Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Wg mnie tak, bo gdzieś czytałem, że te podobne trochę to anten siatkowych dobrze się spisują. Ta pierwsza np. to zwykły drut ze wzmacniaczem i same szumy by to zbierało, druga wygląda szajsowato, zwłaszcza przez ten napis dvbt i one są do niczego także. Jak widać tutaj najdroższy jest ten szajs a lepsza antena idzie za małą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Krośniewicach k. Kutna (między Łodzią a Płockiem). Usiłuję dobrze zrobić instalację antenową SAT/DVB-T/Radio.

Sat mam w miarę rozpracowane (quattro, multiswitch i gniazda abonenckie). Do instalacji wpuściłem starą instalację TV/radio. Antena TV to antena kierunkowa typu Yagi. Nie wiem ile ma elementów, ale na oko 15. Do radyjka mam podpiętą najpopularniejszą antenę dookólną typu "obręcz"). Wszystko ładnie spięte zwrotnicą pasmową i wpakowane do wejścia na multiswitchu.

Niestety nie jestem zadowolony z odbioru zarówno radia jak i dvbt.

Przy dvbt na wszystkich muxach mam jakość 95-100%, ale parametr siła to tylko 30-54%. Podejrzewam, że słaba siła powoduje co kilkadziesiąt sekund "szatkowanie" obrazu. Co ciekawe antena kierunkowa ustawiona na Łódź wyłapuje stacje z tyłu, bo oprócz tvp info Łódź odbieram tvp info Poznań z przeciwnego kierunku.

Czy teraz mam zmienić antenę TV na coś potężniejszego typu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2682.htm czy coś delikatniejszego? Czy w moim położeniu wystarczy symetryzator, czy trzeba przedwzmacniacz antenowy o sporym zysku?

 

No i podobne pytanie do anteny radiowej. Chciałbym odebrać różne stacje z różnych polaryzacji. Np. Radio Victoria Kutno (pol. V), Eska z Łodzi (pol. H), Radio Łódź (pol. V), ZŁote Przeboje (Pabianice pol. V), TOK FM 97.4 (nawet nie wiem skąd nadaje) i oczywiście te wszystkie podstawowe zetka, RMF, polskie radio 1,3,.... Mam więc tę antenkę dookólną, ale nie łapie mi ani złotych przebojów, ani tok fm, ani eski. Nawet zetka czy łódź w stereo szumią :( Jak to ogarnąć?

Myśałem o jakiejś kierunkowej 3-elementowej antenie, ale one śą głównie pod jedną polaryzacje robione i pewnie nie złapią mi stacji z kierunków pod kątem 90, czy 180stopni. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli rzeczywiście chcesz mieć,Kolego-dobrą instalację,to powinneś rozdzielić tory,a nie pakować wszystkie sygnały do jednego kabla wraz ze wszystkimi "śmieciami",które jeszcze chcesz wzmacniać.Oszczędność naprawdę wydaje mi się wirtualna.Sumowane sygnały przy ich ilości i różnorodności nigdy będą zbliżone co do swej siły i naturalną rzeczą jest ich wzajemne zakłócanie.

Na "dzień dobry" spróbuj sprawdzić odbiór radiowy z anteny bezpośrednio /lub przez wzmacniacz FM/,podłączonej do gniazda antenowego w tunerze FM.Dipol produkuje anteny o polaryzacji H/V:

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... A0221.htm;

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... A0221.htm;

Obydwie mają ujemny zysk /coś za coś/.Pierwsza jest dookólna,druga ma charakterystykę tzw.ósemkową za to można,kierując ją na nadajniki słabsze-"wyróżnić" je spośród innych,aby zrównać sygnały i potem je wzmocnić.Niestety nikt nie poda Ci gotowej recepty,najwyżej pewne sugestie-musisz sam dobrać i ustawić anteny.

Powyższe odnosi się również do DVB-T,przy braku wiedzy o charakterystykach /kierunkowej i zysku dla potrzebnych Ci kanałów/posiadanej anteny trudno będzie o dobry odbiór i wzmacniacz raczej niewiele tu pomoże,raczej dwie dobre,kierunkowe anteny i zwrotnica.Dopiero po uzyskaniu zadowalających wyników możesz spróbować zsumować sygnały DVB-T z Sat.Odbiór FM doradzałbym jednak na oddzielnym kablu.Pamiętaj o jednym-im bardziej uniwersalna sieć,tym powinna być bardziej profesjonalna i należy tu dążyć do rozsądnego kompromisu,rezygnując w ostateczności ze słabszych stacji radiowych na rzecz sumowania wszystkich sygnałów/tzn. łącznie z radiowym/w multiswitch'u.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. zdecydowałem się na zakup anteny radiowej typu ar9 http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_profesjonalna_ar9-ccir-ukf-fm_A8530.htm. Oczywiście wyłącznie symetryzator. Sądzę, że powinna złapać wszystko z nadajnika w okolicach Łodzi. (60km).

