Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuję porady odnośnie wyboru anteny.Miejscowość Mogilno,do Trzeciewca 69 km.Na Śrem nie mam możliwości ustawienia(okna tylko na północ).Antena będzie na wysokości 1.piętra.


 


Wrzuciłbym grafiki z zasiegiem,ale niestety cały czas mam komunikat "nie możesz użyc grafiki o takim rozszerzeniu na tym forum"


 


Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.Nie jestem majsterkowiczem,więc chciałbym "gotową" anetenę :curious: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam.Mieszkam w Zawierciu.blok,na parterze.Sygnal w linii prostej zastawia inny blok.Mam 40km od nadajnika Katowice kosztowy.Przymierzam się do kupna anteny uhf vhf i powiem że jest ich od zatrzesienia.Ostatnio zrobilem prowizoryczna antene z drutu miedzianego z ciekawosci czy zlape sygnal,wystawilem za okno i o dziwo zlapalo dużo kanalow.Dalo się komfortowo oglądać.Mam wiec prośbę.Czy moglby ktos polecic jaka antenę wybrać? O wiekszej konstrukcji,czy może mniejszą.Ze wzmacniaczem, czy symetyzatorem.Myslalem o televes boss mix,ale jesli mialbym zlapac sygnal z mniejszej i tanszej anteny to po co taką drogą.A może siatka?Dodam ze u tesciowej na starej antenie siatkowej lapie wszystkie muxy i czeskie kanaly.Mieszka na borowym polu.
W moim bloku jest malo zamontowanych anten dvb t.Raptem kilka.Przeważnie tylko same satelity.Mysle wiec ze nie powinno byc duzo zakłóceń.W sąsiednich blokach są zamontowane różne.Siatkowe i kierunkowe.na parterze również. 

Antena byla by zamontowana okolo 5metrow nad ziemią.
Chcialbym jeszcze jesli się uda rozdzielic sygnal na 2 tv
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem :smile:  Z tego co zaobserwowałem dużo osób ma zamontowane anteny kierunkowe,yagi. Czy na takiej antenie mozna złapac sygnał odbity albo przechodzący między blokami? Widzę ze są ustawione w wielu różnych kierunkach.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobilem prowizoryczna antene z drutu miedzianego z ciekawosci czy zlape sygnal,wystawilem za okno i o dziwo zlapalo dużo kanalow.Dalo się komfortowo oglądać.Mam wiec prośbę.Czy moglby ktos polecic jaka antenę wybrać?  (...) Myslalem o televes boss mix,ale jesli mialbym zlapac sygnal z mniejszej i tanszej anteny to po co taką drogą.

Skoro odbierasz na kawałku drutu, to w stosowaniu "armaty" Televesa nie widzę sensu.

 

A może siatka?(...) W sąsiednich blokach są zamontowane różne.Siatkowe i kierunkowe.na parterze również

 

Z tego co zaobserwowałem dużo osób ma zamontowane anteny kierunkowe,yagi.

 

Siatka to także antena kierunkowa, tylko o szerszym kącie widzenia. Stąd też lepiej nadaje się do odbioru sygnału odbitego i rozproszonego, np. w gęstej zabudowie, Teoretycznie skonstruowana została do odbioru w pasmie UHF - w szczególności pasma V. Niemniej jednak w sprzyjających warunkach bardzo dobrze radzi sobie z odbiorem pasma VHF. Jeżeli masz mocny sygnał z Kosztowych,to pasywna siatka z symetryzatorem III-V (k.5-12/21-60) może dać radę. Nie ma jednak gwarancji, że na wszystkich mux-ach sygnał będzie miał jednakowo dobrą jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość siatek sprzedawana jest z mocnym wzmacniaczem. Zatem i tak musisz dokupić symetryzator i wymienić. Ze symetryzatorem masz dobre siatki ASP-8 DIPOL-a. Ale gdybyś u nich kupował zwróć uwagę by był w niej symetryzator na pasma III-V, bo czasami wkładają na IV-V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zastanawiam się jaką wybrać antenę do dvbt, gdyż mieszkam w Warszawie na Białołęce przy ratuszu. Niestety okna wychodzą na jeden kierunek i widzę tylko obszar od zachodu do północy. Pomiędzy mną a PKiN jest mój blok, żelbetowy bunkier. Generalnie jestem tyłem do pałacu. Antena pokojowa nie łapie niczego. Kierunkowa chyba odpada. Czy siatkowa będzie dobra? Mieszkam na 6 piętrze.

