Skocz do zawartości

Wzmacniacz / symetryzator do anten DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy w Krakowie (Michałowice 10km) można odbierać czeskie kanały? Tam jest Liga Mistrzów. Myślałem nad kupnem mocnego wzmacniacza do mojej siatkowej lub inną antenę, Proszę o komentarze. Dzięki.

Edytowane przez Barti
Mając "polską" klawiaturę stosujemy poprawnie polskie znaki diakrytyczne, tzw. "ogonki". Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

 

Mam rozumieć że ze wzmacniaczem nie masz odbioru, a na samym wzmacniaczu wyjętym z puszki masz odbiór? Jeżeli tak, to po co Ci antena? :lol2:

A tak na serio to masz za mocny sygnał i wzmacniacz musisz zastąpić symetryzatorem (bez zasilacza).

 

 

Kupiłem symetryzator jeden już miałem k21-60 i to samo dioda zasilacza gaśnie i przy drugim symetryzator 01-60 to samo, bez zasilacza nie mam mux 3-8 a z zasilaczem nie sprawdzę bo zawsze gaśnie dioda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam
 

Troche niepewny jestem ;)

Antena zwykla siatka..Profil terenu jak ponizej czyli wg mnie jest dobrze. Wywiad srodowiskowy, na ile sie dalo, jest podzielony.. jedni bez zasilacza drudzy tak..

Profil Terenu --> http://laura.private.pl/45km.htm  (cos ciezko tutaj dodac grafike... wiec w takiej formie prosze spojrzec..)

Odleglosc 45km wiec wypadalo juz by zalozyc wzmacniacz z tego co sie juz zorientowalem.. no ale teraz o jakim wzmocnieniu?
Gdybym jednak sie zdecydowal na semytryzator to jak widze/czytam ten jest dedykowany do siatkowej
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm

Zakupie i jego i wzmacniacz.. ale ktory?
http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-wzmacniacze-antenowe,6426.htm
Nie znalazlem wlasciwie odpowiedzi.. moglyby ktos cos podpowiedziec sensownego..? :)
Pozdrawiam

 

EDIT:
Nadajnik: RTON Czarna Gora, 50kW, Odbior Nowa Ruda.

Edytowane przez Obywatel13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 kW to leci z muxów 1-3, ale z mux8 to ledwo 0,5 kW i do tego w polaryzacji pionowej. Morał taki, że muxy 1-3 ze symetryzatora to może i tak, ale z ósmym z tego nadajnika, to, że tak powiem, moim amatorskim okiem, marne szanse na odbiór bez wzmacniacza (jeśli w ogóle - jak chcesz to możesz popytać się czy ktoś daje radę go odebrać). Jak wzmacniacz dopuszkowy to tylko ekranowany, więc może spróbuj LNA-188, może uda mu się złapać mux8 z tego nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ;), w gre wchodzi mux1-3.

I nie kwestia jest zakup wzmacniacza a jego dobór. Z wyczytanych tresci widze ze latwo o przedobrzenie, stad wole dopytac ktory kupic.

A symetryzator przy okazji do koszyka.. pare zloty, jesc nie wola a do testu sie przyda :)

 

Tak wiec nie sztuka chyba tutaj wsadzic 'mega moce' ale tez i bezsens kupowac wszystkie modele i probowac..

No ale tak sobie teraz pomyslalemn ze moze kupic najslilniejszy i do niego tlumik..calosc 35zl (50 z kurierem).. ma to sens??

Edit: 

A wlasciwie jesli juz w ta strone rozmyslam to moze zasilacz z regulacja..? To chyba ma sens w ogole.. bo z tym tlumikiem to chyba sie wyglupilem.. :D;)
https://sklep.avt.pl/zasilacz-antenowy-regulowany.html

Edytowane przez Obywatel13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tak, że miałem w siatce wzmacniacz ekranowany Cabletech 25dB (odbiór był git, nieprzesterowany, i wszystkie multipleksy), ale postanowiłem przerobić zestaw - siatka została jak była, ale reszta wymieniona; aktualnie w antenie zamiast wzmacniacza mam symetryzator Badmor Profi na kanały 6-60, kabel Triset 113 PE (stary był już skruszały) i wtyk antenowy kątowy Telkom Telmor. Wszystkie muxy odbieram elegancko. Mux 1-3 po 100kW, mux8 14kW polaryzacja pionowa, ok. 30 km w linii prostej do nadajnika, antena jakieś 5m nad ziemią, profil terenu płaski. Tak to wygląda u mnie. A u ciebie moc nadajnika dwukrotnie mniejsza i 15 km dalej. Masz podany mój przykład. Ocenę co do dalszych Twoich zakupów pozostawiam Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTON Czarna Gora, 50kW, Odbior Nowa Ruda.

