Skocz do zawartości

Piłka nożna: Fortuna 1 Liga


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Budżety klubów Fortuna I ligi ( w mln zł):

 

Podbeskidzie B-Biała - 12

Bruk-Bet Nieciecza- 8

Raków Częstochowa - 8

Sandecja Nowy Sącz- 6

GKS Katowice-  5,5

Chrobry Głogów - 5

GKS Tychy- 5

Odra Opole- 5

Stal Mielec - 5

ŁKS Łódź - 4,5

Chojniczanka Chojnice- 4

GKS Jastrzębie Zdrój- 3,5

Wigry Suwałki- 3,5

Garbarnia Kraków- 3

Stomil Olsztyn - 3

Warta Poznań - 3

Puszcza Niepołomice - 2,8

Bytovia Bytów - 2,5

Edytowane przez slamer82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie - Podbeskidzie to chyba największa niewiadoma tej ligi. Z jednej strony są transfery, duży budżet, ale co jak "kroplówka" od miasta się skończy? Już teraz się mówi, że problemy finansowe są poważne.

 

Mnie najbardziej ciekawi jak poradzą sobie ekipy z zeszłorocznej drugiej ligi - szczególnie Warta Poznań i ŁKS Łódź. Chociaż w obu klubach wielkich celów nie ma - po prostu utrzymać się w 1. lidze. I w sumie nawet dobrze, że mają takie podejście. Może z czasem uda się zbudować ekipy na awans do Ekstraklasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też te budżety trzeba brać z dużym przymrużeniem oka. Nigdy nie wiadomo jakie klub ma długi, jakie klub ma realne przychody itd.

 

Co do ekip z zeszłorocznej drugiej ligi to obawiam się, że utrzymają się jedynie Warta z ŁKSem. Jastrzębie wydaje mi się, że pewnego poziomu nie przeskoczy, a Garbarnia jeżeli nagle nie zacznie grać lepiej niż wczoraj to będzie czerwoną latarnią ligi.

Reszta beniaminków znajdzie się pewnie w połowie stawki, choć ŁKS przez długi czas może być nawet w czołówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżety klubów Fortuna I ligi ( w mln zł):

 

Podbeskidzie B-Biała - 12

Bruk-Bet Nieciecza- 8

Raków Częstochowa - 8

Sandecja Nowy Sącz- 6

GKS Katowice-  5,5

Chrobry Głogów - 5

GKS Tychy- 5

Odra Opole- 5

Stal Mielec - 5

ŁKS Łódź - 4,5

Chojniczanka Chojnice- 4

GKS Jastrzębie Zdrój- 3,5

Wigry Suwałki- 3,5

Garbarnia Kraków- 3

Stomil Olsztyn - 3

Warta Poznań - 3

Puszcza Niepołomice - 2,8

Bytovia Bytów - 2,5

 

Niby pieniądze nie grają, jednak budżety pokazują jakie dany klub ma aspiracje. Nie jest tajemnicą, że  Podbeskidzie, Nieciecza, Raków, Sandecja i Katowice, to kluby, którym naprawdę zależy na awansie. Być może jeszcze Tychy. ŁKS uziemiony ze względu na brak stadionu do minimum 2020r, a realnie 2022. Chojniczanka, sam nie wiem. Reszta raczej walka o przetrwanie.

Edytowane przez śmiechu warte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ŁKS Łódź dzisiaj tylko zremisował z spadkowiczem Ekstraklasy Bruk-Betem 1:1. Obecnie na koncie mają po jednej wygranej, porażce i remisie.

 

Warta Poznań ze skromną wygrają 1:0 nad Stałą Mielec.

 

Pozostali beniaminkowie na samym końcu tabeli.

Poza tym dość wysoka wygrana Stomilu Olsztyn nad Podbeskidziem 3:1.

 

Dziś Odra Opole zremisowała z Wigry Suwałki 2:2, a tym samym nie ma już ani jednej drużyny w 1. lidze z kompletem punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Za nami 13 kolejek Fortuny 1. Ligi, czyli 1/3 sezonu. 

To świetna okazja na podsumowania.

 

Na czubie tabeli Raków Częstochowa z 28 punktami i Sandecja Nowy Sącz (zeszłoroczny spadkowicz Lotto Ekstraklasy) z 24 punktami. Tuż za miejscami premiowanymi awansem do Lotto Ekstraklasy znajdują się ŁKS Łódź, Chojniczanka i Chrobry Głogów z 21 punktami na koncie.

 

Natomiast na samym dole tabeli zeszłoroczny spadkowicz Lotto Ekstraklasy - Bruk-Bet Termalica, Stomil Olsztyn i Garbarnia.

 

Wśród zespołów, które w tym roku awansowały z II Ligi najlepiej radzi sobie wspomniany wcześniej ŁKS Łódź - obecnie zajmuje 3. miejsce i ma 21 punktów na koncie. GKS Jastrzębie ma 20 punktów i zajmuje 7. miejsce. Warta Poznań przechodzi bardzo trudne momenty - obecnie 14. miejsce i 14 punktów. Na samym końcu już wcześniej wspomniana Garbarnia. 

