Skocz do zawartości

Tuner do PC-ta - Do nagrywania filmów na dysk


marekwoj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję tuner na USB (ewentualnie kartę) do PC-ta typu Media Center. Główne zastosowanie to nagrywanie programów z naziemnej TV cyfrowej.

 

Mieszkam około 40 km od Warszawy, posiadam TV z tunerem DVB-T MPEG-4, dlatego nie potrzebuję tunera do oglądania. Interesuje mnie wyłącznie zapis programów na dysk.

Mam przyzwoitą antenę + rozdzielacz sygnału antenowego ze wzmacniaczem, TV działa idealnie, pokazuje jakość sygnału na poziomie 78-80%.

 

I teraz pytania.

- Czy najtańsze tunery USB (70-100 zł na Allegro) posiadają wystarczającą czułość głowicy ? Poziom sygnału wystarczy ? Jeśli nie, to co polecacie ? Wolałbym tuner na USB, ale ewentualnie mam wolne miejsce na kartę PCIE 1x.

 

- Czy oprogramowanie dostarczane do takich tunerów (lub alternatywne) pozwala na bezpośredni zapis strumienia MPEG-4 na dysk, czyli jedyna obróbka to wyciągnięcie z multipleksu odpowiedniego kanału ?

Może to głupie pytanie, ale większość tego typu tunerów ma w opisie "zapis w formacie MPEG-2". Może źle to rozumiem, ale wg mnie oznacza to że sygnał z anteny zostanie przykodowany z MPEG-4 do MPEG-2 i dopiero tak zapisany. A może źle to rozumiem ?

 

- Czy w przypadku posiadania jednego tunera możliwy jest jednoczesny zapis kilku programów (oczywiście z tego samego multipexu) ? Ewentualnie czy można zrzucić cały multipex do pliku a później wyciągnąć z niego interesujące programy ?

 

 

Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale powiem z doświadczenia:

 

ad 1. tak, o ile będzie to renomowana firma, a nie krzak. Unikaj raczej modeli hybrydowych - z tego co zauważyłem mają zauważalnie niższą czułość.

ad 2. tak robi na przykład oprogramowanie firmowe AverMedia dołączone do mojego tunera AVerTV DVB-T Digi Super 007 (na PCI), o takim http://www.avermedia.com/avertv/Product ... aspx?Id=21 Wideo zostawia jak jest ( a więc H.264 AVC), audio przekodowuje do 128 kbps AAC (trochę szkoda, że nie zostawia jak jest), a wszystko pakuje w kontener mp4. Plik można sobie otworzyć The KMPlayerem, Mirillis Splash Playerem Lite, VLC, etc.

ad 3. nie spotkałem się z czymś takim

 

PS Z mojego doświadczenia - unikaj tunerów Hauppage. Oprogramowanie (w tym sterowniki) mają takie że można osiwieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprogramowanie firmowe AverMedia ... Wideo zostawia jak jest ( a więc H.264 AVC), audio przekodowuje do 128 kbps AAC

Dzięki za informacje. Zastanawia mnie tylko jedno, czy na pewno Twoje oprogramowanie nic nie miesza z obrazem skoro "musi" przekodować dźwięk ?

 

Większość programów dołączanych do tanich tunerów (a przynajmniej z opisu tak wynika) rozkompresowuje oryginalny H.264 i pakuje do MPEG-2, więc czy przypadkiem to Twoje nie działa tak, że również rozkompresowuje oryginalny H.264 i ponownie pakuje do H.264 ? Wiem że nie ma to sensu, ale przepakowywanie do MPEG-2 czy przerabianie dźwięku też nie ma sensu :/

 

Dlatego mam jeszcze prośbę, możesz sprawdzić obciążenie procesora w czasie oglądania i zapisu ? Jeżeli wideo zostaje tak jak jest, to podczas zapisu obciążenie procesora powinno być takie samo jak przy oglądaniu lub nawet mniejsze, jeśli można włączyć sam zapis bez podglądu. I czy jakość zapisanego materiału jest identyczna jak oglądanego na żywo ?

