Skocz do zawartości

Opticum 7300 CI2CX Plus


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę zwrócić waszą uwagę na kolejny dość ciekawy produkt od Globo Polska. Do sprzedaży trafił ostatnio Opticum 7300 CI2CX Plus. Niby nic szczególnego - 1xCI + 2 czytniki kart Conax, w dobrej cenie, PVR Ready - są USB - ciekawy produkt. Dostaliśmy jednak od Globo specyfikację i pojawiła się tam informacja, że model 7300 jest wyposażony w HDMI (przypominam, że to odbiornik SD). W pierwszej chwili myślę sobie - ahahahahaha ale się pomylili :lol2: :lol2: :lol2: No ale nic - zamawiamy na próbę - odbiornik przychodzi, otwieram sztukę, patrzę na jego "tyłek", a tu HDMI jest naprawdę :shock: W sprzęcie, którego cena oscyluje poniżej 300 PLN jest funkcjonalność PVR Ready, port HDMI i optyczne wyprowadzenie cyfrowej fonii S/PDiF.

 

Dziś nieco pobawiłem się tym modelem - HDMI może wyprowadzić obraz 576i lub 480i, czyli nie ma żadnych upscalerów (i być może to i dobrze - lepiej niech zajmie się tym profesjonalny układ w TV niż miałby to robić pseudo upscaler prod. chińskiej ;) ). Pod maską procesor ALI 3329E. Na tygodniu spróbuję porównać jakość obrazu puszczoną z 7300 po HDMI z innymi odbiornikami SD wyprowadzając obraz w inny sposób. Oczywiście będą to odczucia subiektywne, ale podzielę się na forum.

 

Jako że uznałem ten sprzęt za dość ciekawy - chyba pierwszy SD z HDMI na rynku - mogę już zapowiedzieć, że planuję przygotowanie jego opisu, który może pojawić się w SK 3/2009.

 

Mamy tu posiadaczy 7300 na forum? Jak się sprawuje? ;)

 

Przy okazji mała zmiana w nazwie działu - wywaliłem Hevety i Datcomy, ponieważ i tak zniknęły z rynku. Tematy z nimi powiązane (raptem 5) przeniosłem do działu Inne odbiorniki. Globo Polska skutecznym działaniem w ostatnim okresie zapracowało sobie na posiadanie całkowicie odrębnego działu na forum i tak też jest od dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ważne dla mnie: czy odbiornik ma funkcję BlindScan (BlindSearch)?

i drugie pytanie: czy ten model Globo/Opticum można łaczyć z innym tunerem przez przelotkę tak, by właczenie Globo do sieci nie blokowało działania drugiego tunera (miałem tak w Opticum 7100CX: zawsze Opticum musiał być odłączony od zasilania, żeby drugi tuner pracował bez problemów...- w przeciwnym wypadku były znaczne zakłócenia obrazu z drugiego tunera kiedy Opticum był w trybie "standby", tzn. na czuwaniu)

 

sorry, coś znalazłem w instrukcji, która jest na stronie globo.com.pl, cytuję:

"Typ Skanowania: Manual Scan (oznacza wyszukiwanie transponderów na podstawie listy transponderów wbudowanej w odbiorniku) lub Automatic Scan wyszukiwanie nowych transponderów na podstawie informacji zawartych w sygnale" (s.20 instrukcji).

 

wygląda więc, że jest tam BlindScan.

pierwsza kwestia byłaby rozstrzygnięta.

 

druga może być wyjaśniona tylko w praktyce. dałoby się sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy jest zainteresowany kupnem tego tunka moje pytania są; czy nagrywa bez problemu chodzi mi na pendrive,bo jest napisane dla dysku o dużym poboru prądu i właśnie czy na pendrive nagra i odtworzy na kompie?i które usb jest do nagrywania górne-czy dolne?,czy odtworzy nagranie na kompie Windows xp bez problemu?,czy jest możliwość uzyskać stronki na oprogramowanie dla czytnika by był uniwersalny dla cyfry+ bo nie możemy znaleźć.Z góry Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywa tak jak trzeba, ale jeśli ma być wykorzystany pendrive, to prędkość zapisu musi wynosić więcej niż 8 MB/s, a najlepiej jeśli będzie to więcej niż 16 MB/s i do tego trzeba mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem ilości plików zapis staje się wolniejszy. Jeśli pendrive zejdzie poniżej 16 MB/s - odpadnie możliwość korzystania z timeshiftu równolegle z nagrywaniem, a poniżej 8 - nagrywania w ogóle.

