Skocz do zawartości

DVB-T w Lubelskim


kamileq950
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba słabo szukałeś oba MUXy nadają to samo ze wszystkich obiektów (nie licząc rożnych wersji TVP Info). Więcej tu:

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... mux-2-2397

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

W tej odległości na pokojowej antenie nie spodziewał bym się odbioru ale myślę że i siatkowa z odpowiednio dobranym wzmacniaczem da rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od września 2009r. testuję dvb-t z nadajnika Raszyn w okolicy Zarzecze na ntenie ATX 91i tunerze Golden Interstar 870CRCI Xpeed z modułem Viaccess extra NP4.Wysokość anteny ok. 8m.Czy ktoś odbiera w tej okolicy lub okolicach Puław?.Dajcie znać,wymienię spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Góry Puławskiej ? dobrze kojarzę ?

jakie MUXy odbierasz i z jaką jakoscią ?

ja mieszkam ok 20km bliżej Raszyna (okolice Stężycy), obecnie odbiór mam taki:

MUX3 - sila ok 50%

MUX2 - sila ok 55%

POLSAT HD - siła ok 35%

jakość wszędzie 100% Przycinki mam bardzo sporadyczne najczęściej na MUX2

pół roku temu odbierałem również TVN Warszawa z si8ła ok 20-25%. Antenę siatkowa z wzmacniaczem LNA-177 mam ok 10 m npt pod dachem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbieram MUX3 ,MUX2,TVN WARSZAWA ,POLSAT HD-tylko dzwięk ze względu na moduł.Dwa ostatnie przy dobrej propagacji, bo są z PKN.MUX3 iMUX2 odbierają stabilnie przy sile i jakości ponad 60%.MUX2 czasami ma przycinki.TVN WARSZAWA odbiera stabilnie już przy jakości ok. 40%.Jest on nadawany w konstelacji 16 QUAM,podobnie było przed oficjalnym startem DVB-T,kiedy nadawał na k.48.Na kanale tym nadawana była wcześniej paczka testowa DVB-T też w tej samej konstelacji,i też odbiór był stabilny.Po przeniesieniu na k.56 nadawali w 64 QUAM ,i sygnał był bardziej wrażliwy na zakłócenia.Jednak im wyższa częstotliwość to tak jest.Miałem tak,że k.48 ,jakość 40 % odbierał ,a na 56k nie.W ogóle przed oficjalnym startem programy odbierały lepiej i na różnym sprzęcie.Potem pozmieniali w nadawaniu i zaczęły się problemy. Emitel mówił że to wina sprzętu ,ale odbiorcy potwierdzali że nie.Odbiór sygnału potwierdzali aż w świętokrzyskim.Najlepszy sygnał mam wieczorem .W dzień jest słabszy inie pozwala na stabilny odbiór.Najmocniejszy sygnał jaki uzyskałem,to ponad 80% siła i jakość .Tuner przełącza kanały szybko.Moje problemy z sygnałem mogą wynikać też z tego,że antenę zamontowałem na drewnianym maszcie,robiłem to szybko żeby sprawdzić czy w ogóle da się złapać jakiś sygnał.Spróbuję wymienić maszt ,wzmacniacz z swa na któryś z wyjściem F (chyba na LNA 101 bo ma zasilanie 5v)i przewód na TRISET-113PE.Myślę też nad anteną TELEVES DAT 75.Kiedyś pytałem gościa z puławskiej kablówki czy nie próbowali odbioru z Raszyna,ale zaczoł mi wciskać kit,że to nie możliwe ,a nadawanie z mocą 100kv nielegalne .Jak przeprowadzę próby w innych miejscach mojej okolicy to dam znać.Podaj na jakim sprzęcie odbierasz,a jak będziesz miał jakieś informacje na temat odbioru bliżej mnie to napisz.Czy masz jakiś wzmacniacz wart polecenia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi niestety nie są zainteresowani odbiorem DVB-T każdy ma jakąś płatną platformę.

mam jeszcze dekoder SHD-85 (orange tv) oba muxy działają bez przycięć. Polsat HD ze względu na zablokowaną listę kanałów nie działa.