 

Przy okazji mały off topic. Niedawno wyczytałem że TV Samsung z serii B650 potrafi zapisać oglądany program z tunera DVB-T na dysk podpięty do USB, zrzut jest bez jakiejkolwiek ingerencji czyli oryginalny obraz i dźwięk. Oczywiście ta funkcjonalność nie jest dostępna tak po prostu z pilota (za dobrze by było), ale po podłączeniu się komputerem pod serwisowe RS-232 można uruchomić zapis.

Dlaczego więc karty do PC-ta które przecież z założenia mają służyć również do zapisu nie mogą tak po prostu zapisać tego co odbiorą z anteny :(

 

 

Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, oprogramowanie raczej (na 99,9%) nic nie robi z obrazem. Bitrate jest dokładnie taki jak to co leci z anteny i dokładnie tak samo było jak jeszcze był emitowany kanał TVP HD. Nie sądzę, aby sygnał był poddawany jakiejkolwiek obróbce. Zresztą aby kompresować obraz H.264 SD w czasie rzeczywistym potrzebny byłby znacznie szybszy procek, a czy w przypadku TVP HD byłoby to możliwe to nie wiem. Obecnie mam procesor Pentium Duo 5200. Podkręciłem go z 2,5 GHz na 3,9 GHz. Podczas odtwarzania zużycie procesora to około 10-12%, które rośnie do około 18-20% podczas nagrywania. Na samym początku miałem procesor Celeron 430 czy 440 (jeden rdzeń 1,8 GHz który podkręciłem na 2,7) i ten procesor umożliwiał nagrywanie obrazu TVP HD, aczkolwiek o robieniu czegokolwiek w tle można było pomarzyć. Wiadomo, pojedynczy rdzeń.

 

Dźwięk jest przekodowywany do AAC zapewne dlatego, że AverTV 6 w spadku po AverTV 5 "odziedziczył" kontener mp4 http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4_Part_14 do którego nie da się wpakować dźwięku AC3 czy AC3+. Na samym początku wydawało się że takim kontenerem - standardem przemysłowym będzie właśnie mp4 (do dziś popiera go Nero w swojej aplikacji Recode). Dziś już wiadomo, że kontenerem będzie mkv (matroska) http://pl.wikipedia.org/wiki/Matroska za która odpowiedziały się DivX Labs i szereg producentów hardwaru (m.in. Panasonic i NEC). Może AverTV 7 wreszcie będzie używać Matroski? Wtedy byłoby można zrezygnować z przekodowywania audio.

 

Co do jakości odczytu to zależy od programu. Splash http://mirillis.com/splash.html robi to świetnie, podobnie jak sam AverTV 6. The KMPlayer http://kmplayer.en.softonic.com już gorzej - podczas szybkiego ruchu pojawia się efekt jak niezbyt dobrze zrobiony deinterlacing. Pewnie błąd programu.

 

Dzięki za info w sprawie tego Samsunga! Nie wiedziałem. Naprawdę fajna sprawa.

 

A co do tunerów to naprawdę Avery mogę polecić. Przyznam, że najpierw miałem Avera 303 (analoga), później trzy tunery DVB-T (łacznie z "kultowym" Medionem) i dopiero ten tuner który mam spowodował że skończyła się ciągła walka a to ze sterownikami, a to oprogramowaniem, a to czymś jeszcze. A teraz nagrywanie dzięki EPG to "pstryk", a w folderze pojawia się plik z nazwą będącą kombinacją daty emisji i tytułu pobranego z EPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem i faktycznie przy opisie tunerów AVERTV jest jak byk napisane że zapis w H.264. Szkoda tylko że ceny tych tunerów są trochę wysokie :(

 

Najtaniej na PCI-E znalazłem coś takiego http://www.allegro :censored: ale jest to tuner hybrydowy, więc jak napisałeś pewnie będzie miał mniejszą czułość. Ale z uwagi na dobrą firmę może jednak ? Albo na USB http://www. :censored: myślisz że coś takiego będzie OK ?

