Skocz do zawartości

Dziwne przypadki telewizji naziemnej


Tomo21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie czy ktoś kiedyś miał taki przypadek jak ja. Nie wiem właściwie jak to nazwać - "tymczasowe gigantyczne wzmocnienie zasięgu anteny naziemnej z niewyjaśnionych przyczyn" było by chyba najbardziej trafnym określeniem.

Otóż rzecz działa się kilkanaście lat temu, byłem wtedy jeszcze w podstawówce, w jakiejś 4tej chyba klasie czy coś koło tego (jakbym miał strzelać to bym powiedział 95-96 rok).

Jeśli chodzi o odbiór telewizji w moim rejonie w tamtych czasach to był on mizerny - antena siatkowa łapała TVP 1, TVP 2 i Polsat, aczkolwiek Polsat odbierał fatalnie i śnieżył.

Pewnego wieczoru coś się poprzestawiało w kanałach, już nie pamiętam co to było i czym się to objawiało, ale zaszła potrzeba przeskanowania częstotliwości jeszcze raz.

Ku mojemu i wszystkich zgromadzonych zdziwieniu skanowanie to przyniosło zaskakujące efekty.

Nie tylko znalazł się krystalicznie czysto odbierający Polsat, ale także CANAL+, TV Niepokalanów, WOT, TV Gdańsk, TV Łódź, TV Bydgoszcz, jeszcze kilka kanałów regionalnych TVP (nie pamiętam już jakie nawet) oraz co najmniej 2 kanały rosyjskie!

Trwało to wszystko jakieś 2 godziny albo i dłużej po czym jak gdyby nigdy nic, ku powszechnemu rozczarowaniu wszystkich obecnych, wróciło do stanu pierwotnego.

Czy ktoś doświadczył kiedyś czegoś podobnego? I co najważniejsze - czy ktoś ma jakikolwiek pomysł czym to mogło być spowodowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zjawisko jest powszechnie znane i nazywa się tropo, polega na odbijaniu się fal radiowych od troposfery dzięki czemu można odbierać stacje z bardzo dalekich dystansów, jest to zjawisko tymczasowe

 

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html <- tu jest prognoza przedstawiająca gdzie jest tropo w danej chwili

 

jeśli coś źle opisałem to niech ktoś mnie poprawi

 

swego czasu w koszalinie najdalsza stacja jaką odebrałem to była czeska telewizja, w wakacje to odbierałem nawet dvb-t z niemiec i danii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tropo to bardzo ciekawe zjawisko, chociaż wydaje mi się, że jakieś 4-5 lat temu na terenie Polski było o wiele częsciej spotykane. Pamiętam jak kiedyś udało mi się złapać TVP Kielce, a mieszkam w mazowieckim, blisko podlaskiego zresztą. Ponadto udało mi się raz odebrać 18 kanałów z Ukrainy i Białorusi w jakości bardzo dobrej i dobrej. Były to: Piervyj Kanal Belarus, Lad, ONT, Stolicznoe TV, NTV Belarus, Telekanal Rossija, Piershiy Ukraine, Bykovina TV, Novy Kanal, TET, STB, ICTV, Inter, Kino, 5 kanal, TRK Ukraina, 1+1 i NTN (zanotowałem je sobie :) ). Ponadto raz udało mi się odebrać LTV 2 (chyba z Litwy) oraz Rai Uno na kanale 3. Ach.....to były czasy. Obecnie tylko część z nich udaje mi się "upolować".

EDIT:

