Skocz do zawartości

DVB-T w Lubelskim


kamileq950
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Być może, że go wzmacniam, analogowy polsat z Piask odbierał nie najlepiej, więc myślałem że cyfrowy bedzie dobry. Antenę miałem ustawioną na Piaski, a wyszukiwało mi programy z kanału 36, lecz szatkowało, teraz nawet nie mam dobrze ustawionej na Św. Krzyż, a mimo tego odbiór super. Będę miał chwilę to się jeszce pobawię z odbiorem(Piaski, Tarnawatka, Św. Krzyż(Suchą Górę juz przetestowałem))

 

Jestem za "górka" tj. "nowym szpitalem" ( wtajemniczony bedzie wiedział o co chodzi)n i może o to w tym wszystkim chodzi :?: Ale dziwne że TVlublin z "Bożego Daru "odbieram be problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem początkującym użytkownikiem DVB-T, a w zasadzie planuję nim być:)

Mieszkam w Nałęczowie i chciałbym odbierać jak najwięcej kanałów

Nie mam pojęcia jaką antenę kupić i do tego inny przydatny sprzęt typu wzmacniacz itp

Czy możecie coś poradzić?

Cena nie gra roli-mogą być różne anteny kierunkowe

 

Bardzo proszę o pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wymagana będzie antena zewnętrzna kierunkowa. Wszystkie anteny zewnętrzne na polskim rynku są kierunkowe. Jest kilka opcji, raczej odradzam stosowanie anten tzw. siatkowych, taka antena to w zasadzie zespolone anteny typu Uda-Yagi z mocnym reflektorem i dipolem szerokopasmowym. Niestety jakość wykonania jest niska. Zysk takiej anteny to 8 do 14dB. Co odbija się też na jakości odbioru, większość z nich wymaga wzmacniacza. Jesli już musisz wziąć taką antenę np. z powodu ograniczenia możliwości instalacji to weź Ryniaka DV4.

 

Ale załóżmy że nie musisz brać siatkowej i weźmiesz coś z długim bomem. Musisz rozważyć na jakich kanałach będzie nadawany sygnał dodelowo. Jeśli rozrzut jest duży np. kanał 25 i 55, to dobrze jest wziąć antenę logarytmiczną. Zapewnia ona dobry, równy zysk w całym paśmie na poziomie od 12dB. Natomiast jesli kanały są blisko przykładowo 45 i 52 to dobrze jest wziąć wieloelementową antenę typu Uda-Yagi, która ma wyższy zysk niż logarytmiczna ale węższą charakterystykę częstotliwościową, zakres zysku waha się od 10dB do 18dB.

 

Moim zdaniem jak chcesz kupić nową to poszukaj ATX 107, jest to dobra i mocna antena kierunkowa Uda-Yagi. Na pewno będziesz zadowolony.

 

Jesli pojawi się pytanie czy antena ma mieć symetryzator czy wzmacniacz to bierzesz z symetryzatorem a jakby sygnał był słaby wymieniasz na wersję ze wzmacniaczem, w zasadzie wystarczy wymienić sam symetryzator na wzmacniacz.

 

Symetryzator jest stosowany w antenach siatkowych i Uda-Yagi, ponieważ mają impedancję 300omów a kabel RG6 ma impedancję 75omów. Antena logarytmiczna ma impedancję 75omów, więc symetryzator nie jest wymagany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuje za porady - nie jestem ograniczony co do anten więc nie będe oszczęadzał

 

Moje najbliższe nadajniki to:

RTCN Lublin/Piaski - kanał 22, Moc 100KW

RTCN Lublin/Raabego- kanał 25, Moc 0,7KW

 

Zastanawiam się czy jest szansa na odebranie kanałów z MUX 3 z tego słabszego nadajnika..

