Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram wypowiedź poprzednika. Ja bym już zaczął testy DVB-T2 na MUX 3 - żeby przyspieszyć przechodzenie polskich multipleksów do DVB-T2. Skoro i tak musimy przejść, to lepiej to wcześniej zacząć, żeby proces przejścia multipleksów na nowy standard nadawania przeszedł płynnie i bez żadnych problemów. Przy okazji do testowanego multipleksu w DVB-T2 dodałbym nowe stacje od TVP, żeby rozluźnić pozostałe multipleksy, w których są kanały TVP. W DVB-T2 widzę nową szansę dla rozwoju polskiego DVB-T, a TVP 3 w HD to jest oczywista oczywistość - szkoda, że dalej mamy TVP 3 w marnym SD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe do zrobienia. Czy widzisz jakiegokolwiek nadawcę, który chce sobie ograniczyć na własną prośbę audytorium, podczas gdy pozostali będą nadawać w DVB-T ? Bo do tego sprawdzałoby się przełączenie samego MUX3 na DVB-T2.

TVP ma zgodę na emisje eksperymentalne DVB-T2 w Krakowie i Warszawie na specjalnych nadajnikach. Miały ruszyć już w czerwcu tego roku, ale pandemia pokrzyżowała plany, gdyż przeniesiono imprezy sportowe o rok.

I takie emisje testowe mogę przyczynić się do szybszego przejścia odbiorców na nowy standard.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś zacząłem przygodę na działce ROD z pająkiem, w ogóle się na tym nie znam. Wszystko już było tzn. pająk na dachu jakiś sprzęt chyba awiwa to nie dekoder taka przystawka, jutro sprawdzę co i jak, antena plus wzmacniacz. Dowiozłem dziś tv i jestem w szoku działa pięknie ładnie, tylko pikseloza na TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP SPORT HD, tylko na nich reszta chodzi bardzo ładnie. To problem z ustawieniem anteny, za słaby wzmacniacz czy czynniki pogodowe ( wiało trochę ). Jutro sprawdzę więcej:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź poziom sygnału na tych kanałach.

Każdy dekoder ma wskaźniki.

W MUX3 masz następujące kanały prócz wymienionych przez Ciebie: TVP Info HD, TVP Historia, TVP3.

 

Jeśli sygnał jest zbyt słaby dla MUX3, , to każdy z wymienionych kanałów będzie  odbierał źle.

Możliwe że sygnał jest przesterowany, a więc za duże wzmocnienie. Ciężko powiedzieć.

Wyrzuć wzmacniacz i zobacz jak odbiera bez wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dvbtowiec napisał:

To jest niemożliwe do zrobienia. Czy widzisz jakiegokolwiek nadawcę, który chce sobie ograniczyć na własną prośbę audytorium, podczas gdy pozostali będą nadawać w DVB-T ? Bo do tego sprawdzałoby się przełączenie samego MUX3 na DVB-T2.

TVP ma zgodę na emisje eksperymentalne DVB-T2 w Krakowie i Warszawie na specjalnych nadajnikach. Miały ruszyć już w czerwcu tego roku, ale pandemia pokrzyżowała plany, gdyż przeniesiono imprezy sportowe o rok.

I takie emisje testowe mogę przyczynić się do szybszego przejścia odbiorców na nowy standard.

Miałem na myśli coś takiego, jak zrobiono to w Czechach - czyli multipleks przejściowy między DVB-T a DVB-T2 - przez jakiś czas działyby dwa multipleksy - obecny i nowy w DVB-T2 - i po przejściu do DVB-T2 pozostaje multipleks w DVB-T2. Czekam na emisje eksperymentalne DVB-T2 w Krakowie i Warszawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie stoi na przeszkodzie aby uruchomić testowo w całym kraju MUX 5 i 6 (w DVB-T2) . Jeden może być w całości dla TVP, gdzie spokojnie da radę upchać wszystkie ich kanały z NTC. Takie MUX'y mogły by funkcjonować do końca 2011 roku.