 

I ostatnie pytanie, próbowałeś używać jakiegoś uniwersalnego oprogramowania typu ProgDVB ? Jeśli tak, czy przy jego użyciu też była możliwość zapisu w H.264 ? Bo jeśli tak, to pewnie da się to uzyskać na każdym tunerze. Ewentualnie odwrotnie, tuner firmy X (za powiedzmy 100 zł) a soft od AVERTV aby uzyskac zapis do 264, ma to szanse zadziałać ?

 

A co do Samsunga, to jeśli taki posiadasz (ja mam właśnie LE40B650), polecam stronę http:// :censored: , ludzie stamtąd sporo potrafią wycisnąć z tego TV.

Oni odkryli sposób włączenia zapisu na dysk a teraz pracują nad podłączeniem tej funkcji pod przycisk w pilocie :brawo:

 

 

Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam x3mtv hu2300 ... miałem z nim problem na windowsXP ale prawdopodobnie była to wina sterowników bo po przejściu na windows7 tuner ten działa super... do tego ma kabelek umozliwiający podłączenia urządzeń typu magnetowid czy kamerka więc można pozgrywać stare rzeczy ... no i nowe oczywiscie ;)

a co do czułości to na pokojowej antence dołączonej do tunerka odbiera 5/6 kresek poziomu sygnału, mimo że mam do nadajnika Wichów ok 20km i średną widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam x3mtv hu2300 ... na pokojowej antence dołączonej do tunerka odbiera 5/6 kresek poziomu sygnału, mimo że mam do nadajnika Wichów ok 20km i średną widoczność.

Dzięki za informację, czyli czułość tych tunerów (a przynajmniej Twojego) jest bardzo dobra. W sumie sygnał jest cyfrowy ale i tak jestem zaskoczony. Więc prawdopodobnie na mojej przyzwoitej antenie na dachu i 40 km każdy powinien spokojnie działać.

Morion, a możesz mi jeszcze powiedzieć, czy udało Ci się zapisać tym tunerem program w MPEG-4 ? Wg opisu ma zapis tylko w MPEG-2, ale może jakimś alternatywnym softem ?

 

PrzemekS, oczywiście masz rację że nawet mocny PC nie dałby rady kompresować do H.264 programu FULL HD w czasie rzeczywistym, ale jednak te tunery Aver "coś" robią robią z obrazem. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale producent podaje minimalne wymagania (procesor) jakie są potrzebne do odtwarzania, oraz do nagrywania w MPEG-2 i MPEG-4. I do zapisu w MPEG-4 jest potrzebny mocniejszy procesor niż do MPEG-2. A na logikę powinno być odwrotnie, skoro źródło jest już w MPEG-4.

Ale nie ważne co i jak robią, grunt że tunery Aver potrafią zrobić to na czym mi zależało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odkopię temat, bo mogę w sumie pochwalić Volara X od Aver Media. Usb, wielkość większego pendrive'a. Chodzi pod Windows 7 64 bit (ale i XP oraz udało mi się uruchomić - choć w pewnym okrojeniu - pod Ubuntu). Prosty, nie zabójczo drogi, przenośny (stacjonarka, laptop - u mnie chodził na starszym 1.4GHz z1GB RAM ) Nagrywanie w H.264 pod windows - pod ubuntu niestety nie umiałem zmusić do tego - rozkodowywał i kodował po swojemu. Konieczne nowe drivery, nie te załączane staruszki. Acha - odbieram 10km od anteny na antenie "pokojowej" która ma prawie widoczność (bo przez ścianę i róg innego budynku ) nadajnika. W sumie -pozytyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...