 

Oto moje położenie:

dvba.jpg

 

Jeśli chodzi o zestawienie różnych anten także jestem otwarty na propozycje:)

 

Z nadajnika z Piask jest też nadawany analogowo sygnał TVP1,TVP2,POLSAT- TVP1 jest w polaryzacji pionowej a reszta w poziomej

Jeśli będzie brak możliwości odbioru z Lublin/Raabego chce wspomóc sygnałem analogowym także z Piask

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATX 107 jest na kanały 21-60.TVP1 nadaje na kanale 9,a Mux2 na 21,czyli potrzebna jest Ci antena podobna do tej

http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm

lub zwykła siatkowa,ja na razie na takiej odbieram.Na kierunkowej nie odbieram TVP1 i TVP Lublin(nadawany z Bożego Daru-kierunkowa antena widzi go ale strasznie śnieży)Na antenę kierunkową przesiądę się jak uruchomią Mux1(mam nadzieję,że będzie nadawany z Piask,a nie tak jak Mux3 z Raabego)

Tylko nie wiem czy da się tak złożyć tą antenę(którą Ci podałem w linku),żeby tylna część odpowiadająca za odbiór kanałów 6-12 była w polaryzacji V,bo wydaje mi się,że TVP1 jest nadawane właśnie w takiej,ale pewności nie mam.Musiał byś gdzieś poszukać bo na stronie Emitela nie ma

http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Piasków to TVP1 ma sporą moc, powinno łapać na tej ATX 107 o ile wzmacniacz tego nie przytnie, co do tego 0,7kW to powinno odbierać przy dobrej pogodzie

 

na taki dystans to nie ma co wykosztowywać się na mocne anteny, dobrym rozwiązaniem będzie logarytmiczna np. http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65 sam taką mam i działa bardzo dobrze na analog i cyfrową

 

przy czym porównaj ATX 107 zysk 20dBi z tym Mlogiem 2-69 zysk 12dBi, widać różnicę w zysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może coś takiego będzie dobre http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... dat-hd-mix niby antena jak antena, ale system automatycznego wzmocnienia robi wrażenie i do tego efekty wizualne, siatka przy tym wymięka :] oczywiście gdybyś nie napisał że cena nie gra roli nie podałbym tego do rozwagi a tak to ciekawa pozycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może coś takiego będzie dobre http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... dat-hd-mix niby antena jak antena, ale system automatycznego wzmocnienia robi wrażenie i do tego efekty wizualne, siatka przy tym wymięka :] oczywiście gdybyś nie napisał że cena nie gra roli nie podałbym tego do rozwagi a tak to ciekawa pozycja

 

Tak jak pisałem - cena nie gra roli - chodzi o dobry odbiór

 

Jak to w końcu jest z tym nadajnikiem 0,7KW? Da się go odebrać?

 

Czy ta antena podana przez CSA jest godna polecenia?

 

Jeśli będzie problem z odbiorem sygnału z Raabego to DVB-T i Analog z Piask będzie działał na jednej antenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twojej lokalizacji powinny ci wystarczyć krótsze anteny ,np. ATZ(ATV)16/21-69.TVP1,2 możesz też odebrać ze św.Krzyża ,który ma bardzo mocy sygnał,i wystarczy antena z symetryzatorem.Sygnał cyfrowy jest mocny i często nie potrzeba wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie problem z odbiorem sygnału z Raabego to DVB-T i Analog z Piask będzie działał na jednej antenie?

Na antenie siatkowej na pewno,bo ta antena pracuje w paśmie VHF i UHF w obydwu polaryzacjach.Odbierzesz też TVP Lublin z Bożego Daru,bo ta antena w odróżnieniu od kierunkowej ma szerszy kąt widzenia.Spróbuj może faktycznie tak jak @sat17 napisał ze św.Krzyża,tam wszystkie kanały nadają w paśmie UHF i wszystkie z jednego nadajnika(nie tak jak u nas-z trzech).Powinna wystarczyć jedna dobra antena kierunkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze sprawdzić profil terenu w kierunku Ryk,sygnał powinien do ciebie docierać,(cyfrowy na pewno).Św. Krzyż ma tą przewagę ,że nawet antena ustawiona bokiem do kierunku daje sygnał na wysokim poziomie zapewniający stabilny odbiór NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie nie będzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie anteny siatkowej i odbiór z Piask, Bożego Daru?

Proszę o jakiś dobry model anteny siatkowej, żeby to wszystko dobrze odbierało

 

Albo 2 anteny typu ATZ(ATV)16/21-69?

Dobrze myślę?

 

Reasumując:

MUX-2 - Piaski

TVP Info/Lublin - Boży Dar

TVP1,TVP2 - Piaski albo Św. Krzyż

 

Jak to wszystko wziąć do kupy?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...