Skocz do zawartości

internet satelitarny TP


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tam, gdzie nie sięgają tradycyjne łącza, a zasięg sieci komórkowych zanika, jedyną opcją dostępu do szerokopasmowego internetu jest technologia satelitarna. Sprawdziliśmy, jakie są możliwości usługi internet satelitarny w tp.

 

Szybkie łącza kablówek są dostępne jedynie dla mieszkańców dużych miast - i to też nie wszystkich. Sieci komórkowe konkurują raczej cenami i miesięcznymi limitami przesyłania danych niż zasięgiem. Ten, w przypadku technologii 3G rośnie, ale bardzo powoli i ciągle występuje jedynie w większych ośrodkach miejskich. Zostaje internet na łączach telefonicznych tp, o znacznie większym, ale nadal ograniczonym zasięgu. Jedyny sposób na dostęp do sieci w każdym miejscu w Polsce to antena satelitarna.

 

Technologia, ceny, instalacja

 

Inaczej niż w usługach satelitarnych dostępnych na rynku kilka lat temu, internet satelitarny tp zapewnia łączność w obie strony. By korzystać z sieci nie musimy używać dodatkowego łącza (np. modemu telefonicznego). Wystarczy antena satelitarna i podłączony do niej modem.

 

tp proponuje trzy opcje: najtańsza (512 kb/s pobieranie i 96 kb/s wysyłanie danych) kosztuje 159 zł miesięcznie. Droższa (1 Mb/s i 128 kb/s) to wydatek 199 zł. Przy abonamencie za 299 zł otrzymujemy łącze 2 MB/s (wysyłanie 128 kb/s). Zanim jednak skorzystamy z usługi, musimy wnieść opłatę aktywacyjną 122 zł (wszystkie ceny brutto).

 

Sporo. Zwłaszcza, że trzeba zapłacić też za niezbędny sprzęt. Zestaw składający się z anteny satelitarnej i modemu kosztuje 1599 zł. Instalujemy go sami lub - za kolejną opłatą - zamawiamy usługę profesjonalnego montażu. Dobrze chociaż, że nie jesteśmy związani żadną umową na czas określony.

 

Monter tp potrzebuje na zainstalowanie zestawu nie więcej niż godzinę.

 

internet satelitarny tp w praktyce

 

Testowaliśmy najszybszą, 2-megabitową wersję internetu satelitarnego tp. Przy dobrej pogodzie bez problemu uzyskiwaliśmy deklarowane przez operatora transfery. Pliki ściągały się szybko. Kłopotliwe były tylko opóźnienia: zdecydowanie zbyt duże, by grać w gry multiplayer.

 

Prawdziwe problemy pojawiły się wraz z jesiennym deszczem. Zasnute chmurami niebo spowodowało znaczny spadek transferu. Z 2 megabitów zrobiło się 300 - 500 kilobitów. Opóźnienia wzrosły do ok. 1500 ms. Dalej dało się przeglądać strony WWW i pobierać pliki, ale komfort pracy był porównywalny z internetem komórkowym w technologii EDGE (przy dobrym zasięgu). Na otwarcie niektórych stron musieliśmy czekać ponad minutę.

 

Na łączu satelitarnym da się korzystać ze Skype - nawet wtedy, gdy pogoda ogranicza maksymalny transfer. Musimy jednak liczyć się z mniejszymi lub większymi opóźnieniami. Słabo działa funkcja wideorozmowy.

 

Dla tych, którzy nie mają wyboru

 

internet satelitarny tp kosztuje bardzo dużo, a jego działanie w dużym stopniu zależy od pogody. Instalacja jest znacznie bardziej skomplikowana i wielokrotnie droższa niż w przypadku tradycyjnych łącz. To opcja dla tych, którzy nie mają innej możliwości. Jeśli mieszkasz w bieszczadzkiej głuszy, ale nie możesz pogodzić z brakiem dostępu do sieci, internet satelitarny tp może być dobrym wyborem. Dobrym, bo jedynym.

 

http://technologie.gazeta.pl/technologi ... _test.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowo mam Two Way via HotBird 13.O bramce VoIP można zapomnieć ponieważ opóźnienia są zbyt duże.Strony ściągają się bardzo szybo.Wszystko na antenie 78cm Triax i tu nawet pogoda nie robi mi większych strat.Problemem są jedynie logi wysyłane do serwera(zapytania).Transfer od satelity do mnie jest szybki ale do satelity bardzo słaby.Podoba mi się że nie ma ograniczeń na portach a co za tym idzie nie ma problemu ze ściąganiem w p2p.

A teraz najciekawsze.Aby szybko wysyłać zapytania do serwera podłączyłem satmodem do mojej sieci domowej obsługiwanej przez router GSM z modemem GT Max Globetrotter pracujący w HSDPA z kartą Orange Free za 20zł z pakietem 56 MB.Ustawiłem dane serwera sat.które odczytałem z satmodemu,hasło i logname ale tylko w zakładce uplink mojego routera.Po wpisaniu np: www.satkurier.pl modem 3G wysyła dane a Sat odbiera.Szybkość wzrosła przy "nadawaniu" a komfort pracy jak przy szybkim i nieobciążonym łączu.Nawet VoIP'a podłączyłem z 2 aktywnymi liniami.Wszystko działa.

 

Ale czy jest sens opłacać defacto 2 dostawców? Wprawdzie ilość transferu po Orange jest niewielka-sam internet bez VoIP przez 3 dni intensywnego używania to zaledwie 5 MB ale co jeśli przesyłać sporo plików przez e-mail.Wtedy potrzeba wykupić u dostawcy GSM abonament.

 

Ogólne moje wrażenia są pozytywne.Chodzi wszystko bardzo szybko itd.ale mieszkam w Kielcach i dostawców szybszych mam do wyboru do koloru.Naszczęście mam to gratis na jeszcze 3 miesiące więc potestuję trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...