Edytowane przez dalmashin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny siatkowe lepiej się sprawdzają w gęstej zabudowie budynków. W praktyce sygnał,który idzie z nadajników odbija się od budynków i lepiej dociera do anteny odbiorcy. Natomiast anteny kierunkowe bardziej są polecane na peryferia miast,miasteczek i wsi, gdyż wtedy możemy dokładniej skierować antenę w stronę nadajnika. Co nie znaczy że musimy kierować się zasadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, bardzo proszę o poradę. potrzebuję kupić antenę pokojową DVB-T. Mieszkanie na 8 piętrze - widok na Ślężę.

 

https://www.ceneo.pl/3255631;pla?se=GbURRsztAQDgF_sL7VDiEqU3m_HZ5_bB&gclid=EAIaIQobChMI0r_N9_Ky2wIVXmcZCh1_iQscEAQYAyABEgKf9vD_BwE#tab=click

 

Czy taka antena nadaje się do tych warunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

czy na tej antenie:

 

https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h

 

Mogę zrobić tak, że stanie się dwupolaryzacyjna dla UHF?

 

Z pasmem VHF sprawa wydaje się prosta. U mnie MUX-8 nadaje w polaryzacji poziomej, więc tylna część anteny będzie w poziomie (jak na głównym zdjęciu). A przednia na UHF? Czy - skoro ma z przodu 2 różne elementy - mogę ustawić na polaryzację pionową (MUX-4)? Np. drugi element licząc od przodu anteny?

Edytowane przez jaszek
Przeniesiono post do odpowiedniego działu forum i wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj kolego.Możesz zakupić tą antenę i ewentualnie zwrócić do sklepu. Masz prawo konsumenta i wykorzystaj to.Ja raz zakupiłem

kosiarkę do trawy w Castorama.Skosiłem trawę I pod koniec kosiarka zaczęła brzęczeć i już nie kosiła.Zawiozłem z powrotem kosiarkę do sklepu i zwrócili mi pieniądze. Co do grosza.Więc zakup antenę, przetestuj ją i ewentualnie wymień.Tylko nie zapomnij o paragonie.

Edytowane przez ARTIPAPK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

 

Może ktoś mi poradzi w sprawie instalacji antenowej. Południowa część Wrocławia. Domek jednorodzinny i chcę zrobić sobie instalację do odbioru MUX1,MUX2,MUX3 polaryzacja H, Ślęża oraz  MUX8 polaryzacja V Ślęża (odległość 32 km) oraz dodatkowo MUX L4 Skytower K24 polaryzacja H (4 km) 

Czyli będą mi potrzebne trzy anteny. Wybrałem sobie wstępnie takie coś.

1. MUX 1,2,3    DIPOL 19/21-60 DVB-T UHF https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_uhf_A1911.htm

2. MUXL4 11-elementowa Dipol 11/21-60 DVB-T UHF https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_dvb-t_uhf_A1112.htm

3 MUX8 DIPOL-4/5-12 https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm

 

do tego zwrotnica antenowa     MM-407 BI/FM-BIII-UHF-UHF          https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_mm-307_uhf-uhf-vhf-fm_na_zlaczach_f_alcad_R902042.htm

 

i chcę to rozdzielić potem na 3 telewizory. Tylko to musi być rozdzielone na zewnątrz, na dachu. I tutaj nie wiem czym to sensownie rozdzielić. Bo chyba nie ma takiej zwrotnicy antenowej co ma trzy wyjścia na TV?? Może ktoś ma jakieś sugestię. Mogą być też propozycje z innych sklepów czy allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ślężę antena na południe, a na skytower na północ. Zalezy ma na starstv,polsat hd,tvn hd. Na antenie wewnętrznej odbioru w zasadzie nie ma. Gdybym odpuścił mux l4 to oczywiście by się dało zrobić na jednej antenie ale chyba nie w takiej konfiguracji. Dodatkowo nie chce zadnych wzmacniaczy, zasilaczy.

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...