Skocz do zawartości

Odbiór SR poniżej 1000 KSymb/s


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dla prawdziwych wyjadaczy - są na orbicie dwa (a może więcej - ciężko to zbadać) transpondery, na których emitowane są paczki w DVB-S z SR poniżej 1000 KSymb/s

23,5E - 12,661 GHz, pol. V, SR: 555, FEC: 3/4 - są tam trzy stacje z dźwiękiem nadawanym w AAC
8,0W - 12,748 GHz, pol. H, SR: 716, FEC: 1/2 - dwie stacje radiowe

Próbowałem uzyskać odbiór obydwu paczek za pomocą:
- TwinHan AD-SP 400 + AltDVB (niepowodzenie - przy próbie wstrajania się w sygnał z SR mniejszym niż 1000 wraca na ostatnio skanowaną częstotliwość)
- Optibox HD 2CICX PVR Ready (da się wpisać SR mniejszy niż 1000 do pamięci, ale odmawia skanowania)
- He@d SD 8500 (nie pozwala na zapisanie tak niskiego SR w pamięci)

Póki co potwierdzenia odbioru są od posiadaczy:
- dbox 1
- DreamBox (akurat od posiadacza modelu 7025)
- prawdopodobnie też od Technomate TM-6900 Combo Super, ale tu nie mam pewności, musiałbym sam popróbować jeszcze, żeby to potwierdzić - trzeba trochę pokombinować, bo SR poniżej 1000 oprogramowanie raportuje jako błędne, ale podobno można to ominąć

To dość ciekawa sprawa i kusi mnie zbadanie tematu na Technomate, a to dlatego, że jest to odbiornik DVB-S2. Jeśli dla DVB-S2 byłby równie dobry (a przypomnę, że ma też Blind Scan) to może być ciekawy sprzęt dla DX-erów. W Niemczech jest chwalony (zarówno Technomate jak i jego klon ClarkeTech 5000).

Macie jakieś doświadczenia z odbiorem przekazów tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim Humaxie mogę wpisać dowolną wartość SR, jednak podane wyżej parametry nie objawiły mi się żadnym sygnałem (antena 1,2 m). Aczkolwiek niedawno na 60°E łapałem jakiś ruski kanał z SR = 1000. Widać jest to jakaś "magiczna granica".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie zdobyłem potwierdzenie odbioru na Technomate TM-6900 HD Combo (zarówno Super jak i ta wcześniejsza wersja bez dopisku Super). Sprawa wymaga przykombinowania. Odbiornik nie pozwala wpisać wartości SR niższej niż 1000, więc trzeba go oszukać :] Należy dopisać transponder przez edytor list kanałów NDFEdit.

 

W skrócie na przykładzie przekazu z Astry 3A (23,5E)

 

Otwieramy listę w NDF Edit, znajdujemy Astrę 3A (u mnie ASTRA1D3A), klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę satelity i wybieramy z menu Add Transponder (lub można też zaznaczyć satelitę i kliknąć na czerwony T+ u góry okna). Następnie klikamy na nowo dodany transponder (będzie miał wszystkie wartości na "0") i wypełniamy pola po prawej:

 

Name: (cokolwiek, może być puste)

Frequency: 12659 (uwaga! może być konieczność zrobienia +/- 2 MHz - każdy musi przetestować indywidualnie i dobrać taką wartość, żeby mieć sygnał - w przykładzie -2 MHz względem prawidłowej wartości)

Symbol Rate: 555

Polarity: Vert

Transsmision: DVB-S

FEC: 3/4 (może być Auto)

Freq Drift: 0

GMT Error: (puste)

 

Zapisujemy OK, zapisujemy listę i ładujemy do tunera - pozostaje wyszukać kanały :D Odbiór jednak nie będzie możliwy, bo jak już wspomniałem - staje radiowe z 23,5E nadają w AAC. Ciekawostka :P Odbiór z 8W jest możliwy na takiej samej zasadzie i tam będzie już można coś usłyszeć, bo stacje są nadawane "normalnie" :)

 

Załączam zrzucik z NDFEdit wykonany podczas dodawania częstotliwości do przykładowej gotowej listy.

