Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

No tylko, że moje okno jest niestety po innej stronie budynku niż nadajnik. Jeśli miałbym celować anteną w stronę nadajnika to musiałbym ją ustawić w kierunku do środka mieszkania :D

Co jest oczywiście bez sensu, dlatego zastanawiam się nad jakąś dookólną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym celować anteną w stronę nadajnika to musiałbym ją ustawić w kierunku do środka mieszkania :D

Którego nadajnika? Bo są dwa. Oba zasłonięte? Nie ma sensu, a próbowałeś chociaż? Nie ma sensu kierowanie w stronę nadajnika antenę znajdującą po stronie budynku przeciwnej do nadajnika ale za to umieszczanie tyłem lub bokiem do nadajnika anteny znajdującej się po stronie budynku przeciwnej di nadajnika już ma sens (gdzie dochodzi mniejszy zysk od tyłu czy boku anteny)?

Ja miałem w pokoju na parterze, z oknami w kierunku przeciwnym do nadajnika, siatkę ze zdemontowanym ekranem, starym kablem bez folii na oplocie, lipną podróbką wzmacniacza SWA 2000/4T. Antena opierała się za telewizorem, na szafce. Pojawiły się zakłócenia na mux2. Wyregulowałem zasilanie i było OK. W prawdzie ja mieszkam 15 km od RTCN Szczecin *Kołowa*, a nie 30 km do Raszyna ale Kołowo jest tłumione o połowę w moją stronę. Nie polecam montażu wzmacniacza płytkowego ( zwłaszcza podróbki) do anteny znajdującej się w środku ale chodzi o to,że z bliskiego nadajnika to nawet na byle g. się da odbierać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam taki problem. Moja babcia mieszka na drugim piętrze w małym bloku w Gliwicach. Chciałem jej kupić i zamontować na balkonie antenę do odbioru DVB-T, jednak nie mam pojęcia jaka antena by była najlepsza, ponieważ jest pewien problem. Nadajnik z jakiego odbierany by był sygnał (Katowice, ok 35 km od domu) znajduje się po drugiej stronie bloku (załączam obrazek poglądowy; czerwona kropka to miejsce montażu - balkon, a lina zielona to kierunek w stronę nadajnika). Od strony balkonu nie ma innego bloku, jest jedynie kilka drzew i jeden dom (ale już ok. 50 m dalej). Jaką zatem antenę wybrać?

 

YboIOM9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest możliwość montażu na dachu, ale wolałbym na balkonie (chociażby ze względu na ciągnięcie kabla).

Na Skrzyczne można ustawić w miarę w otwartą przestrzeń, ale czy będzie wówczas odbierany MUX-8?

Dokładna lokalizacja, to Gliwice, ul. Orzeszkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest możliwość montażu na dachu, ale wolałbym na balkonie (chociażby ze względu na ciągnięcie kabla).

 

To mały dwupiętrowy blok, więc dużo kabla nie trzeba. Tym bardziej że przy krawędzi dachu są już zamontowane jakieś maszty z antenami ustawionymi na Kosztowy. Nawet gdybyś odebrał muxy 1-3 ze Skrzycznego, z mux-8 może być problem, bo nadaje z małą mocą, kierunkowo na wschód i w polaryzacji pionowej.

Na dachu widać siatki i anteny VHF. Ale czy one obecnie są używane i zdają egzamin? Zapytaj sąsiadów. Zawsze to jakaś wskazówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marivsh 35 km to dosyć blisko nadajnika tym bardziej, że moc nadajników to 100 kW (oprócz MUX8).

Ja bym spróbował z biquadem (można samemu zrobić z kawałka drutu miedzianego) lub jakąkolwiek inna anteną (może coś znajdzie się w piwnicy, jakaś stara yagi).

