Jump to content
jarek999

Top Canal

Recommended Posts

Top Canal - chyba najbardziej amatorska stacja z jaką miałem kiedykolwiek kontakt. Mimo tego jedna z moich najukochańszych:

. Top Canal nadawał w latach 1992 - 1994 z Warszawy. Wiele źródeł podaje, że był dostępny głównie w centrum miasta ale to nieprawda (ktoś na Wikipedii napisał i wszyscy bezmyślnie powtarzają). Kanał odbierałem w nie najgorszej jakości 50 kilometrów od Warszawy na antenie siatkowej, które m.in. Top Canalowi zaczęły królować na dachach polskich domów. Stacja prezentowała głównie najnowsze hity filmowe. Często można było obejrzeć filmy, które jeszcze nie trafiły do polskich kin. Jeszcze częściej były nagrywane z niemieckich stacji i tłumaczone na język polski. Lektorzy, którzy czytali te filmy byli do usłyszenia tylko w tej stacji. Tytuły filmów były tłumaczone w inny sposób niż to jest przyjęte, np. Następne 48 godzin jako Inne 48 godzin, Ptaszek na uwięzi jako Ptaszek na drucie, Stalowe rumaki jako Urodzony jeździec:
. Na filmiku można też zaobserwować jak wyglądała audycja sponsorowana. Reklamy w początkowym okresie stacji wyglądały tak:
. Później bloki reklamowe były w postaci spotów ale takie reklamowe plansze również się pojawiały. Program dnia na początku pisany był chyba na Atari tak małą czcionką, że trzeba było podchodzić do telewizora, później trochę wyraźniejszą czcionką:
. A jeszcze później był wyświetlany w postaci slajdów i wszystko było wyraźne. Jako pierwsza telewizja w Polsce pokazywała filmy erotyczne. Można było też oglądać transmisje z meczów Legii komentowane m.in. przez nieżyjącego Pana Zielińskiego z TVP 3. W soboty o 12:00 prezentowany był dwugodzinny blok teledysków, gdzie widzowie za pośrednictwem telefonów decydowali jaki teledysk będzie za chwilę emitowany a między teledyskami pokazywana była plansza z ilością głosów na poszczególny teledysk. Również w sobotę ok. 15:00 co tydzień emitowany był pełnometrażowy film animowany (w tamtym czasie nie do pomyślenia). Emitowany był m.in. Favel wyrusza na Zachód i Kukuryku. Zanim Disco Relax pojawił się w Polsacie to zawitał na antenę Top Canalu pod nazwą Disco Polo. Prowadził go oczywiście Tomasz Samborski. Program przeszedł do Polsatu po likwidacji Top Canalu. Codziennie pokazywano program Gość Radia ZET. Był to zapis rozmowy ze studia radiowego. Wtedy Radio ZET było tylko w Warszawie. Top Canal to przede wszystkim hity filmowe: Amerykański wojownik (czyli w obecnym tłumaczeniu Amerykański Ninja), Ben Hur, Robocop, 48 godzin, Ptaszek na drucie (Ptaszek na uwięzi), Urodzony jeździec (Stalowe rumaki), Syreny, Smentarz dla zwierzaków, Pięść wyrusza na Zachód (słynny film z Budem Spencerem). Nie trzeba było chodzić do wypożyczalni. Wystarczyło włączyć Top Canal. Na antenie gościły również teleturnieje, pamiętam "Szczęśliwy rzut" prowadzony przez Wojciecha Pijanowskiego i seriale dla dzieci, np. Snurki. Początkowo kanał nadawał od 14:00 do ok. 1:00. W pozostałym czasie nadawano Super Channel. To chyba jedyny przypadek nadawania w Polsce tego kanału drogą naziemną. Później emisję Top Canal wydłużono i startował już o 8:00. Tym samym skrócił się czas nadawania Super Channel. Piękne czasy kiedy nie było internetu i komputerów a człowiek cieszył się byle czym. Nie pamiętam tej afery ale podobno Top Canal wyemitował "Łowcę jeleni" zanim zrobił to Canal +. Lobby było więc silne by ten kanał zniszczyć. Nie dostał koncesji i musiał zniknąć. Szkoda. Podobno szykuje się reaktywacja kanału w internecie. Na stronie http://www.topcanal.eu jest już zapowiedź powrotu. Ciekawe tylko czy czasem ktoś nie chce się podszyć pod legendę tego kanału. Ciekawe czy kanał był w jakiejś kablówce. Jakie są Wasze wspomnienia. Ciekawi mnie również jaki zasięg miał ten kanał. Czy ktoś mieszkający dalej od Warszawy niż ja mógł go odbierać? Ja oglądałem go w odległości 50 kilometrów na północ od Warszawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też ciepło wspominam czasy, gdzie nadawał Top Canal :)

I też odbierałem go około 45 km na Północny Zachód od Warszawy , praktycznie bez zakłóceń.