 

ndfeditsample.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Hispasat 30W

11502 V

SR-700

 

Dr.HD F16 (Technomate) - OK

Nokia 9600S - OK

Prof-7301 - NO (minimum SR-1000 DVB-S) , but DVB-S2/8PSK 11647 V SR-1667 OK

 

3x radio

 

 

Astra 23E

12661 V

SR-557

 

11/2007 NOKIA OK

01/2010 NOKIA no lock (maybe weak signal or left)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po pojawieniu się jeszcze niższego SR , czyli wartości SR+ 477 - transponder 12660 V 477 1/2 - ASTRA 23,5

przeprowadziłem test odbioru tego transpondera na odbiorniku DR HD F-16 .

Tuner po kilku sekundach pokazał sygnał

Siła - 77%

Jakość - 74-75%

wczytał stację radiową - Antenne Bayern - odbiór stabilny.

Test - antena Laminas 1200OFC - konwerter Technomate TM-1 - 0,2 dB.

 

Z relacji innych użytkowników ten SR jest odbierany na takich tunerach jak:

HDBOX 9200 Twin PVR

Dreambox 8000 HD

Vantage 8000 S HD / tu po wcześniejszym przygotowaniu wpisu w settingu/ - z poziomu tunera takie dane nie można wpisać

- ograniczenie Sr do wartości 500 .

 

Ciekawe jak nisko zejdą nadawcy z wartościami SR , oraz jak wysoko zajadą w DVB-S i S2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i mamy kolejny transponder z SR<1000 , a mianowicie:

Satelita Eutelsat W6 10952 V 833 Auto VPID oo21 .

Sygnał dość mocny i stabilny .

Odbiorniki odbierające :

Dr Hd F-16

HDBox9200

TM8000 HD

Vantage 8000 S

DM 500 HD

i ...... Opticum 4060 - @zuchnet to dokumentuje !!!

 

A Vitamin HD 5000 milczy z SR<1000 . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Mr.Orbita

Odświeżam temat, ponieważ sytuacja w tym temacie zaczyna być interesująca. Zdążyliśmy przyzwyczaić się do przekazów z SR na poziomie 300 a tu mamy mały wysyp częstotliwości z SR na poziomie 265 a nawet 139. Jest to bulwersujące ponieważ nie wiem na czym to odebrać? TBS nawet po wpisaniu parametrów nie potrafi się dostroić.

Może pomożesz w zlokalizowaniu sprzętu który potrafiłby takie przekazy odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samego przechwycenia sygnału, dobrym urządzeniem może być RTL-SDR wpięty w przelotkę odbiornika satelitarnego. Jest nawet odpowiednie oprogramowanie do demodulowania takich sygnałów https://github.com/EdmundTse/gr-dvb

 

Ja nawet nie próbowałem tego u siebie ze względu na dziwne uszkodzenie videomate u620f (te urządzenia są niestety bardzo awaryjne). Tak wyglądały (obrazek) u mnie trzy przekazy holenderskich rozgłośni z Eutelsat 16A na 11070-11072 w H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam pomysłu jak to ugryźć, pomysł Qrzysztofa jest niezły, ale nie sprawdzę tego, bo na Linuksie nie siedzę, pod Win nie wiem, czy jest jakiś odpowiednik programowego (?) demodulatora DVB na bazie RTL-SDR (ale to osobna karta DVB). Dla klasycznego DX-ingu nadzieje niesie nowy Openbox SX4/6 - @zuchnet testuje i uzyskuje niezłe efekty na samym blindscanie (nie aż tak niskie, ale to temat rozwojowy), nie wiem jakby wyglądało jakby wpisać mu te parametry z ultra-niskim SR z palca (ale z drugiej strony ktoś jakoś te transmisje namierza). Openbox może mocno ruszyć temat DX z niższymi SR, bo cały czas brakowało czegoś nadającego się do tego, ale trzeba mieć na uwadze, że z tego co wiem - rusza MIS, ale PLS nie, 32APSK też nie, przekazów z 4:2:2 i HEVC bezpośrednio nie wyświetli (może dałoby się puścić strumień na PC - w końcu Fortis to też Linux) no i nie daje możliwości aż takiej analizy jak na PC - wszystko ma swoje plusy i minusy.

