Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja z odbiorem MUX 3 na południe od Chorągwicy? Chodzi mi o rejon Dobczyc. Szykuję się do wymiany instalacji antenowej gdyż mam problem z odbiorem zarówno analogu jak i MUX 2 (przycina trochę), MUX 3 zupełnie nie widoczny. Wszystko na antycznej siatce ze wzmacniaczem i fatalnym okablowaniem. Zastanawiam się czy warto walczyć i inwestować czy poczekać na pełny zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, bo ja jestem zielony w te klocki. Mam kupić antenę lub wymienić część obecnej anteny? By odbierać MUX3 mam kupić antenę i nie trzymać jej na wysokości pokoju tylko na dachu?

 

Bo MUX2 idzie, ale już na 690MHz nic nie znajduje.. :/

 

co to jest "dB"? Jest jakiś poradnik na forum dla początkujących ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dB przeważnie oznacza dBi czyli stosunek poziomu sygnału w porównaniu do anteny izotropowej (teoretycznej o zerowym zysku, czyli odbierającej sygnał na takim samym poziomie), 10dB oznacza że sygnał zostaje wzmocniony 10^1.0 krotnie czyli 10 krotnie. 15dB oznacza wzmocnienie 10^1.5 krotnie czyli 32 krotnie, 20dB z kolei to 10^2.0 czyli 100 krotnie.

 

Trzymanie anteny na dachu jest o tyle dobre, że nie przeszkadza w pokoju. Ale w Nowej Hucie np. można odbierać MUX2 na antenie prętowej, bez jakiegokolwiek zasilacza. Jak MUX2 idzie a MUX3 nie to znaczy że potrzebujesz mocniejszej anteny. Moc nadajnika MUX2 to 50kW, moc nadajnika MUX3 jest 25 razy niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na Twoje pytanie: Nie. Nadajnik działa w miejscowości Mietniów k. Chorągwicy - bo tam stoi.

RTCN Chorągwica od zawsze należy administracyjnie do miejscowości Mietniów,choć opodal jest wzgórze z masztem i miejscowość Chorągwica.I tak się powszechnie,choć błędnie używa tej nazwy.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - wczoraj na strychu znalazłem coś takiego:

pb040181.th.jpg

pb040183.th.jpg

 

Nie ma kabla i wzmacniacza, więc mam pytanie - czy można je dokupić i po prostu domontować do niej?

 

Również pojawił się problem - włączając telewizor zawsze pojawia się MENU

pb040185.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

, i nawet przy używaniu tunera DVB-T się wyświetla. Trzeba dopiero na pilocie telewizora nacisnąć MENU, aby obraz przełączył się na telewizję naziemną. Czy można jakoś to wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3zenek - wygląda na dość sfatygowany stary rupieć. Ale, spróbować możesz, w końcu symetryzator żaden wydatek.

 

Dokup symetryzator na IV/V pasmo (wykonany w postaci płytki drukowanej) i kabel antenowy - powinien być tzw. "satelitarny", o dużym współczynniku ekranowania (>90dB), i jeśli antena ma być zamontowana na zewnątrz, to powinien być do zastosowań zewnętrznych, wykonany z PE, czyli w kolorze czarnym. Nie daj sobie wcisnąć białego! Może być na przykład TRISET-113 PE

 

W zależności gdzie mieszkasz może coś odbierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkręć zielonę płytkę którą masz na antenie, jakbyś pochwalił się gdzie mieszkasz wiadomo by były czy symetryzator wystarczy czy będzie potrzebny przedwzmacniacz, twoja 14 elementowa antena jest w dobrym stanie technicznym, upewnij się tylko czy żaden element nie jest luźno przykręcony

 

symetryzator o możliwie niskim tłumieniu (najlepiej poniżej 1dB) to koszt kilku złotych, przedwzmacniacz to kilkanaście złotych ale przedwzamacniacz wymaga albo zasilacza 12V albo zasilania z tunera 5V, jeśli weźmiesz LNA169 to można go zasilać z tunera DVB-T lub z zasilacza 12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki problem mieszkam w Krakowie na Reymonta, po podpieciu do laptopa malego tunera usb wraz z mala antena nic mi nie lapie, bedac w Tarnowie tez w centrum, tym samym sprzetem bez problemu odbieram MUX2, co zorbic zeby w KRK tez odbierac progrmay dvb, dodam ze mam w pokoju w krk wtyczke antenowa podpisana radio a pod tv mam kablowke analogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CSA - pisałem Rząska k. Krakowa i lotniska Balice.

Jeden element się rusza, dokręciłem.. sygnał analogowy na nim słabo idzie. Więc wstawić symetryzator o jak najmniejszej ilosci dB, przedwzamcniacz - a gdzie sie to montuje? przypomnę, że mam Tuner dokupiony do telewizora starego - FERGUSON ARIVA T55.

 

i powtórzę mój problem -Również pojawił się problem - włączając telewizor zawsze pojawia się MENU

 

http://imageshack.us/photo/my-images/585/pb040185.jpg/

 

, i nawet przy używaniu tunera DVB-T się wyświetla. Trzeba dopiero na pilocie telewizora nacisnąć MENU, aby obraz przełączył się na telewizję naziemną. Czy można jakoś to wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w TV to autoinstalacja, nie wiem co zrobić żeby się nie pojawiała, powinno być napisane w instrukcji, może zadzwoń do serwisu Philipsa

 

W Rząsce wystarczy. Albo symetryzator albo przedwzmacniacz, montowane są w miejscu tej zielonej płytki, nawiasem mówiąc też symetryzatora. Tylko przedwzmacniacz wymaga jeszcze by w Arivie uaktywnić zasilanie 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

Zastanawiam się nad zakupem dekodera combo DVBT. Jednak mam do was pytanie, czy w okolicach Krakowa można złapać sygnał z jakiegoś Czeskiego nadajnika, albo słowackiego aby móc oglądać programy CT,CT2, Nova i Markiza?

Czy jest to możliwe czy Czesi kodują swój sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...