 

Który USB jest od zapisu nie pamiętam, ale co to za różnica? Przecież są opisane na ścianie tylnej - każdy sobie przeczyta.

 

Nagrania są zapisywane jako transport stream, tak jak w innych tunerach, więc odtworzy, ale albo w playerze, który takie pliki czyta, albo przekonwertuje do MPG, AVI, czy czegokolwiek popularniejszego.

 

Czytnika C+ legalnie zrobić nie da rady, żadnego linka nie podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr.Orbita!

Wnoszę z opisu, że już testowałeś tuner.

Pozwolę sobie ponowić pytanie:

czy ten model Globo/Opticum można łączyć z innym tunerem przez przelotkę tak, by włączenie Globo do sieci nie blokowało działania drugiego tunera (miałem tak w Opticum 7100CX: zawsze Opticum musiał być odłączony od zasilania, żeby drugi tuner pracował bez problemów...- w przeciwnym wypadku były znaczne zakłócenia obrazu z drugiego tunera kiedy Opticum był w trybie "standby", tzn. na czuwaniu).

 

Dałoby się sprawdzić?

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka - odbiornik nie nagrywa do Transport Stream, a do własnego formatu AliDvr, z którego plik można przekonwertować do Transport Stream za pomocą narzędzia Ali DVR Export Tool. Mam pewne podejrzenia, że program jednocześnie potrafi składać pliki podzielone przy nagrywaniu na części (z uwagi na ich rozmiar), ale muszę to dopiero przetestować. Z tego co widzę odbiornik pozwala także na ustalenie wielkości pojedynczego pliku z nagraniami (1GB, 2GB, 3GB lub 4GB) i dopiero powyżej tego następuje podział. Będę wszystko badać.

 

@analia - przelotkę też zbadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalnej wersji oprogramowania, która pozwala na uruchomienie karty Cyfry+ na tym odbiorniku nie ma. Do wersji nielegalnych, które na to pozwalają linkować nie pozwalam i namiaru tu nie znajdziesz. Piractwo jest karalne.

 

Ktoś pytał wyżej o przelotkę - działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpowiedź znasz - legalnie jest to niestety niewykonalne. Oczywiście przy tej okazji jak zwykle muszę dodać, że brak legalnej wersji oprogramowania z czytnikami uniwersalnymi to minus. W Polsce sytuacja jest taka, że po prostu jest to potrzebne i brak zniechęca klientów - idą szukać produktów posiadających już tą funkcjonalność, a takich nie brakuje. Jeśli inni mają, to czemu Globo tego nie robi (pomijając licencje na systemy - i tak nikt tego nie respektuje)? Żeby chociaż z jakiegoś "nieoficjalnego" źródła coś wypłynęło... Ale jak na złość nie ma. Ktoś chce oglądać C+ na 7300 bez modułu CI - zmieniając oprogramowanie automatycznie staje się piratem, a nie ma nic gorszego od tego.

 

To tak jakby Mercedes wypuścił nowy model klasy S z tapicerką ze skaju :lol2: Jeździć - jeździ, ale wygodniej i bardziej luksusowo byłoby mieć jednak skórzaną tapicerkę - myślę, że analogia jest łatwo namacalna ;)

 

(to mi się udało porównanie :brawo: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na 100% ten sprzęt będzie opisany w marcowym miesięczniku SAT-KURIER? czy można jak dla mnie o rozjaśnienie nt.nagrywanie, interesuję mnie tylko czy odtwarza na kompie Windows- XP jeśli tak jaki to przydzielony kodek potrzebuje,dla tego odtwarzania, z pendriva 8G.

 

Przykładowo w fergusonie hf-8900 używałem kodek Media Player Classic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik będzie opisany w SK 3/2009 już na 100%. Media Player Classic to jak sama nazwa wskazuje nie kodek, tylko odtwarzacz i jeśli pliki z Fergusona odtwarza, to z tymi też sobie poradzi, tylko tak jak pisałem - najpierw trzeba je przerobić przez AliDvr, żeby były "czytelne" ale za to jeśli robiliśmy długie nagranie to AliDvr poskłada wszystko w jeden plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby Mercedes wypuścił nowy model klasy S z tapicerką ze skaju :lol2: Jeździć - jeździ, ale wygodniej i bardziej luksusowo byłoby mieć jednak skórzaną tapicerkę - myślę, że analogia jest łatwo namacalna ;)

 

(to mi się udało porównanie :brawo: )

witam

uzywajac porownania to ja bym to ujal odwrotnie

"Mercedes wypuścił nowy model klasy S z tapicerką ze skaju"

opticum 7300 posiada talicerkie ze skaju

a gdyby mial czytnik uniwersalny fabrycznie to tak jak by

"mieć jednak skórzaną tapicerkę"

w samochodzie klasy S.

