Skocz do zawartości

Dysk twardy do tunerów Ferguson Ariva


marko76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Podczas zwyczajnej pracy mojego tunera Ferguson Ariva 202E z włączoną funkcją Time Shift i podłączonym do niego dyskiem WD Elements 1TB, a także w trakcie nagrywania programu, od jakiegoś czasu dość nieregularnie potrafi pojawić się na ekranie komunikat "Speed to slow... coś tam", którego treści teraz dokładnie nie pamiętam i jej tutaj nie powtórzę, ale z tego komunikatu zrozumiałem, że prędkość transmisji dysku jest za niska dla nagrywania. Gdy ten komunikat się pojawi to jednocześnie tuner niemal za każdym razem się zawiesza (nic się nie da wtedy na nim zrobić, ani zmienić kanału, ani go wyłączyć z pilota itp.), a z dysku słychać dość głośne, regularne "stukanie", tak jakby głowicy dysku. Wówczas jedynym wyjściem pozostaje wyłączyć tuner "z hebla", czyli wyłącznikiem ręcznym z tyłu jego obudowy. Jeśli w tym czasie odbywało się nagrywanie programu to to nagranie zostaje oczywiście utracone.

Czy powyższe objawy to oznaka, że dysk pomału "dokonywuje żywota"? Albo może sam tuner? Kurczę, nie uśmiecha mi się, aby ten mój dysk, a tym bardziej tuner miał za chwilę paść. :/ Nie mam ochoty w najbliższym czasie kupować nowego. Planuję inne wydatki. Dodam jeszcze, że w moim tunerze korzystam z modułu CAM CI+ Cyfrowego Polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam komunikat często mi wyskakuje na moim leciwym dekoderze Ferguson Ariva 100e.Dysk 500 gb Intenso 2,5 cala na USB. .Dysk formatowany,a ledwie nagrań ze dwie-trzy audycje i wywala ten komunikat,że mało miejsca na dysku, czy że za wolny dysk.W info o dysku pokazuje, że ok. 90% wolnego miejsca jeszcze zostało ,a mimo wszystko komunikat wyskakuje na ekranie TV. Pomaga tylko format dysku i tak w kółko to samo. Gdy ten sam dysk użytkuję z dekoderem Cyfrowego Polsatu, HD 2000 to takich problemów tam nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, dyski talerzowe mają lepszą wydajność na początkowych sektorach, niż na końcowych. Czyli "zapchany" dysk będzie miał gorsze osiągi od "pustego".

Spadek prędkości to też skutek mocno pofragmentowanych na nim danych, głowica musi dużo jeździć po wolnych sektorach. Nie zaszkodzi przeprowadzić "defragmentacji".

Pomijam już uszkodzenie dysku (np. relokowane sektory) bo już o tym wspomniano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ariva 120 Combo nie chce wykryć WD MyPassport 4TB (dysk się rozkręca i dioda świeci, ale w menu wszystko wygląda tak samo, jak przy braku podłączenia czegokolwiek na USB).

(Mały pendrive działa normalnie.)

Partycjonowanie i formatowanie wg instrukcji - jedna partycja w MBR sformatowana w NTFS (ostatni sektor partycji - 0xffffffff).

 

Dioda dysku regularnie bardzo krótko mignie co kilka sekund.

 

Wina w zasilaniu, czy w dużej pojemności?

Może jest jakieś serwisowe menu, gdzie można odczytać logi albo jakiekolwiek komunikat - w czym problem?

 

Mam jeszcze Arivę 200, ale to chyba prawie to samo. Warto sprawdzać?

 

edit: Partycja <1TB również nie działa (sprawdzone już na obu dekoderach).

Może ktoś pochwali się, jaki największej pojemności dysk udało mu się nakłonić do współpracy z tymi tunerami? Szczególnie chodzi mi o dyski 3,5", przy których można wykluczyć problem z zasilaniem.

 

edit2: NTFS z pominięciem tablicy partycji - również lipa...

Edytowane przez radk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Koledzy przecież obecne dyski HDD talerzowe 2,5 cala to same dyski wyprodukowane w technologi SMR czyli zapis na dachówkę z dużym buforem czyli cachem od 128 Mb do 256 MB. :-(

Szukajcie starszych modeli dysków wyprodukowanych jeszcze w technologi CMR/PMR z zapisem konwencjonalnym. Największe pojemnościowo 2,5 cala dyski CMR i jeszcze dostępne to dyski o pojemności 2 TB model Seagate/Samsung ST2000LM003 z cache 32 MB i prędkością talerzy 5400RPM. Bardzo dobre dyski ale niestety droższe od obecnie produkowanych SMR, które pojemnościową są dostępne nawet z 5 TB.

Polecam także 2,5 calowe dyski o pojemności 1 TB i 0,5 TB marki WD model Blue Scorpio 5400RPM cache 8 MB lub 16 MB oraz HGST 1 TB, 0,75 TB oraz 0,5 TB model Travelstar HTS 7200 RPM cache 32 MB.

To co teraz się produkuje z marek Sagate, WD i Toshiba to wszystko badziewie z SMR. Nie nadaje się do nagrywania a jedynie to archiwizacji czyli zapisać i tylko sczytywać sobie coraz. :-(

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...