Skocz do zawartości

DVB-T w mojej miejscowosci


p1orun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

póki nie spróbujesz, to się nie dowiesz... :D Profil terenu nie jest zły, więc przy odległości rzędu 60km zasięg powinien być. Oczywiście, jak zwykle w tego typu przypadkach dalekich odbiorów, a zwłaszcza w warunkach miejskich, decydujące znaczenie ma twoja lokalizacja. Więc tylko z anteną w ręku możesz to u siebie zweryfikować.

 

Spróbuj, może u kogoś znajomego leży gdzieś jakaś stara antena na UHF na strychu czy w piwnicy. Jeśli nie, to może masz gdzieś w pobliżu jakiś sklep z antenami, gdzie mógłbyś wziąć na próbę jakąś antenę z opcją zwrotu - może być nawet wewnętrzna - wystawiłbyś ją sobie na chwilę za okno. W sumie istotna jest tylko weryfikacja możliwości odbioru.

Wiele sklepów umożliwia takie rozwiązanie ze zwrotem anteny.

 

Pamiętaj jedynie, że antena powinna być w paśmie k21 .. k69, bo inaczej sama antena może powodować kłopoty z odbiorem k61. Ale k42 to powinno się pokazać na dowolnej antenie UHF, włącznie z 'siatką'... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce na dzień dzisiejszy i następne w przewidywalnej przyszłości naziemna telewizja cyfrowa nadawana będzie w paśmie UHF. Być może kiedyś, w bardzo dalekiej przyszłości, pojawić się może jakiś multiplex na VHF-ie, ale na dziś to czysta mniemanologia stosowana... :D

 

Na VHF-ie można odbierać kanały analogowe TV. Potrzebna byłaby zwrotnica antenowa - powinna być na złączach 'F' i w ekranowanej, metalowej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@remont - .. najogólniej odbiór Mux-ów: 3 / 5x TVP/i Mux- 2 / Polsat, TVN,.../ - 8 program.a od kwietnia Mux-3 z Baranówki - 5 progr. TVP/ - jest możliwy częściowo , tzn. północna cz. Ropczyc i zachodnia oraz wschodnia - sygnał możliwy , nieco słabszy ... Okolice Ropczyc , większa możliwość odbioru - ale sygnał też słabszy .... Taka sama sytuacja jest tez w Dębicy / prawie identyczna/ , przyczyna - ukształtowanie terenu / pasma pobliskie Pogórza ... / , czym dalej na północ to sygnał mocniejszy i stabilniejszy . Proszę , sprawdż sobie sam, bo wiesz gdzie mieszkasz , podaję Ci adres na" Nadajniki w Europie ", www.dvbtmap.eu .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VHF/UHF 212 - wyglądająca prawie tak samo jak UHF200 przy czym wzbogacona o odbiór pasma VHF (kanały 6-69)

a, zrozumiałem, że napisałeś o dwu antenach. Przy antenach typu combo - czyli łączących dwa pasma - niestety zawsze jest jakiś kompromis. Zobacz, że ta UHF-212 ma na górze zysk deklarowany tylko 14dB, zaś UHF-200 - aż 18dB. Czyli - albo wygoda, albo zysk anteny... coś trzeba wybrać... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontowałem w końcu antene i działają tylko kanały tvp ( sygnał 90 i 50 ) kanały z 61 nie działają - na wskaźniku pokazuje 25 i 15 siła sygnału - i mam pytanie czy jak zamontuje zasilacz to się coś poprawi ??? jeśli tak to jaki polecacie ???

antena dipol 16 elementowa z symetryzatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krzychu - .. byłeś za bardzo optymistyczny z tym zakupem .. antena jest za słaba / ma 7-10 dB/ , należy dokupić wzmacn. LNA -177 + zasilacz / masz to opisane na stronie Dipola /.. Wówczas będziesz miał łączne wzmocn. ok. 40 dB i powinieneś nie miec problemu ....