PAmiętam jak nie mogłem się doczekać otwarcia programu o 14 ej by obejrzeć film. I to jakikolwiek film .. :> co w dzisiejszych czasach jest nie do pomyślenia ( można wybrać sobie kolor, rozmiar, czas, format itd :P )

Pamiętam, jak na bazarach i nawet w sklepach spożywczych ! można było kupić antenę , która pozwalała odbierać tenże program i jak społeczeństwo dzieliło się naturalnie na tych co już mają i tych co jeszcze nie mają :P Top Canal :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Top Canal był chyba pierwszą filmową stacją w Polsce. Napędzał sprzedaż anten siatkowych. Migiem zastąpiły one anteny prętowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgzadza sie,popularnosc anteny siatkowe zdobyly w glownej mierze dzieki Top Canal,i chyba Polonii .Popularnosc tych dwoch stacji napedzala sprzedaz,"siatek" jednoczesnie konczac powoli ere anten pretowych.Z tego co pamietam to Top Canal emitowal filmy,i to chyba nawet zdazaly sdie premiery,a jak sie nie myle to stacja rozpoczynala swoj program od goziny 14stej ale tego to nie jestem pewny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logo Top Canal wzorowane było na pierwszym logotypie Canal+ ->

. Jeżeli to prawda z powrotem na polski rynek to bardzo dobrze się zapowiada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdziwa amatorka, o wiele bardziej niż lokalne kanały Polonii 1 :D

Mam prośbę: Czy mógłby ktoś wrzucić ramówki Top Canalu najlepiej z 1994 roku :) Z góry dziękuję :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę bardzo.

cff4a2e9f8d00bec.jpg

Nie wiem z którego roku jest ta ramówka ale podejrzewam, że z późniejszego okresu. Swoje przypuszczenia opieram na tym, że nad programem telewizyjnym jest umieszczone nowe logo kanału, które od starego różniło się tym, że było pozbawione jakiegokolwiek tła. Na pewno jest to program z soboty bo w ramówce jest program "Graj w clipy" i pełnometrażowy film animowany.

 

Stacja może była dużo bardziej amatorska niż lokalne stacje nadające Polonię 1 ale za to ramówka była o wiele lepsza. Nigdy w historii już żaden kanał filmowy nie nadawał drogą naziemną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramówka Top Canal moze i byla amatorska ale prezentowala nawet dobre filmy,czy ramowka byla lepsza od Polonii ??? Moim zdaniem stacje prezentowaly porownywalny poziom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie zwiazne z kanałem Top Canal. Jak daleki był zasieg danej stacji? i na jakiej czestoliwosci go nadawano...?

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Top Canal nadawał z DS Riviera w Warszawie na kanale 57. Odbierałem go w dobrej jakości w odległości 50 kilometrów. Troszeczkę śnieżył ale z tego co wiem nawet w Warszawie odbiór był ze śniegiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Top Canal, to była namiastka kanału premium. Często leciały filmy, które ledwo co pojawiły się w kinie.

@jarek999, C+ potem nadawał drogą naziemną :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem coś ponoć o reaktywacji tego kanału, który swój czas antenowy dzieliłby również z internetową stacją Silver Polo i ma być w kablu, a kiedyś może w cyferce.

Tak mi mówił szef SPTV.

Ale jak czytałem na jakimś forum, kanał ten miał wystartować 17 grudnia zeszłego roku, ale jak do tej pory skończyło się na szumnej zapowiedzi.

Strona internetowa - http://www.topcanal.eu - nic nie mówi wprost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK dzieki za odpowiedzi. Ciekawe czy w tamtych latach kiedy był nadawany był całkowicie bez koncesji? Czy milei pozwolenie na jakiś okres czasu i sie skonczyło?

Ciekawi mnie jeszcze z jakiej mocy nadawali napewno nie mnij z rzedu 1 kV:)

 

Co do nie reaktywownia TOP Kanał podejrzewam iż mogą mieć utrudnienia z ZAiKS i koncesja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koncesji na nadawanie w internecie mieć nie muszą a otrzymanie koncesji na nadawanie satelitarne to tylko formalność. W tych czasach praw autorskich musieliby oczywiście przestrzegać. W okresie nadawania naziemnego z tego co wiem Top Canal nie miał żadnego pozwolenia. Nie znam mocy nadajnika ale była niewielka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj pomyliłem sie chciałem napisac moc 1 kW czyli 1000W ;)

Tak o intrnecie wiem iz nie trzeba pozwolen koncesji itp. Przede wszystkim sprawa własnie wyglada inaczej gdy program jest nadawany przez nadajnik kótry takze musi przejsc homologacje aby ,,nie siał,, harmonicznymi po innych pasmach itd.

Jesli moc mieli nie duzą to w sumie antena nadwcza robiła ,,robote,, była dosc wysoko usytuowana.

Ciekawe czy rusza chociaz w necie... na platforme cyfrowym tez mogliby wejsc jesli wypaliłby plan z transmisja przez internet

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Top Canal nigdy tak naprawdę nie był piratem. Określenie to - wywołane bezpośrednio przez założycieli Top Canal - miało przysporzyć splendoru w okresie budzącej się po 50 latach okupacji nowej gospodarki polskiej i dawało do zrozumienia, że tak jak kiedyś Radio Nordsee i Radio Caroline w Hollandii nie chciały płacić haraczu Skarbowi Państwa i nadawali z pasa eksterytorialnego ze statku tak Top Canal uruchomił pierwszą niezależną prywatną telewizję w Polsce i był zwiastunem wolności ponad wszystko.