Zrobiłem też przegląd instalacji dvbt i faktycznie w antenie typu yagi mam jakiś badziewny wzmacniacz puszkowy. Zmienię go na symetryzator i zobaczę jak to będzie wyglądało. Na razie z komina ec4 Łódź kanał 24 mam jakość i siła zbliżone do 100%, a z tego samego miejsca kanał 46 siła tylko 40%. Oba nadajniki wg specyfikacji mają tę samą moc.

Jeśli wy[beep]e wzmacniaczy dopuszkowych z całej instalacji nie pomoże to spróbuję zakupić antęnę dvbt o większym zysku. Szkoda mi tylko kasy na potwora w stylu Telmor hd 75 boss. Jak myślisz, czy coś innego w trybie pasywnym ma szansę na ściągnięcie sygnału z nadajnika w odległości >60km? (Maszt na dachu kamienicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na antenie Dipola /19 el.Yagi-Uda 37 PLN.-/-odbieram w Krakowie wszystkie mux-y ze Szczyrku.Po dołączeniu wzmacniacza niskoszumnego Terra również programy słowackie i czeskie /bez zmiany ustawienia anteny,kierunek podobny/.

Sporządź sobie profil terenu,jest pomocny w oszacowaniu możliwości odbioru:

http://www.dvbtmap.eu/

 

Edycja:

Antena z linku już nie jest w ofercie Dipola,ponadto odbiera tylko w jednej,wybranej i zamontowanejpolaryzacji,/tzn.albo V,albo H/.Na zdjęciu jest w H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antenkę dipola radiową kupiłem od osoby z forum elektrody. Pewnie pod koniec tygodnia ja dostanę to się pobawię :)

Natomiast w samym sklepie dipola zdecydowałem się na antenkę dvb-thttp://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_94-21-69_vena_A3380.htm. Ale właśnie dostałem maila, że anulowano moje zamówienie. Bez słowa wyjaśnienia. Zero kontaktu, dziwny sklep :(

A byłem bardzo ciekaw, czy u mnie pójdzie gładko na samym symetryzatorze bez wzmocnienia.

To jest mój profil terenu:

terrainprofilehtml.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakaś wielka odległość, także nie ma co szaleć z antenami. Jak problem z zakupem tej, to kup ATX91 (czy coś takiego). Teoretycznie taka Yagi co masz, też jest odpowiednia, może gdzieś na instalacji "gubi się" trochę mocy. Skontroluj kable i inne elementy.

Na moce nadajników aż tak bardzo uwagi nie zwracaj, ważna jest też częstotliwość, FEC i możliwość "kolizji" z innym nadajnikiem, nawet analogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dipol przysłał mi zamówioną antenę. Mieli chyba jakieś zawirowania w systemie informatycznym.

Antena odbiera mi mux 1 i mux2 z Łodzi EC4 na samym symetryzatorze. Siła 70%, Jakość 100%.

 

Niestety uważam, że Dipol wprowadza w błąd ponieważ NIE sprzedaje anten, które są na zdjęciach w sklepie internetowym. Ta antena, którą otrzymałem wygląda jak tania chińska podróbka. Na zdjęciu "siatka" jest oparta na kształtowniku, a to co dostałem ma tylko zaczep z drutu (taki jak na kratce w grillu). Direktory nie są przykręcane tylko wciskane na plastikowe zaczepy (ciekawi mnie kiedy wiatr to wszystko zdmuchnie).

Nawet na paragonie nie zgadza się oznaczenie anteny. Zamawiałem 94/21 a na paragonie mam 45/21. Na stronie antena ma zysk 18db a tutaj mam w instrukcji 15db.

Tak więc uważam, że Dipol sprzedał mi towar niezgodny z zamówieniem.

Sama antena spełnia swoje zadanie, jednak niesmak zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Direktory ("iksy") są chyba we wszystkich modelach ATX na zatrzask, natomiast plastik trzymający te elementy, już przykręcony do "nośnika". Jeśli dobrze widzę, to zgodne z tym co na zdjęciu. Jeśli chodzi o solidność, to zależy od plastiku, jak go UV sponiewiera i osłabi, to pogubi elementy.

