Skocz do zawartości

DVB-T w mojej miejscowosci


p1orun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się przetestować instalację z anteną siatkową(10 letnią ) w centrum kańczugi (położenie ok 60 m wyżej ode mnie ) odbiór z Suchej Góry idealny wszystkiego w MPeG-4 oraz ,,minus'' przyzwoity programów analogowych . U mnie na siatce ledwie przebitki analogu na kanale 12i 29....

proszę o poradę , jaką antenę koledzy polecacie obie mają przyzwoite parametry --- Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177 lub Antena UHF ATX-91 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-177 (różnice cenowe nie mają znaczenia ze względu na czas użytkowania - mam nadzieją ze długi )

 

jeżeli mieszkasz gdzieś na dole czyli nad mleczką to może przeszkadzać Ci "górka" w odbiorze dopóki nie będą nadawać z pełną mocą

 

 

Krzychuuu jeżeli chodzi o górkę to kierunek <> raczej ją omija -patrząc z mojej strony .

----odnośnie obróbki kabla kliknij---- http://images.dipol.com.pl/pict/d0010+++.jpg

----Odnośnie prób z zasilaczem i bez myślę że wzmacniacz bez zasilacza pogarsza sygnał - jest to urządzenie korzystające z zasilania więc ,, aktywne'' w trybie pasywnym tłumi jeżeli nie eliminuje całkowicie przepływ sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ krzychuuu - ... jeszcze jedna sprawa : Twój dekoder podaje bezpośrednio napięcie na wzmacniacz / dlatego Ci wskoczyły od razu wyniki , nim podpiołes zasilacz / , i najprawdopodobniej nie będziesz musiał podpinać zasilacza, bo napięcie masz z dekodera . Sprawdz jedynie ile wg. dokumentacji dekodera podaje on napięcia 5 V czy 12 V? I tak .. jęśli wzmacn. potrzebuje 12 V , a dekod. daje Ci np. 5 V , to wzmocnienie masz za małe , niestety ... Jesli tak jest to musisz miec wzmacniacz na zasilanie 5 V / Dipol taki wzmacn. robi , produkuje .. Sprawdż to i uporządkuj ....

@ krzychuuu - wyzej Ci napisałem przecież : " Twój dekoder dziala za zasilacz , podaje bezpośrednio napięcie na wzmacniacz, rozumiesz to, senk w tym jedynie ,że napiecie na wzmacniacz raczej winno być 12 V , a pewnie Twój dekod. podaje Ci 5 V , pisałem Ci sprawdż ...

Piszesz " sreberko " czy sciągać ? NIGDY NIE SCIAGAJ ! / ono ma poprawić przwodzenie sygnału , a nie strate , jesli go wyrzucisz /, to Twoje " sreberko i druciki jak piszesz " to maja być razem , a tzw. żyła główna / środkowa / osobno wystepuje - jak dwa przewody prowadzące Twój sygnał ... Przeczytaj uważnie ten mój post wcześniejszy też ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux-2 z k.61 zwiększenie mocy na 50 kW - 31.12.2013 wg. Emitela - to będzie maximum ... Natomias Twój obecny zestaw odbiorczy jest : wzmacn. 12 V / zasil . z dekod. 5 V . Jak poprawić pisałem Ci wyzej .. powino być 12/12 V lub 5 / 5 V ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychuuu piszesz że napięcie w / z dekodera 5 V masz off czyli bez zasilacz zewnętrznego masz na antenie / wzmacniaczu 0 V

jak włączysz w dekoderze 5v on będziesz miał na wzmacniaczu 5 v a to za mało bo Twój wzmacniacz wymaga 12 v

