Skocz do zawartości

DVB w Tarnowie


piotrekj66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ktoś wie kiedy planują uruchomić MUX 3??

Czy nastąpi to przed wyłączeniem analogu?

Bo widzę że terminy wyłączenia dla analogu dla całej Polski bardzo szybko się pojawiły.

Tymczasem włączenie MUXów już nie koniecznie, chociaż są rejonu kraju gdzie jest problem z oglądaniem czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie. Odbieram MUX2 ale nie odbieram MUX1. Odległość od nadajnika to jakieś 25km. Antenę mam siatkową skierowaną na Tarnów. Mam też kierunkową skierowana na Kraków do odbioru analogowego tvp1 ale to raczej nie istotne. Niestety nie mogę wyszukać kanałów ręcznie bo odbieram z telewizora SONY z mpeg4, który opcji wyszukiwania ręcznego nie ma (przynajmniej tak mi się wydaje). Wiecie może w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z kanałem 45 jest trochę skomplikowana, ponieważ w przeciwieństwie do kanału 23 tutaj jest sieć nadajników tymi w Szczawnicy i w Gorlicach. Być może sygnały się dziwnie nakładają i zamiast wspomagać odbiór zakłócają się wzajemnie.

 

Pierwsze co zrób, to wymień wzmacniacz w antenie na zwykły symetryzator. Możesz także próbować coś z ustawieniem anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Znajomy ma problem z odbiorem kanałów z tego nadajnika a mianowicie: w dzień kanały działają jak należy natomiast wieczorem i w nocy brak sygnału, rano wszystko jest znów ok. Nie pomogła wymiana anteny, kable , dekodera. Może coś doradzicie. Dodam tylko że u sąsiada obok wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daleko od nadajnika. jaka antena, ze wzmacniaczem czy bez ? W nocy poprawia się propagacja. Wówczas poziom sygnału może wzrosnąć do takiego poziomu, ze może być za wysoki i następuje jego przesterowane - co skutkuje zanikiem. Rano propagacja spada i odbiór powraca. Jeżeli w czasie zaniku odbioru siła/poziom sygnału wynosi ok. 90-100%, a jakośc -0% lub skacze 0-100%, to własnie jest objaw zbyt mocnego sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mieszka w miejscowości Dobrków koło Pilzna. Przy dobrej pogodzie w nocy to nawet widać świat Tarnowa i nadajnik. Kable oczywiście nowe. Najpierw odbierał na starej antenie siatkowej a jak zaczęły się te problemy to wymienił na TechniSat

f-technisat-antena-dvb-t-kierunkowa-zewnetrzna-5102210.jpg

Dzięki za odpowiedzi jutro spróbujemy co nieco potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja tymczasem dostałem informacje z UKE że od czasu wyłączenia analogu MUX3 będzie nadawany na kanale 57 - na bank będzie nadawany z Góry Św. Marcina. Na tym kanale stacja będzie funkcjonować przez miesiąc do 20 maja (czas zwolnienia przez TVP Info Kraków potrzebnego miejsca na "Chorągwicy") kiedy to przeniesie się na kanał 50. Ciekawi mnie tylko czy od kwietnia nadajnik MUX3 zostanie uruchomiony a właściwie przeniesiony także na krakowskim nadajniku w tym samym miejscu co przekaz z Tarnowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby to się sprawdziło, bo ja dostałem od nich info o wyłączeniu w dniu dzisiejszym w Gorlicach tylko analogowej" jedynki". A jak sie niedawno dowiedziałem - "dwójka" także nie działa. Nie jestem w stanie tego zweryfikować, bo jestem poza zasięgiem tego przemiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też napisało samo UKE, ale jak się dzisiaj okazało, nie przekazali mi pełnej informacji. Dopiero opublikowany spis wyłączanych nadajników i programów z nich nadawanych potwierdza stan faktyczny.

Dobrze jednak, że zależy im na jak najszybszym uruchomieniu mux-3 i dotarciu dla odbiorców. Nawet kosztem małego zamieszania ze zmianą kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tymczasem ogłoszono konkursy na obsługę nowych nadajników MUX3 i znając życie zwycięzca jest już znany - rzecz jasna chodzi tu o Emitel :)

Wśród czterech grup możemy znaleźć Tarnów ale i Kraków czy Kielce - czy to oznacza jeszcze szybsze włączenie MUX3 na naszym terenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale w Krakowie takie włączenie pełnego nadajnika na "Chorągwicy" można zrobić już przy okazji wyłączenia nadajników analogowych. Wystarczy tylko przesunąć emisje doświetlaczy w inne miejsce :)

Tak może być z kanałem 57 na którym tymczasowo ma się pojawić MUX3 w Tarnowie - według informacji jakie uzyskałem od UKE nadają tutaj dwa przemienniki - Dobra i Stryszów . Wystarczy je przenieść na inną częstotliwość i już mamy tymczasowy SFN Krakowa i Tarnowa na wspomnianym kanale 57.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tymczasem dostałem informacje z UKE że od czasu wyłączenia analogu MUX3 będzie nadawany na kanale 57 - na bank będzie nadawany z Góry Św. Marcina. Na tym kanale stacja będzie funkcjonować przez miesiąc do 20 maja (czas zwolnienia przez TVP Info Kraków potrzebnego miejsca na "Chorągwicy") kiedy to przeniesie się na kanał 50. Ciekawi mnie tylko czy od kwietnia nadajnik MUX3 zostanie uruchomiony a właściwie przeniesiony także na krakowskim nadajniku w tym samym miejscu co przekaz z Tarnowa :)

Dzisiaj w Miasteczku Cyfrowym W Gorlicach rozmawiałem z pracownikiem UKE w Krakowie. I na moje pytanie odnośnie docelowego przejścia mux-3 z k.57 na k.50 stwierdził, że wygląda na to, iż wiem więcej od niego (?) :D

Póki co, z zestawienia którym dysponował, wynikało że mux-3 pójdzie na k.57.

Natomiast sieć doświetleń na południe od Ciebie (okolice Limanowej) będzie pracować na k.34. A myślałem że będzie funkcjonował w oparciu o nadajnik na Chorągwicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...