 

Zastanawiam się na jakich klockach jest zrobiony Openbox, procek ma od STM, więc reszta może też? Może na ich bazie dałoby się zrobić kartę DVB, następcę TBS5925/6925 (od premiery tych kart mijają już 3 lata, a w technice to przepaść, ST Microelectronics już dawno puściło następcę STV0900AAC - STV0910A). Tunery też są nowe - w międzyczasie od premiery 5925/6925 STM wydało STV6111 i STV6120 (niestety jeśli wierzyć danym technicznym, to minimalny SR dla 6111 to 1000 kS/s, a dla 6120 - 500 kS/s, co nadal jest wartością zbyt dużą jak na nasze potrzeby). Być może też jacyś inni producenci zmajstrowali coś interesującego... Podejrzewam, że TBS mógłby siąść nad jakąś nową konstrukcją...

 

Jakby tego było mało - DVB-S2X się zbliża i żeby to ruszyć trzeba będzie jeszcze innego sprzętu...

 

Z TBS5925/6925 więcej się raczej nie wyciśnie - to są już moim zdaniem ograniczenia sprzętowe, szybciej te karty śmigać nie będą, ani skuteczniej też nie. Obawiam się, że Openbox jest już na czymś nowszym hardware'owo.

 

Warto poczekać na wnioski z testów Openboxa od zuchneta na SatClub.pl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski będą będą tylko jestem trochę zablokowany czasem i stąd ten poślizg. Ogólnie sprzęt ciekawy i do DX nadał by się dobrze pod warunkiem że ktoś się nim zajmie bo na chwile obecną pomimio że sprzęt nowy tak tak trochę rzucony w kąt.

Nie chcą działać nawet podstawowe wtyczki ze starszych modeli co dla mnie niezrozumiałe jest trochę że nikt nad tym nie popracuje.

Blindscan jak na tak ubogie opcje - rewelacja wprowadzając małe udoskonalenia myślę że dał by radę zejść może nawet poniżej SR300.

Brakuje także informacji o rodzaju modulacji tutaj szkoda bo blindscan znajduje niamal 99% transponderow ale gdy nic na takim nie znajdzie to nie zapisze takiego transpondera i to też duża wada.

Paski sygnału no cóż chyba bardziej tak tylko aby były pomimo że jest o wiele lepiej niż w S2 HD. Sprzęt naprawdę przyzwoity i przyszłościowy.

Wkrótce więcej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam dwa podejrzenia:

1) 6925 jest uparta wraz ze schodzeniem z SR w dół i poniżej 300 to już trzeba naprawdę wielu prób. 185 jeszcze nie badałem, a 256 myślę, że próbowałem za mało razy, może też trzeba poszaleć +/- 1 MHz. 256 od 285 daleko nie jest... A zwłaszcza, gdy innemu posiadaczowi udało się 185...

2) Mam też podejrzenie, że 6925 ma większe problemy, jeśli w okolicy niskich SR są inne transmisje (też z niskim albo i z wyższym SR lub nawet nie DVB). Na 30°W wydaje się, że jak się trafi na moment bez feedów, to w okolicy może być czysto, nic nie bruździ i łatwiej jest wychwycić przekaz (ale nadal tylko ręcznie. Blindscanu nawet nie ma sensu zapuszczać).

 

OpenBox SX4/6 łapie SR 185 w blindzie? Ja dopiero zbadam to najwcześniej w poniedziałek :/

 

Schodzimy coraz bardziej w dół, ale myślę, że dobijamy się powoli do granicy logicznej. Transmisje z SR poniżej 150 ksps mają znikomy sens - już na SR 185 (choć wprawdzie to DVB-S...) leci tylko jedna stacja 192 kbit/s i prawie nie ma miejsca. Schodząc w dół pojemność się kurczy i nie widzę zastosowania, bo w końcu nawet na stację braknie... Jeśli byśmy założyli SR 100, to przy DVB-S2/8PSK z FEC 3/4 braknie miejsca na stację 192 kbit/s. Jakby się uprzeć, to można 128 kbit/s AAC, ale to już jakieś skrajne sytuacje, chyba nikt aż tak nie szaleje? Chociaż znowu z drugiej strony przeglądałem kiedyś jakiś datasheet profesjonalnego multiplexera radiowego dla DVB-S (jak znajdę link, to wstawię), w którym w polu Symbol Rate (nie bandwidth, nie pomyliłem się, sprawdzałem chyba z tysiąc razy) było wpisane minimum od 64 ksps. Czyli skrajnie minimalny SR byłby na poziomie 64 ksps...

