Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym kupić pokojową antenę do telewizji naziemnej (cyfrowej). Mam 3 typy, ale nie wiem, który z nich jest najlepszy w praktyce. Otóż są to:

1) :censored:

2) :censored:

3) :censored:

Proszę o radę i cenne wskazówki.

 

Antena będzie służyć do odbioru DVB-T na komputerze. Obecnie korzystam z mini antenki dołączonej do tunera. Odległość od nadajnika to jakieś 10 km (nadajnik nadaje z mocą 100 kW zarówno MUX1 jak i MUX2) i obraz czasami zacina, stąd chciałbym to jakoś poprawić.

 

Pozdrawiam.

 

Co prawda 10 km od nadajnika to żadna odległość, ale tak czy inaczej nie polecam tego typu instalacji. Nawet najsłabsza antena zewnętrzna sprawdza się lepiej od dobrej klasy anteny pokojowej. Wydasz jakieś 40-50 zł ale sygnał nie będzie ci uciekał. Ja ostatnio sam zrobiłem małe przemeblowanie na dachu i kupiłem Dolphina. Jak na razie nie widzę minusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ATX trzeba wiedzieć gdzie kupić. Jedne są bardzo wytrzymałe, inne bardzo słabo. Z tego co wiem w firmie Inel są dobrej jakości, za to te z Dipola sypią się.

Mogę zapytać skąd wziąłeś te stwierdzenie o jakości? Pytam zupełnie z ciekawości. Ja akurat jestem w posiadaniu ATX91 firmy Inel i z tego co widzę kanały pracy to 21-60, a ta z Dipola 21-69 czy tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Tak się zastanawiałem ostatnio nad kupnem anteny do DVB-T. Na aukcjach internetowych znalazłem antenę zewnętrzną obrotową, która podobno obraca się o 360 stopni. I teraz mam takie pytanie: czy taka antena będzie odbierać poprawnie DVB-T czy po prostu jest to zwykła "zabawka" i lepiej kupić inną? Interesuje mnie polska telewizja, ale czeska także byłaby mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest zwykła zabawka. Nie należy kupować anten na allegro i podobnych serwisach, gdyż nie ma się pewności co do jakości urządzenia. Na twoim miejscu zainsalował bym zwykłą antenę kierunkową i próbował kierować na takie lokalizacje jak: Katowice-Kosztowy (55 MUX1, 49 MUX2, 51 MUX3), czy Częstochowa-Wręczyca (35 MUX1, 39 MUX2) + Częstochowa-Błeszno (41 MUX3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Mam szybkie pytanie. Mieszkam w sosnowcu i chcę odbierać czeskie DVB-T z łysej góry i polskie z katowic lub wisły.Profil terenu w mojej lokalizacji jest następujący:

Nadajnik w katowicach odległość około 15km

http://zapodaj.net/cdc6c8e5c5aa5.png.html

Nadajnik łysa góra odległość około 100km

http://zapodaj.net/e0ea1ebd64cd1.png.html

Nadajnik Wisła-Skrzyczne odległość około 70km

http://zapodaj.net/a6d17176c46c0.png.html

Obecnie mam antenę logarytmiczną http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Logarytmiczna-5-69/226 jest bardzo niestabilny odbiór z katowic(obraz śnieży).

Po wizycie w sklepie TV-SAT zastanawiam się nad:

1) Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit z symetryzatorem i do tego osobno wzmacniacz lna-177 i zasilacz(tak by zamontować w razie konieczności)

2) Antena Maximum UHF200 i do tego ewentualnie jakiś dobry wzmacniacz

Jeśli trzeba będzie mogę zamontować dwie anteny, wtedy dojdzie jeszcze zwrotnica. Sygnał DVB-T ma iść razem z SAT przez multiswitch i około 30 m kabla żelowanego PE do 8 punktów.

Która antena będzie najlepsza, a może najlepiej kupić i jedną i drugą? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojtek92 wymieniłeś mocniejszą antenę na słabszą. Jaki wpływ FEC ma na odbiór widzimy porównując odbiór NTC, w górach można złapać czeskie kanały nadawane z porównywalną mocą w MPEG2 z FEC 2/3 z 150km a nie łapie się polskich z FEC na poziomie 5/6 z 50km. Wszystko uzależnione jest od zakłóceń z sieci GSM, przeszkód terenowych itp. Oddaj tę antenę i weź albo logarytmiczną, albo ATX91. Przy sile sygnału na aktualnym poziomie 60% z MUX1, taka zmiana powinna umożliwić odbiór z MUX2. Ewentualnie spróbuj siatkę na przedwzmacniaczu SWA 45dB. Na pewno oddaj tę antenę, którą masz bo jest nieodpowiednia.

Dzisiaj dopiero to odczytałem, bo mam już dość tej męki z tym ciągłym przerywaniem/zakłóceniami. Smutne jest to, że wywaliłem na tą antenę tyle kasy w błoto. Serdecznie dziękuje tym, którzy zrobili mi niedźwiedzią przysługę.

 

Bardzo chciałbym Ciebie prosić lub osobę która faktycznie zna się na rzeczy żeby potwierdziła czy chodzi i ten przedwzmacniacz Wzmacniacz SWA 9701 _ 45dB . Nie chcę narazie pakować się w koszta kupna nowej kolejnej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie.

Mam pytanie odnośnie anteny zewnętrznej.

 

Miejsce odbioru Kraków okolice Mistrzejowic- do nadajnika z chorągwicy koło 16 km, 7 piętro- idealnie na wprost nadajnika stoi zasłaniający wieżowiec obok reszta krajobrazu pusta.

 

I tak, obecnie próbowałem na antenie pokojowej z wbudowanym wzmacniaczem odbierać. Odbiera Mux2, część kanałów z Mux 1 natomiast z Mux3 nic.

 

Chcę zainwestować w antenę kierunkową, pomóżcie jaka wystarczy?

 

Rozumiem, że w tych warunkach przy tak niewielkiej odległości to chyba antena z symetryzatorem bez wzmacniacza?

 

Która by spełniała dobrze swoją funkcję?:

 

http://www.dipol.com.pl/a...21-69_A1112.htm

 

http://www.dipol.com.pl/a...dvb-t_A1610.htm

 

http://www.dipol.com.pl/a...t_eco_A2660.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Babcia prosiła mnie o zakup nowej anteny pod telewizję dvb, dekoder jaki posiada to Wiwa hd90. Maksymalny budżet to 100 zl. Nie znam sie zbytnio na tego typu sprzęcie, wiec czy waszym zdaniem ta antena będzie rozsądnym wyborem? Chodzi głównie o odbiór mux1 oraz mux2. Lokalizacja to Kalisz Wlkp. Z góry dziękuję za pomoc. Mogę jeszcze dodać ze jest już kupiony wzmacniacz antenowy. Na obecnej starej antenie często pojawiają się artefakty, lub całkowite przerwania w transmisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Koledzy i koleżanki mam problem.

Przeprowadziłem się do nowego mieszkania. Niestety brakuje tu balkonu a co się za tym wiąże nie ma możliwości wystawienia anteny naziemnej za okno.

Na pokojówce chodzi to średnio, natomiast po wystawieniu jej przez okno wskakują nawet kanały HD. I tu moje pytanie. Spotkaliście się może kiedyś z anteną zewnętrzną, którą można przymocować np. jakąś solidną przystawką do okna od zewnątrz? Znalazłem anteny na magnesie, aczkolwiek parapet za oknem jest z płytek i to rozwiązanie nie przejdzie.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...