Jump to content

Recommended Posts

8 godzin temu, JohnnyBravo97 napisał:

Uwaga! 30 listopada tego roku nastąpi historyczny moment. Dokładnie w nocy z 30.11/01.12. Po 67 latach znika TVP1 w wersji SD. Oczywiście wersja HD z 2011 roku pozostaje :) Tyczy się to też kanału TVP2. Vectra już poinformowała klientów i pisze o wymianie dekoderów SD na HD za darmo. 

Szczerze pisząc nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że po 67 latach znika TVP1 w wersji SD. SDTV jest z definicji cyfrowym odpowiednikiem PAL czy NTSC. Czyli gdyby trzymać się tej konwencji tak naprawdę TVP1 w wersji SD znika po niemal dokładnie 21 latach (jeżeli się nie mylę debiut w CYFRZE+ w grudniu 1998). Gdyby się uprzeć można np. akcentować zakończenie nadawania w SECAM z końcem 1994 jako TVP1 SECAM.

Podobną logikę z dzieleniem na SD/HD ktoś przedstawił na Wikipedii z listą polskich kanałów. Po wykreśleniu TVP1 w SD wychodziłoby na to, że TVP1 powstało w 2011/2012 r. Uważam, że nie powinno się dzielić TVP1 SD i TVP1 HD w zestawieniach na osobne kanały. Jest to ten sam kanał z identycznym playoutem. Różne są tylko formaty i standardy nadawania: analogowy czarno-biały, analogowy z SECAM, analogowy z PAL (do dziś niektóre kablówki), cyfrowy SD 4:3, cyfrowy SD 16:9, cyfrowy HD, cyfrowy UHD itd. Można byłoby ewentualnie dopisać obok informacji o formacie datę rozpoczęcia nadawania/przejścia przy wersji HD.

Powodem dla którego mocno akcentuje się ten podział na SD/HD wynika z długiej rozbiegówki czasowej, gdzie na jednym dekoderze mogły być/są dwie wersje kanału, jak również może i ważniejszy powód informacyjno-marketingowy, że dany kanał jest w wysokiej rozdzielczości HD, a inny niekoniecznie.

Moim zdaniem na żadnym kanale nie powinno już być na ekranie dopiska HD, obraz powinien być pod tym względem neutralny. Tym bardziej, że ten sam obraz trafia np. do telewizji analogowej, smartfonów, tabletów, smart TV, gdzie nie ma lub nie zawsze jest rozdzielczość HD. Niekiedy fragmenty programów trafiają do YouTube'a czy Ipli, gdzie rozdzielczość jest dynamiczna.

Ewentualny problem jest w nazewnictwie kanałów w dekoderach, gdyż bardzo często kanały nie są oprócz nazw dodatkowo oznaczone w sposób widoczny jako SD/HD/4K na belkach (w PC+ jakiś malutki znaczek, w dodatku w prostokącie). W tym przypadku prawdopodobnie w którymś momencie trzeba będzie zacząć oznaczać kanały SD, a zaprzestać oznaczać kanały HD na całej liście kanałów od początku do końca. Czyli zamiast np. TVP1 HD, TVP2 HD i TVP 3 będzie TVP1, TVP2 i TVP3 SD.

• Like 1

18 godzin temu, ciastek napisał:

Wreszcie chyba zniknie dopisek hd

Oby właśnie patrzę w analogowym sygnale na TVP1 HD w kablówce Multimedia. Są osoby siedzące że ago HD przecież tak jest napisane przy logo. 😁

A propos wyłączenia przez TVP dosyłu TVP1 i TVP2 w SD, w mojej kablówce (City-Net Poznań, jak i East-West Poznań - jeden właściciel i większość oferty jednakowa) poradzili sobie w prosty sposób - w ofercie cyfrowej i analogowej stosują downscaling obu kanałów.

Dzisiejsze kwalifikacje skoków narciarskich rozpoczęły się z 30-minutowym opóźnieniem. Transmisja na antenie TVP1 została przerwana i nie zostaną pokazane skoki czołowej dziesiątki, ponieważ ważniejsze jest punktualne rozpoczęcie "Wiadomości".
Na szczęście transmisja jest kontynuowana w TVP Sport, które jest także kanałem ogólnodostępnym.

Gdzie odbierasz? Ja u kogoś, kto ma lokalną kablówkę widziałem, że w analogu wstawili dosył z wersji HD. Zapomniałem sprawdzić cyfrowe SD, ale podejrzewam, że mogli zrobić podobnie.

Napis "HD" powinien zniknąć z logo ekranowego, ale obawiam się, że nadal tego nie zrobią.

Napis "HD" powinien zniknąć z logo ekranowego, ale obawiam się, że nadal tego nie zrobią.

TeWuPe musi udowodnić że jest takie nłowoczesne i mają kilka kanałów w HD, dziwne że do kultury nie walnęli dopisku

TVP Info też nie działa ma w logo HD, może doczekamy się tego na reszcie kanałów. Teraz pora na to w TVP 1.