 

a teraz to moze mi sie udalo porownanie :brawo::brawo:

 

 

 

ok panie orbito

postaram sie juz na tym forum nie afiszowac

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał wyżej o przelotkę - działa.

czy ja piszę az tak niezrozumiale?

nie w tym rzecz, czy przelotka w ogóle działa - ale JAK DZIAŁA?

jeszcze raz: w Opticum 7100 CX który miałem (a wcześniej idento było w Globo 7010A PLUS) jeśli były połączone przez przelotkę z innym tunerem (w moim przypadku Golden Interstar 8300 CI) to w tym drugim (a więc w GI 8300) nie dało się oglądać niczego, gdy Globo/Opticum były w standby'u - musiałem każdorazowo wyłaczać Globo/Opticum z sieci (tylny włącznik) żeby na GI można było normalnie oglądać jakikolwiek program; w przeciwnym wypadku (tj. Globo na standby'u) obraz w GI "pływał" i to w sposób rażący, uniemożliwiający oglądanie.

łączenie innych niż Globo/Opticum tunerów po przelotce z GI ni powodowało żądnych zakłóceń w GI - więc nie można powiedzieć, że ten tuner był jakoś uszkodzony (zresztą chodzi do dziś znakomicie, połaczony po przelotce z Technomate 5400).

 

i to jest moje pytanie: czy połączenie Opticum 7300 CI2CX Plus z innym tunerem po przelotce i pozostawienie tegoż Opticum 7300 w trybie standby nie powoduje zakłóceń w działaniu, ściślej: w odbiorze programów przez drugi tuner?

 

gdyby udało się TO właśnie sprawdzić - byłbym bardzo zobowiązany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie mam pojęcia jak działa ten globo z wszystkimi tunerkami , natomiast z tunerem CP samsung dsb-s 305g działa rewelacyjnie zarówno w trybie standby jak i power on . Zero zgżytów. Mam nadzieje , że pomogłem.

Sam mam też pytanie o działanie tego sprzętu , a mianowicie . Za pomocą tego dekoderka odbieram programy TNK i jest nieżle

za małym wyjątkiem. Bez względu na rodzaj wykożystanego połączenia z TV (LCD 42") HDMI SCART ANTENOWE obraz na TV w trybie 16:9 nie wypełnia całej powieżchni ekranu boki są czarne ... ?! Chyba właśnie sam przedchwilą wpadłem na to co jest przyczyną tego stanu rzeczy . Najprawdopodobniej problem tkwi w samym systemie nadawania przez TNK bo tylko ich kodowane programy sprawiają ten problem , a programy fta są OK. tzn. przy tych samych ustawieniach menu obraz wyświetlany jest na całym ekranie .Programy bezproblemowe to min: BBC WORLD , TVS ,POLSAT NEWS ,o dziwo też NSPORT(a

ten chyba jest kodowany przez TNK). Cała reszta TVN,TVN TURBO itd. nie daje się wyskalować do rozmiaru całego ekranu . Daje się to zrobić poprzez ustawienie w menu trybu 4:3 , ale to jest straszna lipa (szerokie gęby itp.) .

Panowie Panie Orbita HELP! POMOCY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest moje pytanie: czy połączenie Opticum 7300 CI2CX Plus z innym tunerem po przelotce i pozostawienie tegoż Opticum 7300 w trybie standby nie powoduje zakłóceń w działaniu, ściślej: w odbiorze programów przez drugi tuner?

 

gdyby udało się TO właśnie sprawdzić - byłbym bardzo zobowiązany!

 

opticum musi być w standby żeby drugi tuner dostał sygnał.

Włączenie, lub całkowite wyłączenie powoduje brak sygnału na drugim odbiorniku.

