Jump to content

VTV cable TV


Recommended Posts

vtvlogomalegifsh1.pngVTV Cable TV (Vaša televízia) - swoje nadawanie na Słowacji zainaugurował 22 kwietnia 1995 roku. Kanał z początku nadawał tylko w sieci kablowej BRT mającej swoją siedzibę w słowackim mieście Žarnovici, która jednocześnie była właścicielem tego nowego projektu. VTV zdobył duży rozgłos dzięki emitowanej rozrywce, której dotąd Słowacy jeszcze nie znali. Szybko rozbudował swoją infrastrukturę o kolejne sieci kablowe, 3 czerwca 1995 r. pojawił się także w analogowym przekazie satelitarnym na częstotliwości 10.972V satelity Eutelsat II-F2 10.0E. Przekaz był niekodowany, dźwięk był nadawany w systemie mono na podnośnej 6,65 MHz.

 

Ramówka VTV zawierała seriale, filmy, różnej maści programy rozrywkowe, publicystyczne, programy dla dzieci i dziennik informacyjny (Denník VTV). Kanał emitował m.in. znany sitcom Świat według Bundych.

 

VTV Cable TV był też dostępny w polskich sieciach kablowych. Program tej telewizji zamieszczały polskie tygodniki telewizyjne To&Owo i nieistniejący TV Movie.

 

Z kolejnymi latami (96-97) sytuacja materialna stacji zaczęła się pogarszać, pojawiły się nowe problemy - m.in. start konkurencyjnego TV Markiza, który zaczął sukcesywnie odbierać widzów VTV. Kanał zaniechał też transmisji analogowej co spowodowało, że dostęp do telewizji straciło wielu widzów. 1 czerwca 1997r. emisję przeniesiono na satelitę bardziej odległego - na Intelsat 1.0W gdzie nadawał też inny słowacki kanał TA3. Mimo, że przekaz nadal był niekodowany, to jednak transmisja kanału odbywała się w systemie, którym nie był na te czasy popularny. Od tamtej pory emisja satelitarna VTV stanowiła jedynie dosył sieciom kablowym na terenie Słowacji.

 

W październiku 1999r. problemy finansowe stacji były tak duże, że zawieszono nadawanie kanału. Oficjalnie ogłoszono bankructwo telewizji dnia 5 lutego 2000 roku, cztery dni później słowacki regulator odebrał koncesję.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj. Na youtube można obejrzeć też krótki materiał promocyjny VTV - Vaša televízia: http://pl.youtube.com/watch?v=OWTpr_wsU5Q

 

Co myślicie o tej telewizji? Ktoś miał może dostęp do kanału? Mnie osobiście nie było dane odbierać VTV, a kanał znam głównie z tygodników telewizyjnych. Zapraszam do komentowania. :)

Link to post
Share on other sites

A no zgadza się, może to z tego powodu ta pomyłka, że od zawsze ten słowacki kanał TA3 kojarzył mi się z obecnością na satelicie 1.0W. Gratuluję spostrzegawczości :smile:

 

Tak się sobie zastanawiam, ile stacji komercyjnych o profilu ogólno-rozrywkowym nadawało w tym kraju w okresie 1995-2000. W pierwszym poście nawiązałem tylko do TV Markiza, poza publiczną STV chyba więcej nic nie było, ale ręki nie dam. TV JOJ chyba się pojawiła długo po tym okresie, gdy VTV zbankrutował.

Link to post
Share on other sites

Jojka wystartowała w 2002 roku, zastępując TV Global (nadawany od 2000 roku). Pod okres 1995-2000 zahacza jeszcze jeden kanał - TV Luna (działający gdzieś od 1999). Obie stacje (Global i Luna) transmitowane były przez Intelsata 707 0.8W i były kodowane w Conax. Jeśli dobrze pamiętam to start TA3 łączył się z wyłączeniem Luny (transmitowany był wówczas tylko testcard).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A jednak są jakieś informacje po polsku o VTV, a nawet omówienie i tym mniejszych, i większych kanałów działających na Słowacji w latach 1995-2002. Także znajdzie się parę słów o wspomnianych wyżej TV Global i TV Luna, toteż przy okazji poznajemy historię narodzin słowackiej JOJ-ki, a także pierwsze motywy, dla których został powołany do działania kanał będący tematem wątku. :jupi: Szkoda, że VTV nie miał tak dużego powodzenia wśród widzów, choć początek stacji zapowiadał się bardzo imponująco, to jednak szybko pojawiły się problemy, bo już po roku od działania tej telewizji dawały się we znaki.