Edytowane przez bartek67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkodą jest kto zapłaci za ten ogólnopolski "okres przejściowy" z dublowaniem kanałów TVP. Grono odbiorców reklam się nie zwiększy, a nadawanie to przecież potężne koszty. Jeśli Trwam za 1 slot płaci Emitelowi 6,2 mln zł rocznie (dane z 2013 roku), to roczny koszt całego MUX-a to jakieś ~ 50 mln zł (może ktoś ma dokładniejsze dane, ile rocznie płaci TVP ?). Poza tym, odbiorcy tak czy siak muszą się zaopatrzyć w sprzęt DVB-T2, więc wystarczy jakaś solidna kampania informacyjna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gierek napisał:

Miałem na myśli coś takiego, jak zrobiono to w Czechach - czyli multipleks przejściowy między DVB-T a DVB-T2 - przez jakiś czas działyby dwa multipleksy - obecny i nowy w DVB-T2 - i po przejściu do DVB-T2 pozostaje multipleks w DVB-T2.

Tak, ale to było chyba wymuszone przez ustawodawcę. Nie chcę jednoznacznie się wypowiadać, bo nie znam zasad jakie tam panowały, jednak wyglądało to jak przejściowy simulcast. Problemem są tak jak kolega napisał wyżej koszty. Dochody się nie zwiększą dzięki temu że stacja będzie dublowana na dwóch nadajnikach, a koszty wzrastają. Żaden nadawca nie będzie za to dopłaca z własnej nieprzymuszonej woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale myślę, że przejście z DVB-T do DVB-T2 powinno się odbyć płynnie, żeby odbiorcy mogli się przygotować, zakupić odpowiedni sprzęt do odbioru DVB-T2. Ja podałem tylko jeden z możliwych przykładów, oczywiście dublowanie oferty i dwa razy wyższe koszty nie mają sensu. Przejście multipleksu TVP do DVB-T2 powinno się odbyć, bo to oznacza większą pojemność nadawania - lepszą jakość techniczną, więcej kanałów do dodania, a nie że jak jest teraz, gdy jest taki mały nieporządek. Można oczywiście zaproponować jakiś inny sposób płynnej migracji na DVB-T2, ale nie mam pojęcia, jaki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy przed przełączaniem wystarczy zacząć porządną kampanię informacyjną - kto nie ma, kupi odbiornik DVB-T2. A w dniu przełączenia i tak trzeba będzie zrobić wyszukiwanie kanałów, choć pewnie cześć odbiorników zrobi to automatycznie. Nie da się tego płynniej zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale innej możliwości nie ma:

  1. Albo przełączamy do DVB-T2 istniejący multiplex, a to oznacza stratę widzów, którzy nie są przygotowani na przejście i zyskuje konkurencja.
  2. Albo włączamy testowe nadajniki z ciekawą ofertą, aby zachęcać do przejścia.
  3. Albo uruchamiamy emisję równoległą przez jakiś czas - kosztowne i nie ma to miejsca w zawężonym paśmie.

Idealna opcja to moim zdaniem 2. Polsat News już testował w 4 miastach, teraz czas na TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @jerkre A może Ty piszesz o TVP Kultura 2 który idzie w HbbTV z MUX8 a k32 to pozycja na której Ci się zaprogramował w telewizorze ? :)

Nie było pozwolenia na emisję eksperymentalną na śląsku w DVB-T2. Jest pozwolenie na testy z Chorągwicy na kanale K38.

Edit: Podłączyłem antenę na Śląsk, na K32 jest cisza.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój telewizor w informacjach o kanale, informuje Cię że kanał 32 to pozycja pod którą się zapisała TVP Kultura HD na Twojej indywidualnej liście kanałów.

 

Kanał w tym przypadku nie jest w rozumieniu tym na którym nadaje TVP Kultura.

Linijkę niżej masz częstotliwość na której nadaje TVP Kultura 184Mhz

Odpowiada to fizycznemu kanałowi 6-temu w paśmie VHF.

 

 

 

Trzeba rozróżniać

Kanał - jako nazwa stacji

Kanał - jako pozycja pod którą się zapisuje

Kanał - jako odpowiednik częstotliwości na której nadaje.

 

Jedno słowo a 3 diametralnie różne znaczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to tak wyglądało NTL Radomsko jest nadawany w MUX-L3 na kanale 36 i taka informacja była po starcie emisji cyfrowej:

- szukajcie nas na kanale 36 i wiele starszych osób pytało o co chodzi: " w telewizji mówią szukaj nas na kanale 36 a trzeba włączyć 23 aby oglądać  Radomsko ?"  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...