Skocz do zawartości

Pirackie stacje radiowe


Colin2000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich...

Odnalazłem ten ciekawy wątek takze o radiu UKF:)

Napiszcie czy w waszych miastach są istnieją pirackie stacje radiowe czy tez kiedy kolweiek ,,natkneliscie,, sie na ww stacje. Nadają nie regularnie itp. jaka maja jakosc mono/stereo. W Krakowie i okolicach jest sporo takich stacji które sie właczają w pasmie 88-108 MHz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W moich rejonach kiedys byla taka stacja, ale to bylo dawno. Kiedys tez sam nadawalem ale to jest niebezpieczne bo moga namierzyc skad idzie sygnal, jednak kiedy czlowiek jest mlody to nie przejmuje sie tym. Jakosc przekazu zalezy od rodzaju uzytego nadajnika, zrodla sygnalu, zestrojenia anteny, mocy wyjsciowej, propagacji itp... Schematy nadajnikow FM mozna znalesc w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie osobiście nigdy się na taką nie natknąłem. To chyba bardziej dla ekstremalnych maniaków temat.

Jedyne co mi się udało podsłuchać kiedyś za młodu to liczne rozmowy przez ruskie walkie-tolkie.

Czy jak to tam się pisze. Słynne ruskie łoki-toki hehe. Można nawet łapać rozmowy z CB radia

a także nadajniki radiowe np między placówkami straży pożarnej czy służby zdrowia.

 

Ja tak łapałem. Ale nic ciekawego tam nie gadali. Samie [beep]oły. Chociaż w sumie wiadomo.

Nie jest to jakiś chat dla kierowców. Słyszałem za to, że da radę podsłuchać nadajniki GSM.

 

Ciekawe. Muszę kiedyś spróbować o ile gdzieś dorwę po latach podobny sprzęt. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Piractwo" w XXI wieku już prawie wymarło. Występuje głównie okazjonalne nadawanie, nie ma raczej regularnych stacji, takich jak legendarne Rave FM. Ostatni bastion pirackich okrętów na falach eteru to właściwie Kraków - miasto z tego typu tradycjami. Zainteresowanym polecam stronę: http://technostacja.republika.pl/

W dziale "galeria" zamieszczone są wycinki z gazet, z których można dowiedzieć się co nieco o piractwie w grodzie Kraka po 1994 roku, czyli pierwszym procesie koncesyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prawda, że piractwo wymarło. W Krakowie niemal każdej nocy działa jakaś stacja, a najczęściej 94.4, 94.5, 95.0, 95.2, 98.5, 99.0, 103.4, 108.0. Kraków nie jest wyjątkiem, ponieważ w wielu miastach polski również nadają pirackie stacje. Np. w Warszawie są trzy, ale częstotliwości już nie podam (bo nie znam), a w Bielsku-Białej jakiś czas temu ktoś nadawał na 92.7, albo w Gdańsku jest jedna poza zakresem, ~82MHz.

 

Twoje Radio Wawel na 1602kHz nie jest stacją piracką, ponieważ posiada koncesję na nadawanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w kwestii Krakowa pełna zgoda - tam ciągle w eterze coś się dzieje. Bielsko też bodajże kiedyś słynęło z piratów, więc wierzę, iż tam również nie wymarli. Jeśli zaś chodzi o Warszawę to mam pytania - czy są to stacje, które tak jak w Kraku mają swoje nazwy i nadają bardziej regularnie niż incydentalnie? Albowiem na forum RP regularnie ktoś donosi o jakimś "piracie" z dowolnego zakątka Polski, tyle że zazwyczaj raz go słyszeli i na tym koniec. Ponadto, czesto to "piractwo" przejawia się np. w transmisji przez "zdolne dzieciaki" przekazu RMF Maxxx w miasteczkach, gdzie nie odbiera.

 

Uważam, że piractwo zanika wraz z coraz to lepszym dostępem do internetu - taniej i bezpieczniej założyć po prostu przykładowe Radio Wąchock w sieci, niż ryzykować wizytę PARowozu (teraz UKE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem :wink: Wystarczy mieć dobrą kartę graficzną ... tak, kartę graficzną. Takie karty posiadają przetworniki cyfrowo-analogowe o wysokiej częstotliwości i dzięki nim można wygenerować dowolny sygnał. Na przykład cyfrowej telewizji DVB-T, DVB-H, albo cyfrowego radia DAB czy DRM+.

