Skocz do zawartości

Kabel antenowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Czy zwykły kabel antenowy stosowany do analogowej telewizji naziemnej nada się do podłączenia go do anteny satelitarnej (dekoder cyfrowy)?

Lokalny dystrybutor Cyfry+ powiedział mi, że powinno dać radę. Kabel ma w środku drut a nie skrętkę.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 

 

Pozdrawiam wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nada się :smile: Zastanawiam się zawsze nad hasłem co znaczy kabel satelitarny a kabel do anteny analogowej. Na pewno są różne rodzaje kabli koncentryczny do instalacji naziemnych TV i satelitarnych (żyła wewnętrzna, ekran, oplot, współczynnik skuteczności ekranowania, powłoka zewnętrzna). Tylko jak kupowałeś ten kabel to sprzedawca pewnie rozwinął z rolki , wymierzył, skasował i tyle. A jak ktoś przyszedł i powiedział, że chce kabel do tv-sat to też sprzedał z tej samej rolki kabel. Proponuję wkręcić F-ki w końce kabla i podłączyć satkę. Podejrzewam, że to nie jest taki najgorszy przewód.No chyba, że kabel jest mocno zniszczony przez zewnętrzne czynniki atmosferyczne i nie tylko. Są różnice w odbiorze, ale znowu nie aż takie. Kiedyś też były przecież przewody do anten i się oglądało :) Mnie tylko przy zakupie ciekawi jaka żyła wewnętrzna (0.8-1mm drut Cu) i współczynnik skuteczności ekranowania (>80 dB) no bo impedancja wiadomo 75ohm. Pozdrawiam :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sygnału naziemnego (VHF, UHF) jak i satelitarnego (Ku) jest stosowany ten sam przewód - koncentryk, 75 Ohm.

Jednak "koncentryków" cała gama, różnią się średnicą, grubością żyły, oplotem, itd. itp.

 

W obu przypadkach (naziemna, satelitarna) warto wybrać lepszy kabel (no, taki ze środkowej półki co by nie zbankrutować przy zakupie) aby służył dłużej i pewniej, przykładowe parametry już padły (średnica żyły, ekranowanie).

 

Jeśli kabel jet stary, warto go wymienić, z biegiem czasu kable tracą swoje parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Chciałem się was zapytać czy zda egzamin ten podwójny kabel http://www.hollex.pl/kabel/kabel-satelitarny/1115-kabel-double-mini-coax-1m do dekodera cyfry + z dyskiem 500 GB. Bo jak pytałem się montera tv sat to mi powiedział że w jednej otoczce jak się znajdują dwa kable, to są duże zakłócenia i obraz na wyjściu dekodera jest dużo gorszy niż dwóch kabli prowadzonych każdy osobno. A wy jak sądzicie czy ściemniał, czy rzeczywiście tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monter mówił o innym kablu. Ten kabel to właśnie dwa odobne kable poprowadzone obok siebie. Są "zlepione" powłoką, ale zawsze można je rozerwać bez problemu. Do Twoich potrzeb jak znalazł, z tym że... widziałeś cenę, prawda?

Inna sprawa to to, że przy nadawaniu cyfrowym obraz nie może być gorszy :!: lub lepszy :!: na wyjściu dekodera bez względu na zastosowany kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to już jest z tymi ,,Fachowcami'' :P a jakie jeszcze trzeba kupić złączki do tego kabla, bo na stronie sklepu pisze że należy mieć do niego specjalne F-ki. Zależy mi na kablu w jednej otoczce, bo nie chce dodatkowo wiercić otworu w ścianie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na kablu w jednej otoczce, bo nie chce dodatkowo wiercić otworu w ścianie.

Jedna drobna uwaga

Ty cały czas mówisz o kablu dwie żyły w ekranie - takie kable używa się w technice telewizyjnej, ale nie w zastosowanich tv-sat,

natomist link, który podałeś to kabel dwa razy żyła w ekranie!

To są kable o zupełnie innej konstrukcji.

Poza tym i tak musisz wywiercić otwór przynajmniej fi15 aby przeciągnąć ten kabel (do zwykłej cienkiej dziury Ci nie wejdzie), więc nie ma różnicy czy będą to dwa osobne kable jeden raz żyła w ekranie czy też jeden kabel dwa razy żyła w ekranie (objętościowo zajmą porównywalnie tyle samo miejsca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie chce się wdawać w dyskusję z osobą znającą się na technice satelitarnej, ale mam wrażenie że się nie rozumiemy (może ja ciebie nie rozumiem) ale od początku mi chodziło żeby były dwa kable ekranowane w jednej otoczce (no jeśli się to mówi fachowo inaczej to sory ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie) Po prostu wymieniłem dekoder który był bez dysku, a teraz mam z dyskiem. Do starego dekodera szedł jeden kabel, a teraz do tego nowego dekodera potrzebuję dwa kable, otwór w ścianie mam wywiercony na jeden kabel i drugi nie chce mi się już tam zmieścić a nie mogę w tym miejscu ani powiększyć tego otworu, ani wywiercić obok nowego taka sytuacja i nic na to nie poradzę. Ale się rozpisałem uff... :idea: Dziękuję @pitter jeszcze raz za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tv-sat to ja się znam hobbystycznie, więc ekspertem nie jestem.

Ale jeśli otwór, którym dysponujesz pomieśli tylko jeden standardowy kabel fi6 (fi 5,5-6,0), to moim zdaniem tego kabla ze sklepu Hollex.pl raczej przez otwór nie przeciągniesz - wymiary tego kabla to 11,0x5,6 (+/- 0,3). Mówiąc wprost 2x fi6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mobo40: nie jest moim celem Cię zniechęcać. Ten kabel jest 2x szerszy od standardowego, sam musisz sobie oszacować czy przejdzie przez otwór.

Są też urządzenia typu stacker-destacker. To dość droga sprawa, ale w sytuacji kiedy nie można poprowadzić dodatkowego kabla jest to zawsze jakaś alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nawet bardzo droga sprawa wydać ponad trzy stówy żeby mięć dwa kable przy dekoderze to jest delikatnie mówiąc niepoważne. No ale myślę że zakończymy ten wątek, bo już nic więcej się w mojej sytuacji nie da wymyślić, przy jednym kablu przecież można korzystać z dekodera a że nie wykorzysta się jego pełnych możliwości to mówi się trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Poprzebuję czasem kabla antenowego, w sklepach stacjonarnych są bardzo drogie w porównaniu do oferty z internetu.

Mam pytanie właśnie o te kable, jakie możecie polecić, jakiś się wystrzegać.

 

Na przykład znalazłem takie kable: Kabel antenowy DIGITSAT WCC 102 Cu PE ŻEL, Kabel koncentryczny antenowy DIGITSAT WCC80 Cu

powiedzcie mi czym one się różnią?

Kable niektóre są bardzo tanie, od 30 zł za 50 metrów, do takich co pracują parę stów.

Te kable z linku wyżej są porządne?

 

Pytanie, jakiego kabla szukać i czy te tańsze z internetu są dobrej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kabel-przewod-antenowy-dvb-t-tv_0_b.jpg

 

 

Można gdzieś w sieci kupić 15m takiego kabla ? Jak się on fachowo nazywa ?

 

Wiem że mogę kupić zwykły antenowy i dwie końcówki ale to nie to samo co oryginalny nie zarabiany samodzielnie.

 

Połączyłem takim kablem dekoder z podłączoną anteną z drugim dekoderem bez anteny i działa . Na obu sygnał 90% Taki multiroom NTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...