Skocz do zawartości

DVB-T Czestochowa


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym sie dowiedziec, jesli jest to mozliwe, czy juz jest to wiadomo na 100%, jakie stacje telewizyjne

beda nadawane z przekaznikow z Czestochowy i Wroclawia, bo chodzi mi oto czy z przekaznika (MUX) z Częstochowy beda nadawane: TVP (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP KULTURA, TVP HISTORIA, TVP HD), TV POLSAT, TVN, TV PULS

i czy tak samo bedzie z przekaznika z Wroclawia

i czy bede mial wybor, ze albo przestawic antene albo na ten przekanik (Czestochowa) albo na przekaznik na Wroclaw

bo z tego co ostatnio przeczytalem w internecie, na stronie SATKURIERA, to koncesje dostaly na nadawanie w DVB-T: TVN, TV POLSAT, TV PULS a o koncesje nie musiala sie starac TVP bo dostala koncescje z tzw. automatu.

 

I jeszcze jedno.

Czy gdy juz kupie odbiornik set-top box (tuner) i do niego podlacze antene telewizyjna, w moim przypadku jedna z dwoch anten telewizyjnych - kierunkowych i ten tuner podlacze kablem EURO-EURO do telewizora, to jak sie bedzie odbywalo samo programowanie tego tunera, czy bedzie to "recznie", to jest, sam bede musial programowac, poustawiac stacje telewizyjne (tak by mi najlepiej pasowalo, bo moglbym sobie poustawiac w stacje telewizyjne w takiej kolejnosci: 1- TVP1, 2- TVP2, 3- TVP Info, 4- TV POLSAT, 5- TVN, 6- TV PULS i na dalszych kanalach inne stacje telewizyjne), albo programowalo automatycznie, albo po podlaczeniu tunera do anteny telewizyjnej te wszystkie stacje telewizyjne beda juz gotowe do obioru tak jak jak sie to jest w przypadku ktorys z platnych platform cyfrowych albo n-KI albo Cyfrowego Polsatu, ze po podlaczeniu tunera do konwertera mozna juz odbierac ogromna ilosc stacji telewizyjnych z satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nboxer

1. W pierwszym multipleksie znajdą się: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV 4 i Puls. TVP od początku miała przydział w DVB-T więc nie musiała się starać o miejsca. W drugim multipleksie na pewno znajdzie się TVN 7, a co do pozostałych kanałów to jeszcze nie jest przesądzone.

2. Kanały będziesz musiał ustawiać ręcznie, chyba, że tuner będzie miał opcję automatycznej aktualizacji, czyli sam będzie skanował pasmo w poszukiwaniu nowych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Jako, że z Polsatem z satelity mi ciągle nie po drodze, nie mam kablówki i anteny zbiorczej to zastanawiam się nad DVB-T. Wiem, że nadajnik Wręczyca Wielka nie jest jeszcze uruchomiony ale może ktoś choć częściowo mógłby rozwiać moje wątpliwości.

Otóż mieszkam w Częstochowie w wieżowcu na VI piętrze, okno na zachód. Do Wręczycy mam ok. 18-20 km. Zastanawiam się czy antena DVB-T Digit Aktywna produkowana przez Telkom-Telmor i sprzedawana przez Hollex (http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=105&id=674) zapewni mi bezproblemowy odbiór programów z tego nadajnika? Dodam, że montaż anteny kierunkowej ze względu na jej gabaryty raczej nie jest możliwy, a tę spokojnie przykręcę do rury z anteną sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Potwierdzam, bardzo mocny sygnał (choć nie mam na czym procentowo określić jaka to moc). Mieszkam ok. 21 km od nadajnika. Do TV (Samsung LE37B650) mam podpiętą antenę Dipol 11/21-60 chodzi elegancko, EPG na wszystkich kanałach, 7 dni do przodu, Polsat, TVN, TVN 7 w 16/9. Na Pace Cyfry działa na spinaczu do papieru, EPG na aktualną i następną audycję (w Program Guide brak kanałów DVB-T ale to pewnie wina softu dekodera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublińcu naturalnie także wszystko działa jak powinno acz dopiero po skręceniu wzmocnienia przy samej antenie ; >.

 

Przy ustawieniu na Kosztowy antena odbierała sygnał tyłem acz był on kiepski, przy obróceniu na Wręczycę sygnału nie było ze względu na wzmocnienie, przekręcenie wzmocnienia na minimum dało efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zelowie (50 km na południe od Łodzi) też łapię Wręczyce i Mikstat. Wręczyca odrobinę lepiej "świeci" (trochę bliżej), Mikstat czasem potrafi się skratkować lub zgasnąć w zależności od pory dnia. Sygnał złapany na antenie siatkowej ze wzmacniaczem LNA-177, służyła do tej pory do odbioru analogu z Łodzi i Zygier.