Wyjdź na balkon i niekiedy można złapać sygnał odbity. Oczywiście najlepiej jeśli pomiędzy anteną a nadajnikiem jest wolna fizycznie przestrzeń, ale co Cię kosztuje

próba empiryczna na balkonie w Twojej lokalizacji. Sam się przekonasz czy to coś dało, a potem można myśleć dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiedzi to w większości osoby starsze i same nie wiedzą "jak to gra", bo anteny zakładali im albo jacyś technicy, albo ktoś z rodziny. Natomiast okazało się, że jest na dachu stara antena siatkowa, z której kabel leci do jednego z pokojów u babci. Podpiąłem go do TV i MUX3 łapie bez problemów (pewnie z Zabrza) natomiast z pozostałymi jest już problem i odbiór jest taki, że nie da się oglądać. Myślicie że wymiana na kierunkową antenę wystarczy? Jeśli tak, to jaką "rozsądną cenowo" polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dachu stara antena siatkowa, z której kabel leci do jednego z pokojów u babci. Podpiąłem go do TV i MUX3 łapie bez problemów (pewnie z Zabrza)

Z Zabrza lub Bytkowa.

Czy na kablu przy odbiorniku jest zamontowany jakiś zasilacz? Pytam, bo siatki najczęściej sprzedawane były (i są) ze wzmacniaczami, które wymagają zasilania. Gdy nie ma zasilacza wzmacniacz zamontowany w antenie mocno tłumi sygnał. Stąd też prawdopodobnie odbiór tylko z najbliższego nadajnika. Podejrzewam że zamontowanie w puszce antenowej symetryzatora na kanały 6-60 rozwiąże Twój problem. Przy okazji dokładnie przyglądnij się kablowi. Jeżeli ma swoje lata, wskazana wymiana. Najlepiej na zewnętrzny (czarny). Obie te rzeczy możesz kupić w Gliwicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na dach i okazało się, że antena również kończy swój żywot - część elementów została mi w rękach, gdy ją spróbowałem lekko przekręcić. :) Zatem, poza kablem muszę wymienić również antenę.

Czy jakaś logarytmiczna (np. https://goo.gl/1LQxjX, https://goo.gl/ofQ9ya lub https://goo.gl/Pc5tRq) będzie OK w tym przypadku? Czy pasywna (bez wzmacniacza) poradzi sobie na taką odległość (ok. 35 km)? Wg. rzeźby terenu nie ma przeszkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o MUX 8, a ten nadawany jest w polaryzacji pionowej z nadajnika Kosztowy.

Można do nich zadzwonić i zapytać o to bezpośrednio.

 Antena DVBT 6-69 HV

Widziałem też u nich antenę na polaryzację H i V o większym zysku, ale to było dopiero przez nich testowane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy była zmiana, ale we wszystkich źródłach jakie widziałem zawsze było H ;)

 

"Barczak" wymaga troszkę pracy, bo trzeba go zmontować i podłączyć kabel. Ale nie są to czynności zbyt skomplikowane. Na dodatek wspierasz lokalną firmę. :wink:

Montaż dla mnie to nie problem, dwóch lewych rąk nie mam ;) Gdyby Dipol był tańszy, to bym wziął jego, ale jednak moja "cebulowa natura" sprawiła, że ostatecznie wybrałem Barczaka. Zawsze w razie W można dokupić dedykowany mu wzmacniacz, aczkolwiek mam nadzieję, że obejdzie się bez :)

 

Dzięki wszystkim za pomoc!

Edytowane przez marivsh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anteny Barczaka - również polecam. U siebie testowałem - Żary, III piętro w bloku, dookoła inne bloki, a ta antena na pasywce odbierała bez zakłóceń MUXy z Czech (Liberec) i Niemiec (Cottbus i Lobau). No i MUX L1 z Rząsin  :)

Aktualnie wisi u ciotki jakieś 20 km od Żar, pracuje w trudnych warunkach (nieciekawe warunki terenowe, mieszka w lekkim dołku, częściowo obok lasy) i MUX1/2/3/8 odbiera bez zakłóceń :)

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ktoś testował wymianę dipola w antenie typu krokodyl na coś takiego?

739.jpg

 

Ma szansę to zadziałać, jakieś opinie?

Nie za bardzo chce mi się montować kolejną antenę pod MUX8, ale z czasem jak TVP (Sport :)) uruchomi coś ciekawego to warto mieć już jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...