Skocz do zawartości

Piłkarskie ligi zagraniczne i puchary w telewizji


K-FIFA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyglądała sytuacja transmisji piłkarskie lig zagranicznych i pucharów w telewizji w Polsce zanim zostały zakodowane w Canal + ? Czy tvp coś pokazywała, np. mecze Real - Barcelona , mam tu na myśli czasy od kiedy w ogóle zaczęto transmitować w Polsce mecze piłkarskie. Wiem, że pokazywano mecze polskich drużyn w pucharach, ale czy coś więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Serie A i Puchar Zdobywców Pucharów były transmitowane kiedyś na Filmnecie później wchłoniętym przez C+, myślę że kilka lig mogło być też transmitowanych na SKY Sports, to był kiedyś wielki rarytas jeśli chodzi o FTA, jak ktoś pamięta to niech się podzieli swoją wiedzą na ten temat :D W TVP miło wspominam magazyn GOL ze skrótami meczów naszej kopanej. W sezonie 1999/2000 TVN pokazywał mecze ligowe Wisły Kraków, wtedy to było coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pamietam jak eurosport pokazywał Mś w 1998 i Euro 2000 sky sports pokazywało pewnie ligę angielska i chyba hiszpanska (ALE PEWIEN NIE JESTEM )pamietam też bundeslige na któryms z niemieckich kanałów ( chyba ard lub zdf ) pamietam ze poźniej transmisje były kodowane na premire co do polskich kanałow na tvp 2 puszczali wcześniej jakies ciekawsze spokania pamietam mecze Brazyli i Angli czasami też transmitowali Niemców no i była liga światowa w siatkówce i żużel (często na tvp 3 ) i czasami skoki narciarskie zakopane i TCS (chybaa od 1997 często były retransmisje 1 serii a druga już była na żywo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Przepraszam, że piszę w nieodpowiednim temacie, ale myślę, że nie opłaca się zakładać nowego wątku dla jednego pytania. Pamiętacie w jakiej polskiej telewizji były Mistrzostwa Europy 1999, na których polskie koszykarki zdobyły złoty medal? Bo chyb w TVP transmisji tych ME nie było jeśli dobrze mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Być może LM wróci do TVP ( mecz środowy )w nastęnym sezonie .

 

Tutaj więcej info:

http://media2.pl/media/80775-Liga-Mistrzow-i-Europejska-w-otwartym-TVN-i-TVP.html i cytat z artykułu "To oznacza, że wybrane mecze Ligi Europejskiej oraz Ligi Mistrzów będzie można obejrzeć na tzw. otwartych kanałach TVN oraz TVP".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że piszę w nieodpowiednim temacie, ale myślę, że nie opłaca się zakładać nowego wątku dla jednego pytania. Pamiętacie w jakiej polskiej telewizji były Mistrzostwa Europy 1999, na których polskie koszykarki zdobyły złoty medal? Bo chyb w TVP transmisji tych ME nie było jeśli dobrze mi się wydaje.

Wizja Sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
wraz z programem drugim Telewizji Polskiej pokazywał MŚ w Korei i Japonii 2002

Tylko TVP 2 pokazała mecz otwarcia mecze polaków i półfinały i Finał Polsat otwarty pokazał mecz o 3 miejsce a ... TV 4 kilka spotkań fazy grupowej miałem gdzieś rozpiskę transmisji z To i Owo ale gdzieś zagineła :(:(:(

Mecze o superpuchar europy pokazywali w TVP 2 do 2001 r i Polsacie 2003-2004 , pamietam jak TVN pokazywał mecz Wisły z Realem Madryt w El LM .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która liga zagraniczna zagościła w polskich kanałach satelitarnych jako pierwsza, druga, trzecia? Chodzi mi o chronologię. Czy była to Premier League czy Serie A? Czytałem i słyszałem już różne wersje. Każda inna, ale też prawie każda dotyczyła kanału FilmNet.

 

Ma ktoś coś do dodania w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam to LM w latach 2000-2002 była w TV4 (wtorki) i na Polsacie (środy), skróty były chyba we wtorek na Polsacie, a w środę na Czwórce. Całość pokazywał Polsat Sport. W sezonie 02/03 mecze we wtorek były na Jedynce (skóty w TV4), a środowe w Polsacie (do tego skróty w Dwójce).

http://www.youtube.com/channel/UCTCSs1vSzJ5d9ky-KXnzZGQ A tutaj macie link na ciekawe konto na YT, gdzie można znaleźć ciekawe skróty meczów LM z czasów Polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która liga zagraniczna zagościła w polskich kanałach satelitarnych jako pierwsza, druga, trzecia? Chodzi mi o chronologię. Czy była to Premier League czy Serie A? Czytałem i słyszałem już różne wersje. Każda inna, ale też prawie każda dotyczyła kanału FilmNet.

