Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.08.2023 o 19:43, kolos22 napisał(a):

 

 

Ile procent programów religijnych jest ogółem w TVP??? Mam wrażenie, jakby było tego z 70 %.
 

A nie można zrobić kanału TVP Religia ?  I wszystkie programy tego typu , łącznie z mszami św. były by w jednym miejscu.  A pozostałe anteny wyłącznie świeckie programy. Tak to trudno zrobić ? No i było by zgodnie z Konstytucją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP by najlepiej funkcjonowała jak by nie robiła wymuszonej i narzuconej ze strony rządu  konkurencji jakimkolwiek stacjom informacyjnym.  

 

Jak już to programy o tematyce religijnej powinny się nazywać TVP Religie i dopiero by taki program ogólny  zrobił by  konkurencje niszowemu TV Trwam ,  utrzymywanym na siłę  tylko z powodu bólu 4 liter pewnego księdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zerojedynkaX napisał(a):

A nie można zrobić kanału TVP Religia ?  I wszystkie programy tego typu , łącznie z mszami św. były by w jednym miejscu.  A pozostałe anteny wyłącznie świeckie programy. Tak to trudno zrobić ? No i było by zgodnie z Konstytucją.

Teoretycznie tak. Tylko nie mam pewności, czy czasem umowa z Episkopatem niejako nie wymusza emisji mszy świętej na głównym kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie TV cyfrowej i muxów dostęp do TVP Religia i TVP1 byłby przecież taki sam , zwłaszcza jakby oba były nadawane w mux3. Tak że umowa z episkopatem nie została by naruszona a świeckość państwa i telewizji publicznej zachowana. Boję się jednak że obecna władza nigdy tego nie zrobi i pomału z TVP1 , 2 i 3 będziemy mieli większość programów katolicko-religijnych. Oglądałem dużo telewizji w sąsiednich krajach i tam nic takiego po prostu nie ma. Programy religijne są nadawane w stacjach o takim charakterze a w ogólnych i publicznych nie. No ale czymś musimy się wyróżniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska przyjęła chrzest w 966 roku w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną więc jesteśmy krajem katolickim. Więc msza w TVP to norma w kraju katolickim. 

 

"Od tej pory cały kraj polski wszedł w służbę świętej wiary katolickiej" cytat z Wikipedii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest_Polski

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że istnieje też ustawa o gwarancji wolności sumienia i wyznania. Jej artykuł 10 głosi:

 

"Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań."

A ustawa jest jednak pewniejszym źródłem niż artykuł z Wikipedii (zresztą to, co zacytowałeś, to jest fragment kronik Jana Długosza, który autor definicji encyklopedycznej przytoczył). Więc nie, nie jesteśmy państwem wyznaniowym z definicji. Emisja mszy świętej w telewizji wynika z faktu, iż większość Polaków deklarujących przynależność do związku wyznaniowego to katolicy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zerojedynkaX napisał(a):

Oglądałem dużo telewizji w sąsiednich krajach i tam nic takiego po prostu nie ma. Programy religijne są nadawane w stacjach o takim charakterze a w ogólnych i publicznych nie. No ale czymś musimy się wyróżniać...

Transmisja mszy świętej jest co tydzień w niemieckim ZDF, wiem że inne wyznania też są reprezentowane przez emisje wydarzeń w pierwszym i drugim kanale niemieckiego nadawcy, zaś w Das Erste jest także "Słowo na niedzielę".

 

Włoski kanał Rai Uno ma magazyn religijny oraz niedzielną mszę w ramówce. Tak więc to nie jest tak, że się programy religijne nadaje tylko w stacjach tematycznych.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem. Może dlatego nie ma planów utworzenia nowego kanału religijnego od TVP by nie robić konkurencji toruńskiej prywatnej telewizji..

TVP woli z nią współpracować (np transmisja mszy podczas pandemii).

 

Gdyby takie plany jednak kiedyś powstały. Ciekawe czy nie byłoby tarć, sporów wokół kanału by inne związki religijne, wyznania mogły być sprawiedliwie i proporcjonalnie reprezentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się ciekawie. Obecna władza nie wierzy chyba w wygraną i żeby rzucić kłody pod nogi następcom w budżecie na kolejny rok nie uwzględniono rekompensaty 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia https://www.press.pl/tresc/78035,rzad-w-projekcie-budzetu-na-2024-rok-nie-zapisal-dodatkowych-pieniedzy-dla-tvp-i-polskiego-radia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jego ściągalność jest teraz chyba znikoma. Ciekaw jestem jak TVP sobie poradzi bez tych pieniadzy aczkolwiek oczywiście nie jest to ostateczna wersja budżetu i jeszcze w razie czego mogą te pieniądze skądś wysupłać. Teraz to tylko tak przed wyborami myślę taki przekaz, że nie będziemy trwonić waszych pieniędzy na publiczne media skoro płacicie abonament.

Edytowane przez Ipo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt rekompensaty czy moze bardziej jej wysokość budziła spore kontrowersje i sprzeciw nie tylko opozycji i jej wyborców. Jeśli te blisko 3 mld zł byłoby spożytkowane korzystniej z punktu widzenia społecznego to dobra wiadomość. Ta decyzja niosła by także konsekwencje dla TVP jeśli chodzi o finansowanie zaplanowanych inwestycji. 

Edytowane przez fanbonda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja publiczna powinna mieć przynajmniej jeden program ( np.TVP1 ) całkowicie bez reklam a w pozostałych ograniczyć o 30-40%.

Wtedy nawet niech 4 miliardy przekażą z budżetu. A chcieliby i abonament i reklamy i dofinansowanie z budżetu. Komercyjni żyją tylko z reklam i nieźle sobie radzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pasjonat napisał(a):

TVP w porównaniu z HBO, canal+ ma słabą ofertę.

To jest moim zdaniem porównanie trochę od czapy. Jeśli porównywać TVP, to albo z nadawcami ogólnotematycznymi prywatnymi, albo z publicznymi z innych krajów, a nie z paczkami premium, które siłą rzeczy są inaczej zarządzane i mają inne priorytety.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...