Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłości będą,po wyłaczeniu analogu i zwolnieniu kanałów VHF.Jeśli mieszkasz w strefie niezłego odbioru,można od razu założyć antenkę logarytmiczną,która jest szerokopasmowa i kierunkowa zarazem,ponadto ma prawie płaską charakterystykę.Dobre anteny tego typu firmy Fraccaro sprzedaje m.in Hollex.Można dołożyć wyjątkowo niskoszumny /poniżej 1 dB / wzmacniacz o napięciu zasilania 5-12 V,a takie napięcie może opcjonalnie wysyłać większość tunerów DVB-T.

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82002.htm

Rozdział pasm,czyli użycie dwu anten pasmowych /VHF i UHF / oczywiście będzie konieczny w trudnych warunkach odbioru.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo VHF zostanie wykorzystane do np. cyfrowego radia.

Według mnie, montowanie anteny VHF obecnie nie ma sensu. Warto jednak przygotować możliwość montażu dodatkowej anteny przez np. zostawienie miejsca na maszcie, czy wstawienia zwrotnicy z wejściem VHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

W tej chwil dvb-t mux 2 i 3 odbieram ze zykłej siatkówki ze wzmacniaczem lna 177 na nie których kanałach mam słabszy sygnał lub jego brak zastanawiam sie czy antena za dajmy na to 100zł sygnał by poprawiła czy też było by to samo co na siatkowce

bo nie wiem czy jakąś lepszą kupować .Poradzcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakie anteny radzilibyście mi do następującego zestawu: Mieszkam we Wrocławiu i chcę odbierać programy z trzech nadajników tj. Ślęża (33 km), Żórawina (14 km) i Cerna Hora (101 km). Ze Ślężą wiem, że raczej nie będzie problemu, w mojej lokalizacji można odebrać na byle czym i działa przyzwoicie. Żórawina blisko, ale nadajnik dużo słabszy, więc tu trzeba raczej czegoś lepszego, natomiast Cerna Hora to większe wyzwanie i skłaniałbym się na coś kierunkowego z dużym zyskiem. Jakie konkretne modele sprawdzą się w takiej instalacji? Drugie pytanie jaką zwrotnicą to pospinać, czy konieczna będzie zwrotnica kanałowa? I na koniec jakiego rozdzielacza użyć, aby mieć możliwie małą stratę sygnału, bo anteny mają obsługiwać 3 TV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Żórawina ma ruszyć za miesiąc z Muxem 3, ale moc nadajnika tak mała, że zastanawiam się czy to nie żart 0,2 kW! Cały Wrocław tego na pewno nie odbierze, ja mieszkam w południowo-zachodniej części miasta, więc powinno się udać. Szczerze wolałbym Cerną Horę niż Pradziada, z racji na 3 działające na niej Muxy. Zresztą popróbuję ustawień i zobaczę, jak to zadziała. Ale wracam do zasadniczego pytania, jakie anteny zastosować i jaką zwrotnicą to spiąć? Zaświtała mi jedna myśl, która może pozwoli mi uniknąć montażu jednej anteny. Mianowicie chcę skierować silną antenę kierunkową na Cerną Horę i odbierać na niej także sygnał ze Ślęży. Na Cerną mam azymut 240 stopni, na Ślężę 214,5, więc dramatu nie ma, zakładając, że sygnał ze Ślęży jest bardzo silny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qwerty01 Oooo! To trafiłeś na wersję premium :]

 

Najlepsza będzie antena logarytmiczna ze wzmacniaczem, ale jeśli jesteś ograniczony przestrzenią to siatka z tego co można kupić wyjdzie najlepiej. Raczej nie kupisz w Polsce anten typu Graya Hovermana, które są najlepsze z tego co można kupić w sklepach.

 

Dookólna zbiera z 360stopni ale zbiera wszystko, także zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasadzie się już zdecydowałem na model, chcę kupić Dipol 44/21-69 Tri Digit. Nie wiem tylko czy razem z przedwzmacniaczem czy z samym symetryzatorem. Różnica w cenie 25 zł, ale nie o pieniądze tu chodzi. Wiem z doświadczenia, że wzmacniacz niekoniecznie poprawia odbiór, czasem jest przeciwnie. Jak pisałem do Cernej Hory 101 km, z lekkim zezem chcę odbierać też na niej mocny sygnał ze Ślęży.

 

Profil do Cernej mam taki:

 

terrainprofile.html?params=169,51.11094445728165,16.978625804185867,0&_=1316596677008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą antenę i jestem nią rozczarowany. Być może wzmacniacz coś pomoże, ale na symetryzatorze odbiera gorzej niż zwykła stara 12-el yagi. Próbowałem odebrać na niej MUX3 ze Skrzycznego, jednak bezskutecznie (a w wielu miejscach Krakowa, odbiór tego mux-a jest bezproblemowy).

