Skocz do zawartości

DVB-T Skrzyczne/Katowice


Jasu12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

co o niej sądzicie? :)

 

Niesamowite co się na forach internetowych dotyczących DVB-T obecnie dzieje, wszędzie dosłownie wszędzie opanowali ją przedstawiciele firm antenowych i pociskają te swoje anteny po 300 zł a obecna kampania dotycząca włączania słabiutkich mux3 w Polsce do tego na kanałach gdzie juz ktoś nadaje robiąc w eterze zakłóćenia jest po prostu wyśmienitym powodem aby takie anteny szły jak ciepłe bułeczki, tymczasem gdyby polskie DVB-T było wprowadzane należnie jak np. w Czechach to napewno większość ludzi nie miałaby żadnych poblemów z odbiorem i nie musiała dodatkowo wydawać majątków na kolejne anteny. :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GREG i wszyscy którzy nie pojmują jak do końca działają te decybele:

 

Wprawdzie porównanie dźwięku do sygnałów cyfrowych jest dość kiepskie, ale myślę że i tak jestem w stanie ukazać to co się dzieje (idea jest ta sama):

Macie tutaj paczkę plików mp3, http://www.speedyshare.com/files/30980763/szumy.zip i posłuchajcie. To wymyślona przeze mnie symulacja odbioru w ciężkich warunkach przy fatalnym sygnale i różnych konfiguracjach żeby polepszyć jakość.

 

PS: Nie słuchać przez słuchawki !!

PS2: Vivaldi by mnie udusił gdyby żył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANTENA DVB-T ZE WZMACNIACZEM do47dBi (...) co o niej sądzicie? :)

masz pełną szansę 'zabić' tym czołgiem Kosztowy... :D

 

Popatrz tam --> http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark16594 - masz raptem ~10km do Kosztowych. W takiej sytuacji, jeśli nie ma wokół wysokich przeszkód terenowych powinna być antena pasywna, czyli bez wzmacniacza.

 

Więc tak:

 

1. możesz spokojnie kupić tę antenę w wersji pasywnej (http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-telewizyjne-odbior-cyfrowy-dvb-t,4356.htm), a dopiero, gdybyś nie miał dalej odbioru, dokupić osobno wzmacniacz.

 

2. brak mux-3 z Kosztowych to prawdopodobnie przesterowanie wzmacniaczy w twoich antenach, oraz, co wydaje się bardziej uciążliwe - Czesi nadający na k51. Ich 100kW z Ostrawy i Pradeda naprawdę mogą się nieść nieprawdopodobnie daleko. Pomimo dość dużych kątów będą włazić zarówno na bokach wiązki głównej, jak i na listkach bocznych anten.

 

Trzeba próbować bardzo precyzyjnie ustawiać się na Kosztowy, ale tak, aby minimalizować ich wpływ, czyli ogólnie odkręcaniem anteny w kierunku wschodnim. Sygnały zakłócające z Czech powinny się zmniejszać szybciej niż użyteczny z Kosztowych, i to jest jedyna szansa.

 

3. Kabel antenowy musi być bardzo dobry - tzw. "satelitarny", z wysokim współczynnikiem ekranowania (>90dB), na zewnątrz powinien być z PE, czyli w kolorze czarnym. Kable o średnicy ~5mm można od razu wyrzucić.

 

Bardzo dobra antena pasywna - http://www.rajsat.pl/index.php?H=400&indeks_p=157&dzial_p=2&kategoria_p=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale póki nie zamontujesz, to się nie dowiesz... :D

 

Pamiętaj, antenę ustawiamy bardzo, bardzo cierpliwie, bo dokładność bywa do pojedynczych stopni, a dekoder / TV pokazuje jakość z pewnym, sekundowym opóźnieniem.