 

Oczywiście i tak będą potrzebne odpowiednie filtry, konwertery i wzmacniacze, ale to jest najprostsza droga do wygenerowania takiego sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych co jeszcze nie znaja strony - forum radiowego o wszystkim co dzieje sie w eterze podsyłam link co slychac i gdzie jeśli chodzi o pirackie stacje radiowe UKF. Byc moze dla zainteresowanych tematem uda sie cos odebrac w PL :)

http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... =8008&st=0

 

PS. Czy ktoś zapoznał sie z technika DAB w piractie? Podobno stacje komerkcjane robia testy we Wrocławiu na f. 176 MHz zasieg tylko do 40 km.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

ja jako uczeń elektroniki umiem taki zrobić nadajnik :D co prawda mała moc, ale to legalne zazwyczaj bo sygnał nie wychodzi mi poza działkę, oczywiście można się pobawić większymi mocami ale to juz może zaboleć finansowo a i jak się przegnie z mocą to się można wykastrować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik na małą moc, to jeden tranzystor i kawałek drutu jako cewka z dioda pojemnościową do sterowania. Np. w układzie colpittsa. To już wystarczy na działkę i dla sąsiadów. Jeśli chcemy to wzmocnić to już następny tranzystor, trochę mocniejszy. To już wystarczy na miasto :) Taki tranzystor to chyba za kilkanaście złotych można kupić ;)

Koder stereo też łatwo na szybko zmontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód antenowy pomiedzy antena a nadajnikiem zawsze musi byc zestrojony, to samo z antena wspólczynnik fali stojacej tzw. SWR. Impedancja moze wynosisc 50 lub 75 ohm w zaleznosci jak zaestroimy tor nadawczy. Wprzeciwnym wypadku ,,u[beep]e,, tranzytora ( koncówki mocy ) lub praktycznie brak zasiegu. Sygnał wten czas zamienia sie w ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o falę stojącą to jest to zawsze problem :D najlepiej dobrać do 50 ohm bo na te wartości robi się kable antenowe i anteny do radia, jak się nie da dopasować to można transformatorem impedacji albo symetryzatorem się dopasować :D tudzież można obwodem LC

najbardziej egzotyczne rozwiązanie-kawałek falowodu o długości 1/2 fali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

pamietam stacje njoy radio w latach 90 nadawali z krakowa a raczej puszczali sygnal tego radia z satelity wtedy mnie zastanawialo jak na ukfie lapie mi to niemieckie radio :D nie mialo sobie rownych jesli chodzi o stacje radiowe nadawane w tamtym czasie na ukfie :) dobre to bylo bo nie kazdego bylo stac wtedy na satelite zeby moc posluchac zagranicznych stacji radiowych w lepszej jakosci tak ze mialo to napewno swoje plusy :D dzis to wiadomo przesyt muzyki w internecie takie pirackie radia powoli chyba juz odchodza do lamusa z racji ze mozna sluchac muzyki na rozne sposoby i nie ma juz ograniczen :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

W tym roku podczas wakacji na Kaszubach, w gminie Chmielno odbierałem na 107,9 piracką stację. Przez 4 dni nie udało mi się usłyszeć jak się nazywała, nadawali muzykę różnego rodzaju z lat 90 i nowości, od czasu do czasu można było usłyszeć głos prezentera, który omawiał okoliczne tematy. Chodząc po okolicy zasięg był duży, cały czas odbiór w mono, miejscami z szumami, RDS brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Wyjątkowa sprawa, chyba nadaje się nawet na newsa ;D

30 czerwca za porozumieniem rektorów krakowskich szkół wyższych z częstotliwości 100.5 FM w Krakowie zniknęła ostatnia studencka stacja w tym mieście - Radiofonia. Twórcy i dziennikarze radia, studenci, przenieśli projekt do Internetu (http://www.radiofonia.fm) i całkiem dobrze sobie radzą. Dziś na tej częstotliwości (od 1 lipca słychać było tylko szum) pojawiła się muzyka (chwilami wątpliwej próby: Mela Koteluk, Damian Ukeje, itp, itd.) przeplatana... jinglami Radia Fonia.

http://www54.zippyshare.com/v/88964578/file.html

http://www45.zippyshare.com/v/96244424/file.html

Opcje są dwie. Albo mamy do czynienia z trollem na dużą skalę, albo ktoś tu próbuje zbijać interes na dotychczasowej działalności na tej częstotliwości.

Komunikat wydała też Radiofonia:

Pewnie część z Was zauważyła, że na 100.5 FM dziś pojawiła się muzyka i nawet ktoś mówi, że to radiofonia. Jesteśmy tak samo zdziwieni, jak Wy. Ktoś się pod nas podszywa i do tego gra straszną chałę Właśnie sprawdzamy, kto za tym stoi i postaramy się jak najszybciej wydać oficjalne oświadczenie. A tymczasem pamiętajcie: w Krakowie radiofonia jest tylko jedna!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...