Skocz do zawartości

MUX 3 (TVP)


apk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet mniej, jak łysemu grzebień :P ale skoro KRRiT sama umożliwiła umieszczenie tego kanału to ktoś może wpaść na taki szalony pomysł i rzeczywiście to zrobić gdyby Emitel dalej krzyczał o grube miliony za nadawanie na ograniczonym zasięgiem multipleksie ;)

Myślicie, że Emitel obchodzi, co TVP umieści w MUX8? Ważne, że będą płacić a nadawać mogą sobie nawet 3 statyczne plansze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakoś się na razie nie kwapią żeby im płacić ;) tym bardziej, że za bardzo nie ma za co

Ale jeśli już się zdecydują to dla Emitela bez różnicy, czy to będzie TVP Sport, czy TVP Parlament.

A jeśli twierdzą, że nie ma za co, to żegnaj adieu. Po to Emitel interweniował, by TVP się jasno określiło, czy chce te miejsca, czy nie. Jeśli nie, to chciał rozpisania nowego konkursu.

 

Wczorajsza transmisja live Islandia-Ghana na TVP Sport.

Średni bitrate 3,1 Mb/s

Edytowane przez vigoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy dojdzie do zawarcia umowy o dostępie do multipleksu na skutek przedmiotowego wniosku Telewizji Polskiej S.A., programy, o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX 1-MUX 3 w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX 8.

 

 

Dziękuję @K63 za przytoczenie tego zapisu. Niemniej szkoda, że programy nie mogą się dublować, nawet jeśli chodzi o wersję SD i HD - mam tu tylko na myśli kanał sportowy TVP. W pewien sposób TVP już niegdyś powielała takie stanowisko: TVP 1 i 2 w obu wersjach na MUX1 i MUX3. Wtedy było to spowodowane kwestią zasięgu telewizji cyfrowej, no i tym, że nie każdy odbiornik po szybkim wprowadzeniu DVB-T umiał odtworzyć sygnał w HD, w MPEG4. ;)

"Skojarzenia to przekleństwo"... ale widzę tutaj pewne analogie... TVP może stać na stanowisku (jeśli negocjacje z EmiTelem będą stały w szczerym polu), że infrastruktura, niedostateczne pokrycie zasięgu czy występują problemy w odbiorze tego MUXa, natomiast EmiTel będzie stał na stanowisku, że wszystko jest ok. Zatem opcja SD na MUX3, a HD na MUX8 byłaby, wydaje mi się, że naprawdę wartą przemyślenia. No ale cóż... szkoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP może stać na stanowisku (jeśli negocjacje z EmiTelem będą stały w szczerym polu), że infrastruktura, niedostateczne pokrycie zasięgu czy występują problemy w odbiorze tego MUXa

Tylko, że od strony technicznej wszystko jest w porządku z MUX-8. Emitel wywiązuje się, że wszystkich zobowiązań zawartych w decyzji rezerwacyjnej. :) A zupełnie inną kwestią jest to, że ludzie nie dostosowują swoich instalacji antenowych pod MUX-8 albo nie wiedzą, że istnieje coś takiego, jak MUX-8.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak wiedzy to jedno, chęci do dodatkowych kosztów inwestując w nowszą instalację to drugie. Ale inna sprawa, że niekiedy położenie sprawia większe problemy aniżeli odmienna polaryzacja niż ta, w której się wszystko odbiera (to swoją drogą, też idiotyzm...). Na ten moment to wygląda to tak, że wiele osób wychodzi z założenia (sam znam kilka takich), że po co dostosowywać się pod MUX8, który ma niewiele do zaoferowania?...

A TVP chce dla siebie jak najlepiej, dziwić się i nie dziwić... btw. "szastanie" pieniędzmi nie jest ostatnio w modzie wśród obecnych decydentów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment to wygląda to tak, że wiele osób wychodzi z założenia (sam znam kilka takich), że po co dostosowywać się pod MUX8, który ma niewiele do zaoferowania?...

To świadczy o nadawcach, którzy już tam są. Mnie "Rozmowy w toku" i "Mamuśki" też nie porywają. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję @K63 za przytoczenie tego zapisu. Niemniej szkoda, że programy nie mogą się dublować, nawet jeśli chodzi o wersję SD i HD - mam tu tylko na myśli kanał sportowy TVP. W pewien sposób TVP już niegdyś powielała takie stanowisko: TVP 1 i 2 w obu wersjach na MUX1 i MUX3. Wtedy było to spowodowane kwestią zasięgu telewizji cyfrowej, no i tym, że nie każdy odbiornik po szybkim wprowadzeniu DVB-T umiał odtworzyć sygnał w HD, w MPEG4. ;)

"Skojarzenia to przekleństwo"... ale widzę tutaj pewne analogie... TVP może stać na stanowisku (jeśli negocjacje z EmiTelem będą stały w szczerym polu), że infrastruktura, niedostateczne pokrycie zasięgu czy występują problemy w odbiorze tego MUXa, natomiast EmiTel będzie stał na stanowisku, że wszystko jest ok. Zatem opcja SD na MUX3, a HD na MUX8 byłaby, wydaje mi się, że naprawdę wartą przemyślenia. No ale cóż... szkoda.