Musisz pamiętać ,że Twoja ant. jest napewno dobra / kierunkowa / , ale faktycznie słaba , dopiero po założeniu wzmacniacza stanie się dobrym odbiornikiem sygnałów tv ... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychuuu- ... tak wzmacniacz jest ok! , natomiast dokup dodatkowo do niego zasilacz / ok.10 zł./, ale z regulacją napięcia , typ." ZS 12 V 100mA z regulacją " / aby mieć możliwość regul. wzmocnienia ,to jest jak w przyszłości zwiększą moce nadajników do 50,100 kW /- ja mam taki właśnie zasilacz / zapobiega przesterowaniom głowicy /i jest niezbedny , sam zobaczysz ... Tak , możesz to dokupić , a wzmacniacz LNA-177 jest oryginalny / jeśli masz ant. Dipola / i podepniesz go w miejsce symetryzatora / do puszki / , a symetryzator zatrzymaj / jako nowe cz. zamiene /. Będzie to wszystko poprawne ... Pozdrawiam ... Napisz mi kiedyś jak to pracuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wczoraj zamówiłem i w poniedziałek powinno dojść tylko że się pośpieszyłem i kupiłem zasilacz bez regulacji ale to jak będą już z pełną moca nadawały multipleksy to najwyżej wtedy wymienie

w poniedziałek albo we wtorek dam znać czy hula :) a antena jest oryginalna i po zdjęciach widziałem że będzie taki wzmacniacz pasował bezz kłopotu w końcu też z dipola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychuuu - ..." jesteś w gorącej wodzie kąpany .. " , ale to nic , może Ci sie za to poszczęści " Krzychuuu " ! ; taki zasilacz to ok. 10 zł. , zawsze możesz wymienić ,a regulowane wzmocnienie / poprzez reg. zasil./ jest potrzebne jak wchodzi Ci zbyt duże wzmocnienie na odbiornik / dekoder , tv/ , widzisz wówczas poziome pasy / różnych wzmocnień/ a mając regulowany zasilacz do wzmacniacza sam ustawiasz wielkość wzmocnienia / poprzez zmiane napięcia podawanego na wzmacniacz / ... Ale wszystko powinno być raczej dobrze , tym bardziej ,że jednego mux-a już łapiesz ... Informuj .. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- temat bardzo na czasie ! -Tarnów , Przeworsk ,Ropczyce, Wólka Pełkińska ,Niebylec - z tych miejscowości mamy potwierdzenie poprawnego odbioru DVB-T - z Suchej Góry-- te informacje są bezcenne dla osób nie posiadających instalacji naziemnych.

. mam potwierdzony odbiór z miejscowości z okolic Kańczugi-- Siedleczka, Sietesz, Manasterz,

Sam prosiłbym o potwierdzenie odbioru w samej Kańczudze , moje testy spełzły na niczym (Stara Siatka ze starym wzmacniaczem na starym radzieckim okablowaniu== wiadoma porażka ) Zakup nowego osprzętu (ATX-91+ LNA -177 + zasilacz) jest nieunikniony to jasne , pytanie czy zadziała w Kańczudze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- temat bardzo na czasie ! -Tarnów , Przeworsk ,Ropczyce, Wólka Pełkińska ,Niebylec - z tych miejscowości mamy potwierdzenie poprawnego odbioru DVB-T - z Suchej Góry-- te informacje są bezcenne dla osób nie posiadających instalacji naziemnych.

. mam potwierdzony odbiór z miejscowości z okolic Kańczugi-- Siedleczka, Sietesz, Manasterz,

Sam prosiłbym o potwierdzenie odbioru w samej Kańczudze , moje testy spełzły na niczym (Stara Siatka ze starym wzmacniaczem na starym radzieckim okablowaniu== wiadoma porażka ) Zakup nowego osprzętu (ATX-91+ LNA -177 + zasilacz) jest nieunikniony to jasne , pytanie czy zadziała w Kańczudze .

