Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oni coś jeszcze robili do 31.12.2023r. U gościa co ma 8km od Chorągwicy i widać nadajnik jak na dłoni,  był problem z mux 2,3,4,6 , to wszystko wróciło do normy i parametry się poprawiły, są na  dobrym poziomie. No nie na b. dobrym ale to jest przyczyna tzw wygaszen sygnału I ustawienia anten nadawczych co jest przykład tego filmiku na YouTube od mr serwis (wszystkie odcinki  mr serwis oglądam) . Natomiast 2 km dalej co znikł sygnał na 43 kanale (mux 1) wymiana anteny kierunkowej na siatkową rozwiązała problem. Jak wiadomo anteny siatkowe  mają lepszy zysk  na wyższych kanałach. Mierzyłem miernikiem i 21, 22, 23 i 25 kanał mają po ok.  60 dBuV a 43 kanał ok 48 dBuV I to na antenie siatkowej. Po rozdzieleniu trójnikiem na 3 telewizory sygnał spadł do 40- 50 dBuV I od 28 do 32 MER. Z doświadczenia wiem, że to są dostateczne parametry, oczywiście wg norm to te 40 dBuV to za mało, ale telewizory i dekodery mają problemy gdy sygnał spada poniżej 35 dBuV I 25 MER, już przetestowałem na wielu telewizorach i dekoderaxh. Jestem przeciwnikiem stosowania wzmacniaczy no chyba, że sytuacja już tego wymaga. Co ciekawe, tam mux8 na tej antenie siatkowej idzie na masakrycznych parametrach 33 dBuV I 22 MER na telewizorze 32 calowym MANTA I pokazuje ten telewizor sygnał w parametrach: siła sygnału 0% !!! I ok 20% jakości sygnału. Natomiast dekoder w drugim pokoju wiwa mini h265 nie odbiera mux8, no ale nie zależy im na mux8. Gdyby mux8 był nadawany w polaryzacji poziomej jak pozostałe muxy,to odbiór byłby lepszy na I to z  akceptowalnymi parametrami na antenie siatkowej. Natomiast u mnie 29 km od nadajnika parametry się wyraźnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 6.01.2024 o 23:38, Martin11 napisał(a):

Co ciekawe, tam mux8 na tej antenie siatkowej idzie na masakrycznych parametrach 33 dBuV I 22 MER na telewizorze 32 calowym MANTA I pokazuje ten telewizor sygnał w parametrach: siła sygnału 0% !!! I ok 20% jakości sygnału. Natomiast dekoder w drugim pokoju wiwa mini h265 nie odbiera mux8, no ale nie zależy im na mux8. Gdyby mux8 był nadawany w polaryzacji poziomej jak pozostałe muxy,to odbiór byłby lepszy na I to z  akceptowalnymi parametrami na antenie siatkowej. Natomiast u mnie 29 km od nadajnika parametry się wyraźnie lepsze.

Potwierdzam to co piszesz Dzisiaj się musiałem nakombinować u sąsiada by na dwóch telewizorach u niego złapać MUX8 z „Chorągwicy' gdyż jakość i siła tego multipleksu mimo widoczności nadajnika ciągle skakała. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam niskie parametry dBuV i MER choć w przypadku odbiorników mojego sąsiada używane są bardziej procenty.

Podobnie jak kolega @Martin11.mój sąsiad ma jeżeli mnie pamięć nie myli antenę siatkową. W moim przypadku pomogło dopiero oddalenie kabla eurozłącza od tego antenowego. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Poland napisał(a):

W moim przypadku pomogło dopiero oddalenie kabla eurozłącza od tego antenowego

To nie oddalaj, tylko niech sąsiad wymieni przewód antenowy na jakiś dobrej jakości - o wysokim współczynniku ekranowania (> 90 dB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Poland napisał(a):

Podobnie jak kolega @Martin11.mój sąsiad ma jeżeli mnie pamięć nie myli antenę siatkową. W moim przypadku pomogło dopiero oddalenie kabla eurozłącza od tego antenowego. 

Ale to nie są dowody na słabe parametry nadawcze MUX8, a problemy po stronie odbiorczej, niewłaściwa polaryzacja anteny i jak się okazuje także kiepskiej jakości kabel. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...