 

Jeżeli jednak TVP nie będzie mogła robić simulcastu TVP Sport siłą rzeczy wybierze MUX3 bo jest stabilniejszym MUX'em a poza tym z tego co widziałem po wykresie na stronie Satkuriera jakość TVP Sport jest bardzo bliska jakości HD gdyż na stacje przypada prawie tyle samo pojemności co na TVP2 HD.

Zadanie TVP w zakresie MUX8 jest proste - doprowadzić się do wykrwawienia się będących tam nadawców (to im się udało ale przejęć to chyba nie przewidzieli) a następnie dojść do słowa. Zapomnieli jednak o EmiTelu i to jest błąd publicznego nadawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Sport w MUX-3 nadawany jest w rozdzielczości 704x576 (niepełny PAL), więc jakość tej stacji nie może być "bliska jakości HD". :wink:  Kanały HD nadawane są bowiem w rozdzielczości 1920x1080. Bitrate to nie wszystko. :smile:

W sprawie MUX-8 to TVP dyktuje warunki. Emitel jest na przegranej pozycji. TVP nie musi tam przecież za wszelką cenę nadawać. A Emitel im dłużej nie będzie chciał się dogadać w sprawach finansowych z TVP, tym dłużej będzie nadawać "puste sloty", ponosząc comiesięczną stratę. Proste jak budowa cepa. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwy jest także inny wariant - może mało prawdopodobny, ale ... :?:

Emitel mógł tak skalkulować opłaty za mux-8, że obecne wpływy od czterech nadawców mniej więcej pokrywają im koszty emisji i wychodzą na tzw. "zero". Co prawda nie zarabiają, ale też nie tracą. Zatem mogą sobie pozwolić na twarde stanowisko przy tych "niby-negocjacjach", by dać pstryczka TVP i poniekąd "ukarać" ją za bierną postawę.

Ot, takie moje przemyślenia.

Prawdę mówiąc nic nie wiemy na temat szczegółów i kwot, które padają przy rozmowach. Możemy się tylko domyślać. Tak, czy siak - obie strony tracą. Zobaczymy kto kogo "przetrzyma". No i jak długo to potrwa? Wszak Kołodziejski (KRRiT) twierdzi że "negocjacje nie mogą ciągnąć się w nieskończoność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie oglądam mecz na TVP Sport i TVP 1 HD z MUX3 i można porównać jakość. Jest ogromna różnica, na TVP Sport przy bardziej dynamicznych scenach i ruchach kamery lewo/prawo obraz traci ostrość, pojawiają się struktury blokowe (kompresja chyba) i postrzępione linie na łukach np. środka boiska. Zobaczymy co będzie jak na TVP 2 HD dojdzie mecz na MŚ (trzy transmisje sportowe równocześnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanałach TVP z MUX3 znowuż jakieś kombinacje z dźwiękiem. Na wszystkich kanałach poza TVP3 - jest jedna ścieżka audio pn. AUDIO1. ;)

 

PS. Brak teletekstu na TVP1, TVP2 i TVP Sport.

 

Edit: 1:14 - ścieżka AUDIO2 na TVP Historia (cisza, brak dźwięku [?])

 

Edit: 1:46 - na TVP1 i TVP2 jest druga ścieżka bez identyfikatora* (nie wiem, czy jest ona od początku "testów" czy też została dołączona teraz)

 

Edit: 2:29 - wszystkie serwisy (ścieżki dźwiękowe, teletekst, napisy) wróciły do stanu pierwotnego, "testy" zakończone.

 

 

* Jak się potem okazało była to ścieżka QAA. ;)

Edytowane przez pierścień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścieżka QAA, to oryginalne audio w E-AC3.

 

Nie wiem co testowali w nocy - nie miałem info, że mają coś testować ;) Sprawdzę później, czy coś się zmieniło w stosunku do układu ze wczoraj (sprzed nocnych przełączeń), ew. czy coś przestawiono z bitrate kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzając dźwięk na kanałach TVP, mój tuner pokazał mi na różnych stacjach zarówno dźwięk "Polski" jak i "Niezdefiniowany". Zależy to od programu:

 

Na TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura i TVP ABC wyświetlają mi się trzy ścieżki - "Polski" i dwie "Niezdefiniowane"

 

ede5d8cfe63a.png
 

Na TVP Historia wyświetlają się po jednej - "Polski" i "Niezdefiniowane"

 

71f5aeb22335.png

 

Na TVP3 i TVP Info wyświetla mi się tylko "Polski"

 

de45ed4d4fc4.png

 

A na TVP Sport, ku zdziwieniu, "Angielski" :shock:

 

7fa85955fb72.png

 

Wiecie może czym różnią się te ścieżki? Nie odczuwam między nimi żadnej różnicy, nawet jak mam w ustawieniach Digital Audio włączoną opcję "Raw HDMI On".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dekoder przedstawia ścieżki dźwiękowe w takiej kolejności:

TVP1 HD

pol (103)

qaa (104) [Dolby D+]

aux (108) [Dolby D+]

TVP2 HD

pol (203)

qaa (204) [Dolby D+]

aux (208) [Dolby D+]

TVP3 Białystok

pol (703)

TVP Kultura

pol (403)

qaa (404) [Dolby D+]

aux (408) [Dolby D+]

TVP Historia

pol (503)

aux (508) [Dolby D+]

TVP Sport

pol (603)

TVP Info

pol (3503)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...