 

Przy tej odległości, jeśli już, to zacząłbym od tego wzmacniacza - LNA-101. Ale to byłby "lekki czołg"... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tego linku z mapa na kosztowy ustawiłem sobie swoją chałupe jako punkt wyjściowy i dokładnie wiem jak mam ustawić kierując na który dom, okno... itp ;) dam znać jak tylko uda mi się odpalić mux3 :) a tak swoją drogą, to jakbym odrazu kupił ze wzmacniaczem tym lepszym "177" to będzie się to jakoś kłócić z odbiorem? czy po prostu nie potrzeba... przy tej odległości... w zestawach są jeszcze takie wzmacniacze sieciowe co się podłącza do końca kabla i do gniazdka... ale to już nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Oświęcimiu tj. 20 km w linii prostej od nadajnika w Kosztowach. Mam antenę TRIDIGIT bez wzmacniacza - polecam bo odbiór bardzo dobry. Dla Mux2 - 100/98 a dla Mux3 - 100/52 (co jest winą słabej mocy nadajnika Mux3). Kierunek najlepiej wyznaczyć z miernikiem sygnału lub odbiornikiem gps na azymut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Oświęcimiu tj. 20 km w linii prostej od nadajnika w Kosztowach. Mam antenę TRIDIGIT bez wzmacniacza - polecam bo odbiór bardzo dobry. Dla Mux2 - 100/98 a dla Mux3 - 100/52 .

 

To dobrze ale taki sam a nawet lepszy poziom sygnału będą mieli wszyscy na byle jakiej antence po wyłączeniu analogu gdy wzmocnią cyfrowy sygnał w Polsce i potem się okaże kto był "szybsiejszy" i sprytniejszy, kto wydał daremnie "podatek od głupoty".

 

Niesamowite co się na forach internetowych dotyczących DVB-T obecnie dzieje, wszędzie dosłownie wszędzie opanowali ją przedstawiciele firm antenowych i pociskają te swoje anteny :crazy:

 

Nie da się ukryć :read: w Polsce z tym całym DVB-T to tyle zamętu że tym powinna zając się komisja śledcza, najpierw opóźnienia, płatni nadawcy TV zacierają ręce, brak solidnej kampani informacyjmnej podobnej do tej w Czechach, potem oszuści łażący po miejscowościach i straszący wyłączeniem analogu i sprzedajacym zestawy satelitarne TNK po kilkaset złotych, potem skandal z wyłączeniami przemienników górskich i odcięcie mieszkańców od jakiegokolwiek sygnału na rok bo nie ma w planach co dalej z przemiennikami a teraz kolejna "impreza", czyli chwilowe słabiutkie moce MUX3 TVP i dorabianie się jak tylko się da na "lepsiejszych antenach"

 

Szkoda słów Ot Polska właśnie. :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska abonent 10km od nadajnika.

Zainwestuje jeszcze w niezłą antene ZE WZMACNIACZEM do47dBi

Czechy abonent 30km od nadajnika.

 

Nezapomeňte vložit zásuvky antény kousek drátu.

 

A jak chcesz oglądać telewizję publiczną TVP i kanały tematyczne telewizji publicznej to musisz kupic dekoder prywatnej tv :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pewną radę według mojego doświadczenia, że jeśli cię nic nie przysłania od zachodu czyli z kierunku Czech to wiedz że jest źle, w moim przypadku przysłaniają mnie niewielkie wzgórze oraz blokowiska dzięki czemu odbieram tak daleko bo 40 km od nadajnika na południe mux3 z Katowic.

 

Ale czego się nowego dowiedziałem to tego że po zbudowaniu nawet małej antenki według wzoru ze strony http://www.cnet.de/praxis/wochenend/410 ... asteln.htm

ale dodaniu do niej tylnego ekranu z blachy aluminiowej w odłegłości 10 cm uzyskałem również TYLKO W JEDNYM miejscu dosłownie żyłe wodną - jakość 100% MUX3, sądzę że coś stanęło dodatkowego na przeszkodzie z kierunku Czech dlatego też mux3 odebrałem na tej antence z projektu bez symetryzatora i bez wzmacniacza 10 metrów n.p.m. W POKOJU, do nadajnika katowickiego nic więcej mnie nie przysłania prócz ściany żelbetowej.

 

Więc może wystarczy tymczasowo coś takiego zrobić i do anten dodać coś w rodzaju ekranu zachodniego z dużego kawałka blachy, jakiejś siatki do ogrodzenia czy ołowiu a na pewno dobrze by antena była umieszczona od wschodniej strony domu by skutecznie zaszumić czechy i by każda antena spokojnie odebrała słabiutki mux3 jestem ciekawy czy komuś innemu taki eksperyment pomoże np z siatką, szczególnie ludziom którzy mieszkają tam gdzie bardzo silnie im dolatuje czeski sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...