 

 

no jak u mnie w zarzeczu działa to w kańczudze też powinno, ale w poniedziałek powinien dojść wzmacniacz i zasilacz więc jak zamontuje to powiem jak z odbiorem, ale dzisiaj przy lekkim mrozie poziom sygnału się zwiększył 35 i 25 więc po dokonaniu kilku zmian w antenie powinno łapać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się przetestować instalację z anteną siatkową(10 letnią ) w centrum kańczugi (położenie ok 60 m wyżej ode mnie ) odbiór z Suchej Góry idealny wszystkiego w MPeG-4 oraz ,,minus'' przyzwoity programów analogowych . U mnie na siatce ledwie przebitki analogu na kanale 12i 29....

proszę o poradę , jaką antenę koledzy polecacie obie mają przyzwoite parametry --- Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177 lub Antena UHF ATX-91 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177 (różnice cenowe nie mają znaczenia ze względu na czas użytkowania - mam nadzieją ze długi )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marmar 230 - obie anteny z tym wzmocnieniem są dobre , ja polecam jednak z uwagi na solidniejsze wykonanie trójramienną yagi , prod.pol. Telmor, Telbit 3 DT / 16,8 dB/ + wzmacn. rurkowy / Solid 23 dB/ dopięty do puszki z symetryz. / podwójną "F"-ką/, wg. mnie w puszce winien być oryginalny / dopasowany/ symetryzator ... Możesz sprawdzić i zamówić na stronie Saturn Komprachcice ... Możesz sprawdzić moje posty na te tematy w dziale DVB-T Podkarpacie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się przetestować instalację z anteną siatkową(10 letnią ) w centrum kańczugi (położenie ok 60 m wyżej ode mnie ) odbiór z Suchej Góry idealny wszystkiego w MPeG-4 oraz ,,minus'' przyzwoity programów analogowych . U mnie na siatce ledwie przebitki analogu na kanale 12i 29....

proszę o poradę , jaką antenę koledzy polecacie obie mają przyzwoite parametry --- Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177 lub Antena UHF ATX-91 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177 (różnice cenowe nie mają znaczenia ze względu na czas użytkowania - mam nadzieją ze długi )

 

jeżeli mieszkasz gdzieś na dole czyli nad mleczką to może przeszkadzać Ci "górka" w odbiorze dopóki nie będą nadawać z pełną mocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no podłączyłem wzmacniacz i zasilacz i już nie wiem o co chodzi :)

włożyłem wzmacniacz do puszki i podłączyłem (bez zasilacza) sygnał skoczył na obu paskach ponad 80 na kanale 42 na 61 polepszył się ale kanałów nie wyszuka

następnie

podłączyłem zasilacz sygnał spadł na 42 a na kanale 61 nadal ciemność - no a chyba bo podłączeniu zasilacza powinno się poprawić

 

zaczęło mnie to już denerwować ściągnąłem antenę i dałem w inne miejsce wyszukało kanały z 61( bez pikselozy ale sygnał słaby) natomiast pogorszył się sygnał o ok 20-30 % z kanału 42

 

już sam nie wiem co robię źle

 

mam to wszystko na kablu satelitarnym i mam pytanie czy te cieńkie druciki poobcinać i zostawić tylko ten pojedyńczy ??? bo może to ma jakieś znaczenie ???

a tak w ogóle to kiedy wzmocnią i czy w ogóle wzmocnią sygnał z kanału 61 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychu - ... słyszę , ze podłączasz nowe elementy ... Zrób to poprawnie i musi być zdecydowanie lepiej jak miałeś bez wzmacnicza . Podłącz dobrze złącza / tzw. "F" - ką połączoną poprawnie podepnij wzmacniacz, oplot nie obcinaj , tzw. jak piszesz druciki, żyłą głowną nie dotykaj do oplotu ... , wzmacniacz nie może Ci działać bez podpiętego zasilacza , poprawnie podepnij kabel do konektora , miejsce posadowienia anteny musisz wybrać sam , trzeba poprzemieszczać antene / góra , dół / o te kilka metrów ... Parametry odbioru muszą być dużo lepsze po poprawnym podpięciu wzmacniacza .... Wyniki odbioru też muszą być dużo lepsze na programach analogowych , sprawdż to też, a wiesz przecięż co miałeś wcześniej ... Jak coś nie wiesz to pytaj sie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...