Skocz do zawartości

Najsłabsze transpondery - precyzyjne ustawianie anteny


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam problem z transponderem CYFRY+ 10.796 V oraz 10.714 V i transponder 10.873 V w ciągu dnia znika sygnał, czasami nad ranem też ma zaniki sygnału.

10.714 V najrzadziej ma zanik programów, 10.796 V i 10.873 V prawie codziennie bez względu na pogodę - teraz w Poznaniu świeci słońce, a sygnał się rwie.

Konwenter jest nowy, podłączenie anteny jest ok. Problem się pojawia.

Gdyby ktoś miał taki sam problem niech napisze jak sobie poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

W sobotę dostrajałem ustawienie anteny i konwertera.Dziwna sprawa na niektórych tp w okolich 12597V- w ciągu dnia jakość sygnału 99% natomiast wieczorem i w nocy spada do około 50-60%.Sprawdzałem 2 dni pod rząd.Jak to możliwe?W dzień nic mi nie da kręcenie konwerterem bo ustawienie jest prawidłowe.

O dziwo teraz najsłabyszym tp u mnie 11258 H (TVP HD,ESP 2 HD) -jakość na poziomie 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytam ten wątek i zastanawiam się jak wy to sprawdzacie... podajecie 60, 70, 90% ale... na jakiej podstawie? Czy wszyscy macie takie same tunery (albo urządzenia wskazujące siłę i jakośc sygnału)? Jeśli nie to jakoś nie widzę sensu w takim porównaniu. Ktoś wspomniał też o tłumieniu przewodu koncentrycznego. Nie napisał jednak jaką długość tego (jakiego) przewodu miał na myśli (i w połączeniu z jaką anteną). Są różne przewody z różnym współczynnikiem tłumienia (przy różnych częstotliwościach) ale żeby miało to wyraźny wpływ na sygnał musi "zaistnieć" odpowiednia długość tego przewodu. W przeciwnym wypadku wpływ jest najwyżej symboliczny - szczególnie na słupki, które pokazują tunery cyfrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę bardzo ciężko jest dokładnie opisać parametry sygnału cyfrowego przełożone na jakość.

 

Oto moje pomysły

1) BER - ale tylko do pewnego momentu.. możemy potraktować BER=0 jako 100% jakości, oraz BER=(np.)0.001 jako 0% jakości - często stosowane w tunerach DVB-T.

Co pomiędzy? - To dobre pytanie..

2) zapas sygnału - ile razy sygnał jest silniejszy od najsłabszego takiego, przy którym BER wynosi 0.

Pierwsze można sprawdzić o ile tuner na to pozwala. Jeżeli mamy tuner w komputerze, albo w urządzeniu z OS Linux, to można bardzo łatwo sprawdzić poleceniem femon.

To drugie.. w przypadku anten satelitarnych można próbować przesłaniać konwerter folią aluminiową, obserwując wskazania.

 

BER jest najlepszym wskaźnikiem, tylko że jego skala się bardzo szybko kończy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Kontrola parametru BER na pewno bardzo pomaga w precyzyjnym ustawieniu anteny. Jednak pokaż mi kogoś, kto ustawia antenę zmiernikiem posiadającym pomiat BER... Sam nie mogłem się takiego fachowca doszukać - a potrzebowałem. Generalnie chodziło mi o to, że porównywanie wskazania 90% (siła lub jakość sygnału) np. z tunera Technisat, z podobnym wskaźnikiem w Fergusonie, Pace itd. nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze dlatego, że każdy tuner posiada inna głowicę (czułość), inny soft i wreszcie dlatego, że są to tylko wskazania orientacyne - a nie służące do porównań. Trzeba także podkreślić, że wartość parametru "jakość sygnału" jest w tunerach cyfrowych podawana już po korekcji błędów wykonanych przez elektronikę tunera. Wiadomo, że w każdym tunerze taka korekcja działa inaczej... itd., itp. Reasumując - jeśli chcemy porównywac rózne instalacje (anteny) najlepiej porządny miernik (oczywiście nie jakiś satfinder tylko miernik z BER). Ostatecznie (bo kto ma taki miernik...) można to porównać stosując przy sprawdzaniu ten sam tuner. Ta ostatnia opcja da jakiś obraz porównawczy osiągów róznych instalacji (chociaż będzie to i tak obraz baaardzo uśredniony i daleki od dokładności, bo takie właśnie są "mierniki" w tunerach). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam do was małe pytanko, które można podciągnąć pod ten temat.

Czy u was też tak jest że częstotliwość 10755MHz, 28000Ks/s, H jest bardzo, ale to bardzo słaba. Przy dobrej pogodzie (niebo bez chmurki) według Fergusona Af-6018CR mam 60%-70%. Dzisiaj popadało dość konkretnie (cały HotBird zniknął, tylko Viva śmigała płynnie przy 10%! Mogli byście mi to wytłumaczyć :shock: ), teraz jest już po deszczu, niebo jest lekko zachmurzone a antena jest sucha a mimo to mam na tej częstotliwości 0%-10% jakości sygnału. Jeszcze jedną częstotliwością na której nie mam maksymalnego sygnału jest 10723MHz, 29900Ks/s, H. Tak poza tymi częstotliwościami na wszystkich pozostałych sygnał jest maksymalny :D . Moglibyście mi powiedzieć czy u was też te częstotliwości (10723 i 10755) są wyraźnie słabsze niż pozostałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10775H jest zarezerwowany dla armii amerykańskiej - nie ma się czym przejmować, jeżeli tylko tego nie odbieracie. Natomiast jest to rzeczywiście najsłabszy transponder na satelitach HB.

