Skocz do zawartości

Dziwne przypadki telewizji naziemnej


Tomo21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...
Gość Anonymous
Pamiętam w 2001 roku, jak miałem 9 lat jaki byłem zdziwiony jak na wsi (60 km na płn od Krakowa)

na antenie, którą był urwany kabel udało mi się odebrać na wtedy 30letnim czarno-białym telewizorze TV2(chyba słowacki jakiś) na kanale 28/29.

Canal + odbierał z małym szumem.

To były ostatnie chwile naziemnego Canal+ Polska.

 

A tak poważnie Rai Uno nadawało z nadajnika RTCN Kraków Chorągwica, bowiem swego czasu (w 1989r. - info Radiopolska.pl) był to legalny sposób retransmisji zagranicznych programów telewizyjnych w naszym kraju... a tak naprawdę nie zakazany, o który nikt się nie mógł przyczepić. Na takich samych zasadach w Warszawie można było oglądać rosyjski kanał ORT.

I jeszcze czeską Jedynkę z jednych z nadajników w południowej Polsce. Ja o tym czytałem na tym forum. ORT nadawał na kanale 51, na którym włączono WOT (obecnie TVP Warszawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lokalizacja okolice Wałcza. 10.11.10.2010 w godzinach 20 21.30 coś minie

zaskoczyło pozytywnie odebrałem telewizje

analogową z Wielkiej Brytani.

Kanały które odebrałem:

Kanał 37 Five

Kanał 59, 26 ITV 1

Kanał 62, 51 BBC ONE

Kanał 21, 47, 65 Channel 4

Kanał 33 Boks?

Kanał 41 reklama?

Kanał 44 ?

Dodatkowo odebrałem

Kanał 49 TV AL niemiecko języczny

Kanał 39 TVP Gdańsk

w dwóch dniach wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj w nocy na k47 odbrałem slowacką STV1 z nadajnika Poprad - Kráľova hoľa na antenie siatkowej a mieszkam w okolicy Niska .

 

Image.aspx?id=952419354

Kiedyś pamiętam w latach 1998-2001 odbierałem w warunkach troposferycznych MDR , ORT , STV1,2 , MARKIZA , CT1,2 a z polskich to Nasza TV , TV WISŁA , TVP3 Katowice , TELE3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja okolice Wałcza. 10.11.10.2010 w godzinach 20 21.30 coś minie

zaskoczyło pozytywnie odebrałem telewizje

analogową z Wielkiej Brytani.

Dziwi mnie, że w Polsce w ogóle była możliwość odbioru tv naziemnej z UK, nawet z tropo. Skoro jakimś cudem udało ci się to odebrać, to powinineś mieć też coś z Danii i Szwecji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja okolice Wałcza. 10.11.10.2010 w godzinach 20 21.30 coś minie

zaskoczyło pozytywnie odebrałem telewizje

analogową z Wielkiej Brytani.

Dziwi mnie, że w Polsce w ogóle była możliwość odbioru tv naziemnej z UK, nawet z tropo. Skoro jakimś cudem udało ci się to odebrać, to powinineś mieć też coś z Danii i Szwecji

 

albo moze odbieral sygnal ktos z satelity te kanaly mial i po prostu jakis slaby sygnal z odbiornika po okolicy sie rozchodzil nie wiem czy jest to mozliwe ze odbiornik tv emituje jakis tam niewielki sygnal nadawczy nieznam sie ale moze dlatego mu sie udalo zlapac no i mozliwe tez ze tropo bylo podwyzsone w tym czasie co zwiekszalo sile sygnalu i mu sie udalo przez to a tak to watpie ze to byl sygnal z nadajnika z angli chociaz na wikipedi pisalo ze cos w latach siedemdziesiatych anglicy zlapali sygnal z Finlandi, Polski, Czechoslowacji i ZSSR (odleglosc 1,609 km) wiec niewykluczone :D w sumie to jest watek telewizyjny ale wspomne moze ze w latach 90' na falach ukf dalo sie lapac niemieckie radio n-joy co ponoc bylo sprawka jakis radioamatorow ktorzy transmitowali tą stacje :google:http://www.radiomalopolska.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie tropo było mocne a z satelity niemożliwe gdyż mieszkam na wsi i nikt nie ma anteny 1.5 metra źeby odebrać BBC ONE itd a co dopiero ustawionej i jak miały by przejść sygnały cyfrowe satelitarne na analogowe naziemne.

