Skocz do zawartości

MUX 2 (komercyjne)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

W MUX-2 kanały Polsatu jak Polsat, TV4 i Super Polsat nadają w sztywnym 16:9, choć kiedyś tak nie było. Jedynie TV6 stosuje format dynamiczny, a kiedyś z początku właśnie tam było sztywne 16:9. Zastanawiam się, dlaczego TV6 nie nadaje sztywno jak pozostałe i po co w ogóle stosować sztywne 16:9 na kanałach SD. Materiały 4:3 nadawane w sztywnym formacie mają gorszą jakość i na starszych TV o proporcjach 4:3 mamy wtedy pasy dookoła zamiast obraz na całym ekranie, jak to jest w nadawaniu dynamicznym. Jeśli chodzi o kanały TV Puls i PULS 2, to one nadają dynamicznie, nie wiem jak TVN-y, bo nie widziałem tam w 4:3 nic od bardzo dawna.

Edytowane przez AnalitykDVB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizorów 16:9 jest już zdecydowanie więcej niż 4:3. Powinno się dbać o poprawne proporcje na ekranach 16:9. Znaczek pocztowy na 4:3 można przybliżyć za pomocą ustawień w dekoderze. Dlaczego to użytkownik 16:9 ma wykonać dodatkową pracę a nie posiadacz starego telewizora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizorów 16:9 jest już zdecydowanie więcej niż 4:3. Powinno się dbać o poprawne proporcje na ekranach 16:9. Znaczek pocztowy na 4:3 można przybliżyć za pomocą ustawień w dekoderze. Dlaczego to użytkownik 16:9 ma wykonać dodatkową pracę a nie posiadacz starego telewizora?

O czym Ty mówisz? Użytkownik telewizora 16:9 nic nie musi wykonywać przy zmiennym formacie, TV sam doda pasy po bokach. Przybliżanie, o którym wspomniałeś pogarsza jakość obrazu. Kanały SD powinny nadawać dynamicznie i większość tak nadaje. Kanały HD to oczywiście co innego, tam jest zawsze 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsat, TV4 i Super Polsat podczas programów 4:3 są nadawane w 16:9, a logo jest umieszczone na pasach bocznych, co oznacza, że nie jest to związane z parametrami multipleksu - najprawdopodobniej mają ustawione sztywne 16:9 w systemie emisyjnym programów - ujednolicenie z wersjami HD, gdzie tam standard nie umożliwia zmiany formatu obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest jak piszesz, bo na satelicie wersje SD Polsatu i TV4 też nadają sztywno. Super Polsat w SD jak wiadomo już nie nadaje na satelicie, to samo TV6 (przynajmniej ja ich nie mam w CP). Ale TV6 jako jedyny kanał Polsatu w MUX-2 nadaje dynamicznie i to jest ciekawe. A kiedyś z początku nadawania to właśnie ta stacja nadawała w sztywnym formacie i potem zostało to zmienione po wielu prośbach użytkowników choćby na forum EmiTela. Super Polsat, gdy zaczynał nadawanie najpierw był w sztywnym, potem dynamicznym i znowu w sztywnym. TV4 nawet nie wiem od kiedy nadaje w sztywnym, a Polsat już może nawet ze 2 lata będzie. Zauważyłem to wtedy, gdy pojawiły się stare odcinki "Kiepskich", ale dokładnie nie wiem, kiedy to było. W każdym razie według mnie ta zmiana jest na minus, wszystkie stacje Polsatu w SD powinny nadawać dynamicznie jak TV6 czy ATM Rozrywka z MUX-1, którą też traktuję jako stację Polsatu, choć może formalnie tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty mówisz? Użytkownik telewizora 16:9 nic nie musi wykonywać przy zmiennym formacie, TV sam doda pasy po bokach. Przybliżanie, o którym wspomniałeś pogarsza jakość obrazu. Kanały SD powinny nadawać dynamicznie i większość tak nadaje. Kanały HD to oczywiście co innego, tam jest zawsze 16:9.

Wiem o czy mówię. Dla wielu użytkowników ustawienie właściwych proporcji ekranu to już za wiele. I przy zmiennej fladze WSS na materiale 4:3 obraz będzie rozciągnięty. Przy poprawnym ustawieniu telewizora będzie wszystko ok ale my na tym forum nie jesteśmy grupą reprezentatywną. Dla nas ustawienie proporcji to banał. Dla wielu jest to nie do ogarnięcia lub nawet nie zwracają na to uwagi. Stąd moim zdaniem priorytetem powinni być użytkownicy telewizorów 16:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kanały TV Puls i PULS 2, to one nadają dynamicznie, nie wiem jak TVN-y, bo nie widziałem tam w 4:3 nic od bardzo dawna.

 

 

 Główny TVN jak i pozostałe TVN-y nadają w zmiennej, dynamicznej jakości obrazu 4:3/16:9 (brak okienka i czarnych pasów po bokach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

TV Puls potwierdziło że w DVB-T2 udostępni wersje HD obu swoich kanałów: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/puls-puls-2-hd-jak-ogladac-polsat-box-cyfrowy-polsat-canal-orange

Osobiście liczyłem na to że przy okazji DVB-T2 oddzielą Puls Kids od Pulsu 2. Swoją drogą pewnie podobnie będzie u innych nadawców więc niestety prób związanych z migracją kanałów z MUX8 czy powstania dajmy na to TV8 czy innych tworów od Polsatu pewnie nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

TVN i TV Puls potwierdziły że ich kanały będą w HD po przejściu na DVB-T2. Tymczasem Polsat uznał że poda w swoją decyzje w późniejszym czasie. Czyżby korciło ich na podniesienie do HD tylko Polsatu? Gdyby Polsat przeprowadził się na swój multipleks (MUX4) to nie musiałby wybierać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Poland napisał:

TVN i TV Puls potwierdziły że ich kanały będą w HD po przejściu na DVB-T2. Tymczasem Polsat uznał że poda w swoją decyzje w późniejszym czasie. Czyżby korciło ich na podniesienie do HD tylko Polsatu? Gdyby Polsat przeprowadził się na swój multipleks (MUX4) to nie musiałby wybierać. 

Wszyscy muszą od przyszłego roku przejść z SD na HD. Takie są decyzje rezerwacyjne zmienione. Na razie nie ma decyzji dot. MUX8 DVB-T ale ten też przejdzie w terminie późniejszym także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo analizujesz każdy przecinek w komunikatach prasowych. Jak widzisz dyskutujesz o tym 

2 godziny temu, Poland napisał:

co kombinuje

Może właśnie o to chodzi, o marketing szeptany, tajemniczość, co to będzie :) Nieliczni wiedzą jakie poczyniono ustalenia, inni wciągają się w dywagacje tajemniczości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pytałem kogoś czy wie o zmianach w przyszłym roku i odpowiedź: " mam cienki telewizor to przecież będzie działać", a ten tv ma 10 lat więc ta osoba nie rozumie że zmieni się coś w przekazie i nie będzie u niego działać. Pewnie na to liczy Polsat aby ludzie niezorientowani  podpisywali umowy satelitarne bo tu jest Polsat HD nie wiedząc że za rok będzie naziemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście tego co planuje Telewizja Polska to nawet byłby dobry ruch pod warunkiem że jeden multipleks byłby niekodowany. Problem byłby na MUX2 gdzie albo byłyby nowe konkursy albo sloty zostałyby podzielone między TVN i Puls. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...