Edited by maks27

21 godzin temu, WebMat napisał:

Gdzie odbierasz? Ja u kogoś, kto ma lokalną kablówkę widziałem, że w analogu wstawili dosył z wersji HD. 

W Jambox. Stacje nadal mają się dobrze.

W analogu UPC stacje TVP 1 SD i TVP 2 SD mają się również dobrze. Zrzuty zrobione przed momentem:

272f895e7b2cf5f33fc8261dd262c329_orig.jp

b553fb05dc9f7cd4bee494d9e5489696_orig.jp

P.S. O braku zakończenia nadawania wersji SD kanałów TVP 1 i TVP 2 z dniem 30.11.19 r. (pomimo zapowiedzi) pisałem już w poniedziałek - w tym temacie. :wink:

A mogę poznać źródło informacji o wyłączeniu TVP1 i TVP2 SD? 

Edited by Piotrovvicz

W dniu 4.12.2019 o 00:56, WebMat napisał:

Gdzie odbierasz? Ja u kogoś, kto ma lokalną kablówkę widziałem, że w analogu wstawili dosył z wersji HD. Zapomniałem sprawdzić cyfrowe SD, ale podejrzewam, że mogli zrobić podobnie.

W dniu 5.12.2019 o 00:12, Tim napisał:

W analogu UPC stacje TVP 1 SD i TVP 2 SD mają się również dobrze.

(...)

P.S. O braku zakończenia nadawania wersji SD kanałów TVP 1 i TVP 2 z dniem 30.11.19 r. (pomimo zapowiedzi) pisałem już w poniedziałek - w tym temacie. :wink:

Miałem okazję sprawdzić jeszcze raz i w tej lokalnej kablówce w cyfrowym SD również wstawili dosył z wersji HD. A więc zamydlony obraz SD z napisem HD. Podobnie zrobili z kilkoma innymi kanałami jak Polsat 2, MiniMIni+ czy teleTOON+. Za pewne ostatecznie z dosyłem SD pozostaną jeszcze tylko te kanały, które są w SD w DVB-T do czasu wejścia DVB-T2/HEVC.

Dla tych większych kablówek jest to dobry pretekst do wycofania się z SD. Dla tych mniejszych są to istotne koszty, aby bezpłatnie wymienić dekodery na HD, gdzie za pewne sporo klientów z dekoderami SD to osoby starsze bez większego popytu na HD. Podobnie w kwestii analogu.

Przypadkowo dzisiaj zobaczyłem całe wydanie DTV u osoby, która ogląda TVP. 

Oprócz, co wiadomo, że jest to propaganda iście komunistyczna, to jeszcze nie było ani jednej, dosłownie żadnej wiadomości o świecie. Wszystko dotyczyło Polski. Dla mnie to jakiś skandal. 

• Haha 2

TVP1 pokaże dzisiaj o 22:15 benefis Zenka Martyniuka na specjalne życzenie widzów.

Posted (edited)

To jest jakiś żart. 🤣 Dopiero była powtórka na Dwójce, dziś po 17 w TVP Rozrywka.

Edited by Ipo

To nie jest żart, nawet w "Wiadomościach" zapowiadali benefis który teraz trwa w TVP1.

Przykład na to ,że telewizja może wylansować każdego artystę. Nawet od podstaw.

Od podstaw to może nie, bo akurat w przypadku Zenka mamy do czynienia z wokalistą, który był znany jeszcze zanim TVP postawiła na większą obecność disco polo na swoich antenach.

• Upvote 1

W związku z transmisją skoków narciarskich zakończonych podwójnym sukcesem Dawida Kubackiego (wygrana w dzisiejszym konkursie oraz w całym Turnieju Czterech Skoczni) została nieco zmieniona ramówka Jedynki. Nie nadano pogody po Wiadomościach, "Alarmu" ani "Leśniczówki", zamiast tego był w całości "Gość Wiadomości" z udziałem Dawida Kubackiego, a potem kolejny wywiad ze skoczkiem i analizy komentatorów sportowych TVP.
Warto zauważyć, że dziś jak mało kiedy bardzo ograniczono reklamy w Jedynce w paśmie prime-time.
Po Teleexpressie nadano wyłącznie spoty sponsorów skoków, następnie przeniesiono się od razu na skocznię, tuż przed pierwszym skokiem.
W przerwie między seriami reklamy były normalnej długości, jednak po II serii reklam nie nadano. Komentarze trwały aż do dekoracji zawodników.
Później TVP zaliczyła moim zdaniem, małe faux pas, ponieważ po dekoracji za dzisiejszy konkurs nadane zostały spoty sponsorów skoków, czołówka "Wiadomości" i powtórki ze skoków Kubackiego. Przez to nie pokazano jak na podium wchodzili zawodnicy z 2. i 3. miejsca TCS. Transmisja powróciła w momencie wejścia Kubackiego na podium.
Po "Wiadomościach" i po "Gościu Wiadomości" reklam w ogóle nie było, pojawiły się dopiero po programie specjalnym, dwie minuty przed 21.