Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
Hej 
Mieszkam jakieś 20km od Krakowa w tzw dolinkach podkrakowskich. Od kiedy włąsciwie pamiętam były problemy z odbiorem naziemnym (Chorągwica). Dobrze odbierała wlasciwie tylko TVP1 i TVP2, średnio TVP3 i TVN a reszta słabo. Z czasem wszyscy sąsiedzi (jest ich tylko kilku) przeszli na satelitarną, tak ze nikt nie zauważył przejścia na dvbt w naziemnej. Jakis czas temu sasiad miał sobie zrobić instalacje antenową pod dvb-t bo doskwiera mu brak TVP3Kraków, jakis instalator w sklepie, czy ktos tam inny poradził mu ze jednak nic z tego  tego nie bedzie i lepiej sie w to nie pakować. Ja sam sie tym wtedy zainteresowałem. Majac w domu ARIVE Combo odszukalem starą antene siatkową (taka najzwyklejszą) oraz wzmacniacz plytkowy (25 lub 30 db - nie pamiętam w tej chwili, ale na pewno nie mniej). Dom jest dosc wysoki - ma jakies 8-9 metrów(antena do analogu miala jeszcze do tego maszt na jakies 3 metry), wystarczylo mi wtedy kabla na drugi balkon tj jakies 5-6 metrów nad ziemią. MUX 1 i 2 odpalily bez problemów, MUX 3 był wykrywany jednak nic nie było wstanie na nim wyszukać. Testowałem to tak z tydzien i w tym czasie ani razu nic sie nie zmienilo z mux3 natomiast mux2 mial gorsze chwile z szatkowaniem obrazu, mux1 - caly czas stabilnie.
 
Ostatnio chcialem wrocic do tematu bo jeden tv w domu chodzi na starej nieopłaconej karcie tnk-sd, bo chodzi tam o podstawowe kanały. Ważność tej karty wygasa jednak już w październiku. I teraz zastanawiam sie czy inwestowaniew dvbt ma jakis sens w tym przypadku ( np antena na maszt na dachu,inny wzmacniacz, w ogole inna antena....)   Słyszałem ze instalowanie innej anteny niż siatkowa w takim miejscu jak moje mija sie z celem, wiec nie specjalnie chce kupowac antene za np 100 zl która potem do niczego sie nie nada. 

Co myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem z Katowicami, jest jeszcze gorzej bo nic nie odpala na tej siatce. Dokladnie jest to Dolina Bedkowska, blisko Brandysówki. 

 

Temat jest ciężki, gdyż Twoja okolica jest największą dziurą w Polsce dla fal radiowych, gdzie jeszcze niskie częstotliwości sobie radzą, natomiast wyższe już nie. 

Dlatego masz w miarę poprawny odbiór na MUX 1 (K25) oraz MUX 2 (K23) .

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy, zakup antenę logarytmiczną Barczak Electronic, model to dokładnie DVB-T LOG 2-69. Anteny nie celuj dokładnie na Chorągwićę, lecz trochę w bok na Krzemionki. Jeśli odbiór nie będzie poprawny, obróć antenę na południowy zachód. w kierunku Góry Żar, skąd również nadawany jest MUX 3 z krakowską wersją TVP 3 dla mieszkańców Twojego regionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziura, co najlepsze to 30min samochodem od Krakowa :D i nawet autobusy miejskie MPK tu dojezdzają. 
Własnie chore jest to że w górzystych okolicach Krakowa zdecydowano ze walsciwie najwazniejszy multipleks jest na tak wysokim kanale, a przed dvbt jedynka była na kanale 10. 

A co myslisz o tej antenie , polecili mi ja na forum emitelu. 
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/418-antena-atx91

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał MUX 3 ze Świętego Krzyża również jest u Ciebie odbierany, gdyż nadaje z mocą ERP 150 kW, inne multipleksy z tego nadajnika nadają z mocą ERP 100 kW i do Ciebie nie dolatuje już sygnał.

 

Moim zdaniem możesz mieć rację, choć z drugiej strony Chorągwica też może być możliwa.

Edytowane przez Barti
Usunięto zdublowaną treść postu, w dodatku zamieszczoną jako cytowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

Emisję z Chorągwicy testowano gdy wprowadzano coś przełomowego - tak będzie i teraz dzięki planom TVP.

Tak swoją drogą po ostatniej zmianie częstotliwości można zauważyć spadek siły sygnału w przypadku MUX3 :(

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...