Zastanawiam mnie jedno, czy to wina odległości, czy anteny, że jakbym anteny nie ustawiał to nie mogę poprawić sygnału. Albo go nie ma albo jest w okolicach 47% (39% lub 57% w zależności pod jaki tuner podłącze antenę). Nie mogę zwiększyć siły sygnału. Co najlepsze jak dobrze skieruje antenę na Mikstat to mam identyczne wyniki jak wyżej i jakość 100%.

Tuner TNK HD dodatkowo podaje informacje w db i tak w zależności od pory dnia z Mikstatu miałem od 18 db do 25 db a z Wręczycy mam na chwilę obecną 19 -20 db.

Ciekawe jak będzie się DVB-T zachowywało jak założę stary 15 letni wzmacniacz do anteny (pierwszy jaki był założony)? W analogu miałem czasem lepszy obraz niż na tym a w każdym razie nie zauważyłem poprawy jakości pomimo tego, że ten LNA-177 jest niby lepszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam mnie jedno, czy to wina odległości, czy anteny, że jakbym anteny nie ustawiał to nie mogę poprawić sygnału. Albo go nie ma albo jest w okolicach 47% (39% lub 57% w zależności pod jaki tuner podłącze antenę). Nie mogę zwiększyć siły sygnału. Co najlepsze jak dobrze skieruje antenę na Mikstat to mam identyczne wyniki jak wyżej i jakość 100%.

Przy odbiorze DVB-T ważna jest stabilna jakość sygnału. Poziom sygnału to wtórna kwestia. Czasami już jest tak, że tunery pokazują poziom sygnału skokowo, np. co kilka, kilkanaście %, albo w ogóle trzy wartości: 0, 50, 100% ;)

 

Co do poziomu - dla danej anteny + wzmacniacz + kabel antenowy nie da się więcej, niż antena zbiera. Może kabel antenowy jest stary i dużo tłumi - bardzo częsta sprawa przy odbiorach DVB-T, a nie mająca większego znaczenia przy odbiorach analogu. Jak ma średnicę poniżej 5mm - do wymiany na czarny, satelitarny (czarny do anten montowanych zewnętrznie).

 

Antenę ustawia się zawsze na max jakości najsłabszego mux-a. Na dalekich odbiorach - antenę zwykle trzeba ustawiać z dokładnością do kilku stopni.

 

Tuner TNK HD dodatkowo podaje informacje w db i tak w zależności od pory dnia z Mikstatu miałem od 18 db do 25 db a z Wręczycy mam na chwilę obecną 19 -20 db.

to prawdopodobnie odstęp sygnału od szumu (S/N). Generalnie, powinno być powyżej 20dB.

 

Ciekawe jak będzie się DVB-T zachowywało jak założę stary 15 letni wzmacniacz do anteny (pierwszy jaki był założony)? W analogu miałem czasem lepszy obraz niż na tym a w każdym razie nie zauważyłem poprawy jakości pomimo tego, że ten LNA-177 jest niby lepszy.

różnie to bywa. Czasami wzmacniacze były parowane z 'siatkami', dając max poziomu. Możesz próbować. Zaletą główną LNA są dobre parametry elektryczne, i co najważniejsze pełne ekranowanie i brak wzbudzeń w 'siatkach'. A pełne ekranowanie to mniej zakłóceń impulsowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę, na start nowego nadajnika zrobiło nam się ładne tropo, więc i mi się udało złapać Wręczycę w Łodzi na antenie teleskopowej :D Odbiór bardzo dobry, prawie bez zacięć :)

 

2 fotki - z TV Puls 2 i "TV7"

tvpuls2WreczycaWlk3ddk.prv.pl.jpg TV7-WreczycaWlk3ddk.prv.pl.jpg

 

 

Wielka szkoda, że to MUX 2, a nie 3, bo w końcu byłaby możliwość odbioru TVP Info Katowice, zwłaszcza po likwidacji "okienek" regionalnych w TVP2, dzięki którym można było w Łodzi oglądać katowickie "Aktualności", a czasem i co innego... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do użytkowników DVB-T z Wręczycy. Jakie macie proporcje poszczególnych programów? U mnie wygląda to trochę dziwnie. O ile Polsat, TVN7 i TVN nadają w 16x9 i obraz wypełnia cały ekran to pozostałe ( Puls, Puls2, TV4) nadają w 4x3 i gdy dodatkowo jakiś program nadawany jest z pasami u góry i na dole to wtedy pasy są dookoła obrazu. Coś chyba jest nie tak z proporcjami na tych trzech kanałach. Telewizor mam ustawiony na automatyczny wybór proporcji obrazu, na TVN7 to działa bo raz nadają w 16x9 raz w 4x3 i TV sam zmienia proporcje.

 

A macie teletext na tych kanałach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj gdzies koło godziny 21:30 włączyli i złapałem poprzez wyszukanie Auto na Samsungu 5540 kanały DVB-T po czym je zapisałem i teraz ...jest trasnmisja ale strzszna padaka.. widać że jeszcze są Testy :) A NIE WIECIE KIEDY NA STAŁE KANAŁY MOGĄ BYĆ BEZ ŻADNYCH PROBLEMÓW W CZESTOCHOWIE BĄDZ OKOLICY ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...