Skocz do zawartości

4 pozycje satelitarne na 3 konwerterach?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tytuł tematu może dziwny ale chyba prawdziwy. Mam antenę Triax TD-80 i 3 konwertery - główny na HB, zez na Astrę (19,2E) i Thora/Siriusa (5E), tuner Ferguson HF-8900. Wczoraj zauważyłem, że mogę BEZ ŻADNEGO RUCHU ANTENĄ odbierać kanały z Eutelsata W3A (7E) jednocześnie zachowując dostęp do pozostałych pozycji satelitarnych. Sprawdziłem kilka transponderów i nie udało mi się odebrać tp. 11126 V (TVP) z 7E, 12715 H i 12717 V oraz 12674 V z 4,8 E. Na tp. 10880 V z 7E sygnał "pływa" - pojawia sie na chwilę i znika, nie udało mi sie wyszukać kanałów. Z pozostałymi nie ma problemu, nawet z tp. 10928 H gdzie Digiturk nadaje kanały HD. Czy ktoś juz się spotkał z czymś takim?

I mam jeszcze przy okazji drugie pytanie - jeśli zakupiłbym do mojej anteny uchwyt Triax Multiblock to jakiego satelitę najdalej na zachód mógłbym odbierać jako czwartego? Czy wogóle jest możliwy odbiór 0,8 W lub 4 W na antenie o tym rozmiarze? Zakup większej nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór Siriusa + Eutelsata W3 za "jednym zamachem" to normalna sytuacja. Satelita może mieć "rozrzut" po 2 - 3 stopnie po bokach, więc jeśli dwie satelity dzielą 2 stopnie różnicy to można je odbierać jednym konwerterem. Oczywiście mowa tu tylko o "silnych" transponderach.

Sygnał z transpondera dosyłowego TVP jest słaby, więc aby to odbierać trzeba antenę wycelować bezpośrednio w satelitę (lub konwerter zezujący).

Wiąże się to też z konsultacjami operatorów poszczególnych satelitów położonych blisko siebie, aby dobrane były odpowiednio częstotliwości, polaryzacje, aby nie zakłócały się wzajemnie. Ale to już inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam podobną antenę z uchwytem na 4 konwertery. Zrobiłem tak, że ustawiłem dokładnie konwertery i obecnie nie mam zasięgu z pozycji 7E. Jednakże zdecydowałem się trochę na hardcore i zamontowałem na blachowkręty uchwyty od rurek elektrycznych i "wąskie" konwertery Sharpa. Na tej antence bez kłopotu ściągam 0,8W, 4,8E, 9E, 13E, 16E, 19,2E, 23,5E i 28,2E. Dodatkowo niejako "psim swęted" pojawiła się pozycja 1W i 28,5E. Odbiór tych pozycji jest dobry w słabym zachmurzeniu. Przy dużym i w deszczu trochę rwą transpondery skrajne. Życzę powodzenia bo antenka jest zrobiona wg. mnie rewelacyjnie. Moja pozycja to Warszawa. Antena skierowana na pozycję 16E. Ten konwerter zamocowałem do 13E na opaski. Zewnętrzne wiszą w powietrzu na uchwytach uniwersalnych z allegro. Jak policzysz to na 8 konwerterach mam 10 pozycji. Z ciekawości sprawdzę 7E ale zdaje mi się że będą nici. Obecnie całkiem miodna zaczęła być pozycja 9E. Jakbyś patrzył na konwertery to 9e, 13E, 16E i 19,2E stykają się główkami. Samą pozycję 16E wysunąłem do przodu bo Sharpy mają średnicę nieco powyżej 4cm i lekko rozsunąłem 13 i 19,2 od siebie. Bez problemu mi odbiera nawet z osunięciem 8mm od oryginalnych pozycji. Poziom spadał o ok 25% na środkowych pozycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat 28.2/28.5E traktuje się jako tę samą pozycję satelitarną. Czy byś chciał, czy nie - jeżeli ustawisz antenę na 28.2E, to od razu na tym samym konwerterze wskoczą kanały z 28.5E. To samo dotyczy 0.8/1W.

Kiedyś z lepszym skutkiem było odebrać Sirius'a 5.0E i Eutelsat'a 7.0E z jednego konwertera, ale wraz z podmianą satelitów na pozycji 5E i i dodatkowe "oddalenie" tego satelity od 7E o 0,2 stopnia spowodowało, że odbiór niektórych kanałów na jednym konwerterze z 7E/4.8E stał się bardzo utrudniony - niestety, sporo słabszych częstotliwości nie działało z obu pozycji. A wcześniej, gdy nie było tej różnicy +0,2 stopnia problemy były tylko z rumuńską paczką (transponder krańcowy satelity 5E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tobą RafiX apropos podwójnych pozycji na jednym konwerterze. Jak komuś nie zależy na 9E, jak mi wcześniej przed przeróbkami, to może przybliżyć konwerter z Siriusa do HotBirda i lekko przesunąć antenę za HotBirda. Ja tak miałem i zbierałem transpondery z 7E przy użyciu GoldenInterstara z żółtym feedhornem. Dawało radę, ale teraz tego nie potrzebuję bo dla mnie 9E wydaje się atrakcyjniejsza. MelodyZen HD to rewelka. Mam nadzeję że wejdzie kiedyś do Cyfry :lol: . Ale jak mawiają - nadzieja matką głupich.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w układzie takim jak w pierwszym poście (i zdjęciu poniżej) jest możliwość dołożenia konwertera na pozycję 0,8 W? Jeśli tak to bardzo prosze o podpowiedź jak to zrobić - jaki konwerter dołożyć (do tej pory jak widać ma GI, czy taki sam sie nada czy musi być z węższym promiennikiem), jaki uchwyt (nie da się niestety okrągłego, a takie jeśli chodzi o takie jak na zdjęciu to nie wiem czy jeszcze jeden się zmieści) i czy konieczna będzie korekta ustawienia anteny?

Dodam, że z powodów finansowych nie chciałbym wymieniać elementów, które już mam, satelity, które odbieram (19,2 E + 13 E + 5 E) chciałbym aby zostały.

DSC04990.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...