A dziś na wszystkich polsatach była czarna plansza a na k48 był komunikat braku sygnału z dekodera sagem sd cyfrowego polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkałęm się kilka lat temu z sytuacją, że z anteny naziemnej odebrałem Animal Planet i Eurosport. Obraz był dosyć mocno zaśnieżony. Fakt odbioru tych kanałów mocno mnie zaskoczył, myślałem wtedy, że po prostu panowie z Emitela spbie "popili" ;) Ale był inny powód odbioru tych kanałów z siatki: otóż loklana kablówka poprowadziłą swój przewód praktycznie tuż przed moją anteną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja kilka lat temu oglądając stację TV4 w analogu z nadajnika Kalisz?Mikstat, miałem tak że przerwało mi na chwilę sygnał i pojawiła się na ok. 1 minutę TVP Polonia. kiedyś też miałem tak,że oglądając w nocy TV4 z Mikstatu na 30 minut wskoczył mi polsat2.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mariusz z Ełku w kwietniu lub w maju 1998 roku na swoim odbiorniku telewizjnym miał następujące kanały:

1.TVP 1

2.TVP 2

3.TV Polonia

4.Polsat

5.Polsat 2

6.TVN

7.RTL 7

8.Polonia 1

 

i to było o tyle zabawne że on nie miał dostępu do TV Białystok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Było to ok 2000 r byłem u mojego wujka , miał Cyfre + i antene naziemną . Byłem w szoku jak na tv analogowym wujek złapał polsat sport , kanał On i francuski M6 , wszystko średniej jakości ,ale dało się oglądać .

Miał następujące programy tvp 1 tvp 2 tvp katowice polsat tvn nasza tv polsat sport on m6 ct 1 ct2 nova

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Zastanawia mnie czy ktoś kiedyś miał taki przypadek jak ja. Nie wiem właściwie jak to nazwać - "tymczasowe gigantyczne wzmocnienie zasięgu anteny naziemnej z niewyjaśnionych przyczyn" było by chyba najbardziej trafnym określeniem.

Otóż rzecz działa się kilkanaście lat temu, byłem wtedy jeszcze w podstawówce, w jakiejś 4tej chyba klasie czy coś koło tego (jakbym miał strzelać to bym powiedział 95-96 rok).

Jeśli chodzi o odbiór telewizji w moim rejonie w tamtych czasach to był on mizerny - antena siatkowa łapała TVP 1, TVP 2 i Polsat, aczkolwiek Polsat odbierał fatalnie i śnieżył.

Pewnego wieczoru coś się poprzestawiało w kanałach, już nie pamiętam co to było i czym się to objawiało, ale zaszła potrzeba przeskanowania częstotliwości jeszcze raz.

Ku mojemu i wszystkich zgromadzonych zdziwieniu skanowanie to przyniosło zaskakujące efekty.

Nie tylko znalazł się krystalicznie czysto odbierający Polsat, ale także CANAL+, TV Niepokalanów, WOT, TV Gdańsk, TV Łódź, TV Bydgoszcz, jeszcze kilka kanałów regionalnych TVP (nie pamiętam już jakie nawet) oraz co najmniej 2 kanały rosyjskie!

Trwało to wszystko jakieś 2 godziny albo i dłużej po czym jak gdyby nigdy nic, ku powszechnemu rozczarowaniu wszystkich obecnych, wróciło do stanu pierwotnego.

Czy ktoś doświadczył kiedyś czegoś podobnego? I co najważniejsze - czy ktoś ma jakikolwiek pomysł czym to mogło być spowodowane?

 

 

Zupełnie jakbym czytał treści własnych opisów, bo miałem dokładnie to samo w opisywanych tu latach. Nawet nie wiedziałem że Canal+ był nadawany naziemnie. Kanały TVP2 regionalne (przełączające się w paśmie ''programów lokalnych'' na retransmisje kanałów regionalnych tvp danego miasta) z dalekich ode mnie okolic oglądałem często w określonych godzinach (szczególnie porannych i wieczornych w czasie korzystnej pogody). Dla osoby posiadającej tylko tvp1, tvp2 i śnieżący Polsat to była prawdziwa uczta telewizyjna, jak święto. Prócz wymienionych tu stacji odbierałem także TV Polonię, jakieś kanały czeskie i białoruskie, oraz RaiUno. Nie odbierałem natomiast Telewizji Niepokalanów. Wszystkie tego typu ekscytujące przeżycia skończyły się po przełączeniu się na kablówkę :( Korzystanie z sieci kablowych ma ten jeden ważny minus, że jest tam przeważnie stałość jakości odbioru tv i żadnych dynamicznych niespodzianek (w przeciwieństwie do sytuacji korzystania z naziemnej telewizji (czy to analogowej czy to cyfrowej) lub satelitarnej).