 

Ma ktoś coś do dodania w tej kwestii?

Jeśli chodzi o FilmNet to emitował on Serie A i wybrane mecze lig południowo-amerykańskich (Brazylia,Argentyna) czyli można powiedzieć ze te ligi były w Polsce pierwsze.A mowa tu o roku 1996.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę, że mała wiedza i sporo nieścisłości w waszych postach.

 

Pierwsza zagraniczną liga która zagościła w Polsce w całości była angielska Premiership. Canal+ zakupił prawa od sezonu 1995/1996 wraz z Pucharem Anglii.

 

Kanał FilmNet w swojej ofercie miał Bundesligę i Ligę Hiszpańska, ale bardzo krótko, bo stacja została zakupiona przez Canal+Polska i prawa przeszły do właśnie tego nadawcy.

 

Debiutancką transmisją meczu ligi polskiej w Canal+ był mecz GKS Katowice - Legia Warszawa z kwietnia 1995 roku. Od tego czasu regularnie polska liga gościła w Canal+. Było sporo galimatiasu, bo prawa nie były scentralizowane i niektóre kluby sprzedawały mecze na wyłączność na swoim boisku. Mecze Wisły Kraków w 1997 i 1998 były transmitowane na TVN w niedzielne po południa. Mecze Legii i Polonii w latach 1999 i 2000 były dostępne w Wizji Sport.

Od 1995 większość meczy i skróty innych spotkań były w Canal+. TVP pokazywała najciekawszy mecz jesieni i wiosny, oraz magazyn GOL ze skrótami. W tamtych czasach Canal+ podpisywał inwidualne umowy z klubami i dzięki temu mógł transmitować mecze ligowe z paroma wyjątkami gdzie kluby chciały więcej kasy i sprzedawały mecze u siebie jak w przypadku Wisły, Legii i Polonii. Od 2000 roku prawa są scentralizowane i należą do Canal+ w całości. Także Puchar Polski gościł przez lata we wspomnianej stacji i przez dwa lata istnienia Pucharu Ligi także mecze były w C+.

 

Co do Europejskich Pucharów mecze były przeważnie w TVP, jeśli mowa o latach 90tych. Przypomnę, że dawniej w Lidze Mistrzów grali mistrzowie danej ligi i były 4 grupy po 4 zespoły w każdej. Mecze odbywały się tylko w środy i każdej z 6 kolejek na jesieni była transmisja na TVP2. W sezonie 1995/1996 wszystkie mecze grupowe Legii w LM i wcześniej mecz el. LM z IFK Goeteborg, sezon później mecze Widzewa w LM i także mecz el. z Broendby. Od fazy pucharowej, po dwa mecze ćwierćfinału, półfinału i jednego meczu finałowego. Oczywiście TVP transmitowała większość meczy w eliminacjach czy fazie grupowej LM. Transmitowała także finały Pucharu Zdobywców Pucharów i Pucharu Uefa. Były też mecze wcześniejszych rund, ale jedynie w przypadku gdy grały w nich polskie kluby.

Było parę wyjątków, bo np. mecz el. LM Widzew Łódź - AC Parma w sierpniu 1997 był dostępny jedynie w Canal+ (rewanż również). Po odpadnięciu Legii w ćwierćfinale Ligi Mistrzów w sezonie 1995/1996 z Panathinaikosem, sezon później drużyny spotkały się w Pucharze Uefa.

 

Dużo by pisać na ten temat. Jeśli macie pytania służę pomocą, bo trochę się tym interesuje i mama jakąś tam wiedzę.

 

Parę linków dla przykładu.

 

Widzew Łódź - Legia Warszawa z 28.10.1995 r.

Widzew – Parma w El. LM z sierpnia 1997

https://www.youtube.com/watch?v=eQ70_s6LzQs Legia – Polonia kwiecień 2000

https://www.youtube.com/watch?v=eQ70_s6LzQs Manchester United – ŁKS, el. LM z sierpnia 1998

Legia – Panathinaikos z września 1996.

https://www.youtube.com/watch?v=lvtxSK_0RIY Ciekawy dokument na 10 lecie piłki nożnej w Canal+ (1995-2005)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...