Byłbym zapomniał. W zeszłym roku podczas burzy natknąłem się z bardzo dziwnym tropo dotyczącym stacji radiowych. Otóż na paśmie FM sygnał wszystkich polskich stacji zaczął gwałtownie zanikać. Pozostały tylko Radio ZET, Jedynka PR i Radio Maryja. W miejscu innych stacji i na nowych częstotliwościach pojawiło się ponad 10 włoskich stacji i to wszystkie w stereo i z RDS, ale nazw już nie pamiętam. Oprócz tego około pół roku tamu (również na paśmie FM) odebrałem piękne stereo z brytyjskich BBC Radio 2, BBC Radio 4 oraz Capital FM. Czy podczas tropo to normalne, że odbiera się stację z tak odległych od Polski krajów? Pewnie tak. Ale czy ktoś potrafi wyjaśnić zanik polskich stacji radiowych i wkroczenie na ich miejsce włoskich?? Dodam również, że sygnał PL nie zawsze był wyparty przez stację z Włoch, bo na przykład na 91,9FM gdzie normalnie nadaje RMF FM był tylko szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ patryk92 - to o czym piszesz, czyli bardzo odległe stacje radiowe, to efekt podobny do tropo, tylko, ze wywołany np. przez wlatując w atmosferę meteor. ;) Podobno taki efekt może wywołać tez samolot. Jest to bardzo krótko trwające zjawisko, zwie się "ES".

Bardzo mocny sygnał (odległej stacji) mógł zagłuszyć sygnał stacji lokalnej.

 

Faktycznie, kiedyś może było tego więcej niż obecnie. Mogę wymienić dwie przyczyny:

- tłok w eterze, nie tylko pasmo "TV" ale tez inne "nadajniki" i "odbiorniki" wprowadzać zakłócenia i wycinać część odbioru

- przejście na DVB-T, wyłączenie nadajników analogowych.

 

Temat nie jak ma się do tego działu, ale... może z tego zrobić jakiś temat o tropo i ES sprzed lat? Pomyśli się...

 

Moje najdalsze tropo to TV z Niemiec, Czech i Szwecji. Po około 600 km. w linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troposfera to ta warstwa atmosfery, którą oddychamy. Ta najniższa. To w troposferze dzieją się najważniejsze zjawiska atmosferyczne: wahania temperatury, ciśnienia, zachmurzenie, opady. Ale nie dzieją się jednorodnie, występują one zależnie od wysokości i dlatego w troposferze fale elektromagnetyczne ulegają załamaniu na granicy ośrodków o różnej np. temperaturze. Załamanie może prowadzić do zwiększenia zasięgu (refrakcja dodatnia), a w przypadku stacji lokalnych do zmniejszenia (refrakcja ujemna). Działa to właśnie w odległości do ok. 1000 km.

Znacznie powyżej troposfery, jest m.in. jonosfera. Tam już nie mielibyśmy czym oddychać, ale są tam podwarstwy zjonizowanych cząstek o różnej gęstości elektronowej. Każda z tych podwarstw (A, B, C, D) jest aktywna w różnych porach dnia i potrafi odbijać fale różnych długości. Akurat zakresy powyżej ok. 30 MHz nie mają swojej stałej podwarstwy. Ale mają warstwę sporadyczną (E-sporadyczne), która występuje dość rzadko, głównie latem, w formie "obłoczków". I wtedy możliwy jest chwilowy ale bardzo silny odbiór TV i UKF nawet z odległości do dziesięciu tysięcy kilometrów (Włochy, Hiszpania, Turcja, Arabia, odległe republiki poradzieckie, itp). Jest to możliwe dlatego, że jonosfera jest tak wysoko - działa po prostu zasada kąta odbicia i kąta padania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to było takie krótkie przypomnienie z lekcji geografii i fizyki razem wziętej :smile:

Ps. Szkoda by było, gdyby ten wątek został zamknięty. Jeśli już któryś z moderatorów chciałby go :locked: , to może lepiej by było przenieść go w inne miejsce forum, np.: telewizja naziemna niż zamykać. :D To tak na zaś napisałem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich

Chciałbym wam opowiedzieć dwie ciekawe historie które przydarzyły mi się kilka lat temu. Nie miałem wtedy jeszcze satki było to o ile dobrze pamiętam w lipcu. Po dosyć sporej burzy na w moim telewizorze pojawił się sygnał satelitarny z satelity hot bird. trwało to ok 2-3 godzin gdzie w miejscu chyba polsatu mogłem oglądać tv sat. Wyglądało to tak jakby sygnał z tunera satelitarnego ktoś wysyłał drogą naziemną ponieważ co kilka sekund zmieniał się kanał dodam, że jakość przekazu była bdb. Druga historia to odbiór na antenie naziemnej kanału tylko muzyka w miejscu gdzie nadawała nasza tv jakość przekazu również rewelacyjna(a nasza tv odbierała w tym miejscu fatalnie) i trwało to zjawisko ok 8 godzin. Od tej pory a minęło już parę lat nic takiego mi się nie przytrafiło a szkoda. Czy ktoś z was miał podobny przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja pamiętam jak kiedyś nastąpiła pomyłka i z nadajnika w Koszalinie na kanale bodaj 40 (Polsat) nadawano przez kilkanaście minut TV4. :D Miało to miejsce jakoś po południu, może pomiędzy 17 a 19 z 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi kiedyś złapało jak ktoś grał w Mario :D

