Skocz do zawartości
RafiX

Ustawiamy obrotnicę

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie zademonstruję własny punkt widzenia, jaki zastosować maszt i w jaki sposób ustawić obrotnicę satelitarną. Głębsze przeanalizowanie niniejszej instrukcji powinno zakończyć się sukcesem w instalacji całego osprzętu ;)

 

 

 

DiSEqC 1.2 i USALS jako standardy DiSEqC wspierające obsługę obrotnicy. Podstawowe różnice:

 

Tunery satelitarne najczęściej są wyposażane w dwa standardy DiSEqC przeznaczone do sterowania anteną obrotową. Pierwszy z nich to DiSEqC 1.2, drugi - DiSEqC 1.3 (USALS). Różnica między podanymi sygnałami polega na tym, że w przypadku DiSEqC 1.2 każdą pozycję satelitarną musimy ustawić indywidualnie na obrotnicy przy pomocy menu zawartego w tunerze satelitarnym. Jest to system mniej wymagający jeżeli chodzi o idealny pion masztu, precyzyjne ustawienie, pozwala uzyskać najlepsze efekty, ale za to najbardziej czasochłonny. Z kolei przy DiSEqC 1.3 (USALS) należy wpisać wyłącznie długość i szerokość geograficzną miejsca, gdzie jest zainstalowana antena. Po wybraniu żądanej pozycji satelitarnej czy kanału TV z menu, obrotnica sama przemieści antenę na podstawie wcześniej wprowadzonych danych. Oczywiście pod warunkiem, że motor jest wyposażony w funkcję tzw. Go To X (większość sprzedawanych obecnie modeli ma Go To X).

 

 

 

Przed instalacją obrotnicy na zewnątrz:

 

Zanim zaczniemy montaż obrotnicy na zewnątrz przy antenie, dobrze by było zapoznać się z zasadą działania mechanizmu, w tym celu należy podłączyć motor w domu przy samym tunerze. Do podłączenia użyjmy krótkiego kabla. Tunery satelitarne różnych marek posiadają inaczej skonstruowane menu do obsługiwania zestawów obrotowych. Czasami anteny nie można obrócić dalej, gdyż na drodze stoi nam przeszkoda np. ściana, wówczas na obrotnicy należy ustawić ograniczniki, do którego miejsca antena może maksymalnie "dojechać". Te wszystkie wątpliwości należy rozwiać przed instalacją urządzenia na zewnątrz aby potem uniknąć przykrych niespodzianek.

 

 

 

W trakcie montażu obrotnicy musimy rozważyć trzy podstawowe warunki:

 

1. Maszt, do którego będzie przymocowane nasze urządzenie powinien być idealnie wypionowany, nie może się wyginać pod wpływem ciężaru całego zestawu satelitarnego. Ważne jest, aby był solidnie przytwierdzony do ściany/balustrady. Jeżeli zakupiliśmy obrotnicę do posiadanej już instalacji satelitarnej - należy sprawdzić poprawność montażu stojaka/masztu, do którego jest przykręcona antena. Doświadczenia monterów w Europie Zachodniej pokazują, że można też stosować takie stojaki (nie zawsze miejsce instalacji anteny sprzyja zamocowaniu stabilniejszego masztu, np.takiego). Jednak musimy mieć na uwadze, że końcowe efekty w odbiorze będą gorsze.

 

 

2. Spełnienie wymagania postawionego na poniższym schemacie:

beztytuumr2ak1qf6.th.jpg

Parę słów na temat znalezienia swojej pozycji zerowej, ponieważ w różnych częściach kraju będzie ona inna. Pomocna się okaże np. ta strona internetowa. W polu Lokalizacja anteny(miasto/kraj) musimy wybrać z dostępnych możliwości nazwę kraju i miasto. Od razu po prawej stronie w polach (szerokość/długość geograficzna) otrzymamy niezbędne dane. Interesuje nas długość geograficzna podawana w °E. Przykładowo, jeżeli dla Białegostoku wynosi ona 23.17°E, to za pozycję zerową musimy dobrać taką pozycję satelitarną, która najbliżej znajduje się długości geograficznej 23.17°E - w naszym przypadku, dla lokalizacji Białystok pozycją zerową będzie satelita Astra - 23.5°E. Pozycja zerowa musi być przez nas obrana, bez znaczenia, jaki zastosujemy standard przełącznika - DiSEqC 1.2, czy też DiSEqC 1.3 (USALS).

 

W przypadku szerokości geograficznej... dla Białegostoku wynosi 53.13° N. Podziałki umieszczone na elementach obrotnicy często są mało czytelne, co utrudnia ustawienie wskazanej wartości, dlatego w tym przypadku trzeba kierować się intuicją i ustawić taką wartość kąta elewacji, dla której uzyskamy najmocniejszy sygnał z przyjętej pozycji zerowej. Schemat, który obrazuje podziałkę do ustawienia szerokości geograficznej (śrubę regulacyjną zaznaczono czerwonym kółkiem).

 

3. Instalując obrotnicę należy się wykazać ogromną cierpliwością. Jeżeli brak nam siły - zajęcie należy odstawić na inny termin. Warto jest też wziąć pod uwagę, że nigdy nie uda nam się ustawić tego mechanizmu idealnie. Zawsze znajdzie się transponder na satelicie, na którym będziemy chcieli "poprawić" odbiór.

 

 

Pozdrawiam

RafiX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×