Jump to content
Sign in to follow this  
nboxer

NaziemnaTelewizja Cyfrowa w USA

Recommended Posts

Przeczytalem niniejszy artykul:

"Cyfrowe życie.

Poniedziałek, 15 czerwca (11:17)

 

W Stanach Zjednoczonych od 12 czerwca wszystkie stacje telewizyjne nadają wyłącznie cyfrowy sygnał. Czy wszystko przebiega prawidłowo i czego od Amerykanów mogą nauczyć się Polacy?

 

Wszystkie największe amerykańskie stacje telewizyjne od 12 czerwca przeszły na emisję naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to, że USA oficjalnie pożegnały się z telewizją analogową. Ta gigantyczna, przekładana w czasie, operacja miała pokazać, czy możliwe jest bezbolesne przejście z analogowego nadawania na cyfrę.

 

Amerykańska szkoła

 

- Przejście na telewizję cyfrową bardziej przypominało paranoję "milenijnego robaka", niż porażkę rodem z Zatoki Świń - taką dziwną analogię użyła Jonathan Adelstein z Federalnej Komisji Komunikacji (FCC), organizacji będącej odpowiedzialnej za całe amerykańskie przejście z analogowego sygnału na cyfrę. Podstawowa obawa FCC wiązała się z brakiem odpowiedniej liczby cyfrowych konwerterów, które umożliwiają odbieranie sygnału HD widzom nie mającym stosownych telewizorów - jak się miało okazać, liczba dekoderów jest wystarczająca.

Według statystyk firmy analitycznej Nielsen, około 3 mln. amerykańskich gospodarstw domowych nie było przygotowanych na telewizję cyfrową. Podczas pierwszego dnia, tuż po wyłączeniu sygnału, FCC otrzymało 317 tys. telefonów - czytamy w serwisie CNET. Najwięcej pytań z jakimi dzwonili widzowie dotyczyła kiepskiej jakości przesyłanego obrazu - większość tego typu sytuacji udało się rozwiązać.

 

FCC podsumowując przejście na sygnał cyfrowy twierdzi, że powierzone jej zadanie udało wykonać się bez większych problemów, a całość operacji należy uznać za sukces. Czy w Polsce będzie podobnie?

 

Teraz Polska

 

Pisaliśmy już o tym nieraz, ale warto powtórzyć - oficjalne wyłączenie sygnału analogowego nastąpi w Polsce dopiero 31 lipca 2013, zatem mamy dużo czasu, aby się do tego przygotować. Oficjalnym standardem obrazu, z jakiego zaczniemy korzystać po 31 lipca 2013 będzie MPEG-4 (H.264/AVC), natomiast dźwięk wielokanałowy zostanie zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (EAC-3).

 

Aby bezproblemowo korzystać z sygnału cyfrowego w Polsce będzie nam potrzebna jedno z trzech rozwiązań:

 

- telewizor dekodujący sygnał MPEG-4,

 

- specjalny konwerter cyfrowy,

 

- korzystanie z usług telewizji cyfrowej lub kablowej.

 

Ta trzecia możliwość jest bardzo ważna - klienci telewizji kablowych oraz platform cyfrowych nie muszą martwić się datą 31 lipca 2013 - jedynie osoby łapiące sygnał antenowy będą musiały albo sprawić sobie nowy telewizor, albo specjalny dekoder.

 

ŁK

 

źródło informacji: INTERIA.PL"

 

Mnie ciekawi, o co chodzi z tym specjalnym konwerterem cyfrowym?

 

Co to za urzadzenie ten specjalny konwerter cyfrowy?

 

Czy ja tez bede musial go kupic?

Czy tylko mi wystarczy sam tuner do Naziemnej Telewizji Cyfrowej, tzw. set-top box?

I gdzie, w ktorym miejscu sie go podlacza ten specjalny konwerter cyfrowy?

 

Bo mnie to zaniepokoilo tylko z tego wzgledu, ze czekalby mnie jeszcze wiekszy wydatek, bo jeszcze na ten specjalny konwerter cyfrowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konwerter, przystawka, dekoder - są to zamienniki słowa odbiornik/tuner. W tym przypadku chodzi o dodatkową skrzynkę.

 

PS. proponuję zastosować

[spoiler][/spoiler]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polska w dawnych czasach była zacofana do Ameryki o ok 25 lat, a Unia o ok 20 lat, teraz ta linia lekko cofa się i zmienia, szczególnie podczas kryzysów finansowych w USA, ale nadal cała Unia Europejska jest zacofana mocno do Ameryki i takie są fakty, dotyczy to praktycznie każdej dziedziny, także telewizji cyfrowej, ale do 2012 roku czyli zimą jeszcze tego roku zasięg DVB-T w naszym kraju będzie bardzo mocny, praktycznie każdy Polak bedzie miał dostęp do kilkunastu kanałów w DVB-T, a na konkretną liczbę kanałów będziemy musieli poczekać do 2014 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także cyfrowej?

 

To poczytaj sobie o standardach naziemnej telewizji cyfrowej. Tak się składa, że DVB-T/T2 wyprzedza amerykański ATSC o lata świetlne według jakości odbioru, zasięgu i przepustowości. Tak samo jest z analogowymi NTSC i PAL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega miał na myśli wybór kanalów, konkurencję, a nie standardy. Na tej samej zasadzie mozna by powiedzieć że amerykańskie fast foody są 100 razy mniej zdrowe od polskiego schabowego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat to nie jest wina tamtejszej gospodarki czy kultury, a zachłanności korporacji telewizyjnych, które u siebie emitują porządne produkcje a u nas nic. Większość kanałów w europie ma kiepską ofertę, albo kiepską jakość obrazu (typu letterbox + 1,7Mbps w SD). Tak jest ze wszystkim.

Tam kupisz oprogramowanie za 15-20$, a to samo u nas jest sprzedawane po 500-800zł, co jest wielokrotnie za dużo nawet po przeliczeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...