Zaraz później powstało kilka różnych telewizji regionalnych a w jakiś czas później TVN (pod starą nazwą) Polsat i Polonia.

W tym okresie Polska nie miała podpisanych jeszcze porozumień o egzekwowaniu praw autorskich więc tak na prawdę można było puszczać wszystko.

Tak samo działo się w muzyce i dzięki temu powstała w tym okresie firma fonograficzna MERCUR TON która produkowała 2000 tytułów kaset magnetofonowych - pirackich - w myśl aktualnych przepisów. Wtedy wystarczyło zanieść skromną opłatę -ok.30 $ od tytułu kasety i można było powielać w dowolnej ilości egzemplarzy bo było to niekontrolowalne. Nie było jeszcze podatku VAT ikas fiskalnych a unikanie podatków było chlubą......

 

W pewnym momencie powstała KRRIT i Rapid i skończyło się babci s..........

 

Odpowiednie opinie "kolegów" z Polsat i TVN spowodowały, że KRRiT nie dała licencji Jackowi Żelezikowi i temat upadł.

 

Dziś zarejestrowana jest firma Top Canal sp. z o.o. i tworzy się program.....niestety mamy półroczny poślizg .....

Problem półrocznego spóźnienia wynika z powodu wyrzucenia z projektu jednego ze wspólników, który obiecywał góry pieniędzy "a żył w nędzy".....

Nie chciał odejść ze spółki i trzeba było sądownie to załatwić, a i tak mistrzostwem świata było pozbycie się jego w 6 miesięcy.

Spółka ma już KRS i NIP i zaczyna pracę nad ramówką i projektem ogólnym.....

jednym ze wspólników jest Studio Rekording w którym produkowano takie hity jak Halo Hans, Taniec z Gwiazdami, Kocham Cię Polsko, Tylkoich dwoje, Michał Figurski, MTV i wiele, wiele innych produkcji....

Dysponujemy największym prywatnym studiem filmowym w Polsce.

Pozostali wspólnicy to osoby związane z TVP, z produkcją filmową, zasłużeni operatorzy, dźwiękowcy, montażyści i kilka osób z byłego Top Canal

 

Będzie jeden program ogólny i kanały tematyczne Historyczny, gospodarczy, ekologiczny i muzyczny.

Będzie także EDU-TV i e-learning z możliwością robienia studiów internetowo w znanych uczelniach mazowieckich.

Będziemy także aspirować do licencji cyfrowej na okręg Warszawski

Tymczasem będziemy "nadawać" w necie - tak by nasz sygnał dotarł do każdego Polaka na Świecie - wszędzie tam gdzie jest internet.

 

Będziemy działać też charytatywnie i wspierać działania różnych fundacji i festiwali....

 

z upoważnienia Zarządu - Kocio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaraz później powstało kilka różnych telewizji regionalnych a w jakiś czas później TVN (pod starą nazwą) Polsat i Polonia.

 

...

 

Odpowiednie opinie "kolegów" z Polsat i TVN spowodowały, że KRRiT nie dała licencji Jackowi Żelezikowi i temat upadł.

 

No ale przecież TVN "pod starą nazwą" czyli TV Wisła powstał w okolicach roku 1995 czyli już po likwidacji Top Canal.

 

Będzie jeden program ogólny i kanały tematyczne Historyczny, gospodarczy, ekologiczny i muzyczny.

Będzie także EDU-TV i e-learning z możliwością robienia studiów internetowo w znanych uczelniach mazowieckich.

 

Tak się zastanawiam - czy nie porywacie się czasem z motyką na Słońce? 6 Kanałów na raz?

Może się nie znam ale wydaje mi się, że ciężko będzie Wam uzyskać jakąś wysoką oglądalność zakładając nadawanie tylko w Internecie. No chyba, że uda wam się uzyskać licencję naziemną/satelitarną na Wasz główny kanał, czego oczywiście życzę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ale przecież TVN "pod starą nazwą" czyli TV Wisła...

Nie tak do końca, TVN dostał koncesje na Polskę północną i centralną, żeby być dostępnym na południu kraju połączyli się TV Wisła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ok, ale TVN powstał dopiero w roku 1997, więc chyba przez "TVN pod starą nazwą" jak to ujął kolega wyżej należy rozumieć chyba TV Wisła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, że następuje reaktywacja Top Canalu. Może uda Wam się dostać koncesję na kanał naziemny w Warszawie. Inaczej nie wróżę sukcesu. Trzyma kciuki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadawanie TOP Canalu nayiemnie chociay na terenie Warsyawy zrobioby furore... Z tym ze o ubieganie sie o koncesje jestnie zmierne trudne i kosztowne...ale wszystko jest mozliwe. 2 sprawa to wejscie naplatforme cyfrowa przez droge satelitarna. Tez wykonywalne ale dluga droga....

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...