Jump to content
Colin2000

Pirackie stacje radiowe w Polsce

Recommended Posts

Póki co nie uświadczyłem żadnych reklam, także odpada wątek o podszywaniu się w celu zbicia interesu. Nie ma także żadnych konkursów ani reklam zachęcających do brania udziału w jakiś zabawach.

Już pierwszego dnia po wyłączeniu nadawania na tej częstotliwości pojawił się pirat retransmitujący stream ze strony internetowej radiofonii. Okazjonalnie na tej częstotliwości pojawiali się także inni piraci, także może być problem z zidentyfikowaniu skąd pochodzi sygnał, a większość montuje nadajniki z dala od studia czy miejsca zamieszkania (można się z rzadka dowiedziec o tym w pirackich audycjach) :)

Myślę, że jutro będzie już cisza na tej częstotliwości, albo okazjonalnie załączy się inny pirat. Tak się niestety składa, że częstotliwość 100,5 jest jedną z niewielu nadających się do wykorzystania w Krakowie, dlatego nie dziwi mnie to, że wielu piratów się na nią załapało. Co prawda nadawca posiada aktualne pozwolenie na nadawanie, jednak tutaj kodeks piracki nie jest chyba złamany, gdyż żaden nadawca nie jest zakłócany.

-----

Już wiadomo o co chodzi: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... MF_FM.html

Potwierdziła się moja opcja numer dwa. Trzeba być niezwykle zburaczałym (osobą, podmiotem gospodarczym) żeby w tak perfidny i bezczelny sposób próbować podbić sobie przyszłą "słuchalność". Ja już nawet pomijam fakt że to jest RMF SS, czyli niemieckie okupanckie radio z siedzibą w Krakowie, które bombarduje słuchaczy jakąś młócką (może w nowej radiofonii trochę zluzują w tym temacie). Sposób marketingowo-biznesowy przez nich zastosowany budzi we mnie i w moich znajomych jak najbardziej negatywne odczucia.

Guest FanSki

W Krakowie na 94,2 fm rozpoczęło właśnie nadawanie nowe radio. Radio Activ FM! Informacja o starcie nowego radia co jakiś czas pojawia się na RDS-ie. Jest podany numer telefonu do studia, prowadzący czyta sms-y. Radio gra muzykę klubową oraz techno.

Guest FanSki

A to tego nie wiedziałem, że od dawna nadają. Odkryłem ich godzinę temu. Ktoś może coś więcej powiedzieć na temat Activ FM? Prowadzący całkiem przyjemny ma głos.

Jeszcze chyba jedna stacja radiowa, może piracka - nie wiem nadaje w okolicach Złocienia w Krakowie na częstotliwości 105.3 MHz ./ z RDS-em / podaje się jako radio UNLIS. Muzyka stara retro lata 50 do 80-te.Nadaje mało znane melodie, przeważnie w nie każdą niedzielę ok. 18.00. Kończy różnie.

Przewód antenowy pomiedzy antena a nadajnikiem zawsze musi byc zestrojony, to samo z antena wspólczynnik fali stojacej tzw. SWR. Impedancja moze wynosisc 50 lub 75 ohm w zaleznosci jak zaestroimy tor nadawczy. Wprzeciwnym wypadku ,,u[beep]e,, tranzytora ( koncówki mocy ) lub praktycznie brak zasiegu. Sygnał wten czas zamienia sie w ciepło...

Głupoty piszesz. Output nadajnika 50R -- antena R=50 -- kabel r=50r . Długość do 100 m, mało istotna - tłumienie na 100m == 4.5db.

Proponuję poczytać trochu teorii. tej skolko ugodno.

Częstotliwość jest zaskakująca, ponieważ właśnie w tym rejonie jest mocny sygnał Radia Zet na 105.3 ze Św.Krzyża, więc albo ktoś coś testuje, albo ma wpięty transmitter samochodowy z RDS (są takie). "Unlis" może oznaczać unlicensed (link).

I tak w moim odczuciu najlepsze w Krakowie jest radio Rave FM z 98,5 MHz. Ci to nawet w DAB+ potrafią nadawać :D

Czy aktualnie w Krakowie można usłyszeć jakąś "podziemną" stacje na FM lub DAB? Zastanawiam się czy jest sens montować zewnętrzną antenę, a z chęcią posłucham "piratów"  :wink:

Obecnie Kraków to chyba stolica polskiej radiofonii amatorskiej (dla urzędasów - piractwa) gdyź działa tam kilka projektów o tym charakterze.

Swoją drogą pojawił się bardzo ciekawy artykuł na temat emisji pirackich w tym o organizacji "NINA" proponującej nowy mechanizm dla radia w polskim eterze: http://poselska.nazwa.pl/wieczorna2/media/jak-zamknieto-w-polsce-fale-radiowe-przed-muzyka-mlodego-pokolenia

Jak dla mnie pomysł bardzo zacny i ciekawy bo stanowiący równowagę dla płytkich stacji komercyjnych.

Edited by Poland