Jump to content
Qrzysztof

Awarie oraz problemy z transponderami

Recommended Posts

Właśnie zauważyłem problemy z odbiorem RTP Int. na transponderze 111, na 10723 GH 29900-3/4 należącego do British Telecom. Siła sygnału wacha się 61-64%.

edit. teraz jest nieco lepiej, ale sygnał nadal się rwie.

Na pozostałych transponderach mam 67-75% a na Hotbird 9 80%. Pogoda jest nieciekawa.

Niedawno miałem to samo z transponderem 94 12597 V 27500-3/4,

Guest Anonymous

Zwykle pomaga lekka poprawka ustawienia anteny:)

Właśnie chodzi o to, że antena jest idealnie ustawiona. Niski poziom sygnału może być spowodowany przez kabel RG6U, ale transmisja nadal powinna być zachowana. Być może faktycznie transponder jest uszkodzony a SR ma najwyższy, bo 29900.

Teraz mam znów to samo. Wszystkie transpondery idą idealnie a ten jeden rwie.

edit.

Właśnie zaczął padać desz i wypadły kolejne transpondery. Faktycznie, antena była nieco odchylona a teraz uzyskałem 75-90%, ale alarmu nie zdejmuję, bo transponder 111 nadal nie działa.

Przecież one mają inne polaryzacje, to nie możliwe, żeby przy poziomej przeszukał Ci 10.719 GHz.

Eutelsat ma kolejny problem na głowie bo od kilku dni coś niedobrego dzieje się z transponderem o częstotliwości 11.470 V 27500. Już któryś raz z kolei widzę, że jest brak sygnału i zawsze obserwuje to mniej więcej o tej porze. To nie przypadek, że Nick przenosi się z tej częstotliwości na 11.117 V 27500.

Stan aktualny - 10723H działa, 11470V nie działa. Zakładam, że nie było zmian w parametrach tego drugiego (SR 27500).

Akurat wczoraj wieczorem było zamieszanie - paczkę z 11,470V podzielono na dwie mniejsze z SR: 13300. Dziś po południu ponownie złożono dwie części w jedną paczkę i jak patrzyłem później - nie było już problemów z odbiorem, ale warto obserwować sytuację...

Czy wam też nie działa trp. 12188V na HB? Bo u mnie grało grało i przestało i brak sygnału a wszystkie inne działają

"Wojny zakłóceniowej" ciąg dalszy.

Problemy z tp. RTV Slovenije

2009-06-11 22:50:46 / Janusz Sulisz

Ostatnia aktualizacja: 2009-06-12 16:03:41

źródło: SateliTV Slovenija

Wielu widzów zauważyło, że sygnał transpondera RTV Slovenije z satelity Hot Bird - 13E, emitowany z uplinku Domžale, jest od jakiegoś czasu zakłócany. Teoretycznie powodem może być zła pogoda w tym mieście. Jednak zgodnie z nieoficjalnymi informacjami przyczyna jest poważniejsza. Według operatora Eutelsat chodzi o celowe zakłócenia z terenu Iranu lub Iraku.

Parametry techniczne:

Hot Bird 8 (13E)

tp. 80 (12,303 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4)

Kanały należące do pakietu RTV Slovenija:

TV Slovenija 1, TV Slovenija 2, TV Slovenija 3, BVN - Beste van Vlaanderen en Nederland, NTV Hayat.

Obecnie u mnie jednak nie ma problemów z sygnałem. Ciekawe, czy kiedyś "zaatakują" transpondery polskich platform?

Przypuszczam, że nie - zauważcie, że ostatnie problemy z sygnałem pojawiają się zwykle tam, gdzie nadawane są jakiekolwiek kanały w języku farsi. Wygląda to na wojnę mającą na celu uniemożliwienie emisji w/w kanałów - ostatecznie te działania mogą wymusić zawieszenie emisji kanałów. Aczkolwiek dla nas nie byłaby to wielka strata ;) Szkoda tylko ich pod względem egzotycznego pochodzenia.

W jaki sposób możliwe jest zakłócanie sygnału satelitarnego? Tym bardziej, że uplink jest w Słowenii a zakłócanie odbywa się z terytorium Iranu.

Emisja dwóch różnych sygnałów na tą samą częstotliwość uplink - to daje w efekcie przerwy w emisji całej paczki. Żeby wyciąć pojedynczy kanał trzeba już trafić do źródła - zanim sygnał trafi na satelitę.

Jak wyglada u was z transponderem 11117? U mnie juz nie ma tam sygnalu.

Wpadł mi do głowy bardzo prosty sposób na poradzenie sobie z satelitarnym terroryzmem. Nie ma nic lepszego jak ograniczenie zasiegu uplinku satelity tylko do Europy, obejmując również kraje takie jak Marokoi (SNRT) i Izrael (RRSat, SatLink). Jedynym warunkiem było by wyniesienie nowego satelity.

Dzieki. No to nic dziwnego, ze juz nie mam zasiegu, bo mam mala antene i do tego jeszcze zesa (Astra jest w srodku).

Nowy atak na transponder HBa: Tym razem nie dziala 11727 V z TVEi, Fars TV, BBC Arabic i z programami BBC World Service w roznych jezykach. Tez nie dziala TVEi nie Astrze, bo chyba sygnal tam pochodzi z HBa.

U mnie działa, z tym, że się przycina.

Poprawka. Przycina się 111, nie 50.

U mnie wszystko działa poprawnie. Nie zauważyłem żadnych problemów.

Z transponderem TVE juz od chyba prawie dwoch godzin wszystko jest w porzadku. Tylko 11117 V robi nadal problemy.