Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Niestety, te wskaźniki są bardzo mylące i często zupełnie odbiegają od prawdziwych pomiarów. I to nawet w markowych TV. Najlepiej się tu zaopatrzyć w jakiś dobry miernik, jeśli oczywiście się chce znać szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... myślałem,że informacja dot.pokrycia terenu syg. mux-3 z Chorągwicy potwierdzi sie dla Dębicy /wskazania na mapach - mapy pokrycia ...www.dvbtmap.eu /, ale niestety brak u mnie jakichkolwiek znaków dających nadzieje na złapanie" paczki TVP" ... Szkoda, łapie stacje z Chorągwicy w "analogu", a charakterystyka nadajnika jest "D" / kier./była kusząca. Nie sądzę , iż nie ma jeszcze pełnej / 2 kW / mocy przekazu ...

Prosiłbym o info n.t. odbior mux-a 3/ z Chorągwicy/ jak najdalej na wschodzie . Ktoś już potwierdzał odb. na południe od Tarnowa / Pleśna ... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ CSA - .. tak też myślę, chociaż przed 2,3 miesiącami miałem nadzieję na Chorągwicę ... Ale odległy o 98 km nadajnik ze Szczawnicy z 5 kW dla mux-2 odbieram z parametrem jakości 77 % na kanale dużo wyższym tj. 61.Ale z odbiorami i pokryciem bywa różnie / zajmuję się tym już 40 lat/, chociaż zachowania w " cyfrze' są dużo łagodniejsze niż bywało to w " analogu" Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CSA ale ja mówię poważnie. Na karcie DVB-T wyniki lepsze dla MUX3. U sąsiada (na tej samej antenie) podobnie.

Sprawdziłem także na antenie wewnętrznej - antenka tego typu: USB_DVB-T.jpg - tutaj jakość troszkę gorsza w przypadku MUX3 - ale ten drugi nadaje z 30 razy większą mocą!!

Nie wierzę żeby wszystkie 3 urządzenia mnie okłamywały. Nadajnik zasłania mi wysokie drzewo, ze 300m dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX2 na kanale 64 moc ponad 50 kW - odbiornik wskazuje siłę sygnału 80-83/100.

MUX3 na kanale 48 moc 2 kW - odbiornik wskazuje siłę sygnału 85/100

 

Antena najzwyklejsza siatkowa (symetryzator). Czy ktoś to potrafi wytłumaczyć?

 

Zwykle jest tak, że antena i przewody mają większe tłumienie na wyższych częstotliwościach. Do tego dochodzi mniejsze ugięcie fali i wiekszą podatność na odbicia na wysokich kanałach. Telewizor też cię może okłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX2 na kanale 64 moc ponad 50 kW - odbiornik wskazuje siłę sygnału 80-83/100.

MUX3 na kanale 48 moc 2 kW - odbiornik wskazuje siłę sygnału 85/100

bardzo często odbiorniki pokazują podobne % w dość szerokich zakresach poziomów odbieranego sygnału, zwłaszcza, jeśli ma on wartości w pobliżu lub powyżej poziomu sygnału optymalnego. Albo w ogóle pokazują quasi-stabilne wskazanie, niezależne od rzeczywistych poziomów.

 

2kW / 50kW to tylko jakieś 14 dB różnicy w poziomach sygnałów na nadajniku, co uwzględniając różnice w tłumieniu sygnałów z uwagi na ich częstotliwość na trasie i w kablu antenowym oraz różnice w zysku anteny, to na odbiorniku może być już tylko, powiedzmy 10dB albo i mniej, co może być właśnie w zakresie nieliniowości wskazań % poziomu.

 

Z powyższych powodów wskazaniami poziomu w ogóle nie ma się co zajmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kW / 50kW to tylko jakieś 14 dB różnicy w poziomach sygnałów na nadajniku

 

Co oznacza 25 razy mocniejszy sygnał z MUX-3, i pojawia się pytanie tylko czy aż?

 

W przypadku TV często można trafić na niedopracowane wskaźniki siły sygnału, coś pokazują i ciężko to odnieść do czegokolwiek, gdyby TV pokazywał stopę błędu czy stosunek sygnału użytecznego do szumu, to można by coś wnioskować. Jeśli do karty telewizyjnej używasz ProgDVB to u mnie jest 100/100 na obu multipleksach na takiej antence jak pokazujesz i tanim tunerze DVB-T. Więc mam wrażenie że ten program nie do końca pokazuje poprawny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia sygnału używam monitora pod linuxem (femon) - bazującego na wskazaniach DVBAPI. Sygnału nie miałem nigdy większego niż 70%.

W każdym przypadku stopę błędów mam = 0.

ProgDVB mierzy na podstawie strumienia - czyli coś innego niż 100 oznacza że odbiór jest zły. Przynajmniej tak mi się wydaje.

 

25 razy mocniejszy na pewno nie jest (to był skrót myślowy :D), bo fala się rozchodzi w więcej niż jednym wymiarze, ponadto emisja jest kierunkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości rzuciłem okiem na sytuację na Samsungu P2270HD na samym kabelku (bez anteny). Przy widoczności Chorągwicy (północne obszary Krakowa) wniosek mam taki iż praw fizyki się nie oszuka :P O ile MUX 2 idzie bez problemów, o tyle MUX 3 są tylko szczątki. Szczytem sukcesu u mnie jest wyszukanie kanałów bez nazw. To oznacza, że najmniejszy logarytm w moim przypadku by wystarczył, ale w zasadzie nie oglądam TV w ogóle, więc sobie daruję :P W każdym razie różnica w mocach jest (jak dla mnie) widoczna.

 

Szczegółów procentowych nie przedstawię - P2270HD nic nie wyświetla na temat jakości sygnału, który do niego dociera (a przynajmniej nie znalazłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam problem z odbiorem na Bieżanowie ul. Podłęska. Mieszkanie I piętro, okna na północ, w kierunku nadajnika Chorągwica mieszkanie sąsiada. "Jak żyć?" chciałoby się powiedzieć, a dokładnie jak odbierać sygnał? Instalacja zbiorcza odpada. Na antenie pokojowej DPM ze wzmacniaczem 38 db ( http://www.solid-polska.pl/index.php?id ... m=2&idg=74 ) czasami coś złapie, ale tylko na chwile. Czy antena siatkowa ze wzmacniaczem zamontowana np. na ścianie pokoju da sygnał? Będę wdzięczny za sugestie i propozycje rozwiązań!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tez mogę potwierdzić że sygnał z Mux 3 jest mocniejszy. Ja odebrałem na tunerze X3M takim komputerowym i Siła 53%-jakość 65-67% wczytało 6 kanałów.

Natomiast mux 2 z Chorągwicy nie wczytuje na tym urządzaniu kanałów ,bo jakość musi być w okolicach 50%.

Na Tv i innym dekoderze oba muxy z Chorągwicy śmigają bardzo ładnie.

Niby mniejsza moc jednak ,coś jest na rzeczy.

Dodam że do odbioru używam anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Antena zamocowana na strychu ,skierowana na Kraków .

Poza tym dobrze odbieram z Katowic bez przestawiania anteny, ale tylko Mux 2 .

 

Pozdrawiam czytelnik z Tenczynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...