Jump to content
sputnik

Dlaczego litewskie MUX-y nadają 10, a polskie 7 kanałów?

Recommended Posts

Witam.

 

Wczoraj panowały doskonałe warunki propagacyjne, umożliwiające odbiór dalekich stacji, tzw. dx-y. U mnie w Warszawie udało się odebrać na 13-sto el. antenie Yagi, na k. 21-60 ustawionej na płn. wschód, na balkonie na 9-tym piętrze sporo stacji analogowych z Białorusi, Litwy i Kaliningradu w kolorze. Oprócz tego wspomniane w tytule cyfrowe stacje litewskie. I tu ciekawostka, każdy z czterech MUX-ów (multipleksów) nadawał po 10 kanałów w dvb-t+ (MPEG4). Dotychczas wydawało mi się że dvb-t (MPEG2) umożliwia nadawanie 4 a od tego roku nawet 6 kanałów, bez straty jakości, dvb-t+ (MPEG4) maksymalnie 7 - tak jest w Warszawie, no i najnowszy dvb-t2 10 kanałów. We wszystkich przypadkach mowa o standardowej jakości SD. Stąd moje pytanie - jakim cudem udało się Litwinom upchnąć 10 kanałów, czyżby kosztem jakości jak to ma miejsce przy odbiorze satelitarnym? W tym miejscu muszę dodać, że antena była podpięta do tv z tunerem dvb-t (MPEG2) i nie miałem moliwości obejrzenia nadawanych kanałów. Przypomina mi się też dyskusja o TVP, która nie może pomieścić wszystkich swoich anten (kanałów) w jednym MUX-ie. A oto wykaz odebranych stacji litewskich:

 

MUX1, nadawca: NSTV, częstotliwość; 570 MHz, kanał 33

RTR Planeta, RTL, RENTV Baltic, BBC World, RTVi, MTV, NBA, Cartoon Network, CNN, Balticum Auksinis.

 

MUX2, nadawca: Telecentras, częst.: 618 oraz 682 MHz, k. 39 i 47

LTV, LTV2, LNK, Info TV, LIUKS!, testas, TV1, TV6, BTV, TV3

 

MUX3, nadawca: ttv, częst. 762 MHz, k. 57

Niestety, nie zdążyłem zanotować, a po ponownym zeskanowaniu, już nie powróciły.

 

MUX4, nadawca: ?, częst.: ? k. prawdopodobnie 54

VH1, TV Polonia, Nickelodeon, Euronews, 4 Multimania, Discovery Travel & Living, Fashion, Eurosport 2, BBC Prime, Balticum.

 

Ten ostatni multipleks złapałem na PC-towym tunerze z obsługą MPEG4 i tyłem małej antenki log.-per., jednakże bez możliwości zapisania nadawcy, częstotliwości i kanału. Nie mogłem też pooglądać, bo po pierwszym obejrzanym krótko kanale, sygnał zanikł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stąd moje pytanie - jakim cudem udało się Litwinom upchnąć 10 kanałów, czyżby kosztem jakości jak to ma miejsce przy odbiorze satelitarnym?

.................................................................................................................^^^^^^^^^^^^^

 

sam sobie odpowiedziałeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby to było takie oczywiste, to nie pytałbym na forum. Pisząc o odbiorze satelitarnym, miałem na myśli nie tylko transpondery, gdzie jest upchanych kilkanaście kanałów o jakości zużytej taśmy VHS, ale też o nadawcach,którzy stosują dynamiczny debit video, czyli dla nie wtajemniczonych - kanały info, dokumentalne z niskim, a sportowe i filmowe z wysokim poziomem, zachowując tym samym przyzwoitą jakość dla całej paczki kanałów. Jak wiadomo, w technice nadawania dvb-t jest postęp, czego dowodem jest umożliwienie nadawcom stosującym dvb-t (MPEG2), nadawania 6 zamiast dotychczasowych 4 kanałów, przez włoską firmę. Więc może w dvb-t+ (MPEG4) też coś drgnęło.

A pytanie kierowałem do osób które mogły dłużej pooglądać te MUX-y wczoraj, lub też mieszkają w pobliżu granicy z Litwą i mogą odbierać na stałe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zawsze jest cos za cos, mozna wiecej upchnac ale jak sie stosuje te same kodery bedzie gorsza jakosc. Mozna kupic lepsze kodery i wtedy upchnie sie nieco wiecej przy zachowaniu jakosci ale nie 10 zamiast 7, moze 8 zamiast 7 - postep nie jest az tak duzy. Widzialem kiedys taki multipleks z 10 kanałami DVB-T, jakość była na poziomie VHS ja taką telewizję wyrzuciłbym za okno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pewnym czasie wszyscy wprowadzą DVB-T2, drugą wersję standardu z nowymi modulacjami, gdzie można nadawać 16 kanałów SD lub 8 kanałów HD z jednego MUXa, naturalnie to wszystko za sprawą nowych modulacji wydajnych i koderów MPEG4, pierwsze kraje w Europie zachodniej już wprowadzają DVB-T2, w większości przypadków tylko dla kanałów HD, ponieważ zwykła wydajność starego DVB-T w MPEG4 to 8-10 kanałów.

Litwa nadaje 10 kanałów SD w DVB-T MPEG4, ponieważ ustawiają słabszy bitrate, w Polsce nadajemy tych kanałów 8, co nie wyklucza w przyszłości nadawania jeszcze stacji radiowych lub zmiany tej ilości kanałów w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście emisja cyfrowa umożliwia upchanie dowolnej ilości programów w jeden multipleks, co zwykle odbija się na jakości programów.

 

W niektórych krajach nie ma tylu nadawców chętnych na nadawanie w DVB-T, więc operator, który dostanie wolne częstotliwości, uruchamia na nich płatną ofertę. Ponieważ oferta ma być konkurencyjna wobec platform satelitarnych i sieci kablowych, każdy MUX zawiera ok. 10 kanałów o marnej jakości. Aby zmniejszyć defekty kompresji, niektóre programy są nadawane w 544x576.

 

To i tak sukces, że w litewskiej DVB-T znajduje się niekodowana TVP Polonia.

 

---

 

Na Słowacji za niedługo startuje trzeci multipleks, jednak wszystko wygląda na to, że będzie to płatna oferta w DVB-T2. Już teraz w obu multipleksach DVB-T/MPEG-2 udało się zmieścić 6 programów, czyli tyle ile u nas MPEG-4 w MUX3 i raczej nie wygląda na to aby ktoś chciał się dołączyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...