Jump to content

LCN - Logical Channel Number

Recommended Posts

Już za 15 miesięcy :wink: ma wystartować NTC u mnie na prowincji, więc zaczynam pomału czytać sobie opisy i recenzje tunerów DVB-T, aby jak przyjdzie co do czego wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie. Niektóre tunery mają w opisie:

Obsługa logical channel number: TAK

Co to jest ten LCN i jak to coś ma się do telewizji?

(Google podpowiada coś o sieciach teleinformatycznych ale nie widzę związku z TV.)

LCN to numeracja kanałów. Operator może w multipleksie zrobić tak, że nada kanałom numery i jeśli tuner ma włączony LCN, to te kanały się tak ustawią na liście - nie trzeba będzie jej układać ręcznie. Wygodne, o ile operator ustawi sensowną kolejność oraz nadawcy się w tej sprawie odpowiednio dogadają. Niestety w Polsce dogadanie się może być trudne, więc jedyną nadzieją dla LCN jest to, że po prostu operator bez pytania to włączy i poustawia po swojemu (zresztą LCN w testach Mux1 prowadzonych przez TP EmiTel jest aktywny chyba od początku, aczkolwiek efekty jego działania były swego czasu dość zaskakujące - numeracja od 1001, zamiast od 1; teraz nie wiem, bo nie mam dostępu do sygnału).

Osobna sprawa to fakt, że kanałów w DVB-T i tak jest tak mało, że ręczne ustawienie listy nie przekroczy 5 minut ;)