Zysk anten i charakterystyka w wielu przypadkach (i u wielu sprzedawców, producentów) jest podana "orientacyjnie"... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Bo ATX trzeba wiedzieć gdzie kupić. Jedne są bardzo wytrzymałe, inne bardzo słabo. Z tego co wiem w firmie Inel są dobrej jakości, za to te z Dipola sypią się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Direktory ("iksy") są chyba we wszystkich modelach ATX na zatrzask, natomiast plastik trzymający te elementy, już przykręcony do "nośnika". Jeśli dobrze widzę, to zgodne z tym co na zdjęciu. Jeśli chodzi o solidność, to zależy od plastiku, jak go UV sponiewiera i osłabi, to pogubi elementy.

Zysk anten i charakterystyka w wielu przypadkach (i u wielu sprzedawców, producentów) jest podana "orientacyjnie"... ;)

Ja też się sugerowałem tym zdjęciem przy zakupie. Ale jak dostałem antenę w rękę to okazało się, że nie ma żadnych zatrzasków na nośniku. Zahacza się tylko żabkę direktora bezpośrednio na aluminiowym nośniku. Trwałość tego połączenia pozostawia wiele do życzenia. Reflektor mocowany też jest zupełnie inaczej (nie ma wzmocnienia wbrew zdjęciu na stronie dipola).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nawet na reklamowaniu towaru ze względu na niezgodność towaru z umową, ale jest to dla mnie dość uciążliwe. Zgodnie z regulaminem Dipola musiałbym odesłać towar na koszt własny (przy antenie o wartości 100zł już raz płaciłem 15zł za transport i teraz ponownie 15zł to da 1/3 ceny anteny), a potem pewnie czekać kilka dni na nową antenę.

Nie urywam, że demontaż anteny i ponowny montaż też nie napawa mnie radością, szczególnie, że na maszcie mam jeszcze antenę radiową 9-elementową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiówka spisuje się rewelacyjnie w obu polaryzacjach. Odbieram wszystkie stacje z nadajników w Łodzi (ok 60km), na których mi zależało z wyjątkiem TokFm 97,4. Na jej sygnał nakłada się chyba Zetka, którą łapię z częstotliwości 97.3. Antena łapie sygnały również bokiem z mocnego nadajnika (Kutno 15km). Antena jest ustawiona do odbioru z polaryzacji H, ale przy takim zysku jaki posiada to nie ma żadnego znaczenia.

Nie przeskanowałem jeszcze wszystkich częstotliwości, więc nie określiłem "jak daleko sięga", ale jak na moje potrzeby to jest aż za dobrze.

Nie podpinałem też żadnego wzmacniacza, bo uważam, że to co odbieram mi wystarcza, a stacji z Krakowa słuchał nie będę ;p

Obawiam się tylko o zachowanie się tej antenki podczas silnych wiatrów. Konstrukcja jest strasznie delikatna, rurki cieniutkie, mocowania na "słowo honoru".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzuty poważne,może się Dipol odniesie... :oops:

20 lipca dostałem odpowiedź z Dipola. Przyznano mi rację stwierdzajac "...racja jest po Pana stronie, jest błąd w nazwie w naszym sklepie. Model: Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena nie istnieje. Poprawna nazwa jest taka jaką dostał Pan na paragonie."

Zostały też dołączone przeprosiny. Miłe ale nic nie wnoszące rozwiązanie (bo ja z anteną na maszcie zostałem). Nie mam zamiaru tego ciągnąć dalej, bo przecież antena spełnia swoje zadanie (odbiera to co chciałem).

 

Jako ciekawostkę dodam, że Dipol nadal sprzedaje towar, który nie istnieje - czyli Dipol 94/21-69 Vena i nadal wprowadza klientów w błąd. (Przypominam, że faktycznie sprzedawana antena ma inną budowę, inny zysk energetyczny inny sposób mocowania reflektora - brak wzmocnień).

Generalnie miałem zrobić jeszcze kilka zakupów w tym sklepie (dla siebie i znajomych - rodzina i sąsiedzi, bo masa ludzi pyta mnie o instalację anten), ale teraz po prostu boję się coś tam zamówić, bo nie wiem czy nie dostanę "czegoś zbliżonego". Dobrze, że była to tylko antena za 100zł, a nie miernik za 3000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...