 

Widzę, że masz radiową widoczność, więc nie widzę sensu w kupowaniu takich wynalazków. Myślę, że wystarczy taka antena, lub ATX-91. Z MUX3 nie powinieneś mieć większych problemów. Sygnał może będzie słaby, ale stabilny. Jeżeli odbiór będzie kiepski, to zawsze można dołożyć wzmacniacz typy LNA czy SWA.

 

200W to faktycznie mało, ale na tym samym kanale jest nadawany TVN w Opolu i cała masa górskich przemienników, więc mała moc musi być po to by nie zakłócić innych programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czy nie wystarczy? Do niedawna odbierałem czeski analog na antenie siatkowej, która była skierowana na Ślężę, czyli 25 stopni w lewo (z mojej perspektywy) od kierunku Cerna Hora. Przy odpowiednim ustawieniu te Czechy odbierałem także na antenie pokojowej! No i ostatni przykład w sobotę na starej antenie pokojowej z połamanymi elementami złapałem TVP 1 na kanale 30 ze Śnieżnych Kotłów oddalonych o 106 km. Odbiór raczej słaby, ale dało się oglądać. Nie zgodzę się więc, że odległość jest tu problemem, bo chyba jednak mam całkiem dobrą lokalizację. Chodzi mi jednak o to, żeby wybrać coś naprawdę mocnego, co zapewni stabilny odbiór.

Qrzysztof, na tej antenie chcę także łapać Ślężę lekko zezując, dlatego skłaniam się na coś z większym zyskiem. A co z Żórawiną? Jaką tu antenę zastosować. Ja teraz jestem pozbawiony odbioru naziemnego, więc nie mam jak testować. Wielu znajomych odbierających na siatce mocno jednak narzeka na odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udzielę Ci chyba pełnej odpowiedzi, bo nie znam sytuacji w Twoim terenie, z mojego kojarzę czeski analog jako 500kW a DVB-T w Polsce jako 1.5kW, więc różnica w zasięgu kosmiczna. Nie mogę więc powiedzieć czy twoja lokalizacja jest dobra czy nie, z profilu wynika że jest dobra.

 

Jednakże TVP1 Śnieżne Kotły to 200kW z wysokości 1,5km. Na niskim kanale, dwójka ma wyższy kanał i tą samą moc. Jaja byłyby by jakbyś Polsat stamtąd odebrał. Ja na 33 kanale łapię TVP2 z Krakowa (100km, 300kW) i odbiera bardzo czysto na zardzewiałej siatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena ma zysk 16-17dBi sumując wszystkie trzy zestawy elementów (to jest taka antena 3w1), ale jak sygnał przyjdzie pod bardzo wąskim kątem, to może się okazać, że z tych 16-17dBi może zostać ok 6-8dBi (dokładnie tak jak u mnie), albo nawet gorzej.

 

Skoro na zwykłej siatkowej łapałeś czechów, to 10-12el yagi też sobie poradzi. Jak będzie problem z kanałem 33, to zawsze można spróbować włożyć wzmacniacz LNA-101 (najsłabszy, ok. 15dB wzmocnienia). Trudno przewidzieć odbiór, skoro ten nadajnik jeszcze nie został włączony, ale jak uzyskasz w miarę dobry odbiór TV Puls, to MUX3 na pewno u ciebie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma stosowanie wzmacniaczy/przedwzmacniaczy do odbioru DVB-T? Krąży wiele opinii, że sprzętowe wzmocnienie sygnału cyfrowego może poskutkować pogorszeniem jakości odbioru. Druga kwestia to sprawa zwrotnicy. Prawdopodobnie będę korzystał z dwóch anten, w pesymistycznym wariancie trzech. Jakimi kryteriami się kierować kupując zwrotnicę, wybrać dedykowaną kanałową? W przypadku analogowego przekazu miało to uzasadnienie, jak jest z odbiorem cyfrowym? I trzecia sprawa to rozdział sygnału na 3, a może w przyszłości 4 odbiorniki. Jaki rozdzielacz wybrać? W moim modelu przewód ze zwrotnicy chcę pociągnąć około 7-10 metrowym kablem do domu, a następnie z rozdzielacza puścić 3 kable do odbiorników. Zakładana długość każdego z przewodów to 1, 5, 5 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jaką antenę i wzmacniacz się stosuje. Jeżeli ktoś ma typową siatkę ze wzmacniaczem, to raczej nie ma co liczyć na poprawny odbiór dalszych programów. Jeżeli ktoś posiada kierunkową antenę i do tego dołoży wzmacniacz o niskim współczynniku szumów (np. seria LNA), to jest inna sprawa. Oczywiście należy także pamiętać o tym aby nie przesterować wzmacniacza silnymi sygnałami.

 

Wzmacniacz podałem jako przykład, gdyby były problemy z siłą sygnału.

 

Jeżeli umieścisz w antenie wzmacniacz, to potem wystarczy wpiąć rozdzielacz 1/4. Jeżeli w antenie nie będzie wzmacniacza, to można spróbować z rozdzielaczem aktywnym, czyli takim który posiada wzmacniacz rekompensujący straty przy podziale sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...