Też kiedyś (na domowej antenie teleskopowej) ściągnąłem na swoim telewizorze obraz z gry video którą grał właśnie jeden z moich sąsiadów. To były czasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV i górny UKF w czasie (zwałaszcza) czasie letnim jest podatne na propagacje fal. W TV i UKF (FM) fale odbijaja sie od troposfery. Dzieki temu mozemy odebrać stacje TV lub radiowe oddalone od 200 do ponad 1000 km.

PS. ja po podłaczeniu kablówki z 12 lat temu nie zrezygnowałem z anteny siatkowej :) tylko po to aby odbierac jak njdaksze stacje TV. Najczesciej udało sie odbierać stacje słowacki z czech, wegier itp.

Wiecej info o propagacji oczywiscie w google...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
No to było takie krótkie przypomnienie z lekcji geografii i fizyki razem wziętej :smile:

Ps. Szkoda by było, gdyby ten wątek został zamknięty. Jeśli już któryś z moderatorów chciałby go :locked: , to może lepiej by było przenieść go w inne miejsce forum, np.: telewizja naziemna niż zamykać. :D To tak na zaś napisałem....

okonek Mialem tez przypadek tropo pare lat wstecz 2008 w zimie temp.minus 20' C Odebralem NORWESKIE stacje TV . Obecnie sporadycznie jak jest pora burzowo -deszczowa odbieram dvb-t z nadajnikow Srem kol., Poznania Kalisz/Mikstat , ze Szczecina /Kolowo Do czego zmierzam ze w porze zimowej odbior bedzie staly Moje QTH Walbrzych

Anteny na 11-ej kondygnacij jedna skierowana na g.Chelmiec druga na g.Sleze .Anteny siatka bez wzmacniaczy. aha wzm.w domu.Dziele sie ciekawostka jest tuner LV5TDeluxe na USB zakres pasma 64MHz-1700MHz.Oprogramowanie jest na www.sdr.ipip.cz/rtl-sdr lub OK2IP PS. Czy kupowales cos na allegro nie moge znalesc firmy w tym sensie ze nr.telefonow sa siedmio numerowe.dziekuje za podpowiedz /johny10@autograf.pl :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponad 10 lat temu okazjonalnie odbierałem jakiś analogowy program z Austrii bodajże ORF2, pojawiał się czasem też chyba jakiś włoski program, ale odbiór był słaby. Nie były to przebicia z kablówki, te bowiem były na porządku dziennym z powodu średnio szczelnej instalacji tvk (miałem od kilku do kilkunastu programów z średnią lub dość dobrą jakością obrazu bez opłat ;) ). Sygnały z jakiejś konsoli do gier także dość często się pojawiały na ekranie i to w dość dobrej jakości. Wtedy głównie korzystałem z dwóch anten siatkowych z mocnymi wzmacniaczami (chyba rzędu 30 dB), które wszystko dokoła pięknie zbierały (pamiętam, że odbierałem poza stacjami polskimi m.in. CT1, CT2, Nova, Prima, Joj (czasem z zakłóceniami) STV1 (słabo) i STV2 dość dobrze. Ogólnie miło wspominam te czasy, człowiek od czasu do czasu przeskanował pasmo i różne niespodzianki się pojawiały na ekranie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niektórzy mają naprawdę ciekawe wspomnienia, u mnie niestety nie za wiele, w Zabrzu mieszkam i nie za daleko mam do Czeskiej granicy, CT1 odbierałem zazwyczaj bez problemu, ale CT2 śnieżyło, że ciężko było oglądać. Czasem się pojawiał jeszcze jakiś inny czeski (albo i słowacki) kanał, ale że byłem mały to nie za wiele pamiętam, ale pamiętam że się dziwiłem, bo na co dzień tego nie było.

 

Po zatem, raz mocno zaśnieżone coś po angielsku, ale na chwilę i nie wiem co, bo reklamy i nie dotrwało do zakończenia bloku reklamowego i to chyba wszystko. Jakieś radio też się udało odebrać, raz jacyś faceci też gadali w telewizorze i się bałem, bo takie to dziwne było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...