 

Największą komercyjną stacją telewizyjną jest TV Markiza, która uzyskała licencję w marcu 1995 roku, a nadawanie programów rozpoczęła 31 sierpnia 1996 roku. Krótko po wejściu na rynek telewizyjny stała się najbardziej popularną stacją w Słowacji, mimo, że mogła dotrzeć tylko do 60% obywateli. Obecnie nadaje 24h na dobę dla 80% ludności.

Właścicielem kolejnej multiregionalnej telewizji komercyjnej TV JOJ jest spółka MAC TV, powstała na bazie TV GLOBAL w Koszycach. W roku 2001 czeska spółka Česká produkční invest kupiła 70% udziałów w MAC TV, będącej właścicielem ówczesnej TV GLOBAL, a w listopadzie tego samego roku, kiedy nowym dyrektorem TV GLOBAL został Richard Rybníček, przekształcono ją w telewizję komercyjną i tak powstała TV JOJ. Zaczęła emisję 2 marca 2002 roku, a półtora roku później pokrywała swoim zasięgiem około 75% Słowacji.

19 września 2000 roku zaczęła funkcjonować na rynku informacyjna telewizja TA3, której założycielami byli: Martin Lengyel, Igor Čakirda oraz Jozef Sedlák. Posiadaczem licencji jest spółka C.E.N. Bratislava, od 2003 roku 90% udziałów należy do J&T Finance Group, jednej z najsilniejszych grup finansowych w Słowacji.

Emisję zaczęła się 11 września 2001 r. za pośrednictwem cyfrowego satelity oraz sieci kablowych, a swoim zasięgiem obejmuje około 50% Słowacji.

Proces tworzenia dualnego systemu, zwłaszcza w odniesieniu do telewizji, był w Słowacji bardzo powolny. Już w maju 1992 roku szansę na stworzenie stacji telewizyjnej dostały firmy Perfects oraz Medium 5, którym przydzielono licencje. Jednakże rok później Rada ds. Radia i Telewizji postanowiła obu spółkom licencje odebrać. W grudniu 1993 r. oraz w kwietniu 1994 r. Rada przyznała licencję spółkom Creative Television (CTV) i Espe študio, jednak Parlament obie decyzje odrzucił.

Ostatecznie 22 kwietnia 1995 r. poprzez sieci kablowe zaczęła emitować swój program pierwsza multiregionalna telewizja: Vaša televízia – VTV. Jednakże nie cieszyła się zbyt wielką popularnością, oglądalność w 1996 r. wyniosła tylko 9% i stale spadała (w 1999 było to jedynie 3,5%). Finansowe problemy tej stacji (ostatecznie miała zaledwie 1,1% udziałów w rynku reklamowym) zaczęły wpływać na jakość i ilość emitowanych audycji, a w konsekwencji spowodowały, że 5 lutego 2000 r. VTV została zamknięta.

Kolejną firmą, która uzyskała licencję, była WN Danubius Film. Stworzyła działającą sześć miesięcy (od 16 stycznia do 16 maja 1995 roku) telewizję DCTV (Danubius Cable TV). Korzystając z uprzednio przydzielonej licencji, postanowiła

wznowić nadawanie – tym razem była to telewizja o nazwie TV LUNA. Podobnie jak VTV była to telewizja multiregionalna, która rozpowszechniała swój program przy użyciu sieci kablowych oraz satelitów. Oferta programowa TV LUNA różniła się od ofert innych stacji – wyważona publicystyka, programy dokumentalne, rozrywkowe – kierowane były przede wszystkim do ludzi w wieku produkcyjnym zamieszkujących duże miasta. Jednak wejście TV LUNA na rynek telewizyjny nie wywołało wstrząsu i nie przyniosło znaczących zmian. Jej oglądalność w końcu 1999 r. wyniosła 7,3% (zbliżona do STV2), a w 2000 r. tylko 3%. Ciężka sytuacja sprawiła, że telewizja zaczęła się coraz bardziej komercjalizować. Skupiono się na szukaniu nowej twarzy, która mogłaby przyciągnąć widza i pozwoliła TV LUNA wyjść z regresu. Tak się jednak nie stało. Pod koniec 2001 roku i ta stacja została zamknięta.

Kompletny artykuł wraz z wykresami można znaleźć tutaj: dokument PDF
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...