podsumowując : tak jak masz teraz ustawiony dekoder podłączając zasilacz 12 v jest OK ( sprawdź czy nie skopałeś czegoś przy kablach -- złotko - drucik itp ) lub włącz w dekoderze zasilanie 5 V ON i zmień wzmacniacz na 5 volto-wy , a 12 v zasilacz zewnętrzny odłącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mieszkam w Janowie Lubelskim tj. 120km od Suchej Góry dzisiaj trochę z nudów postanowiłem pobawić się DVB-T. Posiadam stara antenę siatkową w niej wzmacniacz lna-177 (30db) regulowany zasilacz oraz tuner TNK HD (ADB-2850ST). Ku mojemu zdziwieniu tuner odbiera wszystkie kanały z muxa 2 (k.42) bez zacięć, oraz wyszukał kanały z muxa 3 (k.61) ale niestety sygnał jest za słaby na odebranie kanałów. Na dowód podaje zdjęcia zrobione telefonem (trochę słaba jakość ale nie o to chodzi). Dodam ze na cieplejsze dni czeka juz antena tri digit, mam nadzieje ze z niej sygnał nie będzie gorszy niż z siatki. wiem ze to ze udało się odebrać te kanały, może oznaczać wyjątkowo dobre warunki tropo, ale co mi tam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33da94880ad7fa84.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70a46ac8e34485df.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napalam się na dvb-t aż tak bardzo zdaje sobie sprawę z tego ze janów jest na granicy zasięgu, to że teraz odbieram nie znaczy ze wieczorem tez da się oglądać. mam nke i przydałby się polsat w dobrej jakości. W Janowie pozostaje nam czekać na 31 lipiec wraz ze startem tv cyfrowej z nadajnika w Piaskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsza może być spraw związana z nadawniem dźwięku DD, AC3 nie wszystkie odbiorniki na rynku wspierają taki dźwięk, wiec może być zonk. Opticum już ma problemy a ferguson nie wiem bo na stronie w specyfikacji nie pokusili się o podanie informacji czy ich dekodery T50 lub Ft-8100HD wspierają AC3, DD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie chcę zapeszać ale jest szansa że w końcu znajdę przepis na prawidłowy odbiór, dzisiaj z braku czasu tylko poszukałem miejsca gdzie jest najlepszy sygnał i o dziwo okazało się że nie na samej górze tylko na dole balkonu ( mieszkam na pierwszym piętrze ) przy samym wzmacniaczu k42 miałem na obu paskach ponad 90 a na k61 ok 70 i 50 a po podłączeniu zasilacza k42 na full a k61 nie dużo ale więcej niż wcześniej :) i mam pytanie bo wiadomo mróz i ładna pogoda wzmacniają sygnał - jaki może być spadek sygnału jak będzie cieplej lub deszcze - tak mniej więcej bo dokładnie nie ma szans zgadnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie bo wiadomo mróz i ładna pogoda wzmacniają sygnał - jaki może być spadek sygnału jak będzie cieplej lub deszcze - tak mniej więcej bo dokładnie nie ma szans zgadnąć :)

normalne wahania na dalszych odbiorach mogą wynosić kilka - kilkanaście dB - czyli sporo...

przy samym wzmacniaczu k42 miałem na obu paskach ponad 90 a na k61 ok 70 i 50 a po podłączeniu zasilacza k42 na full a k61 nie dużo ale więcej niż wcześniej

trochę to niepokojące z tym k61. Wygląda, że wzmacniacz tam sobie nie za dobrze radzi albo jest już jakieś przesterowanie wzmacniacza, które nie pozwala zwiększyć jakości. Próbuj precyzyjnie ustawić antenę na max jakości tego k61.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychuuu- ... czyli rozumiem , że odbierasz oba muxy ?, tak ? No ,czyli dobrze Ci radziłem aby z tą antena pochodzić i znależć optimum odbioru , także dobrze połączyć układ odbiorczy ..... Co do spadku sygnału ? Przy zagęszczonym , nieczystym powietrzu spadek moze pracowac do - 10, 15 % , ale tu nie ma reguł Kolego , to jest atmosfera i przebieg fal w lepszym lub gorszym środowisku , nie wszystko zmierzysz w fizyce , niestety ...

