czyli zawierające kanały na których jest DVB-T stosuje się anteny od 5 elementów w górę (pomijam przypadek dla mieszkających w pobliżu nadajników gdzie odbiera się na spinaczu biurowym :mrgreen: ), najpopularniejsze są anteny 12, 13-elementowe (spotkałem w necie nawet 24 i więcej) gdzie zaznaczony przez Ciebie listek jest węższy (im więcej direktorów tym jest bardziej wąski) więc różnica stopnia, dwóch albo trzech jest pomijalna więc nie ma żadnych problemów ani przeciwwskazań na montowanie anteny tak lub tak (H/V). Z tego co wiem DVB-T ma wszędzie być w jednakowej polaryzacji (nie tak jak teraz w analogu z różnymi) więc nasz problem sam się rozwiąże a więcej nowych stacji w analogu nie będzie więc dojdziemy do tego że jedyną słuszną anteną dla DVB-T będzie 12-elementowa Yagi lub dla mieszkających w dużej odległości od nadajnika klasyczna Yagi typu ATZ-19 za 40 zeta z symetryzatorem. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak. ten wykres będzie tym bardziej smukły im większy będzie zysk kierunkowy, racja. Tylko po co stosować tak wysoki zysk w momencie kiedy każdy obywatel kraju będzie mieć zapewnioną dobrą jakość sygnału? Inne, wieloelementowe anteny wchodzić będą w grę jedynie w momencie sytuacji ekstremalnych lub kiedy ktoś chce pooglądać zagraniczne tv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent anteny określa na jaką polaryzację antena jest przeznaczona H czy H/V - ale mniejsza o powody.

Zamierzam wymienić antenę na lepszą, która w przyszłości będzie mi służyć również do odbioru DVBT-T z RTCN Dęblin/Ryki.

Czy będzie dobra antena Dipol 44/21-69 Tri Digit ?? A może znajdę coś lepszego?

Do nadajnika w rykach mam dokładnie 20km (mieszkam na zachód od nadajnika). Jest widoczność optyczna z nadajnikiem.

20 km? Daj spokój, z armatą na muchę. ;)

Osobiście używam A1911 Dipola. Jest przewidziana do obu polaryzacji (nie na raz, antenę trzeba obrócić), jest mała, i "tania jak barszcz". Akurat w moim przypadku sprawdziła się lepiej niż szerokopasmowa i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Mieszkam 25 km od nadajnika. Taką samą kupiłem dla rodziców - 34 km od nadajnika - dobry (wręcz bardzo dobry) odbiór nawet słabych 10 kW programów.

Jedyny mankament tej anteny to: antena tylko na IV i V pasmo. TVP1 (analogowy) najczęściej nadawany jest w III paśmie. Też będzie odbierać, ale nie tak ładnie jak programy z IV i V pasma. Nadchodzi NTC więc to nie problem.

A1910 to bardzo podobna konstrukcja (niemal bliźniacza) do A1911.

Jeśli mieszkasz 20 km od nadajnika to moim zdaniem nie ma co przepłacać, różnicy raczej nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widać nadajnik to racja, nie ma co przesadzać ale dalej się będę upierał przy wieloelementówkach ale to z tego powodu że instalację będę miał odporną na wszelkie zakłócenia ze stacji bazowych telefonów komórkowych, wszelkich wi-fi, wi-max'ów, dect'ów, kablówek i innych urządzeń powodujących śmietnik w eterze (nie wiadomo co się jeszcze w międzyczasie pojawi), ktoś powie że przesteruję głowicę w tv i nie będę miał odbioru, to ja wtedy odpowiem- a od czego są tłumiki :mrgreen: Ale to zbyt optymistyczne. Wiem że tak pięknie będzie tylko kilkadziesiąt km od nadajników ale ukształtowanie terenu, zabudowa i zakłócenia, odległość i tak zrobią swoje więc nie będzie tak sielankowo. Ale to dobrze, znowu będziemy dyskutować tutaj jak połączyć 2 lub 4 anteny 12-elementowe synfazowo albo jak zrobić symetryzator z odcinka przewodu antenowego i nie używać wzmacniaczy. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz 20 km od nadajnika to moim zdaniem nie ma co przepłacać, różnicy raczej nie zobaczysz.

Do Ryk odległość niewielka i faktycznie taka mocna antena potrzebna mi nie będzie, ale to dopiero w przyszłości. Póki co z Ryk cyfrowo nic nie ma, sygnał cyfrowy odbieram z Raszyna a tam mam 75 km i w tym przypadku potrzebuje silniejszej anteny. Posiadam siatkę i ta sygnał łapie ale czasem zdarzają sie piksele lub nawet przerwa dłużej jak minute co prawda sporadycznie ale wolałbym mieć pewność że sygnału nie stracę nigdy.. Chce kupić jedną antenę a nie kilka którą będę mógł złapać sygnał nie tylko z Raszyna i Ryk ale być może również z Piask

 

tak, będziesz bardzo wzmacniać sygnał i mieć drogą, wieloelementową antenkę a zaraz za tym tłumik :D gratuluje pomysłu :D co do robienia symetryzatora z kawałka kabla to dosyć proste i jak ktoś będzie chciał przedstawię projekt :D

Chętnie zobaczył bym projekt takiego symetryzatora i sam przetestował jak takie cudo działa.

 

Znalazłem na strychu wiekowa antenę 3-elementową (aluminiową) nie mam pojęcia jaki ma zysk i w jakim pasmie działa. Jest szansa że złapałbym ta anteną z odległości 20km TVP info nadające z mocą 6,4 kW ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...