Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że nie będzie większych problemów z MUX3, jednak moc 2kW to jednak za mało. Bardziej bym się obawiał o zakłócenia analogowej Primy z Ostrawy.

 

MUX 2 z Wisły nadaje z mocą 1,25 kW i w Karniowicach koło Trzebini (odległość od nadajnika 64,3 km) odbieram go bez problemów (zwykła antena siatkowa zamontowana na strychu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym problemem o którym się jednak nie wspomina jest bliskość niskiego pasma telefonii komórkowej.

Częstotliwość środkowa dla kanału 64 to 818MHz, a LTE i inne usługi znajdują się w okolicach 850MHz co bardzo źle wpływa na odbiór. Najlepiej jest oczywiście w najbliższym sąsiedztwie obiektu.

 

Niestety, ale wykorzystanie tego kanału do MUX2 było poważnym błędem. UKE powinno pomyśleć o uruchomieniu wspólnej sieci na kanale 23, a 64 dać pod MUX3. Teraz jest już za późno :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... w dużej części zgadzam się z głosem @CSA .... nie umiem tylko ocenić mocy obecnej nadajnika z Chorągwicy, 10, 20 % mocy przewidzianej ? Osobiście już się wypowiadałem na ten temat , dodam ,że zestaw odbiorczy mam b.dobry / ant. kierunkowe/zachodnie-Italia/ ,wysoce zyskowne ,o b.wysok.kierunk.,30.. + wzmacniacze.dopuszk./23;30 dB/+ wzmac. na Lini do TV / 24 dB/ - odbieram z wysok.pozyskaniem Kielce i Szczawnicę / 5 kW/ z odległ. prawie 100 km .... Więc spokojnie czekam na 1,2 sierpnia ..... Chociaż ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tak niskich mocach nadajników i wysokiej częstotliwości, niestety antena musi fizycznie widzieć nadajnik, prawdopodobnie Chorągwica ma w tym momencie góra 10% swojej mocy nadawczej, pewnie ok 5kW, stąd problemy jak sądzę.

Witam. Potwierdzam twoje przypuszczenia zwiazane z ograniczeniem mocy z Choragwicy,wczoraj otrzymalem (w godzinach przedpoludniowych) wiadomosc z Emitela(C.Z.S) ze moc na nadajniku wynosi w granicach 50-60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ciągle coś nie za bardzo, jeśli moc nadajnika ma być 63kW to powinno być to 30kW, a my po zasięgu porównując z innymi tego typu obiektami oceniamy na 5-10kW, jeśli moc nadajnika będzie 100kW bo chyba taki parametr ma przyjąć po wyłączeniu przekazu analogowego to oznacza że w tym momencie jest 50-60kW, to jest tym bardziej niemożliwe. Ja wiem, że Kosztowy też ma ograniczoną moc w tym momencie, a zasięg ma całkiem spory.

 

Czy możesz jeszcze raz zapytać jaką moc w porównywalnych jednostkach ma teraz nadajnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc na nadawanie Mux-1,2 po ASO przyznana przez UKE dla Choragwicy wynosi rzeczywiscie 100KW,z tym ze dla Mux-2 kanal 23 bedzie emisja kierunkowa D(tlumienie w azymucie 100-110st. 3.5dB),dlatego mysle ze Emitel wybral wariant emisji dookolnej ND z moca(po odjeciu tlumienia) 63KW. Podejrzewam ze chodzilo o polowe mocy nadajnika od wartosci 63KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już rozumiem, oni chcieli sprawdzić czy faktycznie nie będzie odbioru na południu przy zastosowaniu dookólnej. Udało się, pełny sukces. Sułkowice, Andrychów, Kalwaria, Sucha i Wadowice brak odbioru. Tylko jedno pytanie się nasuwa. Jaki to ma sens? Przecież te tereny mają zasięg tylko z Katowic, Szczyrku i Wisły a te nie nadają programów lokalnych z małopolski. Efekt tego jest taki że z Katowic w Zawoji masz 90/90 a z Krakowa 0/10, Luboń zasłania Naroże i odbiór jest słaby lub brak. Coś chyba jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy były planowane jakiekolwiek wytłumienia dla kanału 64, ale na pewno nie da się ich zastosować. Poza tym nie miało by to największego sensu, ponieważ ten sam kanał jest rzadko używany.