 

Testowane na polsatowskim samsungu SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej problem tkwi w samym systemie nadawania przez TNK bo tylko ich kodowane programy sprawiają ten problem , a programy fta są OK. tzn. przy tych samych ustawieniach menu obraz wyświetlany jest na całym ekranie .Programy bezproblemowe to min: BBC WORLD , TVS ,POLSAT NEWS ,o dziwo też NSPORT(a

ten chyba jest kodowany przez TNK). Cała reszta TVN,TVN TURBO itd. nie daje się wyskalować do rozmiaru całego ekranu . Daje się to zrobić poprzez ustawienie w menu trybu 4:3 , ale to jest straszna lipa (szerokie gęby itp.) .

Problem tkwi w tym, że nie czujesz różnicy między 4:3, a 16:9. Masz TV szerokoekranowy 16:9, natomiast większość kanałów na satelicie nadaje w 4:3. BBC World, TVS, nSport czy Polsat News są chlubnymi wyjątkami w 16:9. Musisz się do czarnych pasów przyzwyczaić w kanałach 4:3 (lub je rozciągać, ale już wiesz co to daje) bo tak są nadawane (i to nie tylko w TNK - wszędzie, w każdej platformie - taki sygnał wychodzi jeszcze ze studia TV, platformy nawet jakby chciały - nic nie mogą zrobić). To jest nie do przeskoczenia technicznie. Większość kanałów jest nadal emitowana w 4:3 i raczej szybko nie ulegnie to zmianie.

 

O kwestii 4:3 i 16:9 pisaliśmy już wielokrotnie na forum - porozglądaj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Orbita -czekam na omówienie tego tunera w marcowym SatKurierze.

Szczególnie interesuje mnie porównanie jakości obrazu Opticum 7300 CI2CX Plus, nboxa,

Golden Itenstar 780.-na kanałach SD i z kabli HDMI i komponent.

Gdyby ta jakośc była podobna to Opticum byłby najlepszym tunerem do TNK.

Oryginalny tuner Technisat z TNK jest bardzo słaby testowałem i porównywałem z nboxem- jakośc obrazu dużo gorsza.[sD]

I tu jest problem niezrozumiały nie tylko dla mnie.

Dlaczego lepszy obraz daje nbox przy ustawieniach 1080i z HDMI od okolo 576i ze Scarta [sD2] ?

Można zauważyć ,że w pierwszym przypadku 1080i jest wyższa częstotliwość, tylko co daje ta

nadwyzka częstotliwości skoro kanały SD są nadawane z satelity w częstotliwości okolo 576i?

Czy lepsza jakośc obrazu na kanałach SD po HDMI z nboxa jest spowodowana lepszą klasą dekodera, kabla czy jeszcze czymś innym?

Gdyby się okazało ,że Opticum 7300 z kabla HDMI daje taki sam obraz jak nbox również z

HDMI- na kanałach SD- to niezwłocznie kupiłbym Opticum.

Tyle się robi różnych testów , tylko nie robi się takiego podstawowego dla potencjalnych odbiorców TNK.

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie jakości obrazu w SK się nie znajdzie, bo byłaby to subiektywna opinia. Moim zdaniem GI z serii Xpeed po komponencie wypadł być może nieco lepiej niż 7300 po HDMI, ale powiem szczerze, że nie mam tak dobrego oka, żeby wyczuć różnicę. Przy 7300 po podpięciu do HDMI warto zajrzeć do konfiguracji, wybrać jakąś planszę testową (polecam feed z 12,539H) i dobrze skonfigurować parametry wyjścia wideo, bo dobierając je źle można spowodować, że linie obrazu w poziomie drżą. Przy odpowiednim ustawieniu nie miałem takiego problemu, ale gdy dobrałem złe - na Sharp HD1E 42'' bez trudu można było dostrzec na planszy, że obraz nie jest stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

z ciekawością dorwałem marcowy SatKurier i przeczytałem test Opticum 7300. Znalazłem jedną nieścisłość albo w treści artykułu albo w treści instrukcji obsługi. W artykule m. in. pisze że

 

"Opticum oferuje Timer. Obsługuje on do 8 zdarzeń o powtarzalności: raz, codziennie (...). Zdarzeniem może być: przełączenie odbiornika na wybrany kanał TV, rejestracja dowolnego serwisu lub wyświetlenie komunikatu na ekranie."

 

Czy rejestracja dowolnego serwisu znaczy to samo co nagrywanie?? Np. w sytuacji gdy nie będzie mnie w domu nastawię na konkretną godzinę i tuner zapisze dowolną audycję ?

 

W instrukcji obsługi w podrozdziale o Timerze nic takiego nie wyczytałem.

Proszę bardzo o potwierdzenie.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...