10723H jest niewiele silniejszy - transponder z różnymi egzotykami.

 

@daniol666 70-80% na 10723H powinieneś mieć - patrząc na wskazania AFów. Dlaczego jeden transponder Ci działał? Zobacz jak skomplikowane są charakterystyki wzmocnienia nawet dla najprostszych anten. Konwerter ma 4 tryby pracy, do tego dochodzą straty na kablu, dochodzi czułość głowicy - ale przede wszystkim różne wzmocnienie na różnych częstotliwościach. Dla każdej częstotliwości jest inaczej.. widocznie konwerter lepiej łapie ten jeden transponder o takiej częstotliwości.

Odnośnie starych Fergusonów: Dla niektórych kanałów 10% jakości wystarczy do dobrego obrazu, a na innych na 30% będzie pikseloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, w tej chwili pogoda jest super (upał, niebo bez chmurki) i na 10723MHz mam 90% tak więc nie jest źle. Straty na kablu to chyba nie u mnie bo kabel jaki mam zamontowany to Triset 113 PE i jest go może z 8m od konwertera do tunera, być może DiseqC robi swoje ale myślę że Axing to też niezła firma (z niej mam DiseqC'a). A viva mnie dziwi dlatego że nawet kiedy sygnał potraci się na prawie wszystkich częstotliwościach to ona dalej śmiga nawet z tymi swoimi 10%. Kiedy na np. Esce TV mam 10% sygnału to obraz to jest jedna wielka pikseloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniol666 to że niektóre kanały na 10% siły sygnału działają płynnie zależy od jakości sygnału ,

ja zamontowałem na kablu sat Wzmacniacz sygnału SAT AXING 20dB i z 80% jakość sygnału podniosła się do 90% > teraz na 10% siły sygnału da się oglądać TV ,

tak na marginesie mam 18 metrów kabla więc pomimo że firmowy trochę tracę z siły sygnału a szczególnie jakości ,

na mierniku ustawiałem antenę i siła/jakość sygnału była 98% a na tunerze jakość 80% i siła sygnału 90% do 94% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daniol666 zapamiętaj, że zawsze są straty na kablu. Przede wszystkim - nie wiesz co dokładnie oznacza "jakość" w dekoderach AF. Masz za słaby tuner (głowica, oprogramowanie), aby móc dokładnie stwierdzić na jakim poziomie jest sygnał, na jakim szumy, jakie jest BER przed i po korekcji, parametry transpondera (akurat to możesz odczytać z tablic). Założę się że nie zaglądnąłeś na żadną stronę, żeby poczytać o charakterystykach anten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...

Jeśli chodzi o kanały w DVB-S to antenę ustawiałem na tp 11158, V, 27500, 5/6 (POLSAT, TV4 PPOLSAT2) albo na tp 10719, V, 27500, 5/6 (HISTORY)

 

Jeśli chodzi o kanały w DVB-S2 to antenę ustawiałem na tp 12264,V, 27500, 3/4 (HBO HD, FOX HD, HISTORY HD) jak na tym transponderze ustawisz antenę sat to inne kanały HD w DVB-S2 będa działały bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

wczoraj zmieniałem zardzewiałe śruby przy mocowaniu, antenę lekko przestawił 'Ksawery' w listopadzie ale wszystko odbierało poprawnie poza kilkoma "pop-up'ami" na PACE o słabym sygnale.

 

antenę udało się ustawić o wiele lepiej niż poprzednio, średnia jakość z polskich transponderów w DVB-S to od 81% do 85% - "miernikiem" podczas ustawiania był stary Opticum SD od TNK. niestety nie mam dekodera HD z procentowym widmem sygnału. po wstukaniu częstotliwości w DVB-S2 na PACE od nc+ zwykle zielony pasek pokazuje 4.5

 

zastanawiam się czy paski sygnału powinny raczej stać nieruchomo i czy skoki to nie przypadkiem błędy. (na niektórych TP skacze od 81 do 84%).

 

często po włączeniu kanału KBS WORLD HD z 12.475 H. 29900 3/4 obraz się zacina na PACE mimo zielonego paska na 4.3 - po włączeniu pauzy i przewinięciu jest ok - nie wiem czy to nie wina PACE.

 

faktycznie częstotliwość 11.862 H. 29900 5/6 jest najsłabsza z transponderów DVB-S i jakość wynosi u mnie 75-76% - myślicie, że na podstawie tego TP. dalej kombinować i próbować uzyskać coś więcej? (da się coś więcej w ogóle wyciągnąć?)

 

no i czy te skoki sygnału o parę procent warto eliminować czy zostawić?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Antena 85cm, tp. 11585, V, 27500 (RBL. TV), moc i jakość sygnału na poziomie idealnym, bez żadnych spadków i zaników sygnału.

 

tp. 12437, H, 29900 (paczka kanałów IRIB), moc i jakość sygnału na poziomie bardzo dobrym. Na tym transponderze możliwe są spadki sygnału jak i całkowity brak sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...