Napisz jeszcze czy już odbierasz ta Suchą Górę .... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no k61 ma mniejszą moc więc to może przez to a ja mieszkam w sumie kawałek od nadajnika i wg mapki ni e powinno u mnie nic działać

 

a czy odbieram to tak jak mówię nie miałem czasu dzisiaj na nic więcej bo trzeba wiercić żeby przymocować uchwyt więc jutro / pojutrze zobaczę :) chodz zastanawiam się czy nie poczekać na ocieplenie :) ale łapie oba muxy

 

no mnie zastanawia tylko jedno dlaczego mimo ni e podłączonego zasilacza a z podłączonym wzmacniaczem (inna końcówka) poprawił się sygnał przy wyłączonym zasilaniu z tunera - jest na OFF cały czas bo wg Was nie powinno tak być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no k61 ma mniejszą moc więc to może przez to a ja mieszkam w sumie kawałek od nadajnika i wg mapki ni e powinno u mnie nic działać

mapki są wyliczane teoretycznie dla odbioru na antenie kierunkowej pasywnej zamontowanej na wysokości 10m i dla poziomu bodajże 45dBuV na wejściu odbiornika. Więc mają się nijak do odbioru na antenach aktywnych.... ;)

no mnie zastanawia tylko jedno dlaczego mimo ni e podłączonego zasilacza a z podłączonym wzmacniaczem (inna końcówka) poprawił się sygnał przy wyłączonym zasilaniu z tunera - jest na OFF cały czas bo wg Was nie powinno tak być

A tak to nie ma, coś musiałeś mieć namieszane w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mnie zastanawia tylko jedno dlaczego mimo ni e podłączonego zasilacza a z podłączonym wzmacniaczem (inna końcówka) poprawił się sygnał przy wyłączonym zasilaniu z tunera - jest na OFF cały czas bo wg Was nie powinno tak być

A tak to nie ma, coś musiałeś mieć namieszane w instalacji.

 

 

od anteny złącze F do tunera złącze z analogowej telewizji do telewizora i sygnał się poprawił chyba że coś jest nie tak z tunerem bo odbiór jak był włożony symetryzator jest o dużo lepszy po włożeniu samego wzmacniacza !!! wierzcie albo nie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od anteny złącze F do tunera złącze z analogowej telewizji do telewizora i sygnał się poprawił chyba że coś jest nie tak z tunerem bo odbiór jak był włożony symetryzator jest o dużo lepszy po włożeniu samego wzmacniacza !!! wierzcie albo nie !!!

ja ci wierzę, że tak było, ale to oznacza, że coś było / jest nie tak z twoją instalacją antenową.

 

Czyli było tak:

  • antena
  • wzmacniacz
  • złącze F
  • kabel antenowy
  • złącze F
  • dekoder z wyłączonym zasilaniem wzmacniacza (antena power - OFF)

?

Przy prawidłowej instalacji antenowej - włożenie niezasilonego typowego wzmacniacza zamiast symetryzatora zawsze powoduje utratę odbioru lub jego bardzo znaczne pogorszenie. Przy niezasilonym wzmacniaczu odbiera się praktycznie tylko na samym kablu antenowym.

 

Chyba, że włożyłeś do anteny coś nietypowego. Możesz napisać jaki wzmacniacz włożyłeś do anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten zasilacz to ma wtyczkę antenową, musisz pamiętać że napięcie z zasilacza ma być odseparowane od głowicy tunera. Jak podłączysz zasilacz to na końcu przewodu antenowego (przy samej antenie) powinieneś mieć 12 volt jeśli nie ma to coś jest nie tak z przewodem. Podaj nam jeszcze link do tego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już wtyczki antenowe z zakończeniem typu F, stąd pewnie -chris- napisał o wtyczce F. Sprawdziłeś przed podpieciem wzmacniacza czy przy antenie masz 12V, jeśli tak to wyłącz zasilacz i podepnij wzmacniacz i znowu włącz zasilacz do sieci. To musi działać nie ma innego wyjścia. Jeszcze jedna sprawa po włączeniu zasilacza czy zielona dioda świeci ?, część zasilaczy robiona jest w ten sposób że jeśli jest podłączony wzmacniacz OK to dioda świeci i jest OK, ale zdażają się zasilacze gdzie dioda pokazuje tylko że jest napięcie na zasilaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...