 

Ostatnio korzystali z niego słowacy, ale po wyłączeniu STV2, przenieśli się na niższe kanały. Czesi również niezbyt chętnie korzystają z tych kanałów. Nadają MUX4 z małymi mocami w Brnie i Pradze na 64, oraz Ostrawie na 63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy były planowane jakiekolwiek wytłumienia dla kanału 64, ale na pewno nie da się ich zastosować. Poza tym nie miało by to największego sensu, ponieważ ten sam kanał jest rzadko używany.

 

Wedlug planu GE-06 emisja na okres przejsciowy z obiektu Krakow-Choragwica Mux-2 K64 miala miec charakter kierunkowy D. UKE przyznalo moc emisji z tego obiektu na K64 100KW H D,mysle ze Emitel rowniez w tym przypadku wykorzystal 63KW nadajnik aby emisja byla ND, ale czy do konca jest ND tego nie jestem pewien (Rzeszow-Sucha Gora Mux-2 K61,pozwolenie UKE 10KW ND,emisja przez Emitel10KW D)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór z Chorągwicy w Zachodniej Małopolsce (Chrzanów, Olkusz, Oświęcim) ogólnie był i jest do du... zawsze lepszy był z Kosztowów i ze Skrzycznego. Ciekawe czy ślązacy udostępnią miejsce dla TVP INFO KRAKÓW w swoim mux 3, bo inaczej będziemy się czuć jakbyśmy mieszkali w województwie śląskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pociągnij to pasmo na południe, Wadowice, Andrychów, Krzeszowice, Sułkowice, Radziszów, Kalwaria, Sucha Beskidzka, Zawoja i Jordanów - same problemy z Chorągwicą, w Jordanowie to przynajmniej Rabka działa i do tego Kosztowy z Katowic

 

@michał82 prawdopodobnie wystarczyło wymienić wzmacniacz lub symetryzator w starej antenie, koszt nowego wzmacniacza 15zł, symetryzatora 5zł, koszt anteny pewnie 50zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu analogu wszystkie problemy z odbiorem zostaną rozwiązane.

 

MUX1 ma być nadawany na kanale 25, MUX2 na 23. W zapasie są jeszcze 22, 33, 50 i 53, więc miejmy nadzieję, że 22 (ewentualnie 33) zostanie wykorzystany pod MUX3, a nie 50 jak jest wg. planu.

 

Przy tak niskich częstotliwościach sygnał z pewnością dotrze do wielu trudno dostępnych miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię w to. Dziś mamy analogowe TVP INFO KRAKÓW nadawane z Chorągwicy z mocą ponoć 500 Kw i sygnał nie dociera do wielu tych miejsc. Odbiór tzw. trójki jest dziś możliwy np. w Chrzanowie tylko dzieki wykorzystaniu kanału 42 i retransmisji TVP INFO KRAKÓW z nadajnika Kosztowy w Mysłowicach. Na zachód i południe od Krakowa są przeszkody terenowe, głównie ukształtowanie terenu, które są od wielu lat nie do przejścia dla tego sygnału. Moim zdaniem jest więc konieczne albo postawienie innego nadajnika albo wykorzystanie tego śląskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fala o wyższej częstotliwości ulega mniejszemu załamaniu przez pole grawitacyjne, oraz gorzej przenika przez przeszkody, dla tego nie dziwię się braku odbioru MUX2 w waszych lokalizacjach, skoro nadawany jest na tak wysokiej częstotliwości.

 

Po wyłączeniu analogu zostanie przeniesiony na kanał 23, którego częstotliwość jest prawie dwukrotnie mniejsza. Moc również zostanie zwiększona z 63kW do 100kW co może umożliwić odbiór.

 

Jestem jednak pewien, że przyszły MUX3 z TVP Info/Kraków będzie emitowany w SFN z Kosztowami. Docelowym kanałem ma być 50, co nie wróży dobrego zasięgu z Chorągwicy.

Należy mieć jeszcze nadzieje na wykorzystanie kanału 22 do emisji MUX3.

 

---

 

Niemniej jednak w samej aglomeracji sygnał jest tak silny, że odbiera na przysłowiowym drucie.

 

Jestem ciekaw jak wygląda odbiór w Bochni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...