 

Warto zauważyć, że liga jest jednak dość wyrównana. Pomiędzy 3. miejscem zajmowanym przez ŁKS, a 16. miejscem Bruk-Betu dzieli zaledwie 9 punktów. Jeszcze bardziej jest to widoczne, gdy porównamy miejsca 3. i 9. - tutaj różnica punktowa to zaledwie 2 punkty. 

 

Spore niespodzianki są według mnie dwie - Bytovia, która po utracie wieloletniego sponsora była jednym z kandydatów do spadku, radzi sobie całkiem nieźle. Póki co zajmuje 6. miejsce i ma 20 punktów. Natomiast rozczarowaniem jest GKS Katowice. Klub, który w poprzednim sezonie walczył o awans do Ekstraklasy, po ostatniej kolejce udało mu się wyjść ze strefy spadkowej dzięki skromnej wygranej z Stomilem 1:0. 

 

Oczywiście przed nami jeszcze sporo meczów. Mimo to mam nadzieję, że ŁKS-owi uda się w tym sezonie wspiąć na miejsce premiowane awansem do Lotto Ekstraklasy. Liczę też na to by Warta Poznań przetrwała w 1. Lidze. No i ciekawi mnie czy i w tym sezonie Stomilowi Olsztyn uda się nie spaść do 2. ligi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
39 minut temu, wisl@k06 napisał:

Co z tym Stomilem Olsztyn?

Raczej tym razem gaszą światła. Nie widzę nadziei. Z tajemniczymi inwestorami z workiem pieniędzy pokroju Vanna Ly też oczywiście nic nie wyszło. Klub nie ma pieniędzy, nie ma piłkarzy, w zasadzie nie ma nic. Chyba nie ma też i prezesa (chyba, bo takie informacje już się pojawiały i potem znikały). Sytuacji nie ułatwia też stadion...

Tu relacja dziennikarza sportowego Radia Olsztyn:

 

https://twitter.com/SwiniarskiM

 

Rakiem tego klubu jest Grzymowicz. Ten człowiek już od dawna niszczy nasz klub.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wisl@k06 napisał:

Co z tym Stomilem Olsztyn?

Maciej Radkiewicz w opublikowanym dziś oświadczeniu poinformował o złożeniu rezygnacji ze stanowiska prezesa Stomilu Olsztyn. Funkcję tę pełnił od 27 lipca 2018 roku.

Oświadczenie Macieja Radkiewicza: 

Kiedy w ubiegłym roku otrzymałem propozycję objęcia funkcji prezesa naszego Klubu, czułem się dumny i wyróżniony. Natychmiast zabrałem się do pracy, choć bardzo szybko okazało się, że Klub jest w zupełnie innej sytuacji, niż poinformowano mnie, gdy zdecydowałem się na powrót do Olsztyna. Stomil okazał się zadłużony na kilka milionów złotych. 

W tej bardzo trudnej sytuacji przystąpiłem do poszukiwań sponsorów, jednak we wszystkich rozmowach napotkałem na ten am problem - sponsorzy warunkowali wejście w Klub spłatą zadłużeń! Sytuacji nie ułatwiał przestarzały stadion z 1978 r.. Wiem, że zbudowałbym stabilny budżet, gdyby tylko udało się ten problem właścicielowi rozwiązać. Wielokrotnie rozmawiałem w tej sprawie z władzami miasta, jednak zawsze słyszałem, że pieniędzy na spłatę powstałych przed moim przyjściem zobowiązań w miejskiej kasie nie ma. 

Skupiłem się zatem na poszukiwaniu inwestora strategicznego. W ciągu kilkunastu tygodni doprowadziłem do spotkań z trzema inwestorami. Ostatnie z tych spotkań z jednym z najbardziej znanych biznesmenów w Polsce także nie przyniosło efektów. Przedstawiciele Klubu nie uczestniczyli w tych rozmowach, jednak miasto zostało dokładnie poinformowane o dramatycznej sytuacji Klubu i przekazaliśmy dokumenty. 

Wielokrotnie prosiłem właściciela spółki o wsparcie, ale mimo tych próśb Stomil nie otrzymał go, gdy PZPN nakładał karę ujemnych punktów. PZPN zażądał planu naprawczego, lecz Klub nie może go wypracować w oderwaniu od właściciela. Dotychczas przelewane środki były kroplą w morzu, ponieważ nie rozwiązywały podstawowego problemu, jakim były stare długi w wysokości około czterech milionów złotych. Choć tak naprawdę Stomil byłby uratowany kwotą o połowę mniejszą. 

W efekcie fiaska kolejnych rozmów z inwestorami nie mam już możliwości, by pracownikom Klubu i zawodnikom oraz sztabowi trenerskiemu robić nadzieję zmiany na lepsze. Miałem przygotowanych sześć transferów, które pomogłyby nam utrzymać pierwszą ligę. Dodam tylko, że trzech z tych zawodników jesienią grało w meczach Ekstraklasy. 

