Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

z Kęt może być jak najbardziej: mam dom na południe od Ośw i Kęt, w Jawiszowicach, w dolinie Wisły i odbiór z Chorągwicy analogu był bardzo słaby, wręcz nie do oglądania, zastanawia mnie jak z cyfrowym sygnałem wygląda sprawa (głownie mi na TVP Info Kraków zależy). wrócę do kraju to się pobawię i zdam relację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz racje co do dużej mocy bo sygnał z nadajnika Tarnowskiego góra św. Marcina około 7 km jest u mnie full ale obraz mi szatkuje i nie wiem czym to idzie ???

A jezeli chodzi o wymiary anteny to robiłem na oko, wcześniej miałem taki kształt ale była mniejsza to sygnał z Chorągwicy był słabszy ale ze Szczawnicy miałem sygnał na granicy 50%. Teraz na większej ze Szczawnicy nic nie pokazuje. Ważne żeby antena miała plecy czyli było przed ścianą około 10 cm wtedy odbiór jest najlepszy. Jeśli macie jakieś sprawdzone wzory anten własnej roboty to bardzo chętnie się pobawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest silny sygnał to łapiesz nie tylko bezpośrednio ale i z odbicia (zresztą zawsze tak jest tylko rzadko sygnaly odbite są na tyle silne by zakłócać), masz zbyt duzy zysk anteny na odbiór ze świetego Marcina, nie ma wzmacniacza który można by wyrzucić więc juz raczej nic nie zrobisz poza wymiana na mniejszą. Ja sugeruję zwykły kawałek druta.

 

co do świetlówki to wprowadza zakłócenia pola elektromagnetycznego ale obecnie produkowane lampy wyładowcze nie powinny zakłócać odbioru TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiary biquada to mniej więcej znam, długość boku ma być równa długości 1/4 fali, w przypadku 818MHz, długość fali to fajna wartość 36.6cm, czyli bok ma być 9cm, w rzeczy samej polaryzacja jest w takim ustawieniu w porządku jest pozioma, z kawałka druta można jeszcze zrobić GH, http://www.digitalhome.ca/ota/superantenna/

 

Fracarro Domus to w ogóle jest na polaryzację pionową, w Polsce jest pozioma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik: DVB-T Kraków – Chorągwica

MUX / Częstotliwość: 2 / 818 MHz (k.64)

Lokalizacja: ok. Radomyśla Wielkiego (podkarpackie)

Odległość od nadajnika: 89.4 km

Azymut: 259.1

Umiejscowienie anteny: maszt na dachu - 12m nad ziemią

Najbliższe przeszkody na drodze do nadajnika: wysoki las - 100m od domu

Antena: ATX-91

Symetryzator / Wzmacniacz: LNA-177

Zasilacz: Regulowany 12V

Kabel antenowy / długość: Zwykły koncentryk – Brak nazwy / 30m

Zwrotnica/Sumator: Brak

Odbiornik: Telewizor Samsung C650

Data i godzina skanowania: 03.VIII.2011 godz. 15:40

Siła i jakość sygnału: siła: 70-75% liczba błędów: 0

Profil terenu:

57483c395fec5ca1med.jpg

 

Zdjęcia:

9568933ceb8f11adm.jpg c0d9dc19c17cb48cm.jpg c35bc926b3baa24em.jpg 66ec135c0713c739m.jpg 0371af9bf0a7434dm.jpg d9ac4967b2e7303fm.jpg 5cff2b8add09e3b5m.jpg 919a094f8251be19m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam test z Chorągwicą przeprowadziłem na antenie szerokopasmowej z LNA-177 i poziom siły wyniósł 45%, liczba błędów: 30-150 także myślę, że na samym symetryzatorze sygnał byłby za słaby.

 

Patrząc na profil terenu i różnicę wysokości nasuwa się pytanie-czy próbowałeś /wyłącznie dla celów poznawczych/ odchylać belkę anteny od poziomu od strony nadajnika ku górze?Tak,aby była coraz bardziej równoległa do czerwonej linii na Twoim rysunku.Oczywiście inna skala,to i kąt będzie znacznie mniejszy.Szczególnie dobrze byłoby wykonać taką próbę w okresie gorszych warunków odbioru.Jeśli można prosić-napisz,czy ew. zmiany są zauważalne.Pozdrawiam.

 

W tej chwili sprawdzenie tego sposobu jest niemożliwe, ponieważ antena już nie wisi na dachu ale w przyszłości postaram się sprawdzić czy w ten sposób zyskam coś na sygnale. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ciekawe czy złapie w Dębicy Mux-3 z Chorągwicy? Wg. map / www.dvbtmap.eu / powinienem . Charakterystyka / D- kierunkowa/ jest zachęcająca .....Analog / TVP-3 i Polsat / mam , Mux -2 / na 64 - tym,wysokim kanale / - nie.Bardzo byłbym zadowolony,ale poczekam do końcówki pażdziernika b.r. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odbiór DVB-T z Chorągwicy na kanale 64.

Miejsce - domek jednorodzinny na Azorach.

Zasłonięte wszystkie możliwe kierunki.

Sprzęt - mała antena siatkowa-pokojowa Laco ASP + wzmacniacz SWA - 6000/6T

W domu nie odbiera, dopiero jak otworzę okno i postawię na parapecie okna to cudo to mi pokazuje:

siła 70

poziom błędów 0/3 w skali 10-stopniowej, czasem jak przejedzie motocykl, to mi piksele wyskakują.

Założyłem sobie sreberko z czekoladki które nawinąłem na kabel koncentryczny przy wtyczce i płytce wzmacniacza.

Sreberko jest tak połączone że dotyka oplotu a nie dotyka żyły.

Długość sreberka około 6/7 cm.

Po podłączeniu odbiór z niewielkimi zakłóceniami jest nawet wewnątrz mieszkania, natomiast przy oknie pokazuje mi:

siła 72

poziom błędów 0/1

 

Innych nadajników nie odbieram.

Tuner: Samsung P2270HD jest to monitor komputerowy z wbudowanym odbiornikiem TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...