Z Łosic nie mam szans na obiór ze względu na profil terenu. Po skierowaniu anteny na Łosice odbieram szczątki MUX-2 z Raszyna ale kompletnie nic z Łosic. analogowego odbioru także nie mam z tamtego kierunku również stacje radiowe np Katolickie radio Podlasia łapie tylko na wysoko zawieszonej antenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj o godzinie 7 przeskanowałem tuner ,i wyszukał mi następujące muxy:k24 mux2- Iława Kisielice, k33 mux2-Olsztyn Pieczewo,k35 mux3 Płock Rachocin ,k46 mux 3, k57 mux2 Płock Rachocin.Na kanale 46 wyszukał kanały :TVP1,TVP2 ,TVP INFO GDAŃSK, TVP KULTURA ,TVP HISTORIA,TVP INFO OLSZTYN.Ponadto miałem sygnał mux 2,3 z Raszyna oraz TVN WARSZAWA i POLSAT HD .Na początku antena była lekko odchylona od Raszyna na wschód ,i brak było mux 2 z tego nadajnika.Po skręceniu na Raszyn odbiór z wymienionych częstotliwości dalej był możliwy.Sygnał był ponad 60-70%jakości.Po skręceniu w kierunku wschodnim pokazywał mi sygnał na k33 i 35.Dzisiaj też sprawdzałem między 7 a 8 , miałem odbiór .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto aktualny zasięg DVB-T w województwie Lubelskim (stan na 29.04.2011)

 

MUX 3 - nadajnik Lublin , ul Raabego

 

http://img708.imageshack.us/i/mux3.png

 

MUX 2

 

a) Piaski

 

http://img25.imageshack.us/i/mux2piaski.png

 

B) Ryki

 

http://img710.imageshack.us/i/mux2deblin.png

 

c) Zamość - Tarnawatka

 

http://img197.imageshack.us/i/mux2zamosc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zajrzeć na początek w jedyne oficjalne harmonogramy wdrożeń mux-2 i mux-3 oraz mapy zasiięgów, a potem się emocjonować:

mux-2: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2

mux-3: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-3

mux-1: jedna WIELKA NIEWIADOMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

stawiam na Łosice i uszkodzony albo silnie przesterowany analogami wzmacniacz w antenie. Wtedy właśnie mogą dziać się podobne historie. Profil terenu jest niezły, gdybyś odwrócił antenę na Łosice, to miałbyś zapewne normalny mux-2 (chyba, że wzmacniacz znów by zakłócił), a kto wie, czy i mux-3 byś nie odebrał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Łosice nadają na 650 MHz,a tv pokazuje 576 MHz.Od 9-tej sygnał osłabł do minimum lub brak sygnału(tak cały czas skacze),czasami wskoczy maximum,ale wizji i fonii brak.

tak, Łosice nadają na 650MHz, ale w twoim wzmacniaczu antenowym powstają zapewne zakłócenia intermodulacyjne, które właśnie mogą spowodować odbiór programu na zupełnie innym kanale niż nadawany. Zauważ, że częstotliwość, na której odbiornik próbuje odbierać nie pokrywa się z rastrem częstotliwości używanym w nadajnikach.

 

Może być jeszcze tak, że to nie twoja antena, a antena któregoś z sąsiadów jest uszkodzona, i też taki efekt może być poprzez odbiór przez twoją antenę, tego co się dzieje w innej antenie.

 

Tak, czy inaczej - tak może być - normalka.

 

Normalną rzeczą jest też to, że wieczorem, w nocy i rano są lepsze propagacje sygnałów TV niż w dzień. Dlatego, raz masz ten efekt (kiedy sygnału DVB-T jest w miarę dużo), a raz ustępuje (kiedy sygnału DVB-T jest mało).

 

Jeśli twój odbiornik wyświetla parametry tablicy NIT strumienia, to można wtedy zidentyfikować nadajnik po jego id lub id serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetla:poziom sygnału,pre viterbi,post viterbi,uec,cofdm agc.

to są parametry informujące o poziomie i jakości odbieranego sygnału DVB-T. Wg tych parametrów (max pre Viterbi i poziom sygnału) ustawia się antenę do odbioru DVB-T.

 

Parametry z tablic NIT pokazują czasem oprogramowania tunerów USB i tylko rzadko niektóre TV lub dekodery zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawiam na Łosice Profil terenu jest niezły, gdybyś odwrócił antenę na Łosice, to miałbyś zapewne normalny mux-2 (chyba, że wzmacniacz znów by zakłócił), a kto wie, czy i mux-3 byś nie odebrał...

Miałeś rację,antena odwrócona w drugą stronę na Łosice,Mux 2 sygnał max,Mux 3 sygnał średni lub minimalny i czasami szatkuje.Kto by się spodziewał,że na starej antenie siatkowej(15 lat) będzie tak dobry odbiór.Dzięki chris za podpowiedzi.

Tylko tv dalej pokazuje częstotliwość odbioru 576 MHz na obydwu muxach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i bardzo dobrze... :D

 

Jakbyś trochę popracował przy antenie (wymiana kabla antenowego na nowy, porządny "satelitarny", i do tego czarny), wymiana zasilacza sieciowego zasilającego wzmacniacz oraz być może dobraniu wzmacniacza, pewnie i mux-3 odebrałbyś stabilnie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...