Przez te miesiące zrobiłem w moim odczuciu wszystko, aby Stomil znalazł sie w nowych rękach i był stabilny finansowo. Rozumiem trenerów, piłkarzy i pracowników. Mogę im tylko podziękować za wytrwałość. Nie rozumiem, dlaczego Stomil jest w moim odczuciu traktowany jak element Olsztynowi niepotrzebny! 

Z naszej historii i tradycji jesteśmy i będziemy zawsze dumni. Nasz Klub ma wielki potencjał i oddanych kibiców. Domyślam się, że znajdą się tacy, którym wygodnie będzie zrzucać teraz winę na mnie i jestem gotów skonfrontować się z każdą merytoryczną opinią, bo wiem jaka jest prawda. 

Gdy przychodziłem do Klubu umówiłem się w Ratuszu na otrzymywanie pensji. Nic takiego nie miało miejsca, za to zdarzyło się, że na konto Klubu przelałem swoje pieniądze. Nie mogę dłużej tak funkcjonować jako odpowiedzialny mąż i głowa rodziny. Składam rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Życzę Stomilowi, by wydarzył się cud, a panu Prezydentowi, by znalazł lepszego inwestora niż ci, których zainteresowałem kupnem Klubu i przyprowadziłem na spotkania do ratusza.


źródło: Stomil Olsztyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tomo21 napisał:

Nie rozumiem dlaczego tak trudno w tym mieście o inwestora. Stolica województwa, do tego miasto raczej mocno turystyczne, w czym jest problem?

 

 

Odpowiem ci, w Polsce nie ma polskich firm a zachodnie firmy takie jak Michelin które przejęło zakłady Stomilu są zależne od central które nie bardzo chcą w takie rzeczy się bawić, wolą inny marketing. Klub piłkarski to same problemy, czasem trafi się jakiś "wariat"  ale on też nie jest studnią bez dna i na tym się nie zarabia a do tego wieczne problemy z miastami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tomo21 napisał:

Nie rozumiem dlaczego tak trudno w tym mieście o inwestora. Stolica województwa, do tego miasto raczej mocno turystyczne, w czym jest problem?

Największym problemem jest brak infrastruktury, a najbardziej stadionu. Konstrukcja jest z końca lat '70-tych, pamięta wizyty I Sekretarza KC PZPR. Dzisiaj stadion to sypiące się, pozamykane sektory i chyba tylko 2,5 tys. miejsc(!). Bo akurat tyle trzeba. Obecnie klub udaje tylko, że gra o awans do Ekstraklasy. Udaje, bo wejść nie może (i chyba nie chce). Sukcesów, jak choćby góra tabeli, też nikt w Ratuszu (główny akcjonariusz) nie oczekuje, bo to spowodowałoby wyższą frekwencję i w konsekwencji problemy, bo zaczęto by pytać o modernizację stadionu.

 

W takim wypadku żaden poważny inwestor tu nie przyjdzie, bo w razie sukcesów klub nie będzie miał gdzie grać. A nikt miastu stadionu remontował nie będzie.

 

Stadion, na którym występuje Stomil, to nie jedyny taki obiekt w mieście. Niewiele lepiej ma AZS Olsztyn, który występuje na olsztyńskiej Hali Urania, też pamiętającej głęboki PRL. Problemy z utrzymaniem właściwej temperatury, cieknący dach, że o estetyce nie wspomnę.

 

Najlepsze jest to, że przed wyborami prezydent miasta wyłożył miliony złotych na oświetlenie (bo wymóg licencyjny) oraz nową murawę (bo stara nie nadawała się do gry). Wszystko wskazuje - już po wyborach - na to, że  będziemy mieli najpiękniej oświetlony trawnik w Polsce.

 

Reasumując, miasto, żeby uratować realnie klub, musiałoby zbudować/zmodernizować stadion, a tego nie chce zrobić. Dlatego też Pan Prezydent szuka sposobu, żeby zdusić klub, ale w taki sposób, żeby winnych znaleźć "TAM".

Moim zdaniem dlatego właśnie miasto utrzymuje klub w agonii, żeby wszystkich zniechęcić i pogoodzić z losem, a potem zamknąć biznes.

Jest też jeszcze to:

 

D0FTVCdX0AAK0HZ.jpg

 

Miasto ma sporo za uszami, teraz chce jak najszybciej zakończyć, i tym samym zatuszować, sprawę, likwidując I ligę w Olsztynie.

 

 

Tymczasem w olsztyńskim Ratuszu ewakuacja...

 

 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nową murawę prezydent Olsztyna położył tuż przed wyborami samorządowymi :) Ponad 6 mln zł wydali. To jakby w rozpadającym się mieszkaniu z cieknącym dachem zacząć od wymiany podłóg :)

 

Ale dzisiaj podobno mają napłynąć jakieś dobre wieści. Tylko nie łudźmy się - o utrzymanie będzie naprawdę ciężko. Nie ma kadry.

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...