 

Tutaj jest urządzonko mogące nadawać minimum 128 ksps w DVB-S i DVB-S2/8PSK: http://www.satcomnow.com/satcom/pdf/Int ... _Audio.pdf Jak można tak nadawać, to nie wątpię w to, że ktoś tak nadaje :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie przegrywam - akurat teraz mam możliwość podłubania (ale bez C-banda, wyprawa na 62°E musi poczekać). I robię wielkie piłowanie na TBS6925 :lol2:

 

21,5°E

- 11,577 GHz, pol. H, SR: 512, FEC: 2/3 (DVB-S/QPSK) - bez problemu wskakuje zwykle za 1-3 prób. Dwie stacje 256 kbit/s stereo. Druga nadawała przed 22 jakąś fajną muzyczkę z lat .80 :D

- 11,599 GHz, pol. V, SR: 256, FEC: 3/4 (DVB-S/QPSK) - nie daje rady, mimo wysiłków, próbowania ręcznie między 11,598.500 do 11,600.500 z krokiem co 0,1 MHz i machaniem SR +/1 ksps - nic. Sygnał jest, patrząc na sąsiedni Yemen Today, w zupełności wystarczający.

- 11,614 GHz, pol. H, SR: 376, FEC: 3/4 (DVB-S/QPSK) - działa, ale słaby sygnał, na 180 cm mam ledwie 8,8 dB C/N. Uwaga na częstotliwość - flysat.com podaje 11,613, ale u mnie łapie dopiero jak dam +1. Tam jest ciekawa sytuacja, bo owszem gra jedna stacja radiowa (112 kbit/s, jakość taka sobie), ale wyszukują się 4, wszystko bez nazw, PID-y: 101/201/301/401, na pozostałych leci cisza, ale jest też 112 kbit/s na każdy strumień audio. W AltDVB potrzebowałem wielu prób, może z 15, ale CrazyScan (wyłączając blindscan i wpisując parametry ręcznie w oknie z konstelacją - zaskoczył dwukrotnie za 1 razem, może przypadek?)

 

4,8°E

- 12,646 GHz, pol. V, SR: 256, FEC: 1/2 (DVB-S/QPSK) - niepowodzenie, także próbowałem na zakresie od 12,645 do 12,647 z krokiem 0,1 MHz ręcznie, przy 12,646.100 widać na konstelacji słaby QPSK. Nie wydaje mi się, żeby to miało jakieś znaczenie, ale jeszcze spróbuję przy lepszych warunkach atmosferycznych - dziś mam grubsze chmury po burzy. Jednak sygnał z innych transponderów jest z dużym zapasem, a ten na wykresie też wydaje się być jeszcze umiarkowanie dobry.

 

30°W

- 11,695 GHz, pol. V, SR: 185, FEC: 3/4 (DVB-S/QPSK) - jeśli ta stacja w ogóle leci jeszcze, to ma bardzo słaby sygnał, bo na CrazyScan ledwo co cokolwiek się tam podnosi (180 cm, podczas gdy na innych częstotliwościach mam po C/N 16-17 dB). Testowałem zakres od 11,693 GHz, pol. V do 11,697 GHz, pol. V, bliżej (+/- 1MHz) z krokiem 0,1 MHz, dalej 0,25 MHz. Tu kompletnie nie mam śladów, nawet resztek przypominających QPSK na konstelacji, całkiem nic.

 

Poza CrazyScan dla wszystkich częstotliwości testowałem też TransEdit (zwykle po 5-10 podejść) i AltDVB.

 

Jeszcze w tej chwili męczę ponownie 4,8°E, a za chwilę pojadę kolejny raz na 30°W zobaczyć teraz, bo pierwsze podejście robiłem gdzieś po 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...