Skocz do zawartości

Analogowe kanały satelitarne - jak długo jeszcze?


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wie może ktoś co dzieje się na transponderach po analogowych kanałach?

Wiem tylko, że:

TP 19 (ARD) - przełączony na cyfrowy

TO 25 (NDR) - przełączony na cyfrowy

TP 29 (N-TV) - przełączony na cyfrowy

 

a czy na reszcie częstotliwości są plansze informacyjne czy transpondery zostały wyłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wizjaplus

Cicho bądź. Dzięki temu "przestarzałemu systemowi" za darmo oglądałem wiele walk bokserskich, gdzie normalnie powinienem płacić. Dodatkowo w przypadku opadów monsunowych miałem zakłócenia w obrazie (ale dało się oglądać), gdzie cyfrowy sygnał już rwał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni zostawić na każdej pozycji chociaż plansze kontrolne w analogu.

 

Mają marnować cenne miejsce na transponderze nadając zwykłą planszę, żeby niewielka ilość posiadaczy zabytkowych tunerów analogowych miała możliwość na cokolwiek popatrzeć, albo ułatwić sobie ustawianie czaszy? :D Nie sądzisz, że to jest życzenie rodem z kosmosu? 8)

 

Do ustawiania czaszy są mierniki sygnału, które przynajmniej są łatwe do zdobycia, czego nie można powiedzieć o dawno wycofanych z produkcji tunerach analogowych :!:

 

Powiem tak: jeśli zwolnione po analogu miejsce jest przeznaczane na wysyp nowych atrakcyjnych kanałów HD, a do tego FTA, to pozostaje tylko pożegnać analog bez najmniejszego żalu. Bardzo dobrze, że ostatnie kanały analogowe nad europejskim niebiem zostały wyłączone! :jupi: Trzeba iść z postępem, a nie siedzieć w średniowieczu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni zostawić na każdej pozycji chociaż plansze kontrolne w analogu.

Ale to według mnie chodzi nie tylko o Astrę, a o każdą pozycję satelitarną. Sporo sputników nad europejskim niebem (i nie tylko) ma może kilka-kilkanaście transponderów zajęte, więc miejsce na jeden kanał z analogu by się znalazło. No może pomijając zapchanego Hotbirda, i wszystkie floty Astry (28, 23, 19,4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, że chodzi o każdą pozycję, a nie tylko o Astrę 19,2.

Mimo wszystko, nie widzę nawet najmniejszego sensu marnowania miejsca na transponderze na analogowe nadawanie kompletnie bezsensownej planszy kontrolnej, która po nic nie jest potrzebna (do dokładnego ustawiania czaszy istnieją mierniki sygnału, oglądać tej planszy raczej też nikt długo nie będzie :lol2: ). Lepiej wykorzystać to miejsce na transponderze do nadawania kilku kanałów cyfrowych :)

 

Analog satelitarny w Europie umarł. Koniec, kropka. Reaktywacji nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam apel do posiadaczy analogowych tunerów tv-sat. Jeśli nie chcecie ich już trzymać jako pamiątkę, zamiast wyrzucać na śmieci, wystawcie je na allegro, albo piszcie ogłoszenia na forach typu elektroda. Dla krótkofalowców i elektroników, takie tunery posiadają cenne elementy. Same w sobie są cenne, ponieważ umożliwiają rozwój amatorskiej telewizji w paśmie 1.2GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno plusem analogowej telewizji satelitarnej była lepsza jakość obrazu , na jednym transponderze był jeden kanał telewizyjny. W przypadku astry 16 transponderów czyli 16 kanałów telewizyjnych plus transpondery rezerwowe. Plus cyfrowej telewizji satelitarnej to na transponderze możliwa jest duża liczba kanałów o marnej jakości w zależności od bitrate. Obecnie na jednym transponderze jest wiele kanałów telewizyjnych o jakości podobnej do kasety vhs lub gorszej.Czyli zmiana na gorsze.

O jakości cyfrowych kanałów satelitarnych można przeczytać tutaj.

http://blogi.satkurier.pl/47406-mr-orbi ... kosci.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 lata później...

Jeszcze jak był nadawany sygnał analogowy z satelity Hotbird i Astra ciągle pamiętam "dropy" które towarzyszyły nam podczas oglądania tv przy złej pogodzie  :popcorn:  Tak swoją drogą szkoda że zakończyli emisję analogu, jakość była naprawdę lepsza od teraźniejszych cyfrowych kanałów SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po starym przekazie analogowym został mi analogowy tuner Amstrad SRX 350. Czy jest on jeszcze do czegoś przydatny.. mhm ?  :wink:

 

p.s. Każda satelita mogła by zostawić jeden transponder analogowy z planszą testową.

Podobno można je sprzedać na allegro, bo pasjonaci pirackiej telewizji jakoś je tam wykorzystują.

Edytowane przez dilf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...