Z tymże wyglądało to jak automat, albo jak nagranie bo cały czas ginął w tym samym miejscu i powtarzało się wszystko w kółko :P

 

Ja też takie coś miałem :D Było to coś ok 2000 toku i podczas przeszukiwania kanałów właśnie na którym kanale widziałem jak ktoś grał w Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 9 lat w Canal+ wcinało się coś po rusku albo coś w stylu CNN (nie dało się odczytać loga), i było ciekawie. :D

Zjawisko dosyć często obserwowane w radiu :D (Polskie Radio Katowice koło Ostrołęki hehe, albo masa tureckich stacji).

 

Przeistoczenia? raczej nie możliwe, po prostu jakieś zakłócenie, chyba na TVP1 w Laboratorium pokazywali kiedyś zjawisko odbijania obrazu z monitora na telewizor ale nie pamiętam żadnych szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dziwne zjawiska to nic inego jak tzn. Proagacja Fal Radiowych, w zakresie UHF itp. sa to odbicia troposferyczne z dolnej warstwy atmosferycznej. Obecnie jest mniej obserwowanych zjawisk dbierania TV naiemnej z innych krajów poniewaz jestesmy na chwile obecna w dołku propagcyjnym. 10 La temu było bardzo dobrze odebrć TV z sasiedniego państwa a takze z 2 konca Polski. Obecnie tez jest mozliwe szczególnie rano. Zjawisko odic falr radiowych i TV wstepuje cyklicznie , mniej lub bardziej. Czynniki jakie to powoduja zalezy od roku ( co 11 lat - ktywosc słoneczna , wybuchy , plamy słoneczne ) Od pory roku i dnia, czynników atmosferycznych.

Troposfera jest tworzona z najnizszych warst atmosferze. Sa takze jeszcze inne wrstwy które oddzałuja na odbicia sie fali elektromagnetycznej np. jonosfera która zas umozliwia odbicie sie na dalsze odleglosci i winnym zakresie czestoliwosci ( niższym ) czyli KF. NP. z ofdległym krajem np. Ameryka, Australia itp. Wielu krótkofalowców uzytkuje te zjawiska do przeprowadzenia dzieki niej łacznosci.

 

Troposfera która nas interesuje najbardziej umozliwia nasłuch lub łacznosc na blizsze obszary zazwyczaj do 1000 km. Wystepuje na wyzszych czestoliwsciach (UKF-ie)

Polecam do poczytania zagadnienień w google pod tematem propagacja fal itp.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Opisze sytuacje jaka miała miejsce około 8 lat temu,na zwykłej antenie siatkowej.Otóż wstałem rano i przeskanowuje kanały ku mojemu zdziwieniu pokazały się TVP1,TVP2,Polsat,TVN,TV4 oraz okienko niekodowane C+ a z Regionalnych TVP3 Lublin,WOT,Tvp3 Kielce.Trwało to mniej więcej pół dnia później sygnał wróćił do stanu pierwotnego.

Kolejna przygoda z TV naziemną to jak brat grał kiedyś na Pegazusie w Mario i Tanki.To ja na TV w drugim pokoju miałem bdb. obraz z jego grania

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z grą telewizyjną to widzę że powszechnie znane jest, również kiedyś takiego zjawiska doświadczyłem oglądając tv w pokoju natomiast w pokoju obok grał brat w grę i ja oglądałem przez chwile jak on gra, to zjawisko jest bardzo ciekawe w szczególności że można na swoim TV odebrać różne kanały z którymi wcześniej nie miało się styczności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...