Profil wygląda stosunkowo optymistycznie, więc jeżeli nie masz przeszkód w postaci gęstych drzew i budynków, to przy tej odległości powinieneś mieć odbiór na symetryzatorze. Nie tyle siła sygnału jest istotna, co jego jakość. Dobór wzmacniacza uwarunkowany jest parametrami uzyskanymi na antenie pasywnej, więc trudno z góry przewidzieć jaki będzie Ci potrzebny. Ze wzmacniaczem ostrożnie, bo w pobliżu masz doświetlenie mux-3 i zapewne jakiś BTS z LTE, więc istnieje ryzyko przesterowania. Jak daleko masz te nadajniki? Może być Ci potrzebny filtr LTE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil wygląda stosunkowo optymistycznie, więc jeżeli nie masz przeszkód w postaci gęstych drzew i budynków, to przy tej odległości powinieneś mieć odbiór na symetryzatorze. Nie tyle siła sygnału jest istotna, co jego jakość. Dobór wzmacniacza uwarunkowany jest parametrami uzyskanymi na antenie pasywnej, więc trudno z góry przewidzieć jaki będzie Ci potrzebny. Ze wzmacniaczem ostrożnie, bo w pobliżu masz doświetlenie mux-3 i zapewne jakiś BTS z LTE, więc istnieje ryzyko przesterowania. Jak daleko masz te nadajniki? Może być Ci potrzebny filtr LTE

Zglebilem ciut wiecej temat i przyznaje racje. Nie ma zlotej porady.

Zaczne od zakupu symetryzatora i powroce z danymi.. i w tedy moze bardziej sie uda wstrzelic w odpowiedni wzmacniacz. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zasilania potrzebuje wzmacniacz, symetryzator nie.

 

Jeśli zmienię wzmacniacz na symetryzator to czy, gdy wyłączę zasilanie... zasilacza to wtyk antenowy do TV, który pozostał po zasilaczu będzie działał przy symetryzatorze? Czy lepiej zamontować zwykłą wtyczkę zamiast pozostawienia wejścia antenowego po zasilaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy wyłączę zasilanie... zasilacza to wtyk antenowy do TV, który pozostał po zasilaczu będzie działał przy symetryzatorze? Czy lepiej zamontować zwykłą wtyczkę zamiast pozostawienia wejścia antenowego po zasilaczu?

Będzie działało, ale wtyk od zasilacza (separator) ma większe tłumienie niż zwykła wtyczka antenowa. Miałem raz klienta, który miał sygnał podzielony na 4 telewizory i przy każdym separator zamiast wtyczki. Tak mu doradzono w sklepie i ... miał z tego powodu problemy z poprawnym odbiorem. Wymiana na zwykłe wtyczki antenowe spowodowała poprawę jakości sygnału 100/100.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie, mam mały dylemat. Otóż dziś wymieniałem starą antenę siatkową na szerokopasmową Olympia BX 1000 we wsi pod Trzcianką (obok Piły), gdzie odbiór czegokolwiek w tym miejscu jest tragiczny ze względu na bardzo trudne ukształtowanie terenu: pagórki, doliny. Ogólnie do Rusinowa/ Piły jest około 40 km i najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie anteny na te nadajniki, lecz jakakolwiek próba znalezienia kanałów z tych obiektów kończy się niepowodzeniem. Jedyną możliwością jest odbiór z Poznania i Obornik, gdzie odległość wynosi około 100 km. 

- Mux 3 - kanał 27 (Poznań - Śrem) jest dobry, bo oscyluje w granicach 80-90%.

- Mux 8 - kanał 9 (Oborniki) jest najmniej problemowy, bo przy sygnał przy różnorodnym położeniu anteny ma zawsze 100%.

- Mux 2 - kanał 39 (Poznań - Śrem) jest bardzo problemowy, bo zasięg jest na skraju granicy odbioru - 30-40%.

- Mux 1 - kanał 23 (Poznań - Śrem) całkowity brak odbioru.

 

I teraz pytanie do doświadczonych kolegów. Czy w tej sytuacji dokonać wymiany symetryzatora na wzmacniacz, np. LNA 177 wraz z napięciem 12V/100mA, czy może uderzyć innym sposobem, którego nie jestem pewien? Kupić wzmacniacz wkręcany DSE TLA 200 przy antenie, a przy TV byłby zasilacz z separatorem? Aktualnie antena wpięta jest do TV  Samsung UE32EH4000.

Edytowane przez Barti
Zdanie pytające kończymy znakiem zapytania, a nie kropką. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogólnie dla mnie ta antena to chińczyk, którego plastiki rozlecą się po paru latach. Nie montuję takich anten moim Klientom ze względu na szacunek do nich.

 

Co bym zrobił? 

Zastosował dwie anteny z symetryzatorem i "naturalnym" filtrem LTE (w przypadku anteny na UHF) o jak największym zysku np.

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_44-21-60_tri_digit_dvb-t_uhf_A2670.htm

oraz

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol_7-5-12_dvb-t_dab_A0710.ht

 

Przy pomocy profesjonalnego miernika a nie tego w TV ustawił je jak należy. Najważniejszym parametrem powinien być tu wysoki SNR - absolutne minimum to 21dB.

 

Połączył to wszystko zwrotnicą z możliwościa przepuszczenia DC do UHF. np.

https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_dc015l_vhfi-ii_fm-vhfiii-uhf_terra_R82018.htm

 

Dopiero po tym wszystkim wzmacniałbym ją wzmacniaczem, który trzyma jakiekolwiek parametry np. 

https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-215_szerokopasmowy_alcad_R90461.htm

 

 

Jeśli sygnał byłby nadal za niski to wzmacniacz ten ma opcję zasilania przedwzmacnicza antenowego i w tym wypadku dopiero instalowałbym w antenie przedwzmacniacz typu LNA zaczynając od najmniejszego a nie od razu z grubej rury.

 

PS. Wzmacniacz jak najbliżej anteny i dobry kabel w instalacji (np. Triset-113). Czarny na zewnątrz - biały wewnątrz. 

Edytowane przez krajes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...